Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13" (early 2015) - zużycie RAM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 20 maja 2021 - 16:05

Dzień dobry,
temat poleciał, więc zakładam jeszcze raz z uzupełnieniem informacji o systemie operacyjnym i w odpowiednim dziale.

Posiadam MacBooka Pro 13" (early 2015) i7 3,1 Ghz, 16 Gb RAM, system operacyjny Big Sur 11.3.1 i zauważam ostatnio spadek wydajności komputera podczas bardziej wymagających działań. Przy zwykłym użytkowaniu (kilka kart w Safari, Spotify, Mail, komunikator) Monitor Aktywności pokazuje mi ponad 10 Gb wykorzystanego RAM-u. Niejednokrotnie spotykam się na forach z opiniami, że "do zwykłej pracy biurowej spokojnie wystarczy Mac z 8 Gb RAM" - czy to oznacza, że "coś jest nie tak" z moim komputerem? Czy może mieć na to wpływ podłączenie dwóch zewnętrznych monitorów, czy to kwestie niezależne od RAM-u? 
Najgorzej, co logiczne, sytuacja wygląda kiedy potrzebuję odpalić dwa programy na Windowsa przez Parallels - zużycie RAM na poziomie 90%, zużycie procesora 85%. 
 

Czy ktoś korzystający z Parallels mógłby napisać czy również ma aż takie zużycie na poziomie 90% RAM i 85% procesora? Zauważam już wtedy dość mocne lagi, które wpływają na spory dyskomfort w pracy. 

Jestem na etapie wybierania nowego komputera, miałem brać Maca Mini M1 w wersji 16 Gb RAM, ale ze względu na wyżej wymienione kwestie zastanawiam się czy nie będę zmuszony wziąć czegoś z większym RAM-em, czyli Maca Mini z 2018 roku z 6-rdzeniowym i7 zamiast M1, ale za to z 32 Gb RAM. 
 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 20 maja 2021 - 16:10

A jak planowałeś uruchamiać na tym M1 Parallels z Windowsem i na tym windowsowe programy?

 

A w ogóle, to dużo zależy tez od tego, ile RAM-u przydzieliłeś wirtualce z Windows na Parallels.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 20 maja 2021 - 16:31


#3 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 20 maja 2021 - 16:33

Planowałem "normalnie" przez Parallels jak dotychczas - nie znam się na tym zupełnie i jak przeczytałem, że Parallels już działa pod M1 to nie wziąłem pod uwagę, że jeszcze programy muszą być napisane pod konkretną architekturę procesora. Rozumiem, że mam ułatwioną decyzję i pozostaje brać Miniacza z 2018 r.? 



#4 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 20 maja 2021 - 16:42

Pod m1 uruchomisz tylko specjalną wersję Windowsa na Arm. Ten Windows uruchamia intelowe aplikacje.
Co do ramu to unix wiec ram musi pracować. Jak za dużo Parraleld go bierze to ogranicz Windowsa do 4 GB ram.
Kupowanie maca mini na intelu to teraz nie jest dobry pomysł.
Fallout ...war, war never changes...

#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 20 maja 2021 - 16:54

Pod m1 uruchomisz tylko specjalną wersję Windowsa na Arm. Ten Windows uruchamia intelowe aplikacje.
 

Jesteś pewien?


. Rozumiem, że mam ułatwioną decyzję i pozostaje brać Miniacza z 2018 r.? 

Jeżeli Twoje podstawowe programy są na Windows, to kup komputer z tym systemem, zamiast łapać się prawą ręką za lewe ucho.



#6 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 20 maja 2021 - 16:58

A w ogóle, to dużo zależy tez od tego, ile RAM-u przydzieliłeś wirtualce z Windows na Parallels.

 

Jak za dużo Parraleld go bierze to ogranicz Windowsa do 4 GB ram.

 

Przydzielone dla maszyny wirtualnej mam ponad 12 Gb, maksymalnie ile było "zalecane" w programie. 
 

Kupowanie maca mini na intelu to teraz nie jest dobry pomysł.

Są jakieś alternatywy? Czekanie na kolejną generację Maców z M1 i większym RAM-em nie wchodzi w grę, potrzebuję tego niebawem. 



#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 20 maja 2021 - 17:01

Jak przydzieliles 12G dla Windy, to zostawiłeś 4 dla MacOS. Nie dziwne, ze zamula.

Do regularnej pracy na Windows potrzebujesz komputera z Windows a nie Maca.


  • winmaciek lubi to

#8 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 21 maja 2021 - 10:02

Dziękuję za pomoc, zmieniłem w Parallels RAM przydzielony dla Windowsa na 8 Gb i jest znacząco lepiej. Pokombinuję jeszcze dla innych wartości.
 

Do regularnej pracy na Windows potrzebujesz komputera z Windows a nie Maca.

To jest bardziej skomplikowana sytuacja - mam MacBooka, iPhone'a i nie chciałbym wychodzić z tego "ekosystemu" i dokładać windowsowej stacjonarki, szczególnie, że jednak przez 3/4 czasu użytkowania komputera pracuję na OS X i bardzo sobie chwalę. A może też się okazać, że za kilka miesięcy już nie będę potrzebował windowsowego programu, dlatego takiej opcji nie biorę pod uwagę na tę chwilę. 
 

Kupowanie maca mini na intelu to teraz nie jest dobry pomysł.

"Teraz" w sensie konkretnie w tym momencie czy po wejściu M1 już to generalnie w przyszłości nie ma sensu? Bo poczekać jeszcze 2-3 miesiące bym mógł, ale na pewno nie do przyszłego roku. Zdaję sobie sprawę, że w stosunku do M1 jest to nieoptymalny zakup, ale jeżeli będzie to wydajniejsza opcja w stosunku do tego co mam (a musi być przy wydajniejszym procesorze i 2x większym RAMie) to jestem w stanie się na to zdecydować dopóki nie będzie Maców M1 z większym RAM-em. A patrząc jak Maci trzymają ceny to bardzo stratny być nie powinienem. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych