Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Używany Mac Mini/iMac do 2000 zł?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Naysayer

Naysayer
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2021 - 16:33

Witam. Polecicie może jakiegoś używanego iMaca/Maca Mini z 4c/8t, 16 GB RAM i7/i5 o ile takie są? Celuję w 2000-2500 zł. Choć z tyłu głowy chodzi mi nowy Mac Mini na M1 głównie do grafiki (Photoshop, Lightroom) i Video Editing (Final Cut czy After Effects) Mój MBP Late 2011 już nie daje rady mimo, że jest to i7 4c/8t i nie mogę zainstalować FCP na High Sierra po świeżej instalacji. Warto w ogóle brać używkę na której będzie chociaż Catalina? Czy może lepiej pójść w M1? Logika i rozsądek podpowiadają M1 a z drugiej strony serio jest mi to potrzebne jeśli mogę zrobić to samo na Intelu? Kwestia tego, że będzie tylko cieplej? 

 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2021 - 16:42

Jeśli obrabiasz na tym multimedia, to zdecydowanie poleciłbym dołożenie do M1. Tu nie chodzi nawet o temperatury, ale o samą wydajność – M1 do MBP 2011 ma się pod względem szybkości jak kukuruźnik do Concorde'a. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Naysayer

Naysayer
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2021 - 16:48

Jeśli obrabiasz na tym multimedia, to zdecydowanie poleciłbym dołożenie do M1. Tu nie chodzi nawet o temperatury, ale o samą wydajność – M1 do MBP 2011 ma się pod względem szybkości jak kukuruźnik do Concorde'a. 

Znaczy to nie jest kwestia pieniądza. Po prostu w zacząłem od tego na alledrogo jednak bardziej skłaniam się ku M1.. Jednak zastanawiam się czy 8GB RAM wystarczy bo szczerze mówiąc 1000 zł ekstra za 8GB to strzał w kolano moim zdaniem. Wiadomo, że mój dziadziuś nie ma podejścia do czegokolwiek nowszego a tymbardziej M1. Po prostu zastanawiałem się czy jest w ogóle sens brać M1. Z drugiej strony czas eksportu jest po prostu kosmiczny... Jeśli wybiorę coś na M1 to będzie to właśnie Mac Mini. 



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 30 stycznia 2021 - 18:12

Mamy w firmie jednego mini z tych ostatnich na Intelu z i7 i 16GB. Używany do aftereffects i FCP - to praktycznie nie ma grafiki (Intel uhd 630) więc nie poraża wydajnością, a grzeje się bardzo. Chłopak sobie do niego wiatraczek dokupił. M1 powinno wymiatać. Przy stacjonarnym można oszczędzić na dysku, ale oszczędzania na RAM będziesz żałował. Jak nie dziś to za chwilę, a widać, że szanujesz sprzęt, więc to nie zakup na rok, a dodać się nie da. 



#5 Naysayer

Naysayer
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2021 - 21:45

Mamy w firmie jednego mini z tych ostatnich na Intelu z i7 i 16GB. Używany do aftereffects i FCP - to praktycznie nie ma grafiki (Intel uhd 630) więc nie poraża wydajnością, a grzeje się bardzo. Chłopak sobie do niego wiatraczek dokupił. M1 powinno wymiatać. Przy stacjonarnym można oszczędzić na dysku, ale oszczędzania na RAM będziesz żałował. Jak nie dziś to za chwilę, a widać, że szanujesz sprzęt, więc to nie zakup na rok, a dodać się nie da. 

Ogólnie rozważałem zakup dysku NVME + kieszonka pod Thunderbolt bo jak dobrze pamiętam to Mac Mini M1 posiada jeden lub dwa porty więc nie powinno być problemu z miejscem na dysku. Ewentualnie HDD i transfer przez kabel Ethernet jak robiłem to kiedyś przez Windows<>macOS. 


Co do 8 GB RAM w M1 poważnie będę potrzebował 16 GB jeśli skupiam się tylko na jednym projekcie jednocześnie nie robiąc zupełnie nic innego? 



#6 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 01 lutego 2021 - 19:15

Ogólnie rozważałem zakup dysku NVME + kieszonka pod Thunderbolt bo jak dobrze pamiętam to Mac Mini M1 posiada jeden lub dwa porty więc nie powinno być problemu z miejscem na dysku. Ewentualnie HDD i transfer przez kabel Ethernet jak robiłem to kiedyś przez Windows<>macOS. 


Co do 8 GB RAM w M1 poważnie będę potrzebował 16 GB jeśli skupiam się tylko na jednym projekcie jednocześnie nie robiąc zupełnie nic innego? 

 

Z tego co piszesz będziesz używał tego laptopa do bardziej skomplikowanych rzeczy niż prasówka w internecie i jakieś domowe sprawy więc mógłbyś kiedyś żałować, że nie dorzuciłeś ramu.

Gdzieś już czytałem, że przy prostych pracach graficznych komuś zabrakło 8gb ram - co prawda chodziło o MB Air M1. Pamiętaj, że ten sam RAM jest współdzielony z układem graficznym więc w przypadku 8gb nie ma za bardzo czym szastać;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych