Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zwiększyć wolną przestrzeń (duplikaty plików, jako inne pliki, zdjęcia, iMovies)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ukkesz

Ukkesz
  • 8 postów

Napisano 04 lutego 2021 - 10:41

Czołem wszystkim!
Posiadam Macbooka pro 2017/ 256 GB pamięci. Komputer podłączony do chmury. Wykorzystuję do pracy biurowej, tworzę dużo prezek pptx. 

 

Wyzwanie:
Zwiększyć wolną przestrzeń na dysku. Aktualnie wynosi 68 GB, ale tu i ówdzie czytałem i słyszałem, że im więcej, tym lepiej (jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu). 

 

Co zajmuje resztę dysku i jaki mam z tym problem ;) -->

zdjęcia 53 GB - mimo, że biblioteka podłączona do chmury, coś da się z tym zrobić?

dokumenty 24 GB - montowałem jakieś filmy na kanał YT syna. Pliki wideo bezpośrednio przegrywałem z telefonu (AirDrop). Czy jeśli wyczyszczę bibliotekę iMovies to stracę tylko pliki robocze, czy też finalne klipy, które zmontowałem?

aplikacje 16 GB - tutaj problemu nie mam, mam to co potrzebuję

iCloud drive 3 GB - tu mnie zastanawia czemu skoro to chmura, to zajmuje mi miejsce na dysku, ale nie jest tego dużo więc luz

system 22 GB - jeśli tyle powinien zajmować, to biorę to na klatę

inne 51 GB  - no właśnie, co z tym można zrobić. Pozwólcie, że w oddzielnym akapicie opiszę swoją zgryzotę. 

 

Ściągnąłem program Sensei, do optymalizacji maka. Pousuwałem programy, które się same uruchamiały na początku, wszedłem w zakładkę czyszczenie i tam ukazała mi się lista dużych plików. Są to materiały wideo i prezentacje. Wszystkie nazwy plików poprzedza kropka. Tu już odkryłem, że to pliki ukryte. Także ok, widzę, że są i ważą sporo. Jednak gdy klikam na taki plik i wybieram "Pokaż w Finder", przenosi mnie do folderu, gdzie widzę tenże plik jako już nieukryty. Widzę normalną nazwę pliku i obok ikonkę chmury, także plik powinien być na iCloud i widać, że na kompie waży tama jakieś 5kB. Także luz. 

Jednak w momencie, gdy w programie Sensei chcę plik ukryty (poprzedzony kropką usunąć, ten ważący 500 MB,  to kasuje się też plik nieukryty i jest usuwany z iCloud. 

No i tu właśnie nie wiem kompletnie jak sobie z tym poradzić. Szukałem tropów w necie, coś tam pojawiały się wątki, ale nic nie dotyczyło konkretnie takiego problemu. A może nie umiem czytać ze zrozumieniem. 

 

Dodam, że problem dotyczy też np. graficzki, która pracuje na podobnym kompie a ona miejsca ma jeszcze mniej. 

 

Podsumowując. Czy da się znaleźć większą przestrzeń wolną na moim dysku. Głównie chodzi o pliki ukryte (bez straty oryginałów z chmury), wymuszenie wysyłki zdjęć do chmury (jest to możliwe) i kwestię wykasowania plików roboczych z iMovies, choć widzę, że te pliki też pojawiają się w plikach ukrytych. 

 

Mam nadzieję, że trafiłem z problemem w odpowiednie miejsce, szukałem inne podfora, to wydało mi się najlepsze. 

 

Z góry dziękuję za pomoc!



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 lutego 2021 - 11:19

iCloud tak działa. Dane są trzymane na lokalnym dysku zawsze, a nie 'wyłącznie' w magicznej chmurze, żeby widzieć tylko ich listę, bez danych. Pamiętaj, że defaultowo w iCloud trzymane są ~/Desktop i ~/Documents też.

Photos.app - możesz włączyć opcję 'Optimise Mac Storage'. Wtedy (duże) oryginały są w chmurze, a lokalnie na dysku tylko mniej zajmujące wersje.

 

'Pliki z kropką' - nie mam pojęcia, co masz na myśli. Daj przykład takiego pliku, a przede wszystkim pełnej ścieżki do niego.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Ukkesz

Ukkesz
  • 8 postów

Napisano 04 lutego 2021 - 11:32

Hej

co do zdjęć to mam zaznaczoną optymalizację, ale jak widać coś nie wgrywają się. 

 

Pliki z kropką. Załączam screeny: Części takich plików, które wyświetlają mi się w Sensei. Potem jak klikam pokaż w folderze, to podświetla mi plik, który już niby jest w chmurze. 

 

Załączone pliki



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2021 - 12:09

Kropka na początku nazwy plików oznacza pliki i katalogi ukryte (niewidoczne standardowo dla użytkownika). Rozszerzenie .icloud sugeruje, że są to pliki, z których korzysta mechanizm synchronizacji iCloud. 
Co do danych w iCloud Drive (i w katalogach Dokumenty oraz Biurko), to oczywiście można zrobić tak, żeby lokalne kopie nie były przechowywane. Można to zmienić przechodząc to ustawień Apple ID w Preferencjach systemowych, klikając w zakładkę „iCloud” po lewej stronie okna i zaznaczając „Optymalizuj dysk Maca” (na dole ekranu). Wtedy system będzie trzymał tylko tyle danych z iCloud ile potrzebuje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli kopii pliku nie będzie lokalnie, to nie zostanie ona zapisana w bakcupie Time Machine. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 lutego 2021 - 12:53

Miałeś dać ścieżkę. Co mnie obchodzi, że to 'bajka na dobranoc' albo inne złote figurki, jak chcę sprawdzić, _gdzie_ te pliki leżą i na tej podstawie ocenić, jaki mechanizm je tworzy/nimi zarządza.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Ukkesz

Ukkesz
  • 8 postów

Napisano 05 lutego 2021 - 10:34

Dobra, sory. 

Podaję ścieżkę:

 

iCloud Drive>Biurko>Ja to Ty>Plik

 

Pozwolę sobie podkreślić, że plik z kropką i ile waży, widzę tylko w aplikacji Sensei. Po kliknięciu pokaż w w Finder, pokazuje folder, którego ścieżkę podałem i plik, który niby jest w chmurze.

Miłego piątku



#7 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2021 - 11:09

Nie wiem kiedy to wprowadzili ale klikając prawym klawiszem na pliku w iCloud można wybrać opcję Remove download. Usuwa to plik z dysku ale zostaje w iCloud.



#8 Ukkesz

Ukkesz
  • 8 postów

Napisano 05 lutego 2021 - 11:17

Nie wiem kiedy to wprowadzili ale klikając prawym klawiszem na pliku w iCloud można wybrać opcję Remove download. Usuwa to plik z dysku ale zostaje w iCloud.

Ok, ale to działa tylko w przypadku plików które są uplodowane do chmury. W sensie ten plik, który ma ikonkę chmury - nie da się usunąć. 



#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 lutego 2021 - 13:14

Ja nie wiem, co to jest Sensei i skąd bierze swoje dane. U mnie żadnych dziwnych kopii pliku nie tworzy. Mam ~/Desktop synchronizowany z iCloud i:
 
~/Desktop ❯ ls -la
.rw-r--r--@ 6.1k f  5 Feb 11:13 .DS_Store
.rw-r--r--@    0 f 12 Nov  2020 .localized
.rw-r--r--@  65k f  3 Feb 15:14 kqwvr.png
Ciekawe, czy według Sensei miałbym plik .kqwvr.png.icloud. Nie będę sprawdzał, nie lubię takich dziwacznych softów i nie potrzebuję, wolę 'normalnie' sprawdzać, w terminalu.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 08 lutego 2021 - 17:43

To samo pokaże Ci Terminal, o ile korzystasz z funkcji "optymalizuj dysk Maca" czy jak to się zwie. Te z kropką są po prostu niepobrane na urządzenie, są tylko w iCloud i nie zajmują żadnego miejsca. W Finderze jest przy nich wówczas ikona chmurki ze strzałką ku dołowi. Mają dodany extended attribute com.apple.icloud.itemName.

 

 

[…] ten plik, który ma ikonkę chmury - nie da się usunąć. 

 

Bo jak niby można by usunąć plik, którego na dysku nie ma właśnie?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych