Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Monitor HDR a edycja grafiki [Big Sur]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 m.a.g

m.a.g
  • 10 postów

Napisano 10 grudnia 2020 - 22:33

Czy ktoś wie jak działa tryb HDR na Mac'u?

Jestem informatykiem z wykształcenia, fotoamatorem od 20 lat, i pakiet Adobe nie jest mi obcy, natomiast nie mam pojęcia jak działa funkcja obsługi monitora HDR na Mac'u. Ogólnie system Apple (za wyjątkiem telefonu) jest dla mnie nowy więc proszę o wyrozumiałość.

Pracuję na Mac'u Pro z profesjonalnym monitorem do grafiki NEC PA311D, bo zależy mi aby monitor był poprawnie skalibrowany i wiernie oddawał kolory.

Monitor obsługuje HDR, no i Mac Pro również. Jest więc opcja by włączyć obsługę tego trybu.

Opis przy checkbox'ie mówi "automatycznie ustaw monitor aby wyświetlić zawartość o szerokiej rozpiętości tonalnej".

Czyli teoretycznie o ile nie ogląda się filmów i czynnych treści które są nagrana w trybie HDR, nie powinno być żadnej różnicy. Tak samo przy oglądaniu i przy obróbce zdjęć.

Natomiast u mnie nawet na pulpicie czy przy przeglądaniu internetu jest gigantyczna różnica w tym jak wygląda obrazek. Kolory, kontrast, wszytko jest tak soczyście kolorowe jak z serialu animie, nawet na tym forum przyciski "napisz nowy temat" są tak czerwone i świecą jak neon. Czernie są mega głębokie i super czarne, białe tło aż razi w oczy.

Wygląda to w sumie nawet dobrze, z tym że pytanie: dlaczego? Przecież teoretycznie nie powinno być różnicy. I drugie pytanie: czy ma sens używać tego trybu jeżeli bez takiego sprzętu nikt nie będzie w stanie zobaczyć tego co ja?

 

Załączone pliki#2 winmaciek

winmaciek
  • 4 253 postów
  • Płeć:

Napisano 10 grudnia 2020 - 23:40

Przenoszę w bardziej stosowne miejsce. To jest temat dotyczący obsługi na poziomie systemu, a nie w ramach konkretnej aplikacji.

Zacznę od końca. Uważam, że przygotowywanie treści na lepszym sprzęcie niż większość ma sens. Spójrz na branżę wideo – większość ludzi ogląda filmy na nieskalibrowanych ekranach o wątpliwej jakości. Co nie oznacza, że osoba pracująca z materiałem ma równać w dół do najtańszego LCD z supermarketu. To raz. A dwa, wbrew pozorom wyświetlacze HDR stają się coraz powszechniejsze. Pierwszy przykład z brzegu – każdy iPhone z obecnej oferty wyświetla HDR. Nie każdy z taką samą intensywnością, ale jednak jest to widoczne. 

I tu przechodzimy płynnie do tego, jak to jest ogarniane systemowo. Ostatnio czytałem o tym ciekawy artykuł: https://prolost.com/blog/edr. Nie będę się tu dalej rozpisywał, bo jego autor zrobił to lepiej. 

Osobiście włączyłbym HDR, upewnił się, że kalibracja pod kątem zdjęć/grafiki/wideo jest zadowalająca i działał. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone XS, iPad 10.5"


#3 m.a.g

m.a.g
  • 10 postów

Napisano 11 grudnia 2020 - 00:31

Dziękuję za odpowiedź. Dziękuję również za przeniesienie do właściwego działu.

Co do zasady zgadzam się jak najbardziej, coraz lepszy sprzęt trafia "pod strzechy", i nie należy równać w dół.

Natomiast tutaj moim zdaniem kwestia jest inna - tryb HDR, a raczej jego implementacja w obecnym MacOS, wydaje się nie być poprawna. No w każdym razie jest inna niż w Windows, gdzie z tym samym monitorem zaobserwowany przeze mnie fenomen nie występuje.

 

Artykuł z Twojego linka jest ciekawy, natomiast wydaje się nie mieć zastosowania do mojego przypadku gdyż opisuje jak Apple ogarnia wyświetlanie treści HDR na ekranach bez HDR, co jest ciekawe, ale to nie to samo co u mnie. U mnie jest odwrotnie - mam znakomity ekran sprzętowo ogarniający HDR, taki prawdziwy sprzętowy HDR a nie jakaś emulację, natomiast nie rozumiem dlaczego treści SDR wyglądają zupełnie inaczej w trybie HDR - bo nie powinny moim zdaniem.

 

Monitor i profil kolorystyczny są fabrycznie skalibrowane, w trybie SDR wszystko wygląda bardzo dobrze, i co najważniejsze pokrywa się z wydrukami w laboratoriach z których korzystam do wydruku zdjęć. Czyli tu na 100% kolory są wiernie oddane. Co ciekawe, w trybie SDR wszystko wygląda w zasadzie identycznie jak na ekranie MBP16. Który według Apple ma ekran z obsługą HDR domyślnie włączoną, ale to już ciekawostka. I na MBP16 efekt HDR wdać, owszem, jak się ogląda w Safari Netflix z filmem dostępnym w HDR, ale pulpit, strony internetowe, photoshop, wszytko to jest bez zmian.

 

Podsumowując, zmierzam do tego że jeżeli oglądam zdjęcie na Mac'u Pro + NEC PA311D w trybie SDR, to wygląda ono tak samo kiedy otworzę je na mojej stacji roboczej Dell, MBP16, Ipad Pro 12.9 czy też nawet na Iphone 12 Pro Max, bo te urządzenia mam pod ręką i na nich sprawdziłem empirycznie.

Natomiast jeżeli włącze w Big Sur funkcję HDR, to wtedy kolory na NEC PA311D nie pokrywają się z tymi na innych urządzeniach które wymieniłem. Wszystko wydaje się być dużo bardziej nasycone, większy kontrast już pomijam. Gdybym wywoływał zdjęcia z plików RAW i dalej edytował je w trybie HDR, to zdecydowanie inaczej ustawiłbym kontrast i saturację, było by jej po prostu mniej. Z tym że takie zdjęcie było by po prostu niekontrastowe i wyblakłe na wszystkich innych urządzeniach.

Dlatego właśnie podejrzewam że coś nie do końca działa poprawnie, bo działając w przestrzeni barw Adobe RGB i edytując treści SDR, wszystko powinno wyglądać mniej więcej tak samo, czy to HDR czy nie. 


PS. Jeżeli miałbyś ochotę poczytać - to znalazłem takie coś - wydaje się że to problem od czasu dodania funkcji HDR w Catalinie.

https://discussions.apple.com/thread/251218978

Zapewne HDR jest na razie poprawnie obsługiwany w XBR Display Pro, a nie w monitorach firm bez logo jabłuszka :-)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych