Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Za dużo widocznych dysków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 31 marca 2021 - 10:24

Z poziomu Cataliny zainstalowałem na czysto system Big Sur i dałem sobie opcję widoczności wszystkich dysków na biurku. Gdy miałem Cataline wyświetlał się tylko 1 dysk, a teraz pojawiły się aż 3  :)  Żadnych partycji nie robiłem. Proszę o pomoc jak usunąć te niepotrzebne i które z nich usunąć? A może tak je zostawić?  Wypiszę nazwy.  

1 Macintosh HD-dane Wolne 388,8 GB

2 Macintosh HD-dane -dane Wolne 388,95 GB

3 Macintosh HD 499,96 GB



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2021 - 10:50

U mnie na Big Sur na biurku jest widoczny tylko dysk „Macintosh HD”. Najlepiej by było, jakbyś wrzucił zrzut ekranu z Narzędzia dyskowego. Tam można tym zarządzać. 


  • bielin lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Grzeczny

Grzeczny
  • 223 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 marca 2021 - 12:33

Mam to samo, ale da się z tym żyć.



#4 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 31 marca 2021 - 18:21

Narobiłem sobie dużo problemów i straciłem wiele czasu bo z Time Machine nie mógł uruchomić się iMac. Pojawiało się kółeczko przekreślone, ale o tym może napisze w innym wątku, tyle że myślę że wina stoi po stronie wielu dysków. Teraz narobiło mi się już ich aż pięć! Z tego co pamiętam to Big Sur instalowałem na dysku o nazwie Macintosh HD - dane bo na zwykłym dysku Macintosh HD odrzucało mi. Przez chwilę nawet miałem opcję zainstalowania Cataliny, i nie mam pojęcia dlaczego chyba Time Machinę coś zapamiętało. Nawet problem miałem zainstalować Big Sur, bo jakiś pytajnik mi się pojawił ale zaznaczyłem inny dysk Macintosh HD - dane i ruszyło. Teraz mam Big Sur i system mam postawiony na czysto ale w najprostszej wersji, czyli tylko wymazałem dysk i nie używałem zewnętrznych nośników ani opcji wpisywania tekstów w terminalu. Tutaj są 2 zdjęcia moich dysków

https://imagizer.ima.../231/CiRNnq.png

Teraz chciałbym wymazać te dyski których nie potrzebuję abym znów jak kiedyś miał tylko na pulpicie jeden. Ale nie wiem które wymazać i jak to zrobić? Dziękuję. 
Macintosh HD-dane
Dostępne 359,89 GB z 499,96 GB 

Macintosh HD

Dostępne 359,83 GB z 499,96 GB 

Macintosh HD 

Dostępne 359,83 GB z 499,96 GB 

Macintosh HD-dane 

Dostępne 359,89 GB z 499,96 GB 

Macintosh HD-dane

Dostępne 359,89 GB z 499,96 GB 


Użytkownik bielin edytował ten post 31 marca 2021 - 19:01


#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2021 - 19:32

Wymaż wszystko i zrób porządną instalację od zera. Z Twoją wiedzą (nie umniejszam, po prostu bazuję na poprzednich wątkach) się pięćset razy zamotasz, a tak będzie raz i z głowy.


  • bielin lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 31 marca 2021 - 19:36

Dziękuję ftpd, właśnie już szukałem informacji na YouTube jak to zrobić aby z Big Sur przejść do Cataliny, ale jak widzę to pendrive i to jeszcze jakieś specjalne i to wpisywanie do terminala to wiem że nie będzie łatwo, ale zrobię to bo kiedyś nawet to robiłem. Na jednym filmie widziałem jakąś pomoc programu instal disk creator, ale sam nie wiem czy to dobry pomysł. Znalazłem coś na YouTube nawet w języku polskim ale jest to rok 2019 macOS Catalina Bootowalny pendrive + Instalacja na czysto. Nie wiem czy te na filmie kopiowane komendy z plików do terminala będę u mnie pasowały. I nie wiem jak ściągnąć Cataline bo nie widzę jej w App Store. Chociaż może z Time Machine da się skopiować Cataline bo tam miałem w tym systemie wszystko. Mam nadzieję że ta duża ilość moich dysków wróci do porządku automatycznie. Wielkie dzięki.


Użytkownik bielin edytował ten post 31 marca 2021 - 20:19


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2021 - 20:34

Nie, nie wróci. Nie, nie wyciągniesz instalki systemu z TM.
Musisz zdobyć instalator (jest podpięty wątek z linkami...), wrzucić go na nośnik wewnętrzny i wyczyścić dysk całkowicie. Inaczej, skoro stronisz od Terminala i uważasz, że 'komendy mogą nie pasować', się nie da.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 01 kwietnia 2021 - 00:08

Dziękuję ftpd. Jak znajdę już informacje na temat instalowania systemu na czysto, to muszę brać pod uwagę że robię to z poziomu Big Sur do Cataliny, czy wystarczy że ktoś z niższego poziomu robi aktualizację do Cataliny? Nie wiem też czy nie będę wolał działać z pendrive bo mam już tak wiele porobionych dysków Macintosha ze jeszcze jak zacznę dzielić je na partycje to całkowicie się pogubię. Mam nadzieję że podczas instalacji system będzie podawał mi jedno miejsce dysku Macintosha bo dotąd miałem wybór kilku i tak strzelałem a potem system odrzucał mi. 



#9 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 01 kwietnia 2021 - 09:04

Jeszcze dzisiaj zamierzam zacząć działać z instalacją na czysto systemu, ale wcześniej jeszcze chciałem poczytać coś na temat zmniejszenia ilości dysków wyświetlanych Macintosha. Nie wiem nawet jak problem ten nazwać aby móc znaleźć sposób na usunięcie zbyt wielkiej ilości dysków. Gdy sam szukałem znalazłem tylko opcje wymarz wymaż albo odinstaluj, co nawet nie wiem co oznacza. Najbardziej boję się jak znów będę musiał wskazać jeden z dysków na których coś będę musiał zainstalować a ja nie będę wiedział który wybrać. Myślę że musi być jakiś sposób na uporządkowanie tej nieporządanej niepożądanej ilości dysków. Dziękuję.



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 kwietnia 2021 - 09:32

Instalację z zewnętrznego nośnika nie robi się 'z poziomu'. Ten nośnik nie jest świadomy, co masz zainstalowane na komputerze.

 

Masz wymazać/wyczyścić _dysk_, nie volumeny/kontenery (w uproszczeniu: partycje): https://imgur.com/a/WMQqswa
Może idź po prostu do cortlandu i zapłać, żeby to zrobili za Ciebie?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 01 kwietnia 2021 - 19:57

Udało się! :) Pozbyłem się Big Sur i teraz wszystko pracuje dobrze w starym systemie Catalina  :) Terminale i wszystko inne poszło bez problemu, ale miałem duży problem podczas gdy miałem wymazać główny dysk i wszystkie inne jednocześnie. System stale pisał że nie da się tego zrobić. W końcu zacząłem kombinować jak tylko się dało, wymazywałem każdy dysk z osobna, na myśli mam te volumeny, kontenery, partycje, a na końcu ostatnie wymzałem w systemie nie APFS ale w kronikowanym. A potem znów spróbowałem wymazać w systemie APFS i tym razem wszystko poszło dobrze. Teraz znów tylko jeden dysk Macintosh HD wyświetla mi się na pulpicie a nie 5 jak ostatnio :)  Ftpd, miałeś rację abym wymazał wszystko i zrobił porządną instalacje ;)  Bardzo dziękuję ftpd i winmaciek :) Zastanawiam się czy nie warto pobrać sobie na zewnętrzny dysk instalator Cataline, abym w przyszłości miał gotowy, ale nie wiem czy można sobie go tak kopiować i wykorzystywać wklejając za jakiś czas na pendrive?


Użytkownik bielin edytował ten post 01 kwietnia 2021 - 20:05


#12 circos

circos
  • 462 postów
  • Skąd

Napisano 02 kwietnia 2021 - 20:35

Ja zawsze mam w razie W jednego pendrive z instalatorem OSX już na bootowalnym pendrive. Jakby dysk mi padł lub system to na nowym wrzucam tylko pendrive i z glowy.

 

Ściągnij Cateline poprzez AppStore i wgraj na bootowalnego pendrive. Tuturiali jest kilka w necie od programów które same generują bootowalne pendrive po linie komend które kopiują obraz i strukturę bootowalnego pendrive.

 

z tego co pamietam to wystarczy pen 8/16GB wiec to wydatek rzędu 15-20 zl w dzisiejszych czasach, a masz bezpiecznie furtke ratunkowa w razie awarii.


there's no day off for heroes

 A1181 |  A1342 |  A1502





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych