Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Reset PRAM/SMC a bieżąca praca na macbooku - zalecenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 marioo11

marioo11
  • 66 postów

Napisano 20 lutego 2021 - 12:31

Całkiem niedawno natknąłem się na temat resetu PRAM/SCM w macbooku. Mam pewne wątpliwości. Czy te resety wykonuje się tylko jak występują jakieś problemy (opisane m.in. w apple support)? Czy można je wykonać w ramach konserwacji macbooka? Pomoże to coś w takiej bieżącej pracy? 

Mam MBair 2017 z BigSurem i się zastanawiam czy wykonanie resetu może w czymś pomóc (głównie budzenie z uśpienia, wskaźnik baterii), czy jest to raczej bez powodu niezalecane? Po wykonaniu resetu macbook normalnie się włączy czy coś straci z ustawień? Czytałem też na stronce support apple zalecenia co wykonać przy sprzedaży macbooka, żeby wyczyścić PRAM.

BigSur działa całkiem ale myślę nad czystą instalacją i przy okazji pojawił się pomysł czy te resety są w stanie dać jakąś wartość dodaną.

Dzięki



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 lutego 2021 - 14:17

Nie są, dopóki wszystko, co jest przechowywane w NVRAM działa poprawnie. Poczytaj najpierw, co jest tam trzymane i jaki sens ma robienie restartu, a zrozumiesz, że 'ot tak prewencyjnie' nie ma sensu.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 marioo11

marioo11
  • 66 postów

Napisano 21 lutego 2021 - 20:38

Jeśli chodzi o NVRAM to w sumie i zgoda - nie ma co grzebać:

https://support.appl.../pl-pl/HT204063

 

Ale taki kontroler SMC https://support.appl.../pl-pl/HT201295 mam wrażenie trzyma nieco mniej istotne dane i reset mógłby coś dać. Nie znam się na takich detalach macos, traktuję to jako ciekawostkę - po latach z windowsem jest to jednak inny (lepszy) świat.



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 lutego 2021 - 20:51

Nie wiem, co miałby Ci 'dać' taki reset. Tak czy tak, nic się od niego nie zepsuje, więc jeśli czujesz wewnętrzną potrzebę, resetuj i kilka razy na dzień.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych