Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wolny transfer na dysk zewnętrzny z Macbook Pro 2020


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 14:21

Dzień dobry!

Jestem posiadaczką nowego Macbooka Pro 2020, mam dwa dyski zewnętrzne, na które chciałam przesłać dane (typu zdjęcia), dysk połączyłam z komputerem przez oryginalną przejściówkę USB-C, dysk ma końcówkę USB (3.0 SS). Problem jest taki, że 4GB zdjęć przesyłały się przez 20 min - dlaczego tak długo?? Większa ilość danych trwała po kilka godzin...

Wcześniej miałam Macbooka Air, który miał jeszcze wbudowane wejście USB i nie spotkałam się z takimi problemami wolnego transferu.

 

Czy ktoś mógłby mi pomóc w wyjaśnieniu i rozwiązaniu tego problemu? 

Czytałam o opcjach resetu NVRAM, ale nie wiem czy to w ogóle jest potrzebne. 

Obecny Macbook ma 16GB RAM-u.

 

Pozdrawiam

Justyna



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 stycznia 2021 - 15:49

1. Jaki to jest MacBook Pro?

2. Jaka to jest konkretnie przejściówka (najlepiej dać łącze do strony produktu)?

3. Jakim kablem jest połączony dysk z przejściówką?

4. Jaki to jest dysk?

5. Jaki system jest na dysku?

6. Jaki system jest na MacBooku?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 16:35

1. Macbook Pro 13-inch, 2020, Two Thunderbolt, procesor 1,7 GHz Czterordzeniowy procesor Intel Core i7, RAM 16GB, czy jeszcze jakies dane mam podać?

2. to jest ta przejściówka : https://tiny.pl/r5ghd

3. do przejsciówki podłączony jest taki kabel: https://www.empik.com/kabel-natec-em-usb-3-0-micro-usb-3-0-0-5-m-natec-em,p1152239856,elektronika-p 

4. dysk: https://www.neo24.pl/wd-elements-1tb-wdbuzg0010bbkblack.html

5. nie wiem czy to będzie dobra odpowiedź na pytanie, ale gdy wchodzę w informacje na temat dysku, to przy pozycji "Format" widnieje "System plików Windows NT (Tuxera NTFS)".

6. system to macOS Big Sur. 

 

dodam jeszcze, że korzystam z Tuxera, aby móc odczytywać pliki w formacie NTFS.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 stycznia 2021 - 16:49

Czy porada ze strony wsparcia Tuxery została zastosowana? Trzeba przewinąć niżej i w sekcji „Usage” wybrać przedostatnie pytanie.

https://ntfsformac.tuxera.com/support/


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:09

tak, system buforowania plików jest włączony na dysku.



#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:20

Przyczyną może być Big Sur – Tuxera go oficjalnie jeszcze nie wspiera. 

A próbowałaś zresetować tenże NVRAM? Nie zaszkodzi, a może pomóc. 

Poza tym dobrze byłoby przetestować jeden z tych dysków na natywnym APFS (lub HFS+) i sprawdzić, czy problem dalej występuje. 

PS Czy masz jakiś konkretny powód, dla którego korzystasz z NTFS na Macu? Ogólnie lepiej jest korzystać z APFS lub HFS+. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:35

nie próbowałam jeszcze resetować NVRAM, wolałam najpierw poczytać i popytać czy może ktoś jeszcze spotkał się z podobnym problemem, zaraz zresetuję. 

Muszę się wgryźć w temat tych nazw skrótowych o których wspominasz, ponieważ do tej pory przez około 10 lat działałam na wcześniej wspomnianym Macbook'u Air i Tuxera i wszystko działo gładko, ale na pewno miałam wtedy starszy system. 

Ten system Tuxera na samym początku zainstalowałam, aby móc odczytywać pliki z dysku zewnętrznego, które były zapisane wcześniej w systemie Windows, więc korzystam z NTFS przez zasiedzenie. 

Czy jeśli będę korzystać z APFS to będzie można odczytać te pliki na systemie Windows? bo jednak na tym mi zależy.

Sprawdzę jeszcze jedną opcję - zamówiłam kabel do dysku zewnętrznego, ale z końcówką USB-C, aby bezpośrednio podłączyć dysk do komputera.



#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 stycznia 2021 - 18:08

Jeśli potrzebujesz odczytu na Windows, to niestety APFS (i HFS+) nie są natywnie wspierane. Niby są jakieś rozwiązania w stylu tej Tuxery, ale trochę to bez sensu. Pewną opcją jest exFAT. Nie jest tak zaawansowany jak NTFS czy APFS, ale zachowuje szeroką kompatybilność – powinien być odczytany nawet z poziomu iPhone'a czy iPada. 

Napisz coś więcej, jak dostaniesz ten kabelek. Bo może to być faktycznie wina przejściówki. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 21:30

@winmaciek, często różnicę robi czy dysk był formatowany w exFAT pod Windowsem lub macOS.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#10 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 13:24

@winmaciek, czy zmiana formatu na exFAT wiązałaby się z tym, że dysk muszę sformatować? 

w sprawie aktualizacji po zakupie kabli do obu dysków - niestety bez zmian, przegrywanie i otwieranie pojedynczego zdjęcia trwa za długo, a co więcej ! duża ilość zdjęć została uszkodzona, czyli jest cała szara, albo do połowy etc. (na 100% nie było tego problemu wcześniej). Muszę nadmienić, że dbam o swoje dyski, nigdy ich nie ruszam podczas pracy, obchodzę się z nimi delikatnie, więc niemożliwe, aby one zostały w jakiś sposób uszkodzone. 

Tak podsumowując to opadają mi ręce, bo nie wiem w czym tkwi problem, a na dodatek pojawił się kolejny ... :)



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 13 stycznia 2021 - 18:13

Zmiana formatu generalnie wiąże się z formatowaniem. Jest kilka wyjątkowych możliwości, gdzie możliwa jest konwersja (np. z HFS+ do APFS). Ale z NTFS na exFAT nie da się. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych