Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dostęp do zewnętrznych dysków raid dla dwóch Maków jednocześnie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kosmak

Kosmak
  • 33 postów

Napisano 20 marca 2021 - 12:10

Witam.

Mam następujący sprzęt:

- Mac Mini late 2012 - thunderbolt 1

- Macbook Pro late 2011 - thunderbolt 1

- Belkin ekspres dock - thunderbolt 1 (dwa gniazda), usb 3.0

- Unitek stacja dokująca na dwa dyski gołe dyski 3.5"+ dwa dyski 2tb spięte w raid 1 (apple raid) to wpięte do docka Belkin przez usb 3 (A)

 

Czy jest możliwe w jakiś sposób mieć dostęp do tych dysków raid z dwóch maków jednocześnie? Tak wiem, najlepiej kupić sobie NAS Synology lub Qnap, ale mi chodzi o to, żeby zrobić to na tym sprzęcie, który mam. Podpinam oba Maczki przez thunderbolt do docka ale dyski podpięte do usb w docku montują się tylko na tym Maku, który pierwszy w kolejności wepnę do docka (obojętnie w które gniazdo TB w docku).

Mi samemu wydaje się to trochę nielogiczne, żeby dwa kompy podpięte pod Belkin Dock przez TB mogły montować jednocześnie dyski, no ale może jest coś czego nie wiem.

Maczki podpięte w ten sposób, oba przez TB do docka widzą się nawzajem tzn udostępnianie plików, ekranów itd działa po kablu.

Próbowałem też podłączyć docka Belkin do rutera przez gniazdo ethernet, ale nic się w sieci nie pojawia, w sumie to tylko tak z ciekawośći bo chciałbym po kablu żeby transfery były szybsze.

Wniosek taki, że jak podpinam pod docka dwa maki to pierwszy jest jako master a drugi jako slave, czyli pierwszy podpięty przejmuje władzę...


Użytkownik Kosmak edytował ten post 20 marca 2021 - 12:14

MacBook Pro 14” 2021 (m1 pro, 1tb, 32gb) / IPad Air 5 (m1, 64gb, wifi).

#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 20 marca 2021 - 12:20

A co z udostępnianiem plików wbudowanym w macOS? Jak wejdziesz w Preferencje i wybierzesz „Udostępnianie”, to tam jest taka opcja. Próbowałeś skorzystać? Ja bym spróbował z poziomu Maca mini – podejrzewam, że nie przenosisz tego Uniteka z miejsca na miejsce. W takim wypadku sensowniejsze byłoby chyba wpięcie stacji dysków bezpośrednio do komputera po USB, chyba, że masz jakiś dobry powód. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Kosmak

Kosmak
  • 33 postów

Napisano 20 marca 2021 - 12:43

A co z udostępnianiem plików wbudowanym w macOS?

No tak nie wpadłem na to. Pomierzyłem czasy kopiowania przykładowego pliku 6,5gb z raid na dysk wewn. (ssd). Gdy kopiuję bezpośrednio z raid na Maka, który kontroluje docka, to wychodzi 30s, kiedy kopiuję z Maka, który nie kontroluje docka, przez udostępnianie, to wychodzi 1m, czyli dwa razy dłużej. Jest do do przyjęcia. Chodzi generalnie o to, że oba kompy potrzebują dostęp do dysków raid do plików do pracy. A kiedy wyłączam kompa, który był pierwszy wpięty do docka, wtedy dyski montują się na drugim czyli jest okej.

Dzięki za podpowiedź.


MacBook Pro 14” 2021 (m1 pro, 1tb, 32gb) / IPad Air 5 (m1, 64gb, wifi).

#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 20 marca 2021 - 12:50

W kwestii szybkości: próbowałeś oba Maki wpiąć do sieci po kablu? Jeśli tak, to spróbuj transferów plików przy wyłączonym Wi-Fi, dla pewności. Może być szybciej. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Kosmak

Kosmak
  • 33 postów

Napisano 20 marca 2021 - 13:12

Tak ten test szybkości był robiony przy wyłączonym wifi, po kablu przez docka.


MacBook Pro 14” 2021 (m1 pro, 1tb, 32gb) / IPad Air 5 (m1, 64gb, wifi).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych