Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 27" late 2015, jak ulepszyć grafikę? eGPU / wymiana karty graficznej?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tommy90

Tommy90
  • 3 postów

Napisano 17 grudnia 2020 - 11:52

Witam,

 

Posiadam iMaca 27" late 2015 z procesorem intel i5 6500 3,2GHz, oraz Radeon R9 M390 2GB VRAM, 8GB RAM, 1TB SSD i potrzebuję zwiększyć możliwości graficzne komputera. Tutaj pojawia się pytanie: jak to zrobić ? Opcje, które mi się nasuwają...

1. eGPU - tylko wejście mam thunderbolt 1 albo 2 (niewyszczególnione na stronie apple)
2. wymiana karty graficznej - ponoć tylko dedykowane i problemy z kompatybilnością

Co polecacie? Co będzie wydajniejsze - na logikę wydaje mi się wymiana karty, lepsza komunikacja niż przez kabel, aczkolwiek się nie znam i jak do tej pory maczek dawał radę :P a może są inne sposoby?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 17 grudnia 2020 - 12:24

Przeniosłem w bardziej stosowne miejsce. Na przyszłość proszę o bardziej przemyślany wybór działu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 grudnia 2020 - 13:13

Ja się absolutnie nie znam na kartach graficznych (nie wiem, po co komu w komputerze jakaś 'dobra'), ale jest tu na forum cały wątek o eGPU i tam ludzie pisali, że to słaba sprawa tak ogólnie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 27 grudnia 2020 - 17:26

Nie jest to "słaba sprawa" bo dzięki eGPU możliwości graficzne prawie każdego nowszego maca mogą dorównać najszybszym dedykowanym GPU dostępnym dla Maców. Jednak najbardziej sprawdza się to tam gdzie nie można wymienić w konwencjonalny sposób karty graficznej czyli np. w MacBookach bądź Mac mini.

 

Wyżej napisałem "każdego nowszego maca" gdyż chodzi tu właśnie o złącze thunderbolt, które w przypadku eGPU jest "wąskim gardłem". Nawet podpinając pod Thunderbolt 3 nie wykorzystujemy 100% wydajności takiej karty graficznej, ale dla przykładu taki MacBook Pro 13 po podpięciu eGPU, graficznie może konkurować z MacBookiem Pro 16 z Radeon 5500 8GB, a przy okazji podczas pracy obciążającej ten układ będzie ciszej pracował.

 

Jednak w twoim przypadku posiadając złącze tb1/2 to chyba nie pchałbym się w eGPU, niestety nie mam pojęcia o ile wolniej mogła by pracować taka karta przy takim złączu (pewnie w internecie coś można znaleźć).

Dowiedz się jaki najlepszy układ możesz włożyć do tego iMaca i poszperaj jaką ma wydajność.

 

 

Ja się absolutnie nie znam na kartach graficznych (nie wiem, po co komu w komputerze jakaś 'dobra'), ale jest tu na forum cały wątek o eGPU i tam ludzie pisali, że to słaba sprawa tak ogólnie.

"Dobra" karta graficzna przydaje się gdy ktoś używa komputera do prac graficznych, teraz większość popularnych pakietów obsługuje akcelerację GPU, nie mówiąc już o pracy 3d itp.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych