Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Uszkodzony Mac M1, przejściówka, adapter, HUB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Padł mi mac z procesorem M1 (1 użytkowników oddało głos)

Wybierz maka, który uległ uszkodzeniu

  1. MacBook AIR+HUB (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. MacBook AIR+Przejściówka (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. MacBook AIR+Zasilacz innej firmy (napisz w komentarzu, jakiej) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  4. MacBook AIR+Inne urządzenie (napisz w komentarzu, jakie) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  5. MacBook PRO+HUB (1 głosów [100.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 100.00%

  6. MacBook PRO+Przejściówka (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  7. MacBook PRO+Zasilacz innej firmy (napisz w komentarzu, jakiej) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  8. MacBook PRO+Inne urządzenie (napisz w komentarzu, jakie) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  9. Mac MINI+HUB (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  10. Mac Mini+Przejściówka (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  11. Mac MINI+Zasilacz innej firmy (napisz w komentarzu, jakiej) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  12. Mac MINI MacBook PRO+Inne urządzenie (napisz w komentarzu, jakie) (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 stycznia 2021 - 13:38

Jako że coraz częściej słyszy się o padających makach z procesorami M1 (sam spotkałem się już z dwoma przypadkami) zakładam temat, bo sprawa chyba jest rozwojowa. Do tej pory nie odkryto, po czyjej stronie leży problem. Jedne uszkodzenia są zaraz po podpięciu przejściówki lub adaptera, inne po jakimś czasie.
Zakładam także ankietę i proszę o opisywanie w postach jak to się stało i po jakim czasie nastąpił zgon maka. A także jakiej przejściówki, czy adaptera używaliście.
Na innym forum (link), była podoba ankieta i tam do jej zamknięcia zgłoszony 74 przypadki zgonów. Pozwoliłem sobie odpisać od nich jakich zewnętrznych peryferii używali:

 

Satechi Aluminium USB-C Multiport Pro Adapter (kupione w sklepie Apple, ale wymieniają go kilka razy)
HP travelhub
przejściówka USB-C-HDMI (2 przypadki)
ładowarka USB-C od laptopa Thinkpad X1 Carbon
AUKEY 8 w 1 USB C
Aukey CB-C71 USB-C
TOTU 
Extensive 11-in-1 USB-C
Hyperdrive
Lention CB-D55
Kogan 5 w 1 usb c thunderbolt passthrough HUB
 

Nie wiem, czy powinniśmy utworzyć czarną listę urządzeń zewnętrznych, czy monitować poprawienie jakiejś wady konstrukcyjnej u Apple. Piszcie, co o tym myślicie.
Oczywiście proszę także o opis, jak do tego podszedł serwis gwarancyjny i ile trwała wymiana.
 

Ostatnia aktualizacja 27.01.2021
Dopisane zostały nowe HUBY, z którymi nastąpiły awarie maków na M1
Powstała nowa ankieta na innym forum


Użytkownik Iro edytował ten post 27 stycznia 2021 - 09:51

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#2 brajan2000

brajan2000
  • 16 postów

Napisano 21 stycznia 2021 - 20:49

Mając kompa z 2015 roku nie ma tego problemu bo są tam wszystkie potrzebne porty. Kto by pomyślał, że w 2021 jakaś tania chińszczyzna będzie upalać Macbooki bo ludzie nie mają potrzebnych portów. 



#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2021 - 21:29

Ale ten wątek nie jest o tym. Jeśli chcesz dać taki temat pod dyskusję, załóż sobie swój, w 'Rozmowach ogólnych'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 brajan2000

brajan2000
  • 16 postów

Napisano 21 stycznia 2021 - 21:46

Ale ten wątek nie jest o tym. Jeśli chcesz dać taki temat pod dyskusję, załóż sobie swój, w 'Rozmowach ogólnych'.

Autor pyta co o tym wszystkim myślimy. No to dostał moje przemyślenia. 


  • 6c1fb0760d lubi to

#5 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 21 stycznia 2021 - 23:05

Też śledzę temat od samego początku. Moje wnioski są takie, że problem jest w błędnej implementacji standardu Power Delivery w nowych Makach lub sam standard zawiera błędy. Warto zaznaczyć, że te same przejściówki/monitory/inne urządzenia działały (z reguły) dobrze z Makami na Intelu, które obsługiwały ten sam standard ładowania. Z drugiej strony, identyczny problem występował z Nintendo Switch. Nintendo, podobnie jak w przypadku wadliwych kontrolerów, przemilczało sprawę i po cichu rozwiązali problem w nowszych rewizjach konsoli.

Moim zdaniem standard to standard, jeżeli jakieś urządzenie legitymuje się jego obsługą, to powinno być to rozwiązanie niezawodne. Jeżeli wiele różnych urządzeń powoduje awarię jednego, to problem z utrzymaniem standardu ma to jedno urządzenie, a nie wiele innych.


Użytkownik qura12 edytował ten post 21 stycznia 2021 - 23:06

MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2021 - 23:18

No dobra, zaczęliście teoretyzować, zamiast zgłaszać konkretne urządzenia do ankiety, więc ja to przeniosę do 'Rozmów Ogólnych' i tak.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 21 stycznia 2021 - 23:22

@ftpd, w Polsce na twitterze/grupach FB były opisane 3-4 przypadki. Możliwe, że te osoby nie korzystają już z wymierającej formy komunikacji jaką jest forum dyskusyjne, więc pewnie będą tu tylko teorie ;)


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 stycznia 2021 - 00:38

To nie dla mnie to info, to @Iro zbiera takie informacje. Ja póki co nie mam ARM-a i do listopada miał nie będę, więc śledzę tę aferę o tyle o ile, po cichu licząc, że przez prawie rok się magicznie 'samo' naprawi/wyklaruje ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 stycznia 2021 - 09:48

To nie dla mnie to info, to @Iro zbiera takie informacje. Ja póki co nie mam ARM-a i do listopada miał nie będę, więc śledzę tę aferę o tyle o ile, po cichu licząc, że przez prawie rok się magicznie 'samo' naprawi/wyklaruje ;-)

 

Muszę mieć info, bo jak powiedziałem o tych awariach, to zgłosili się do mnie ludzie którym poleciłem MacBooki na M1, że ich w przysłowiowe maliny wpuściłem. Mamy na głowie około 600 maków, a stare już są nie do naprawy. Apple na razie milczy, ale wymienia. 


Też śledzę temat od samego początku. Moje wnioski są takie, że problem jest w błędnej implementacji standardu Power Delivery w nowych Makach lub sam standard zawiera błędy. Warto zaznaczyć, że te same przejściówki/monitory/inne urządzenia działały (z reguły) dobrze z Makami na Intelu, które obsługiwały ten sam standard ładowania. Z drugiej strony, identyczny problem występował z Nintendo Switch. Nintendo, podobnie jak w przypadku wadliwych kontrolerów, przemilczało sprawę i po cichu rozwiązali problem w nowszych rewizjach konsoli.

Moim zdaniem standard to standard, jeżeli jakieś urządzenie legitymuje się jego obsługą, to powinno być to rozwiązanie niezawodne. Jeżeli wiele różnych urządzeń powoduje awarię jednego, to problem z utrzymaniem standardu ma to jedno urządzenie, a nie wiele innych.

 

Jeśli chodzi o Power Delivery, to nie do końca się z tym zgodzę, bo są przypadki uwalenia maka po podpięciu nieaktywnej przejściówki USB-C - HDMI. 

Problem raczej tkwi w niekompatybilności Apple z innymi. Pisałem o tym na swoim blogu.
https://myapple.pl/p...ony-przez-apple

https://myapple.pl/p...ie-ujednolicony

 

Jeśli chodzi o Thunderbolt, to panuje cały czas chaos. Chip thunderbolt, produkowany przez Intela jest taki sam, ale każda firma dodaje swój firmware. Firmware jest na tyle różny, że nie pasuje do innych kontrolerów na tym samych chipsecie. W PC dodatkowo istnieją jeszcze ustawienia w BIOS, których nie ma w makach. Ustawień jest na tyle dużo, że trudno zgadnąć, na które będą najlepsze. W zeszłym roku opanowałem temat firmwarów, ale o ile pecetowy kontroler przeprogramujesz, to będzie działał pod macOS, ale pod windows są błędy

Rozmawiałem z importerem kart muzycznych UAD, i powiedzieli, że producent nie mógł sobie poradzić ze sterownikami pod windows, więc stworzyli odpowiednik na USB-C (UAD Apollo). 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 stycznia 2021 - 10:29

Muszę mieć info, bo jak powiedziałem o tych awariach, to zgłosili się do mnie ludzie którym poleciłem MacBooki na M1, że ich w przysłowiowe maliny wpuściłem. Mamy na głowie około 600 maków, a stare już są nie do naprawy. Apple na razie milczy, ale wymienia. 

Ależ ja nie mam nic przeciwko temu. Po prostu @qura12 brzmiał, jakby chciał przekonać/poinformować mnie, to go skierowałem do właściwej osoby ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 22 stycznia 2021 - 12:04

Skoro dyskutujemy, to pamietajmy, że USB4 to nowość, która działa inaczej. Kiedyś w macach mieliśmy Thunderbolt, który to mógł transmitować USB, teraz mamy USB, który może transmitować Thunderbolt. Specyfikacja standardu jest dosyć młoda, sprzęt pod to dopiero co zaczął się ukazywać. Nie sądzę, aby starszy sprzęt był przygotowany na taką specyfikację. Oczywiście USB4 jest zgodne wstecz, ale jak widać nie do końca. Może to być błąd Apple w implementacji, może to być błąd specyfikacji, może to być również błąd producentów sprzętu, którzy nieco odeszli od specyfikacji bo nie spodziewali się, że nowy standard będzie bardziej restrykcyjny. Pozostaje tylko czekać na info od źródeł. Mnie się nic nie uwaliło do tej pory, mimo że mam no-name w większości rzeczy. I raczej się już nie uwali, patrząc po wszelkich parametrach dogadują się urządzenia prawidłowo.



#12 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 22 stycznia 2021 - 12:32

 

Jeśli chodzi o Power Delivery, to nie do końca się z tym zgodzę, bo są przypadki uwalenia maka po podpięciu nieaktywnej przejściówki USB-C - HDMI. 

 

 

 

Ciekawe w takim razie co tam w rzeczywistości pada bo przecież spięcie w HDMI nie może spowodować jakiegoś ogromnego spustoszenia. Widziałeś czy może gdzieś na YT ktoś już otwierał takiego uszkodzonego Maka?


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#13 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 stycznia 2021 - 19:06

Skoro dyskutujemy, to pamietajmy, że USB4 to nowość, która działa inaczej. Kiedyś w macach mieliśmy Thunderbolt, który to mógł transmitować USB, teraz mamy USB, który może transmitować Thunderbolt. Specyfikacja standardu jest dosyć młoda, sprzęt pod to dopiero co zaczął się ukazywać. Nie sądzę, aby starszy sprzęt był przygotowany na taką specyfikację. Oczywiście USB4 jest zgodne wstecz, ale jak widać nie do końca. Może to być błąd Apple w implementacji, może to być błąd specyfikacji, może to być również błąd producentów sprzętu, którzy nieco odeszli od specyfikacji bo nie spodziewali się, że nowy standard będzie bardziej restrykcyjny. Pozostaje tylko czekać na info od źródeł. Mnie się nic nie uwaliło do tej pory, mimo że mam no-name w większości rzeczy. I raczej się już nie uwali, patrząc po wszelkich parametrach dogadują się urządzenia prawidłowo.

 

Maki na M1, mają dwa chipy Intel JHL8040R Thunderbolt 4. Nie jest to USB 4. 
 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-01-22 o 18.57.41.png   290,5 KB   2 Ilość pobrań

 

Ciekawe w takim razie co tam w rzeczywistości pada bo przecież spięcie w HDMI nie może spowodować jakiegoś ogromnego spustoszenia. Widziałeś czy może gdzieś na YT ktoś już otwierał takiego uszkodzonego Maka?

 

Widziałem jedynie rozebranego na ifixIt. W naszym serwisie taki wyląduje dopiero po zalaniu. W innych przypadkach kierujemy do serwisu gwarancyjnego.
 


Użytkownik Iro edytował ten post 23 stycznia 2021 - 11:15

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#14 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 22 stycznia 2021 - 20:29

Maki na M1, mają dwa chipy Intel JHL8040R Thunderbolt 4. Nie jest to USB 4. 

 

Tylko to jest retimer a nie kontroler. To dwa różne elementy.  Aby mieć hosta TB4 potrzebujesz JHL8540 lub JHL8340. Aktualne maki na M1 mają USB4 a co za tym idzie tylko TB3 - co wynika z cytowanej kiedyś przeze mnie specyfikacji technicznej Apple. Jakby Apple miało TB4 to sądzę, że by o tym trąbili bo to marketingowo lepiej zadziała niż USB.


Użytkownik Blue edytował ten post 22 stycznia 2021 - 20:30


#15 brajan2000

brajan2000
  • 16 postów

Napisano 22 stycznia 2021 - 20:35

To co się upala dowiemy się jak ktoś "poświęci" swoją gwarancję i rozbierze kompa. Albo za rok jak już gwarancja minie. 



#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 stycznia 2021 - 11:14

Tylko to jest retimer a nie kontroler. To dwa różne elementy.  Aby mieć hosta TB4 potrzebujesz JHL8540 lub JHL8340. Aktualne maki na M1 mają USB4 a co za tym idzie tylko TB3 - co wynika z cytowanej kiedyś przeze mnie specyfikacji technicznej Apple. Jakby Apple miało TB4 to sądzę, że by o tym trąbili bo to marketingowo lepiej zadziała niż USB.

 

A to kutwy. Znów "zaoszczędzili" na użytkownikach 30PLN i dali najtańszy z możliwych.
Do mnie w lutym mają przyjść kontrolery Thunderbolt 4. Będę testował.


Użytkownik Iro edytował ten post 23 stycznia 2021 - 16:23

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#17 ma_ko

ma_ko
  • 36 postów

Napisano 09 lutego 2021 - 16:29

Z ciekawosic bylo gdzies o tym by uwalil sie Mac M1 przez Baesus Thuderbolt Usb-C ??



#18 EMU

EMU
  • 2 372 postów
  • Płeć:
  • SkądCupertino ;-)

Napisano 11 lutego 2021 - 14:37

Ja mam taki: Green Cell HUB GC Connect60 8w1

Strach teraz używać? Ciekawe jak się sprawa ma z innymi niż oryginalne dodawane z MacBook zasilaczami?

Link: https://greencell.gl...-2016-2020.html

Użytkownik EMU edytował ten post 11 lutego 2021 - 14:38

MacBook Air M2 - iPad Pro M2 - iPhone 15 Pro MAX - Garmin Epix2 PRO - AirPods 2 PRO 


#19 wodzu99

wodzu99
  • 37 postów
  • SkądCzęstochowa i okolice. PL

Napisano 11 lutego 2021 - 23:40

Ja mam taki: Green Cell HUB GC Connect60 8w1

Strach teraz używać? Ciekawe jak się sprawa ma z innymi niż oryginalne dodawane z MacBook zasilaczami?

Link: https://greencell.gl...-2016-2020.html

z tym podłączanym do obu złączy TB3 bo jak uwali, to na maxa...



#20 EMU

EMU
  • 2 372 postów
  • Płeć:
  • SkądCupertino ;-)

Napisano 12 lutego 2021 - 07:43

z tym podłączanym do obu złączy TB3 bo jak uwali, to na maxa...

 

Napisałem do wsparcia GC, zobaczymy co odpiszą.


MacBook Air M2 - iPad Pro M2 - iPhone 15 Pro MAX - Garmin Epix2 PRO - AirPods 2 PRO 


#21 EMU

EMU
  • 2 372 postów
  • Płeć:
  • SkądCupertino ;-)

Napisano 12 lutego 2021 - 10:30

GreenCell opisało, żeby się wstrzymać z podłączaniem adaptera do czasu aktualizacji zasilania portów w MacBook przez Apple.


MacBook Air M2 - iPad Pro M2 - iPhone 15 Pro MAX - Garmin Epix2 PRO - AirPods 2 PRO 


#22 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 12 lutego 2021 - 17:47

GreenCell opisało, żeby się wstrzymać z podłączaniem adaptera do czasu aktualizacji zasilania portów w MacBook przez Apple.

A to ciekawe. Jeszcze na początku stycznia dzwoniłem do supportu GreenCella i zapewniali, że model wpinany w 2 porty TB jest bezpieczny...


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#23 EMU

EMU
  • 2 372 postów
  • Płeć:
  • SkądCupertino ;-)

Napisano 13 lutego 2021 - 08:14

Taką wiadomość dostałem:

Green Cell] Wiadomość od [no_sync]

„Szanowni Państwo,

dziękujemy a kontakt, Bardzo mi przykro, lecz do momentu rozwiązania problemu przez firmę Apple, z zarządzaniem energiom na złączu USB-C w najnowszym MacBook-u M1, rekomendujemy nie korzystanie z HUB-a.

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.”

Oni w ogóle maja chaos na stronie www.
Bo w jednym miejscu pisze:

Kompatybilne ultrabooki:
MacBook Air 13" 2018 / 2019
MacBook Pro 13" 2016 / 2017 / 2018 / 2019
MacBook Pro 15" 2016 / 2017 / 2018 / 2019

A w drugim miejscu tej samej strony produktowej:

Stworzony do pracy z MacBookami wyposażonymi w dwa porty USB Type C: MacBook Air 13” (2018 / 2019 / 2020), MacBook Pro 13” / 15” / (2016 / 2017 / 2018 / 2019 / 2020)

Użytkownik EMU edytował ten post 13 lutego 2021 - 08:19

MacBook Air M2 - iPad Pro M2 - iPhone 15 Pro MAX - Garmin Epix2 PRO - AirPods 2 PRO 


#24 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 13 lutego 2021 - 09:22

"z zarządzaniem energiom"??

Jak oni mają takie produkty jak wsparcie  techniczne to gratulować. Nigdy nie miałem zaufania do produktów tej firmy - czy ładowarek czy baterii. Pchają się ostatnio  z reklamami do naszych rodzimych youtuberów, tylko chyba nie idzie za tym jakość produktów.


iPhone 15 Pro


#25 EMU

EMU
  • 2 372 postów
  • Płeć:
  • SkądCupertino ;-)

Napisano 13 lutego 2021 - 11:16

"z zarządzaniem energiom"??

Jak oni mają takie produkty jak wsparcie  techniczne to gratulować. Nigdy nie miałem zaufania do produktów tej firmy - czy ładowarek czy baterii. Pchają się ostatnio  z reklamami do naszych rodzimych youtuberów, tylko chyba nie idzie za tym jakość produktów.

 

:) no też miałem ubaw 


MacBook Air M2 - iPad Pro M2 - iPhone 15 Pro MAX - Garmin Epix2 PRO - AirPods 2 PRO 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych