Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPad Pro 10.5 czy iPad 8 (2020)?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 marca 2021 - 10:18

Cześć,

 

Aktualnie mam iPada Air 2 32GB, z którego mimo jego wieku jestem naprawdę zadowolony. Korzystam przede wszystkim z surfowania po internecie, maila, czytania PDF, Netflixa, Spotify i czasem jakieś gazety online. I do tych czynności działa to naprawdę sprawnie. Mam porównanie co do szybkości, gdyż mój telefon to iPhone 11 Pro.

 

Jednak postanowiłem zmienić sprzęt z uwagi na prawdopodobne zakończenie wsparcia i małą pamięć (nie starczy mi na Netflix online i gazety z Newstand). Chodzi mi o sprzęt używany i wybór pada na:

1) iPad Pro 10.5 64 GB, lub

2) iPad 8 2020 32GB.

 

Zastosowania takie jak wyżej. Nie ukrywam, że korci mnie ten Pro z uwagi ekran, 120 Hz, rozmiar pamięci i w ogóle lepsze parametry poza procesorem. Będę wdzięczny za opinie i pomoc.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 478 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2021 - 11:05

Ja bym mimo wszystko chyba wziął Pro 10.5. Tak jak piszesz, jedyną przewagą iPada 8 jest SoC (A12 vs A10X). Ewentualnie eSIM, jeśli weźmiesz wersję z modemem komórkowym. Względnie dźwięk przestrzenny z AirPods Pro/Max – z jakiegoś nieznanego mi powodu nie jest wspierany na iPadzie 10,5 Pro (a na iPhonie 7 z Apple A10 jest dostępny. Po tym tanim iPadzie niestety widać, że jest tani – nie ma laminacji ekranu, nie ma czterech głośników. 

120 Hz jest, ale z uwagi na wiek nie zawsze wszystko jest idealnie płynne. Obstawiam, że dostanie jeszcze przynajmniej dwa duże wydania iPadOS. 

Ja mam 10.5 Pro i nie zamieniłbym się na iPada 8. Korzystam codziennie, przede wszystkim do czytania różnych treści (i odrobiny wideo) i do tego celu sprawdza się wyśmienicie. Da się go nawet wykorzystać do edycji fotek z aparatu (Fujifilm X-T3) bez większego bólu. 


  • kuba12331 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2021 - 11:34

Nie wiem, czy to będzie łatwe i jak wyjdzie cenowo, ale poszukałbym jeszcze 11” Pro z 2018 roku. To jest jednak pod wieloma względami przełom w stosunku do wcześniejszych konstrukcji.
  • kuba12331 lubi to

#4 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 marca 2021 - 11:58

Ja bym mimo wszystko chyba wziął Pro 10.5. Tak jak piszesz, jedyną przewagą iPada 8 jest SoC (A12 vs A10X). Ewentualnie eSIM, jeśli weźmiesz wersję z modemem komórkowym. Względnie dźwięk przestrzenny z AirPods Pro/Max – z jakiegoś nieznanego mi powodu nie jest wspierany na iPadzie 10,5 Pro (a na iPhonie 7 z Apple A10 jest dostępny. Po tym tanim iPadzie niestety widać, że jest tani – nie ma laminacji ekranu, nie ma czterech głośników. 

120 Hz jest, ale z uwagi na wiek nie zawsze wszystko jest idealnie płynne. Obstawiam, że dostanie jeszcze przynajmniej dwa duże wydania iPadOS. 

Ja mam 10.5 Pro i nie zamieniłbym się na iPada 8. Korzystam codziennie, przede wszystkim do czytania różnych treści (i odrobiny wideo) i do tego celu sprawdza się wyśmienicie. Da się go nawet wykorzystać do edycji fotek z aparatu (Fujifilm X-T3) bez większego bólu. 

 

Dziękuję za konkretną odpowiedź z własnego doświadczenia.

 

Ogólnie to między tymi modelami mam 100 zł różnicy (iPad Pro 10.5 - 100 zł droższy), więc stąd pytanie. Co do dźwięku przestrzennego - tutaj akurat nie korzystam z Airpodsów żadnych, więc nie odczuję tej różnicy. Z tego co się orientowałem to właśnie obecny Air 2 już miał laminację, więc pewnie przy podstawowym modelu iPada widziałbym różnicę. Tak samo w prędkości, bo jednak procesor jest nowszy niż Air 2 - a wszystkie dodatkowe funkcje typu głośnik, ekran itd. bardziej do mnie przemawiają.

 

iPad Pro 11'' z 2018 - tutaj już mam zdecydowanie większy skok cenowy, a tak jak mówiłem - potrzebuję w sumie do podstawowych zadań, gdzie nawet iPad Air 2 działał lepiej niż posiadane przeze mnie wcześniej tablety na androidzie z lepszymi parametrami. 



#5 Remi73

Remi73
  • 139 postów

Napisano 31 marca 2021 - 13:39

Dziękuję za konkretną odpowiedź z własnego doświadczenia.

Ogólnie to między tymi modelami mam 100 zł różnicy (iPad Pro 10.5 - 100 zł droższy), więc stąd pytanie. Co do dźwięku przestrzennego - tutaj akurat nie korzystam z Airpodsów żadnych, więc nie odczuję tej różnicy. Z tego co się orientowałem to właśnie obecny Air 2 już miał laminację, więc pewnie przy podstawowym modelu iPada widziałbym różnicę. Tak samo w prędkości, bo jednak procesor jest nowszy niż Air 2 - a wszystkie dodatkowe funkcje typu głośnik, ekran itd. bardziej do mnie przemawiają.

iPad Pro 11'' z 2018 - tutaj już mam zdecydowanie większy skok cenowy, a tak jak mówiłem - potrzebuję w sumie do podstawowych zadań, gdzie nawet iPad Air 2 działał lepiej niż posiadane przeze mnie wcześniej tablety na androidzie z lepszymi parametrami.

A'propos własnego doświadczenia...córka ma Air2 32gb i faktycznie do tych podstawowych zadań daje jeszcze radę, chociaż, jeśli np chodzi o pracę/szybkość pod wifi to już niestety widać, że konstrukcja wiekowa (a za chwilę koniec wsparcia)...a ja mam 10.5 pro 512gb i tutaj wszystko hula super! i póki co nie zamierzam zmieniać, bo też go wykorzystuję do takich podstawowych celów co Ty
  • kuba12331 lubi to

#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 31 marca 2021 - 14:51

Jak wyżej - pro. Ja w tej samej sytuacji wybrałem Air 3 i jest OK, ale uważam, że pro z lepszymi głośnikami i ekranem był by lepszy. W porównaniu do zwykłago iPada, nawet najnowszego to już bez wątpliwości, chyba, że ktoś jakieś straszne obliczenia robi. Air 2 został w domu - robi za książkę kucharską głównie ale czasem się zastanawiam, czy zmiana była konieczna.



#7 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 marca 2021 - 15:25

Dziękuję za opinie :) Utwierdziliście mnie w przekonaniu - wybieram iPada Pro 10.5 :)



#8 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 kwietnia 2021 - 11:49

Oglądałem i już miałem kupować iPada Pro 10.5 - ale jednak te wady z białymi plamkami na białym i jasnym tle faktycznie występują i były widoczne. Na chwilę obecną się wstrzymałem z uwagi na tą wadę.

 

W tym wypadku nie wiem czy w ogóle nie rozważyć iPada Mini 5 czy tego iPada 8?



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 01 kwietnia 2021 - 19:31

U mnie jest tak, ja mam Air 3, żona Air 2, córka pro 11, a dziadek iPad 7. I jak kto się przygląda sprzętowi, to widzi znaczne różnice, ale jak ogląda YouTube albo czyta Onet, to już nie widzi.  120Hz jest magiczne, ale trzeba się do niego przyzwyczajać, by 60Hz przeszkadzało - mi nie przeszkadza. Jak się porównuje zwykłago iPada z modelami z laminowany, ekranem to widać różnice, ale jak się nie porównuje, to ekran jest bardzo dobry. Jak nie ma zdrowych 11,5 to zwykły iPad jest dobrym tabletem. Mini to kwestia wzroku.


  • kuba12331 lubi to

#10 circos

circos
  • 462 postów
  • Skąd

Napisano 02 kwietnia 2021 - 21:25

Jeżeli korzystasz z tych funkcji tylko o których napisałeś i zależy Ci, żeby nie było przebarwień na matrycy i żeby matryca miała jeszcze żywotność (a ma określoną na punkt), to biorąc pod uwagę:

- gwarancję;

- wsparcie iOS;

- fakt zakupu nowego urządzenia;

 

Ja na Twoim miejscu kupiłbym nowego IPad 8-generacji.

 

Sam byłem przy tym samym szukaniu ponad 2 lata temu i padło na nówkę 9,7” iPad 6-generacji.

do czytania, do oglądania, do muzyki (strumieniowanie dźwięku na głośniki), do obróbki zdjęć, edytorów tekstu oraz gier - Apple Arcade i gry z AppStore - ten skubaniec sprawdza się po dziś dzień bezproblemowo.

 

to co jest moim zdaniem mega istotne przy zakupie nowego Classic vs używanego Pro - to kondycja baterii.

Dwa lata temu bateria starczała mi na kilka dni intensywnego klikania, zanim pojawił się komunikat, że zostało 10% a dzisiaj (po dwóch katach) to tak co 2-3 dni jest ładowany. To pomyśl też o tym czy warto mieć PRO którego nie wykorzystasz, a ładujesz co dzień...

 

128GB też robi robotę o której im więcej siedzisz online tym bardziej doceniasz, że masz.


Użytkownik circos edytował ten post 02 kwietnia 2021 - 21:26

  • kuba12331 lubi to

there's no day off for heroes

 A1181 |  A1342 |  A1502


#11 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 06 kwietnia 2021 - 10:05

Dziękuję za opinie :)

 

Właśnie tak się nastawiam (na iPada 8), ale chciałbym jeszcze osobiście sprawdzić iPada Mini 5 - jak to w praktyce wygląda z tą wielkością i ekranem.



#12 Arshe

Arshe
  • 800 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 kwietnia 2021 - 13:16

Dziękuję za opinie :)

Właśnie tak się nastawiam (na iPada 8), ale chciałbym jeszcze osobiście sprawdzić iPada Mini 5 - jak to w praktyce wygląda z tą wielkością i ekranem.

Stałem przed podobnym wyborem i u mnie padło na iPada 8th ze względu na wielkość ekranu, mini 5 był za mały aby zastąpić mi ekran laptopa, a ósemka to takie prawie akurat^^
  • kuba12331 lubi to

 iPhone 12 mini   iPhone 5s  iPad 8 th  HomePod mini 


#13 kuba12331

kuba12331
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 07 kwietnia 2021 - 11:55

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i opinie.

 

Ostatecznie kupiłem iPad Air 4 - trafiłem naprawdę dobrą okazję i dosłownie kilka stówek drożej niż iPad 8 - więc wybrałem ten model.

 

Jak widać - pierwotne założenia swoją drogą, a życie swoją drogą :)

 

Temat można zatem zamknąć :)



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 478 postów
  • Płeć:

Napisano 07 kwietnia 2021 - 12:31

Skoro tak, to nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować zakupu fajnego sprzętu i zamknąć wątek. 


  • kuba12331 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych