Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zmiana dźwięku w macOS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 30 listopada 2020 - 11:30

Może dla kogoś dziwne pytanie ale jak zmienić tylko dźwięk opróżnienia kosza w macOS BigSur ? np. na taki jaki był w Catalinie. 

 

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 01 grudnia 2020 - 23:44

Dźwięk ten jako plik położony jest tu (od Snow Leoparda przynajmniej; wcześniejszych nie mam możliwości sprawdzić; nie mam też tejże w stosunku do Big Sura, ale pewnie nie zmienili lokacji):

/System/Library/Components/CoreAudio.component/Contents/SharedSupport/SystemSounds/finder/empty trash.aif

 

Do, powiedzmy, Mavericksa – albo i Yosemite – takie podmianki nie były bardzo skomplikowane: zastąpienie, autoryzacja hasłem, ewentualnie, jak nie poszło gładko, to chmod 0:0 i chown 644 do tegoż pliku, restart i już.

 

Od El Capitana trzeba by było już SIP wyłączyć. Po drodze do teraźniejszości jeszcze pewnie coś się zmieniło, w każdym razie w Catalinie należy całkowicie z zewnątrz zamontować wolumin 'System' do odczytu, a w Big Sur dochodzi usunięcie kryptograficznej pieczątki na nim (tzw. SSV – 'Signed System Volume').

 

Gdybym miał się bawić w tak wielgachny przerost formy nad treścią, kroki (hipotetyczne, bo nie zamierzam próbować) byłyby:

– kopia zapasowa (to zawsze wszyscy mają, prawda? prawda??!)

– wolumin startowy z Big Sur i drugi z Cataliną (zakładam teraz, że chcemy skopiować dźwięk z Cataliny); mogą być na jednym fizycznym napędzie, mogą na dwu lub więcej; zewnętrznym, wewnętrznym – nie ma znaczenia, aby osobno;

– odpalenie z recovery Big Sur;

– unieczynnienie SIP za pomocą csrutil disable; unieczynnienie weryfikacji kryptograficznej za pomocą tej samej komendy w postaci csrutil authenticated-root disable

– zamontowanie obydwu woluminów systemowych – Big Sura i Cataliny za pomocą mount -uw itd.;

– cat "/ścieżka/do/pliku/na/catalinie" > "/ścieżka/do/pliku/na/big sur";

– uczynienie nowej migawki woluminu systemowego (po modyfikacjach właśnie w ten sposób będzie traktowana – jako nowy całkowity obraz) bootowalną: sudo bless --folder /[ścieżka montowania]/System/Library/CoreServices --bootefi --create-snapshot;

– załączenie ochrony SIP i SSV analogicznie do wyłączenia, tylko odwrotnie (enable);

– restart;

 

PS. nie ma gwarancji, że system po zabiegu zbootuje. Big Sur jest jeszcze świeży, nie do końca obadany przez ciekawskich grzebaczy; jest za to ryzyko, że trzeba będzie wszystko przywracać z zachowanej kopii na wyczyszczony z konieczności dysk;

 

Podsumowując – uważasz, że warto dla jednego hałasiku i masz czas? Możesz się pobawić.
Szczegóły dla każdej z komend znajdziesz w sieci oraz przede wszystkim w ich manualach.

 

Aha – PPS. nawet po udanej operacji gwarant trwania zmiany jest prawdopodobnie do pierwszej aktualizacji systemu, która wszystko nadpisze (zakładając, oczywiście, że przebiegnie bez zakłóceń spowodowanych powyższymi zmianami) i trzeba będzie powtarzać.

 

Osądź sam.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 02 grudnia 2020 - 00:52

Wow. Dzięki za całą instrukcję, nie wiedziałem ze to będzie takie proste :)

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#4 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 02 grudnia 2020 - 00:58

W sumie, jak się wie, co się robi, i ma się kopię zapasową, i dysk SSD (raczej teraz norma), to nawet gdyby coś nie poszło, można sobie w godzinkę przywrócić, ale chyba szkoda nawet tej godzinki imho.

 

Jakby Ci bardzo brakowało tego dźwięku, skopiuj sobie w dostępne miejsce z dawnych systemów (do Mavericksa był dużo głośniejszy, ale w mono i 16-bitówce) i puszczaj od czasu do czasu. :-)


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#5 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 02 grudnia 2020 - 09:17

Niektóre rzeczy chciałbym zmienić i jednak w kwestii personalizacji macOS jest słabo.

 

 

Jakby Ci bardzo brakowało tego dźwięku, skopiuj sobie w dostępne miejsce z dawnych systemów (do Mavericksa był dużo głośniejszy, ale w mono i 16-bitówce) i puszczaj od czasu do czasu. :-)

 

:)


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych