Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak pozbyć się „Install macOS Catalina.app”?


Najlepsza odpowiedź canif1 , 23 lutego 2021 - 18:24

No i się wyjaśniło. 'Dlaczegóś' narzuciło flagę restricted na obraz dysku z zawartością pakietów instalacyjnych Cataliny, a nie powinno. Z tego powodu pokazywało Ci

rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted

nawet przy próbie usunięcia z pozycji roota.
 
 
Opcja szybsza, próbna:

sudo chflags 0 ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg

 
Jeżeli nie pokaże żadnego błędu, najpewniej potem będziesz mógł opróżnić kosz albo usunąć wszystko (całą aplikację "Install macOS Catalina.app") za pomocą komendy rm. A jeżeli znowu wyświetli, że not permited, wyłącz SIP, tak jak opisano w artykule wsparcia, wróć "do siebie", czyli do zwykłego zalogowania i do swojego "domowego" kosza i wtedy wyrzuć dziadostwo. Nie zapomnij tylko po wszystkim znowu włączyć ochrony integralności systemu, ponownie – tak jak w linkowanym artykule.

po szybszej opcji:

 

chflags: /Users/mariusz/.Trash/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted

mariusz@MBP-Mariusz ~ %
 
nie udało się.
 
Wyłączyłem SIP, wyczyściłem Kosz i włączyłem SIP. Plik usunięty  :D
 
Dobry Człowieku - bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas i pomoc :)
Chętnie bym się odwdzięczył. 
Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 14:26

Cześć,

Podczas wymazywania i reinstalacji Maca Mini 2019 pojawił się problem, który zmusił mnie do utworzenia rozruchowego instalatora na Pendrivie.
Pobrałem na Macbooku (z zainstalowanym zaktualizowanym Big Sur) instalkę Cataliny i utworzyłem rozruchowego Pendriva - wszystko się udało - Mac mini powstał.

Problem pojawił się na Macbooku - w Aplikacjach mam "Install macOS Catalina.app", ktorego nie mogę usunąć - mogę go przenieść do kosza, ale kosza już nie mogę opróżnić - pojawia się komunikat "Nie można ukończyć czynności; rzecz „Install macOS Catalina.app” jest używana."

Jak się pozbyć tej instalki? Proszę o pomoc, bo ponad 7GB na moim 128SSD, bardzo mi przeszkadza.

Clean My Mac I Daisy Disk też nie chcą usunąć tego instalatora,

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 lutego 2021 - 17:53

Znajdź w procesach (Activity Monitor z GUI albo komenda ps w terminalu) proces, który używa tego pliku, ubij go (klik-klik albo komenda kill <id procesu>) i wtedy się da usunąć.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 20:19

Albo po prostu wpisz lsof, wstaw spację i przeciągnij w okno Terminala tę „Install macOS…” itd. Zobaczysz jako wynik, m. in. nazwę i PID używających jej procesów. Wtedy je ubijasz i już.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#4 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 20:44



Albo po prostu wpisz lsof, wstaw spację i przeciągnij w okno Terminala tę „Install macOS…” itd. Zobaczysz jako wynik, m. in. nazwę i PID używających jej procesów. Wtedy je ubijasz i już.

po wpisaniu w Terminalu lsof /Applications/Install macOS Catalina.app  pojawia się takie informacje:

lsof: status error on /Applications/Install: No such file or directory

lsof: status error on macOS: No such file or directory

lsof: status error on Catalina.app: No such file or directory

lsof 4.91

 latest revision: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/

 latest FAQ: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/FAQ

 latest man page: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/lsof_man

 usage: [-?abhlnNoOPRtUvVX] [+|-c c] [+|-d s] [+D D] [+|-f[cgG]]

 [-F [f]] [-g [s]] [-i [i]] [+|-L [l]] [+|-M] [-o [o]] [-p s]

 [+|-r [t]] [-s [p:s]] [-S [t]] [-T [t]] [-u s] [+|-w] [-x [fl]] [--] [names]

Use the ``-h'' option to get more help information.



#5 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 20:47

Przeciągnij jednak tę aplikację do okna, bo źle wpisujesz ścieżkę. Po co się męczyć?

I nie cuduj z kolorem fontów, bo nic nie było widać. Poprawiłem i to.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#6 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 21:28

Przeciągnij jednak tę aplikację do okna, bo źle wpisujesz ścieżkę. Po co się męczyć?
I nie cuduj z kolorem fontów, bo nic nie było widać. Poprawiłem i to.

jak przeciągam, to nic się nie dzieje, jak usunę spację, to pojawia się to: (załączam film)
mariusz@MBP-Mariusz ~ % lsof /Applications/Install\macOS\Catalina.app
lsof: status error on /Applications/InstallmacOSCatalina.app: No such file or directory
lsof 4.91
 latest revision: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/
 latest FAQ: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/FAQ
 latest man page: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/lsof_man
 usage: [-?abhlnNoOPRtUvVX] [+|-c c] [+|-d s] [+D D] [+|-f[cgG]]
 [-F [f]] [-g [s]] [-i [i]] [+|-L [l]] [+|-M] [-o [o]] [-p s]
 [+|-r [t]] [-s [p:s]] [-S [t]] [-T [t]] [-u s] [+|-w] [-x [fl]] [--] [names]
Use the ``-h'' option to get more help information.
 
 
 
Nie cuduję, tylko mam w terminalu ustawione czarne tło i biały font i jak tu przeklejam, to tak wychodzi ;)

Załączone pliki


Użytkownik ftpd edytował ten post 22 lutego 2021 - 21:33


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 lutego 2021 - 21:32

To się naucz 'Paste and match style' (Option-Shift-Command-V).

 

Kto Ci kazał usuwać te spacje? One tam mają być.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 21:46

Dlatego przesłałem Ci nagranie, żeby Ci pokazać, że jak nie usuwam spacji tylko po prostu kopiuje, to nic się nie dzieje po wciśnięciu Enter.

#9 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 21:49

@OP:

A widzisz – nie "nic się nie dzieje", tylko wracasz do znaku zachęty. To znaczy, że dzieje się tak, iż żaden proces nie używa tej aplikacji. Ale mimo to nadal nie możesz jej usunąć, prawda?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 lutego 2021 - 21:58

Dlatego przesłałem Ci nagranie

 

Nie będę oglądał filmiku o mikroskopijnej wielkości, bo i tak nic na nim nie widać. W tym, co wkleiłeś w posta spacje były usunięte.

 

rm -rf /Applications/Install*app

 

i z głowy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 22:05

rm -rf /Applications/Install*app

 

 

W sumie… nawet wiem chyba, co trzyma tę instalkę (i nie jestem pewny, czy takie usunięcie zwolni miejsce), ale po co się rozdrabniać, prawda?  :)

 

Nawiasem mówiąc, powyższe nie pójdzie bez sudo.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#12 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 22:13

Nie będę oglądał filmiku o mikroskopijnej wielkości, bo i tak nic na nim nie widać. W tym, co wkleiłeś w posta spacje były usunięte.

 

rm -rf /Applications/Install*app

 

i z głowy

 

Musiałem zmniejszyć plik, bo jest limit 27MB.

 

mariusz@MBP-Mariusz ~ % sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app 

rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport: Directory not empty
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents: Directory not empty
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app: Directory not empty
mariusz@MBP-Mariusz ~ % 
 
Jest jakaś komenda, która usuwa folder z zawartością?


#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 lutego 2021 - 22:16

Przestaję się tu udzielać, skoro masz gdzieś nasze prośby o sensowne postowanie i nawet Ci się nie chce cytatu poprawnie dobrze zrobić. Powodzenia.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 22:18

@OP:

A widzisz – nie nic się nie dzieje, tylko wracasz do znaku zachęty. To znaczy, że dzieje się tak, iż żaden proces nie używa tej aplikacji. Ale mimo to nadal nie możesz jej usunąć, prawda?

Dziękuję - masz rację. Instalki dalej wciąż nie mogę usunąć pomimo wpisania:

sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app

 

Tak to wygląda:

mariusz@MBP-Mariusz ~ % sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app 

rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport: Directory not empty
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents: Directory not empty
rm: /Applications/Install macOS Catalina.app: Directory not empty

Przestaję się tu udzielać, skoro masz gdzieś nasze prośby o sensowne postowanie i nawet Ci się nie chce cytatu poprawnie dobrze zrobić. Powodzenia.

Przepraszam,

zastosowałem się do Twojej rady i nauczyłem się wklejać 'Paste and match style'



#15 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 22:20

Tak jak podejrzewałem. Żadnego miejsca nie zwolniłeś. Obraz z Shared Support Ci zamontowało i zwisło na tym.

Wysuń najpierw, a potem wywal aplikację – i po kłopocie:

diskutil eject `diskutil list | grep "disk image" | cut -f 1 -d " "` && sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app

Widzisz, jakie proste? :)


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#16 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 22 lutego 2021 - 22:31

Tak jak podejrzewałem. Żadnego miejsca nie zwolniłeś. Obraz Shared Support Ci zamontowało i zwisło na tym.

Wysuń najpierw, a potem wywal aplikację – i po kłopocie:

diskutil eject `diskutil list | grep "disk image" | cut -f 1 -d " "` && sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app

Widzisz, jakie proste? :)

Bardzo Ci dziękuję za pomoc, ale nic z tego - nie mogę tego wciąż usunąć :(

 

mariusz@MBP-Mariusz ~ % diskutil eject `diskutil list | grep "disk image" | cut -f 1 -d " "` && sudo rm -rf /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app

Usage:  diskutil eject MountPoint|DiskIdentifier|DeviceNode
mariusz@MBP-Mariusz ~ % 
 
potem przechodzę w Finderze do Aplikacji - przenoszę do kosza - i kosz nie chcę się opróżnić - pojawia się komunikat "Nie można ukończyć czynności; rzecz „Install macOS Catalina.app” jest używana."
 
Co robię źle?


#17 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2021 - 22:42

No to teraz dopiero ciekawie, bo wygląda, jakby to z Shared Support już nie było zamontowane. Pośledźmy zatem.

Co pokaże

diskutil list; ls -Ole@ /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#18 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 23 lutego 2021 - 10:54

No to teraz dopiero ciekawie, bo wygląda, jakby Shared Support już nie było zamontowane. Pośledźmy zatem.

Co pokaże

diskutil list; ls -Ole@ /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

?

mariusz@MBP-Mariusz ~ % diskutil list; ls -Ole@ /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport
/dev/disk0 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0
   1:                        EFI ⁨EFI⁩                     314.6 MB   disk0s1
   2:                 Apple_APFS ⁨Container disk1⁩         121.0 GB   disk0s2
 
/dev/disk1 (synthesized):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      APFS Container Scheme -                      +121.0 GB   disk1
                                 Physical Store disk0s2
   1:                APFS Volume ⁨Macintosh HD – dane⁩     52.4 GB    disk1s1
   2:                APFS Volume ⁨Preboot⁩                 396.5 MB   disk1s2
   3:                APFS Volume ⁨Recovery⁩                613.7 MB   disk1s3
   4:                APFS Volume ⁨VM⁩                      2.1 GB     disk1s4
   5:                APFS Volume ⁨Macintosh HD⁩            15.1 GB    disk1s5
   6:              APFS Snapshot ⁨com.apple.os.update-...⁩ 15.1 GB    disk1s5s1
 
ls: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport: No such file or directory
mariusz@MBP-Mariusz ~ % 

Przestaję się tu udzielać, skoro masz gdzieś nasze prośby o sensowne postowanie i nawet Ci się nie chce cytatu poprawnie dobrze zrobić. Powodzenia.

Przepraszam, ale które prośby masz na myśli? Zastosowałem się do Twoich wytycznych - nauczyłeś mnie kopiować z Terminala - dziękuję.

Co takiego zrobiłem, że się obraziłeś?



#19 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 lutego 2021 - 11:27

OK. Nie pomontowane nic (nie używam BS, więc zakładam tylko, że com.apple.os.update… coś tam, czego output w całości nie pokazuje, to ta nowa bigsurowa pieczęć na woluminie; zatem pomijam to), ale zastanawia coś innego:

 

/Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport: No such file or directory

 

 

 

Gdzie tę aplikację teraz masz w takim wypadku? W koszu? No to już nie ruszaj i pokaż ten sam wynik z kosza:

ls -Ole@ ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

PS. Czy Terminal ma pełny dostęp do dysku w ustawieniach prywatności w Preferencjach systemowych? Jeżeli nie, to dodaj, proszę (Preferencje -> Ochrona i prywatność -> Prywatność -> Pełny dostęp do dysku, odblokuj ikonę kłódki hasłem administratora i kliknij w plus).


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#20 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 23 lutego 2021 - 12:15

OK. Nie pomontowane nic (nie używam BS, więc zakładam tylko, że com.apple.os.update… coś tam, czego output w całości nie pokazuje, to ta nowa bigsurowa pieczęć na woluminie; zatem pomijam to), ale zastanawia coś innego:

 

 

 

Gdzie tę aplikację teraz masz w takim wypadku? W koszu? No to już nie ruszaj i pokaż ten sam wynik z kosza:

ls -Ole@ ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

PS. Czy Terminal ma pełny dostęp do dysku w ustawieniach prywatności w Preferencjach systemowych? Jeżeli nie, to dodaj, proszę (Preferencje -> Ochrona i prywatność -> Prywatność -> Pełny dostęp do dysku, odblokuj ikonę kłódki hasłem administratora i kliknij w plus).

W momencie wpisywania poprzedniego polecenia aplikacja była w Aplikacjach. Po wpisaniu polecenia spróbowałem ją usunąć (przeniosłem do kosza), ale nie mogę go opróżnić.

Teraz nie mogę jej nawet przywrócić z kosza (wcześniej mogłem z powrotem do Aplikacji).

 

Wpisałem:

ls -Ole@ ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

 

i taki wynik:

 

mariusz@MBP-Mariusz ~ % ls -Ole@ ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport

total 15113040
-rw-r--r--  1 root  wheel  restricted 7737578258  4 lut 13:25 InstallESD.dmg
mariusz@MBP-Mariusz ~ % 
 
To chyba będzie to, bo ona właśnie zajmuje ponad 7GB
 
Zmieniłem pełny dostęp terminala do dysku (wcześniej było odznaczony)

Załączone pliki



#21 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 lutego 2021 - 17:02

No i się wyjaśniło. 'Dlaczegóś' narzuciło flagę restricted na obraz dysku z zawartością pakietów instalacyjnych Cataliny, a nie powinno. Z tego powodu pokazywało Ci

rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted

nawet przy próbie usunięcia z pozycji roota.
 
 
Opcja szybsza, próbna:

sudo chflags 0 ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg

 
Jeżeli nie pokaże żadnego błędu, najpewniej potem będziesz mógł opróżnić kosz albo usunąć wszystko (całą aplikację "Install macOS Catalina.app") za pomocą komendy rm. A jeżeli znowu wyświetli, że not permited, wyłącz SIP, tak jak opisano w artykule wsparcia, wróć "do siebie", czyli do zwykłego zalogowania i do swojego "domowego" kosza i wtedy wyrzuć dziadostwo. Nie zapomnij tylko po wszystkim znowu włączyć ochrony integralności systemu, ponownie – tak jak w linkowanym artykule.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#22 canif1

canif1
  • 15 postów

Napisano 23 lutego 2021 - 18:24   Najlepsza odpowiedź

No i się wyjaśniło. 'Dlaczegóś' narzuciło flagę restricted na obraz dysku z zawartością pakietów instalacyjnych Cataliny, a nie powinno. Z tego powodu pokazywało Ci

rm: /Applications/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted

nawet przy próbie usunięcia z pozycji roota.
 
 
Opcja szybsza, próbna:

sudo chflags 0 ~/.Trash/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg

 
Jeżeli nie pokaże żadnego błędu, najpewniej potem będziesz mógł opróżnić kosz albo usunąć wszystko (całą aplikację "Install macOS Catalina.app") za pomocą komendy rm. A jeżeli znowu wyświetli, że not permited, wyłącz SIP, tak jak opisano w artykule wsparcia, wróć "do siebie", czyli do zwykłego zalogowania i do swojego "domowego" kosza i wtedy wyrzuć dziadostwo. Nie zapomnij tylko po wszystkim znowu włączyć ochrony integralności systemu, ponownie – tak jak w linkowanym artykule.

po szybszej opcji:

 

chflags: /Users/mariusz/.Trash/Install macOS Catalina.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg: Operation not permitted

mariusz@MBP-Mariusz ~ %
 
nie udało się.
 
Wyłączyłem SIP, wyczyściłem Kosz i włączyłem SIP. Plik usunięty  :D
 
Dobry Człowieku - bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas i pomoc :)
Chętnie bym się odwdzięczył. 


#23 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 25 lutego 2021 - 02:31

Nie ma sprawy. To zamykam, bo co tu więcej dodać?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych