Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zła jakość obrazu monitora Samsung LS24H850QFUXEN podłączonego do MacBook Air M1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jakub Janus

Jakub Janus
  • 6 postów

Napisano 29 stycznia 2021 - 10:35

Witam,

 

Ostatnio postanowiłem przenieść się z Windowsa na MacOS, w związku z czym zakupiłem Macbook Air M1. Ponieważ sporo pracuje w Excelu musiałem dokupić też dodatkowy monitor, wybór padł na Samsung LS24H850QFUXEN. Po podłączeniu Macbooka do monitora (przewód USB-C - USB-C) wyświetlany obraz na monitorze jest w bardzo złej jakości. Po wejściu w ustawienia systemu MacOS, widać że jest ustawiona maksymalna rozdzielczość monitora 2560x1440, ale mimo tego wyświetlany obraz nie jest ostry, a nagorzej widoczne są czcionki. Dodatkowo wyświetlana czcionka jest bardzo mała, tak więc po zmniejszeniu rozdzielczości do 1920x1200 wszystko powiększa się do czytelnych rozmiarów, ale niestety jakość obrazu jest dalej tragiczna.

 

Problem ten występuje tylko po podłączeniu monitora do Macbooka, jak podłączam monitor do komputera z Windowsem poprzez Display Port, wyświetlany obraz jest ostry i wszystko z nim jest w porządku.

 

Szukam w sieci jakiś wskazówek rozwiązania tego problemu ale niestety nic sensownego nie znalazłem.

 

 

Proszę o pomoc jeśli ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem.


Użytkownik Jakub Janus edytował ten post 29 stycznia 2021 - 10:36


#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 29 stycznia 2021 - 11:37

https://pl.if-koubou...tialiasing.html


Fallout ...war, war never changes...

#3 Mnieteq

Mnieteq
  • 42 postów

Napisano 29 stycznia 2021 - 12:33

Jeśli kupiłeś monitor koniecznie dla USB-C to od dawna wiadomo, że Apple ma problemy z tym interfacem i to w markowych profesjonalnych monitorach np. EIZO lub NEC.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie kabla USB-C --> DisplayPort.



#4 Jakub Janus

Jakub Janus
  • 6 postów

Napisano 29 stycznia 2021 - 12:54

Jeśli kupiłeś monitor koniecznie dla USB-C to od dawna wiadomo, że Apple ma problemy z tym interfacem i to w markowych profesjonalnych monitorach np. EIZO lub NEC.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie kabla USB-C --> DisplayPort.

 

Dzięki za informację, niestety tego nie wiedziałem.

Spróbuję kupić przejściówkę o której mówisz i zobaczę jaki będzie obraz.



#5 Jakub Janus

Jakub Janus
  • 6 postów

Napisano 30 stycznia 2021 - 12:21

Niestety po podłączeniu Maka do monitora poprzez kabel USB-C - Display Port obraz jest tak samo zły.

Próbowałem również antyaliasingu subpliku i też nic.

 

Dla zobrazowania problemu załączam dwa zdjęcia na których widać obraz wyświetlany przez Maka i przez monitor.

 

 

Załączone pliki



#6 Mnieteq

Mnieteq
  • 42 postów

Napisano 01 lutego 2021 - 12:21

A masz może możliwość podłączenia jakiegoś innego monitora ? Ewentualnie ten sam monitor ale inny laptop.



#7 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 lutego 2021 - 13:18

A klikałeś z altem (option) w ustawienia rozdzielczości na tym monitorze - masa filmików na YT jak wybrać własną rozdzielczość inną niż proponowana?

Czy sprawdzałeś w tym monitorze opcje wyświetlania - może trzeba pod maka zmienić profil na inny.


Fallout ...war, war never changes...

#8 Jakub Janus

Jakub Janus
  • 6 postów

Napisano 02 lutego 2021 - 17:56

A masz może możliwość podłączenia jakiegoś innego monitora ? Ewentualnie ten sam monitor ale inny laptop.

 

Nie mam możliwości podłączenia do innego monitora ani innego laptopa do tego monitora. Monitor był podłączany do komputera stacjonarnego z systemem Windows kablem Display Port - Display Port i wszystko było super, obraz ostry i wszystkie szczegóły wyraźne.

 

 

A klikałeś z altem (option) w ustawienia rozdzielczości na tym monitorze - masa filmików na YT jak wybrać własną rozdzielczość inną niż proponowana?

Czy sprawdzałeś w tym monitorze opcje wyświetlania - może trzeba pod maka zmienić profil na inny.

 

Robiłem tak, mam wtedy więcej możliwości ustawienia niższych rozdzielczości, ale tak jak pisałem wcześniej, po zmniejszeniu rozdzielczości wszystko powiększa ale jakość obrazu jest dalej tragiczna.

Przeszedłem przez wszystkie ustawienia monitora i niestety cały czas to samo.



#9 Łukasz Suchy

Łukasz Suchy
  • 17 postów

Napisano 26 lutego 2021 - 11:00

A pokaż zrzut jak tam masz ustaiwone te rozdzielczości z alt



#10 Jakub Janus

Jakub Janus
  • 6 postów

Napisano 12 marca 2021 - 18:45

Załączam zrzut z ustawieniami rozdzielczości.
 
Przeszukałem trochę internet i nalazłem taki wątek na forum Apple:
https://discussions.apple.com/thread/252217807?answerId=254797993022&login=true

 

Wygląda na to, że MacBooki M1 błędnie używają trybu YPbPR zamiast RGB, stąd mogą pojawiać się takie problemy.

 

Załączone pliki


Użytkownik Jakub Janus edytował ten post 12 marca 2021 - 18:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych