Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macOS Big Sur - opinie i wrażenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
125 odpowiedzi w tym temacie

#51 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 17 listopada 2020 - 01:31

Ogólnie spoko, fajnie odświeżony graficznie.
Touch ID ma problemy.
App Store potrzebuje 9s do załadowania.
Animacje dość długie.
Aplikacja Muzyka też potrzebuje czasu aby załadować albumy.

MacBook Pro (2019)



Którego MacBooka Pro z 2019 masz?
 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#52 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 17 listopada 2020 - 08:39

Kilka rzeczy jest ładnych ale reszta jak z domku dla lalek.

- Z zaokrągleniami okien trochę przesadzili. 

- Ikony na górnym pasku menu rozstrzelone na pół ekranu

- Ikona folderu w Finderze pasuje do reszty jak pięść do nosa

 

Ogólnie wygląd krok w tył.


  • Najrad lubi to

#53 aramil

aramil
  • 145 postów
  • SkądŁódź, Poland

Napisano 17 listopada 2020 - 10:28

Tobie. U mnie (i innych, co widać po forum) jest ok.

 

Oczywiście, że u mnie ale zrozumiałem, że pytanie dotyczyło tego jakie my mamy wrażenia, więc mam jw. Poza tym po aktualizacji mam MacintoshHD, MacintoshHD-Dane x2. W weekend przeinstaluje cały system na czysto, tęsknie za czasami "Poniechaj".

 

Jeszcze jedna rzecz, która mi się nie podoba to fakt, że sekcja z zegarem musi być zawsze na końcu paska, do tej pory miałem tam Siri i jakoś się przyzwyczaiłem, wiem że to czepialstwo. 


Użytkownik aramil edytował ten post 17 listopada 2020 - 10:30


#54 Marcell_80

Marcell_80
  • 454 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 listopada 2020 - 19:39

Którego MacBooka Pro z 2019 masz?

13" wersja bieda



#55 lousylucky

lousylucky
  • 289 postów
  • SkądGrenoble, FR

Napisano 17 listopada 2020 - 20:10

Używam maca mini z 2018 i5 32GB i to jest jakaś masakra po tej aktualizacji. Mam podłączony monitor 4k i moje oczy krwawią jak za każdym zminimalizowaniem lub wyciągnięciem paska powiadomień są takie spadki animacji. Do tego, niektóre aplikacje załączają się zdecydowanie dłużej, dołączenie do meetingu na zoomie trwa nawet 2-3 min ! To śmiech, kiedy wcześniej to zajmowało 10 sec.... Jestem zirytowany. 

 

Wygląd mi odpowiada jest ładny, ale to jak gorzej działa płynność systemu woła o pomstę do nieba. 


Sony Ericsson Arc S -> Iphone 4 -> Xperia Z2 -> Xperia Z5 -> Iphone 6s -> Iphone X -> Iphone Xs -> Iphone 12 Pro Max


#56 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 17 listopada 2020 - 20:15

Dołączenie do Zooma?! U mnie na MBP13 z 2015 nie trwa praktycznie w ogóle. Cos musisz mieć spaprane.

#57 notedeagle

notedeagle
  • 599 postów

Napisano 17 listopada 2020 - 21:13

Tak czytam te narzekania na waszych mocnych sprzętach, a tymczasem u mnie na starym Macbooku Air z 2017 mam wrażenie, że większość rzeczy przyspieszyła. Jedyne co mnie boli to przewijanie stron w safari bo nie jest takie płynne jak na Catalinie. Ale cała reszta, łącznie z baterią na spory plus.


MacBook Air 2017, iPhone X, Airpods Pro


#58 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 17 listopada 2020 - 21:41

Oczywiście, że przyspieszyło wszystko... nie mam pojęcia skąd niektórzy mają problemy. Robię aktualizacje na aktualizacje, czysty system tylko jak wymieniam kompa. I tak już od wieeeelu lat. I problemów zero. W dodatku profil dev beta często mam, który załączam jak potrzebuję. Stawiam na jakieś śmieci, może coś chodzi w tle, przyglądnąłbym się procesom chociażby w monitorze aktywności. Czasami jakaś wersja demona jakiegoś softu może nie być zoptymalizowana pod nowszy system. Próbowałbym na czysto instalować bez przywracania backupu i ustawień. WIem, że to potem trochę roboty jest z wgrywaniem wszystkiego od nowa i ustawianiem, ale jak rzeczywiście po 2-3 dniach się nic nie uspokaja to może warto przemyśleć ten krok? Przy okazji pozbywamy się śmieci z odinstalowanych ręcznie programów ;) Warto pamiętać, że nowy os musi sobie poukładać sporo rzeczy, poindeksywać, itp. Nie będzie responsywny system przez ten czas.


  • ma_ko lubi to

#59 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 18 listopada 2020 - 10:49

Dzis mialem okazje przetestowac jak działa Big Sur na Mac mini (late 2014) i5, 8GB RAM i SSD SATA i powiem ze dziala bardzo plynnie, aplikacje też się szybko ładują. Jak na 6-letni komputer jest bardzo dobrze. Dodam ze robilem na nim upgrade z Cataliny, która rok temu też była jako upgrade z Mojave.

Jak wspomniał juz @Blue jeżeli macie problem z Big Sur to zróbcie sobie nowy wolumin i na nim zainstalujcie czystą kopie systemu. Gdyby dalej był problem to zawsze możecie wrócić do obecnej a nowy wolumin poprostu kasujecie i czekacie na update od Apple.
  • 6c1fb0760d lubi to
 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#60 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 19 listopada 2020 - 19:34

Osobiście nigdy nie instaluję nowych systemów zaraz po wyjściu. Za to codziennie w serwisie mam maka do cofnięcia się z BS na Catalnę lub  Mojave, bo nie działają drukarki, karty muzyczne, pluginy, programy itp itd. Niestety Apple zadbało o to, żeby nie było tak łatwo cofnąć. Narzędzia dyskowe mają problemy ze sformatowaniem SSD. Z maków z chipem T2 zniknęła opcja instalacji z pena na USB. 


Użytkownik Iro edytował ten post 19 listopada 2020 - 19:35

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#61 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 listopada 2020 - 21:30

Nie 'zniknęła', tylko trzeba ją włączyć.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#62 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 listopada 2020 - 08:50

Nie 'zniknęła', tylko trzeba ją włączyć.

Szukałem i tam gdzie była wcześniej jej nie widzę.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#63 bysio

bysio
  • 216 postów
  • SkądBytom, Poland

Napisano 20 listopada 2020 - 09:20

Aby uruchomić Narzędzie bezpiecznego uruchamiania:

  1. Włącz komputer Mac, a następnie natychmiast po wyświetleniu się logo Apple naciśnij i przytrzymaj kombinację klawiszy Command (⌘)+R. Komputer zostanie uruchomiony w trybie odzyskiwania systemu macOS.
  2. Gdy pojawi się okno Narzędzia macOS, na pasku menu wybierz kolejno opcje Narzędzia > Narzędzie bezpiecznego uruchamiania.
  3. Gdy zostanie wyświetlony monit o uwierzytelnienie, kliknij opcję Podaj hasło systemu macOS, a następnie wybierz konto administratora i wprowadź jego hasło.

https://support.appl.../pl-pl/HT208198


Użytkownik bysio edytował ten post 20 listopada 2020 - 09:21

McBook Pro 15" Touch Bar  / iPhone 11 Pro / iPad 11 Pro LTE / Apple Watch 5 SS


#64 otuadiordna

otuadiordna
  • 161 postów

Napisano 20 listopada 2020 - 09:32

a cały czas siedzę na 10.15.4 po tym jak pierwszy model MBP16" miała problemy z Kernel Panic i zastanawiam się czy nowy macOS coś w tej kwestii zmienił. 



#65 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 listopada 2020 - 20:58

Aby uruchomić Narzędzie bezpiecznego uruchamiania:

  1. Włącz komputer Mac, a następnie natychmiast po wyświetleniu się logo Apple naciśnij i przytrzymaj kombinację klawiszy Command (⌘)+R. Komputer zostanie uruchomiony w trybie odzyskiwania systemu macOS.
  2. Gdy pojawi się okno Narzędzia macOS, na pasku menu wybierz kolejno opcje Narzędzia > Narzędzie bezpiecznego uruchamiania.
  3. Gdy zostanie wyświetlony monit o uwierzytelnienie, kliknij opcję Podaj hasło systemu macOS, a następnie wybierz konto administratora i wprowadź jego hasło.

https://support.appl.../pl-pl/HT208198

 

Niestety teraz po updacie do BS w tym miejscu jest tylko i wyłącznie miejsce na wprowadzenie hasła sprzętowego i zniknęła opcja opcja startu z USB.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#66 0wczar

0wczar
  • 87 postów
  • Płeć:
  • SkądKielce

Napisano 22 listopada 2020 - 18:00

Zainstalowałem Big Sur na Mac Pro 5.1 32 gb ram z Radeon 580 8 gb ram. Względem Mojave Big Sur to demon prędkości.

#67 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 23 listopada 2020 - 11:45

Jestem ciekaw czy to wynika z wieku mojego sprzętu i nędznej Intelowskiej grafiki (Iris), ale świeżo po uruchomieniu gui śmiga ładnie, animacje są płynne, natomiast z czasem, czym dłużej system jest uruchomiony, tym ta płynność spada, dosłownie do 5fps. Respring Findera czy powyłączanie wszystkiego nieco odmula system, ale skutecznie pomaga tylko restart. Miałem tak też na wcześniejszych wersjach, więc to nie jest zupełna nowość - co najwyżej widzę że nie dość że tego nie poprawili, to tutaj spadek wydajności postępuje dużo szybciej



#68 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 23 listopada 2020 - 12:37

Jestem ciekaw czy to wynika z wieku mojego sprzętu i nędznej Intelowskiej grafiki (Iris), ale świeżo po uruchomieniu gui śmiga ładnie, animacje są płynne, natomiast z czasem, czym dłużej system jest uruchomiony, tym ta płynność spada, dosłownie do 5fps. Respring Findera czy powyłączanie wszystkiego nieco odmula system, ale skutecznie pomaga tylko restart. Miałem tak też na wcześniejszych wersjach, więc to nie jest zupełna nowość - co najwyżej widzę że nie dość że tego nie poprawili, to tutaj spadek wydajności postępuje dużo szybciej

U mnie to Safari... Na Facebooku to nie wyrabia. Mówili, że przyspieszyła, ale ja tego nie widzę. 



#69 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 651 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2020 - 13:01

Zgadza się. Inne przeglądarki radzą sobie z "kobyłą" jaką jest Facebook, a Safari laguje. Ciekawe jak jest na tym nowym CPU z chipem M1? 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#70 MC_

MC_
  • 6 828 postów

Napisano 23 listopada 2020 - 13:03

To prawda. Safari wymaga optymalizacji. W moim przypadku loguje FB, Twitter czy na przykład strona tvn24. Na chrome chodzi płynnie.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#71 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 23 listopada 2020 - 13:16

U mnie big sur od którejś bety. Wszystko instalowane 'na brudno' i jedyne co, to ikonka BT pokazuje, że jest wyłączony, choć jest włączony.

Poza tym ładnie, szybko, cicho. Mały iMac z 2015 na ssd i grafiką intel.



#72 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 23 listopada 2020 - 13:20

Tzn że Safari na niektórych stronach chrupie, gdzie inne przeglądarki działają płynnie, to jedna kwestia. Ale nie wiem czy to ma bezpośrednie przełożenie na to, że cały system zaczyna chrupać - niemniej jest to możliwe, może mimo że wyłączam Safari, to jest jakiś wyciek pamięci czy coś, co dopiero restart systemu (albo przelogowanie się - nie próbowałem) czyści. (rMBP 2015, i7, Intel Iris, 16GB)



#73 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 651 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2020 - 13:20

Nie jesteśmy z tym sami: https://discussions....hread/251549388


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#74 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 23 listopada 2020 - 18:09

Ogólnie fajnie, jakby każdy pisał na jakim sprzęcie ma problemy z wydajnością.

Ja po aktualizacji na Air 17', byłem średnio zadowolony z działania, wszystko chrupało. Na szczęście po kilku dniach się sam ogarnął i działa już przyzwoicie.



#75 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 23 listopada 2020 - 18:52

Ja po aktualizacja MBA'14 zauważyłem drobny bug, otóż po wyciągnięciu jacka dźwięk zamiast się zatrzymać/wyciszyć, to gra od razu przez głośnik. Ponadto resetowane jest ustawienie głośności po każdym włożeniu i wyciągnięciu słuchawek etc. Macie też tak u siebie czy to kwestia mojego modelu macbooka?


Mac mini 6.1  Late 2012 ///  MBA '14

iPhone XR





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych