Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macOS Big Sur - opinie i wrażenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
125 odpowiedzi w tym temacie

#26 abuser

abuser
  • 36 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 13:47

A powiedzcie - działa u Was odblokowywanie zegarkiem? Podobno są z tym problemy. 

Działa. Nie zauważyłem z tym żadnego problemu.



#27 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 18:05

Zagraniczne fora donoszą o zbrickowanych mbp z 2013 i 2014 roku.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#28 pasko

pasko
  • 405 postów
  • SkądZywiec, Poland

Napisano 15 listopada 2020 - 20:19

– na minus: Te spowolnienia w animacjach i ładowaniu niektórych apel (jak FCPX) są irytujące, a w dodatku system tak daje po oczach, że aż trudno się patrzy, okropna ikona wiadomości, opóźnienia w ładowaniu apek (jak na przykład wiadomości - klikam i czekam dosłownie sekundę aż się włączy)

– na plus: ogólnie ładny, pyzatym brak jakiś wyraźnych plusów


  • gruchomarx lubi to

#29 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 20:29

1Blocker jednak działa, trzeba było pogmerać w opcjach (co jest trochę dziwne, no ale...)

Wyglada na to, ze przynajmniej na starszych maszynach, apki "przekompilowane" z iOS, jak Wiadomości właśnie, trochę przymulają. Pewnie się to poprawi z jakimś updatem, mimo wszystko przynajmniej funkcjonalnie nie są takimi upośledziami jak wcześniej

Użytkownik 303 edytował ten post 15 listopada 2020 - 20:29


#30 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 654 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 15 listopada 2020 - 21:30

U mnie też działa.

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#31 burton70

burton70
  • 130 postów
  • SkądCzeski Cieszyn, CZ

Napisano 15 listopada 2020 - 21:35

Zagraniczne fora donoszą o zbrickowanych mbp z 2013 i 2014 roku.

Mam MacBook Retina z końca 2013 roku. Da radę? 16 GB DDRAM.
Teraz czytam news, że może z mojego rocznika i 2014 zrobić „cegłę”...

MacBook Pro 14" M3 | iPhone 15 Pro 256 GB


#32 tomek1574

tomek1574
  • 145 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 08:03

A jak u was z baterią? Mam wrażenie ,że znika szybciej.


MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015)


#33 Malinnn

Malinnn
  • 32 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 08:28

Też mam wrażenie, że bateria znika szybciej i na dodatek irytują mnie te lagi otwierania aplikacji. W ogole jakos tak przymulil po tej ostatniej wersji. A tego wczesniej nie było...


  • gruchomarx i Pugilares lubią to

iPhone 14 Pro, Macbook Air M2, Apple Watch 9 45mm


#34 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 10:39

Bateria chyba też zauważalnie gorzej aniżeli w Catalinie. Również same PDF'y otwierają się wolniej..


  • gruchomarx i Pugilares lubią to

#35 aramil

aramil
  • 145 postów
  • SkądŁódź, Poland

Napisano 16 listopada 2020 - 11:02

nie działa odblokowywanie zegarkiem, ani Sidecar 



#36 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 800 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 11:06

Tobie. U mnie (i innych, co widać po forum) jest ok.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#37 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 16 listopada 2020 - 11:14

Używam od paru dni i generalnie system ok, podoba mi się. Co do baterii, nie zaobserwowałam, czy znika szybciej, czy wolniej - od dość dawna nie zwracam uwagi na czas pracy na baterii w laptopie (bo i tak działa długo). Z rzeczy, które mi się nie podobają - przestało działać u mnie Sidecar. Do tej pory bardzo chętnie korzystałam z tego rozwiązania podczas tworzenia aplikacji na pracę inżynierską i tej funkcji niestety bardzo mi brakuje. U Was też przestało działać czy działa normalnie?


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#38 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 654 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2020 - 12:32

nie działa odblokowywanie zegarkiem, ani Sidecar 

 

Zobacz to: https://discussions....n=true&page=3 

 

U mnie zadziałało jak miałem problemy na betach. 

 

A za którymś razem prócz w/w metody musiałem jeszcze przywrócić zegarek do ustawień domyślnych i skonfigurować jako nowy produkt. 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 16 listopada 2020 - 12:33

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#39 squ1b

squ1b
  • 14 postów
  • SkądŁódź

Napisano 16 listopada 2020 - 13:23

Moje spostrzeżenia - komputer Mac Mini 2018 - i7 6 rdzeni, 32GB ram

 

- średnie użycie procesora o 20-30% większe

- średnie użycie ram 10-11GB przy włączonej przeglądarce, mailu, kilku drobnych programach tekstowych. Przy Catalinie wynosiło ono 6-7GB.

- system przy niektórych aplikacjach (np. pakiet Adobe) używa do czegoś RAM, co nie jest wyszczególnione w monitorze aktywności (widać po sumie użytej) i pierwszy raz udało mi się dobić do zajętych 32GB mając odpaloną tylko jedną aplikację.

- systemowy window server zużywa znacząco więcej GPU, przy zintegrowanej grafice mini i monitorze 4K widoczne przycięcia animacji okien. Zjada też więcej CPU, oraz ramu (u mnie około 1.1GB). W przypadku zintegrowanych kart Intela i monitorów 4K jest kiepsko. Catalina bez problemu trzymała minimum 30 klatek przy animacjach systemowych.

- pakiet Adobe (w szczególności Lightroom i Photoshop) działają stabilnie, wydajność podobna jak wcześniej.

- część programów które używam (np. Topaz Gigapixel) nie działa, trzeba czekać na aktualizację, ale zdecydowana większość ruszyła bez większego problemu. Wymagana była aktualizacja Final Cuta, Logic ruszył nawet bez aktualizowania

 

Wygląd to kwestia gustu, ale optymalizacja systemu zdecydowanie do tyłu. Jestem w stanie przeboleć większe zużycie ramu, bo mam go sporo. Natomiast jeżeli ktoś jest na komputerze z 8GB to raczej bym poczekał z aktualizacją.


  • gruchomarx, Lukas_pk i Pugilares lubią to

#40 Tatrzyk

Tatrzyk
  • 60 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 14:21

Narzędzie sieciowe zostało wycofane.

"Aby użyć narzędzi sieciowych (netstat, ping, lookup, traceroute, whois, finger), otwórz  Terminal i wpisz odpowiednie polecenie w wierszu poleceń".

 
Naprawdę tak mało osób używało tego narzędzia, ze wycofali?
Naprawdę jest tak, że gdy ktoś chce skorzystać z takich danych, to już musi pedałować komendy w Terminalu, bo to niegodne używać do tego przyjaznego GUI i powinno być zakazane jak html w mailach?

Ja np. sprawdzałem czy RJ-tki są dobrze wetknięte i mam 1Gb, czy 100Mb na połączeniu Ethernetowym - bywało, że się poluzowało na gnieździe.
Nie zadam tu pytania jak to zorbić w temrinalu, bo to nie wątek do zadawania pytań, tylko do dzielenia się opiniami.

No to się dzielę - opinię mam wkurzoną.

Użytkownik Tatrzyk edytował ten post 16 listopada 2020 - 14:21

  • gruchomarx, 6c1fb0760d, krzysztofsds i 1 inna osoba lubią to

#41 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 800 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 14:23

Nie rozumiem, jaką różnicę robi Ci wpisanie 'ping host.com' w terminalu zamiast 'host.com' w odpowiedniej zakładce w jakimś dziwnym gui-sofcie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#42 Tatrzyk

Tatrzyk
  • 60 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 14:29

Domyślam, się FTPD, że nie rozumiesz.
Pewnie tak samo nie rozumieli ci, którzy usunęli ten soft.

 

A propos rozumienia (bądź nie).
Miałem kiedyś ucznia, który nie rozumiał o co chodzi w Twierdzeniu Talesa.

Sądzisz, że z tego wynika, że owo twierdzenie nie jest prawdziwe?



#43 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 800 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 14:44

Nie widzę związku.

Jeśli użycie tak prostych komend jak "netstat, ping, lookup, traceroute, whois, finger" bez graficznej nakładki z wielkim 'TU WPISZ' jest dla kogoś (tu: Ciebie) za trudne, to zwyczajnie nie powinieneś ich używać. Przecież to coś nie robiło z danymi wyjściowymi z tych programów nic więcej niż wyświetlenie ich w oknie, tylko przypadkiem to okno nie nazywało się 'Terminal'. Ja nie umiem naprawić kranu, więc jak się popsuje, dzwonię do hydraulika. Może skoro Ty nie umiesz wpisać dwóch komend na krzyż, nie rób tego, albo zapłać komuś, kto zrobi za Ciebie?

A może jest zupełnie inaczej: może tak mało ludzi używało tego wynalazku (a przecież Apple doskonale wie, kto w co klika (albo przynajmniej: jak często jest coś klikane), że utrzymywanie go i dostosowywanie do nowych wersji było zwyczajnie nieopłacalne?

Osobista prośba: jakbym chciał być nazywany 'FTPD', pisałbym swój nick w formie 'FTPD'. Piszę jednak 'ftpd' i prosiłbym, żeby właśnie tak się do mnie zwracać.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#44 Tatrzyk

Tatrzyk
  • 60 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 14:59

Przepraszam za duże litery, ftpd.

 

Potrafię naprawić kran, potrafię też używać terminala - ale tak jak nie chcę, żeby mi się psuł kran, tak samo nie chcę musieć używać terminala.

Tak już mam.

 

Swoją drogą - ten uczeń też mawiał "Nie widzę związku", gdy mu np tłumaczono, że jeśli a = b, to a + c = b + c.


  • czaras, gruchomarx i 6c1fb0760d lubią to

#45 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 800 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 15:00

Ok, fair enough.
Cóż, no to będziesz musiał. Tak zadecydowali.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#46 Tatrzyk

Tatrzyk
  • 60 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 15:17

To prawda.

Jeszcze sporo musieliby wywalić, żebym wrócił do Windowsa.


  • ma_ko lubi to

#47 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 800 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopada 2020 - 15:44

Btw. zestawionego linka pokazuje ifconfig ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#48 Marcell_80

Marcell_80
  • 454 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2020 - 19:58

Ogólnie spoko, fajnie odświeżony graficznie.
Touch ID ma problemy.
App Store potrzebuje 9s do załadowania.
Animacje dość długie.
Aplikacja Muzyka też potrzebuje czasu aby załadować albumy.

MacBook Pro (2019)


 



#49 Paprochwbody

Paprochwbody
  • 461 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2020 - 22:00

nie działa odblokowywanie zegarkiem, ani Sidecar 

Wyloguj się z iCloud, zrestartuj kompa i zaloguj się jeszcze raz.



#50 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 23:42

Aplikacja Muzyka to jest swoją drogą śmieszny żart, bajzel jaki mi zrobiła z biblioteką po zgraniu jej z backupu, zapewnił mi bite 2h poprawiania metadanych, usuwania duplikatów itd...

Już nie wspominam nawet o tym, że co i rusz postanawia  z jednego albumu robić kilka osobnych pozycji i jedyny sposób na zebranie tego do kupy, to usunąć z biblioteki utwory, które "wyleciały z albumu" i zaimportować je ponownie, wówczas już są pod jednym albumem. 

Zmienili ikonkę kolejny raz, ze stringów zniknęło "iTunes", ale pod spodem to ten sam badziew, z którym użeramy się od wielu lat. Smutne.


  • cronopioverde i ma_ko lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych