Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * - - 2 głosy

MacBook Pro do 5 tys.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 irytujacytyp

irytujacytyp
  • 41 postów

Napisano 16 lutego 2021 - 20:11

Hej, 

 

aktualnie jestem posiadaczem komputera stacjonarnego(dobre podzespoły) i macbooka air (2016). Chciałbym zamienić kompa i macbooka air na jeden sprzęt, zastanawiam się nad macbookiem pro. Nie mam dużych wymagań. Nie robię żadnych wymagających rzeczy, używam do codziennej pracy. Chciałbym coś co posłuży mi przez kilka lat. Z MacBooka Air byłem bardzo zadowolony, ale obecnie 4GB ramu już nie wyrabiają + bateria jest zużyta. Czy moglibyście mi coś polecić? MacBook Pro z procesorem M1? Wiem, że musiałbym dołożyć około 500-1000zł. Czy w moim przypadku jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto? Z góry dziękuję za wszelką pomoc! 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 lutego 2021 - 20:18

1) Kupowanie Intela obecnie nie ma najmniejszego sensu.

2) Pro z M1 to 2k więcej.

3) Moim zdaniem zupełnie wystarczy Air M1. Sam takiego wezmę, jak mi się skończy leasing na obecnego Pro (2019, i5).


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 16 lutego 2021 - 20:22

Weź cokolwiek z M1, tylko jeśli planujesz zakup na kilka lat, to wybierz 16GB RAM. Może być Air, może być Pro, a jeśli nie musi być mobilny, to Mini. Nie sądzę, żebyś był zawiedziony jakimkolwiek wyborem.



#4 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 17 lutego 2021 - 07:04

Weź z 16GB ramu, bo przy 8 to dysk zarżniesz w 2 lata, ten sprzęt non stop swapuje, obecnie 16GB trąci myszkom myszką.

Takie info odnośnie swapa.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#5 Crazy Joe

Crazy Joe
  • 32 postów

Napisano 17 lutego 2021 - 14:10

Potwierdzam, w internecie pojawiły się niepokojące informacje dotyczące intensywnego wykorzystywania dysku SSD na potrzeby swap'u przez sprzęty z procesorem M1. W ekstremalnych przypadkach statystyki wskazują na możliwość osiągnięcia bezpiecznych wartości cyklów zapisu / odczytu tych dysków w perspektywie krótszej, niż 24 miesiące.

 

Zatem 16GB pamięci RAM to rozsądny wybór, teoretycznie więcej RAM, mniejsza potrzeby dodatkowego korzystania z SSD.

 

A szczerze to poczekałbym chwilę z kupowaniem sprzętu z M1:

  • raz, że były doniesienia o wysokiej wrażliwości portów USB C tych komputerów na podłączane huby,
  • dwa, bo są doniesienia dotyczące wysoce intensywnego korzystania z pliku wymiany (swap) na dyskach SSD w tych komputerach.

 

Pierwsi kupujący to trochę testerzy sprzętu. Można tak, ale można też poczekać. Co kto lubi :)



#6 irytujacytyp

irytujacytyp
  • 41 postów

Napisano 18 lutego 2021 - 11:16

Dzięki, utwierdziliście mnie w przekonaniu, że M1 jest dobrym zakupem w przypadku laptopa na kilka lat. Mini odpada, bo chcę sprzedaż starego Air i zostanę bez laptopa. Co stracę wybierając Air zamiast Pro? Widzę, że na pewno nie ma touch bara, tylko pytanie, czy jest on faktycznie pomocny i często przez was używany? Czy oprócz touch bara stracę na czymś jeszcze? Nie montuje filmów, nie bawię się grafiką i nie programuje. Prowadzenie bieznesu + codzienna praca, czyli mail, komunikatory i pakiet office. 



#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2021 - 11:28

W tych zastosowaniach to raczej zyskasz niż stracisz. Pomijając korzyść finansową, to będziesz miał dłuższą pracę na baterii i gwarancję bezgłośności. Brak wiatraków to tez mniej elementów mechanicznych, które mogą się popsuć.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 18 lutego 2021 - 11:28


#8 irytujacytyp

irytujacytyp
  • 41 postów

Napisano 20 lutego 2021 - 11:30

Rozumiem, dzięki wielkie za pomoc. Ostatnia pytanie. Czy przy wyborze monitora do macbooka air kierować się czymś szczególnym? Na coś powinienem zwrócić szczególną uwagę? Obecnie pracuję na dwóch monitorach i chciałbym tak kontynuować. Laptop + monitor. Moglibyście coś polecić? 



#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 lutego 2021 - 12:52

Tak: nie hdmi. DisplayPort albo usb-c (czyli w środku displayport też), w gratisie ładowanie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#10 Łukasz Suchy

Łukasz Suchy
  • 17 postów

Napisano 03 marca 2021 - 13:23

Czy przy podłączeniu po DisplayPort jest opcja wpięcia myszki i klawiatury w monitor? 



#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 marca 2021 - 13:32

Nie. W sensie - musisz jakoś podpiąć magistralę USB z monitora do komputera. Kabel usb-c przenosi 'wszystko' (zarówno USB jak i rzeczy związane z obrazem (czyli, tak naprawdę, DisplayPort)), a DP tylko DP.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 03 marca 2021 - 14:23

Jakbym miał kupować nowy monitor, to rozważałbym wyłącznie USB-C.

#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 marca 2021 - 16:02

Zdecydowanie. A tak w ogóle to nie jest wątek o monitorach, więc proszę o powrót do tematu, @Łukasz Suchy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych