Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 2017 21" - bardzo powolna praca komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 kingaa16

kingaa16
  • 11 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 kwietnia 2021 - 07:34

Dzień dobry :)

 

Mam niemały problem z moim iMac'kiem. Na początek zamieszczę jego specyfikację: 

 

iMac (21.5-inch, 2017)

Procesor 2,3 GHz Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5

RAM 8 GB 2133 MHz DDR4

Grafika Intel Iris Plus Graphics 640 1536  MB

Dysk 1 TB Model: APPLE HDD HTS541010A9E632   

 

Komputer jest zaktualizowany do najnowszej wersji systemu, ma też zaktualizowane wszystkie aplikacje. 

 

Problem polega na tym, że komputer działa po prostu źle. Niestety, nie pomaga ponowne uruchamianie sprzętu ani odłączenie od prądu. Przy włączeniu komputera nie uruchamiają się na nim żadne aplikacje oprócz Findera. Chmurę danych z biurka i dokumentów mam wyłączoną. Na komputerze zainstalowane są jedynie: MS Word, MS Powerpoint, MS Excel, MS Outlook,  MS Teams, MS To Do, GoodNotes, Google Chrome. 

 

Problem zaczyna się już w momencie uruchamiania. Zanim pokaże się górny pasek z godziną mija dobre 5-6 minut. Następnie włączenie zwykłej przeglądarki - choćby Safari - zajmuje kolejne 5-6 minut. Komputer "tnie", mysz nie działa płynnie, a polecenia wykonywane są z kilkuminutowym opóźnieniem. Zauważyłam też, że dużo dłużej ładuje się system operacyjny - od dźwięku startowego do tapety z wprowadzeniem hasła potrafi minąć dobre 10 min. 

 

Komputer jest mi dość mocno potrzebny do nauki. Mam jeszcze MacBooka i na nim takie problemy nie występują, dlatego wstępnie wykluczyłam którąś z aplikacji. 

 

Serdecznie proszę o pomoc i pozdrawiam. 

Kinga 

 


Z miłości do jabłka <3


#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 kwietnia 2021 - 10:17

Może zrób Apple Hardware Test bo możliwe, że jest coś z dyskiem.

Jeśli chcesz dać mu drugą młodość to koniecznie wymień dysk na SSD + jakiś emulator czujnika temp (porządne serwisy powiedzą CI co i jak - bo po zwykłej podmianie może chodzić wentylator z pełną mocą).

Jeśli po  rozebraniu na płycie głównej ram nie jest lutowany to zmień na 16 GB i masz Maka na kilka dobrych lat (aż całkowicie porzucą konstrukcje na intelu)

Podpowiedź: przy okazji zmień pastę na procesorze


  • winmaciek lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 kwietnia 2021 - 10:53

Zdecydowanie winny jest HDD. Wymiana na SSD spowoduje przełom, a pozostałe ww. czynności dalszą poprawę, choć już mniej spektakularną.



#4 kingaa16

kingaa16
  • 11 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 kwietnia 2021 - 12:29

Może zrób Apple Hardware Test bo możliwe, że jest coś z dyskiem.
Jeśli chcesz dać mu drugą młodość to koniecznie wymień dysk na SSD + jakiś emulator czujnika temp (porządne serwisy powiedzą CI co i jak - bo po zwykłej podmianie może chodzić wentylator z pełną mocą).
Jeśli po rozebraniu na płycie głównej ram nie jest lutowany to zmień na 16 GB i masz Maka na kilka dobrych lat (aż całkowicie porzucą konstrukcje na intelu)
Podpowiedź: przy okazji zmień pastę na procesorze


Jak włączyć ten test ? Chciałabym uniknąć zmiany dysku, potrzebuje dużo pamięci a SSD 1TB kosztują krocie :(
Dysk był sprawdzany i nie miał bad sektor ani nic z tych rzeczy. Mam wrażenie ze komp dobrze działał do momentu aktualizacji do najnowszego systemu. Poza tym, to komp za 4000 zł, ma dopiero 3 lata, nie był przegrzewany, przenoszony :( w kompie z Windowsem nic nie zmieniałam od 5 lat i śmiga bez problemu :(

Znasz może dobry serwis w Krakowie ?

Z miłości do jabłka <3


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 04 kwietnia 2021 - 12:35

To wsadź mniejszy SSD, a dane wynieś na dysk zewnętrzny. Sorry, bez wymiany na SSD nie masz co liczyć na sprawne działanie MacOS, niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój komputer, ile kosztował i jak był traktowany. Kupowanie 3 lata temu komputera z HDD to już wtedy był błąd, ale z biegiem czasu jego konsekwencje są i będą coraz dotkliwsze. Żadne testy tego nie odwrócą. 


  • cooper69 lubi to

#6 kingaa16

kingaa16
  • 11 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 kwietnia 2021 - 14:42

To wsadź mniejszy SSD, a dane wynieś na dysk zewnętrzny. Sorry, bez wymiany na SSD nie masz co liczyć na sprawne działanie MacOS, niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój komputer, ile kosztował i jak był traktowany. Kupowanie 3 lata temu komputera z HDD to już wtedy był błąd, ale z biegiem czasu jego konsekwencje są i będą coraz dotkliwsze. Żadne testy tego nie odwrócą.


Z tym że duży dysk muszę mieć „w komputerze” ponieważ nagrywam dane z ekranu, a one zajmują dużo miejsca - na MacBook 240 GB kończy się po 1 dniu pracy - muszę mieć wiec duży dysk w komputerze.

Poza tym. W kompie stacjonarnym złożonym 3 miesiące temu też mam duży dysk 2T hdd - a komputer działa szybko, płynnie i sprawnie - chodzą najnowsze gry, programy. Także dysk nie jest wyznacznikiem szybkiej pracy komputera, tym bardziej jak zaznaczam, problemy zaczęły się po aktualizacji systemu do najnowszej wersji.

Z miłości do jabłka <3


#7 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 04 kwietnia 2021 - 14:50

Nowe systemy nie działają dobrze na starych dyskach. Za 450 zł spokojnie kupisz 1tb ssd to nie są już takie ceny jak kiedyś
Fallout ...war, war never changes...

#8 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 04 kwietnia 2021 - 18:43

Poszukaj na forum jest dobry serwis z Krakowa.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych