Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przejście z PC na Mac Mini M1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 misiekzdzisiek

misiekzdzisiek
  • 1 postów

Napisano 11 lutego 2021 - 14:37

Witam

Jestem raczej średnio zaawansowanym użytkownikiem windowsa od samego początku tych systemów.

Generalnie z racji tego, że jestem świadomym użytkownikiem, nie miałem większych problemów z windows od edycji XP.

Jednak Apple zrobił w końcu jakąś rewolucję w konstrukcjach i podejściu do komputerów ( w przeciwieństwie do intel czy amd, które idą tylko w tuning technologii sprzed 20lat). Mam na myśli komputery oparte na M1.

 

O ile aspekty techniczne ogarniam, to z systemem macOS miałem do czynienia tylko na studiach i mam raczej negatywne wspomnienia.

 

Proszę mi powiedzieć czy poza taką oficjalną pracą na tym systemie, można tam coś porobić jak na windows. Czyli czasem coś modyfikować w rejestrze, czy wejść głęboko w pliki systemowe, użyć program "z nie oficjalnej dystrybucji" itd.

 

Czy można jakoś zaimportować pocztę z thunderbirda, przenieść zakładki z firefoxa itd.

Czy poza netflixem jest szansa na oglądanie filmu z napisami w txt

Czy te itunes trzeba koniecznie używać czy jest coś co działa szybciej jak winamp?

 

Ogólnie czy mając kompa klasy Ryzen 3600x/16GB/SSD1TB nvme WD black/GTX1650 jest sens się przesiadać na mac mini M1/16GB/512GB?

 

Na kompie poza typową pracą robię zdjęcia w ligtroom, czasem coś w premiere, ale to jakiś rodzinny film.

Do tego wszystkiego mam NAS mocnego qnapa.

Nagrywam też archiwum na bluray zew nagrywarce.

Czasem używam do akustyki program REW.

 

Proszę o pomoc



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 11 lutego 2021 - 14:53

Pytania są typowo software'owe. więc pozwoliłem sobie je przenieść do działu o macOS Big Sur. 

Co do meritum to:

1. W macOS nie ma rejestru. Można sobie sporo rzeczy zmodyfikować, ale od kilku wersji jest to nieco trudniejsze. Tylko w większości przypadków nie ma po co grzebać w tym ręcznie. 

2. Oczywiście można instalować aplikacje spoza sklepu. 

3. Pocztę da się przenieść, aczkolwiek kroki zależą choćby od rodzaju skrzynek.

4. Zakładki da się przenieść. 

5. Nie wiem o co chodzi z „filmami z napisami txt”. Czy chodzi o napisy ogólnie czy konkretnie w formacie txt? W każdym razie, w obu przypadkach odpowiedź jest twierdząca. 

6. iTunes nie ma od Cataliny (poprzednie wydanie macOS). 

7. Wszystko inne działa. Ta aplikacja do akustyki raczej też, ma wersję na macOS na stronie producenta.  

8. Co dokładnie chcesz osiągnąć przesiadając się na macOS?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 11 lutego 2021 - 15:42

Czyli czasem [...]. użyć program "z nie oficjalnej dystrybucji"

Co konkretnie masz na myśli mówiąc „z nieoficjalnej dystrybucji”? Kupione poza App Store, jak najbardziej się da zainstalować, natomiast, jeśli chodzi Ci o pirackie kopie, to możesz liczyć tylko na jedną poprawną odpowiedź.



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 lutego 2021 - 11:39

I teraz czekamy :P


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych