Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Czysta instalacja - instrukcja i dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#26 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 listopada 2020 - 13:29

Możesz je trzymać. Natomiast montowanie odbywa się na poziomie systemu operacyjnego - nas systemie A możesz zamontować dyski systemu B, żeby się dostać do danych na nich. 'Powrót do Cataliny' to restart i wystartowanie z tamtego dysku.


  • Jack182 lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#27 Queen

Queen
  • 46 postów
  • SkądJastrzebie Zdroj, Poland

Napisano 30 listopada 2020 - 08:28

Mam maca pro z 2015 i niestety ten system chodzi jak gówno za przeproszeniem.

Chciałbym zresetować do ustawień fabrycznych - pytanie czy jak wyskoczy aktualizacja to będę miał system do wyboru czy domyślnie będzie chciało znowu zainstalować Big Sur. Wolałbym posiadać poprzedni system 



#28 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 listopada 2020 - 08:47

Zależy, jak zainstalujesz: https://support.appl.../en-us/HT204904


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#29 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 22 grudnia 2020 - 12:34

Drugi volume założy się sam, automatycznie.

Tak, po instalacji kasujesz MAC HD i MAC HD - dane - kiedy spróbujesz usunąć jeden, Disk Utility od razu zapyta, czy usunąć całą grupę, czyli oba. Możesz się zgodzić, albo zrobić to ręcznie, żadna różnica.

 

Mój volume na big sura był zaszyfrowany i poszło, swoją drogą.

Pozwolę sobie tutaj zapytać. Instaluję Big Sur na czysto, z trybu odzyskiwania (chyba tak to się nazywa?) i moje pytanie. Czy jest różnica między tym, że wymazuję zawartość Macintosh HD i instaluję system z nośnika - a tym, że nie wymazuję Macintosh HD, tylko instaluję system z nośnika? Instalując system to chyba i tak ta partycja z Macintosh HD jest wymazywana? 

Drugie pytanie, które nie daje mi spokoju i będę wdzięczny za pomoc. Jest druga partycja na dysku Apple - zajmuje 25-30 GB. Nazywa się "Dane". Jej nie można ruszać? Czy skasować mogę? Wydaje mi się że kiedyś kasowałem wszystko i zostawiałem pusty dysk, i tworzyłem tylko partycję Macintosh HD. 



#30 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 grudnia 2020 - 12:49

1) Nie, instalacja niczego nie 'wymazuje', dopóki sam tego nie zrobisz - więc tak, zdecydowanie jest różnica.
2) Jeśli idziesz w opcję 'z wymazywaniem', skasuj. I tak się założy sama po instalacji, od Cataliny tak jest.


  • FishBB lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#31 Anna Austriaczka

Anna Austriaczka
  • 2 postów

Napisano 31 grudnia 2020 - 13:41

Cześć.

Chciałem wymazać dysk w swoim Airze i zainstalować na czysto Big Sur. Podczas wymazywania dysku mamy do wyboru format partycji.

Na stronie Apple sugeruje skorzystać z formatu APFS, jednak jest tam do wyboru drugi, identyczny, ale zaszyfrowany. Taki też mam aktualnie na swoim komputerze?

 

Który wybrać? Wydaje się, że szyfrowany będzie lepszym wyborem, dlaczego więc Apple pisze, by wybrać zwykły APFS?

Wie ktoś z Was jaka jest różnica? Bo nie wiem czy chodzi o zwykłe szyfrowanie FileVault czy jest to jakaś bardziej skomplikowana opcja?

 

Pozdrawiam.



#32 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 grudnia 2020 - 16:28

Różnica jest właśnie taka, że jedno to Full Disk Encryption, a drugie nie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#33 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 27 marca 2021 - 13:25

Mam zbyt mało miejsca w iMacu abym mógł ominąć opcji instalacji z zewnętrznego nośnika. Ale szukam jakiegoś łatwiejszego sposobu na czysta instalację, zwłaszcza nie chcę korzystać z terminalu, bo często coś tam nie wychodzi. Teraz mam macOS Catalina. Co sądzicie o tym gdybym najpierw zainstalował MacOS Big Sur. Dopiero po tej aktualizacji wymazał bym wszystko w iMacu i wrócił do MacOS Big Sur. Byłoby łatwiej? Kiedyś można było skorzystać tez z programów które wszystko ułatwiały np. diskmakerx. Znalazłem też fajną opcję aby najpierw wszystko wymazać a potem wystarczy zainstalować nowy system. Tutaj jest film na YouTube

[2021] How to Reset Mac to Factory Settings (Erase HD)  Ja tylko tyle chciałbym zmienić że wpierw zaktualizowałbym iMaca do macOS Big Sur, potem wymazałbym wszystko i już na czystym komputerze zainstalowałbym ponownie macOS Big Sur. Pomysł dobry? :)

 


Użytkownik bielin edytował ten post 27 marca 2021 - 15:01


#34 MacBartek

MacBartek
  • 48 postów

Napisano 02 grudnia 2022 - 10:25

dzień dobry,

 

mam Mac Book Pro (Retina 13-inch, Mid 2014)

System Operacyjny: macOS MOJAVE (wersja 10.14.6)

 

wiem juz dzięki @ftpd że mam zainstalować właśnie Big Sur (bo to najwyższy z możliwych systemów na mój Mac) - jeszcze raz dziekuje za info!

 

generalnie nigdy tego sam nie robiłem (miałem informatyka do pomocy - teraz niestety jest to niemozliwe + chce sam spróbować), jestem totalnie zielony ad komputerów :(

 

Czy możecie podpowiedzieć co/jak/gdzie zrobić aby zainstalowac nowy OS?

 

PS. przeglądając forum znalazłem https://support.appl.../en-us/HT204904 ,  a tam https://support.appl.../pl-pl/HT201541 - czy mam sie tym kierować?

 

 

dziekuje i licze na wyrozumiałość z Waszej strony dla nowicjusza :)


Użytkownik MacBartek edytował ten post 02 grudnia 2022 - 10:35


#35 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 grudnia 2022 - 12:28

Z pierwszego artykułu wsparcia:

"On an Intel-based Mac, if you use Option-Command-R during startup, you might be offered the latest macOS that is compatible with your Mac.".

I ja bym z tego skorzystał.Odpali się instalator 'z Internetu', w którym sobie sformatujesz dyski i postawisz system od zera.

 

Oczywiście możesz też zrobić zwykłą aktualizację z tego Mojave, co go masz - ale zapytałeś w wątku 'czysta instalacja', więc odpowiadam jak zrobić czystą instalację.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#36 MacBartek

MacBartek
  • 48 postów

Napisano 02 grudnia 2022 - 13:56

Z pierwszego artykułu wsparcia:

"On an Intel-based Mac, if you use Option-Command-R during startup, you might be offered the latest macOS that is compatible with your Mac.".

I ja bym z tego skorzystał.Odpali się instalator 'z Internetu', w którym sobie sformatujesz dyski i postawisz system od zera.

 

Oczywiście możesz też zrobić zwykłą aktualizację z tego Mojave, co go masz - ale zapytałeś w wątku 'czysta instalacja', więc odpowiadam jak zrobić czystą instalację.

czyli różnica między czysta instalacją a "zwykłą" jest taka że po czystej musze wgrac wcześniej zrobiony buckup?

PS. czy ta "czysta instalacja" jest do ogarnięcia przez takiego laika jak ja, czy moze wlasnie "zwykła" bedzie bezpieczniejsza?

dzieki



#37 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 grudnia 2022 - 14:07

Pamiętasz, jak się 'robiło formata' w Windows? To to jest właśnie czysta instalacja. Taki sam poziom komplikacji, czyli naciśnięcie 'dalej' pięć razy.

Drugą opcją jest zrobienie aktualizacji - na system X zostanie nałożony system Y.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#38 MacBartek

MacBartek
  • 48 postów

Napisano 02 grudnia 2022 - 16:27

Pamiętasz, jak się 'robiło formata' w Windows? To to jest właśnie czysta instalacja. Taki sam poziom komplikacji, czyli naciśnięcie 'dalej' pięć razy.

Drugą opcją jest zrobienie aktualizacji - na system X zostanie nałożony system Y.

ok to ostatnie pytanie: uzywam Office for Mac (min poczta na Outlook'u). czy powinienem coś z tym zrobić aby miec pewność, że po instalacji nowego OS bedzie wszystko co przed instalacją?



#39 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 grudnia 2022 - 17:10

ok to ostatnie pytanie: uzywam Office for Mac (min poczta na Outlook'u). czy powinienem coś z tym zrobić aby miec pewność, że po instalacji nowego OS bedzie wszystko co przed instalacją?

Odpowiem ogólniej, bo to dotyczy nie tylko Outlooka, ale wszelkich programów i danych. Jeżeli nie czujesz się na tyle biegły, żeby samemu upewnić się, czy wszystkie dane zostały poprawnie zarchiwizowane, to nie zabieraj się za to samodzielnie.

 

Każdy program, w tym Outlook, po czystej instalacji i nawet po odtworzeniu z backupu może wymagać konfiguracji, np. wprowadzenia danych logowania do serwerów pocztowych. Sporo zależy od szczegółów, z których wszystkich nie przewidzimy, jak choćby to, czy Twoje konta pocztowe są skonfigurowane jako POP3 czy IMAP. Nie jesteśmy w stanie napisać Ci scenariusza na każdy możliwy wariant.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 02 grudnia 2022 - 17:11


#40 MacBartek

MacBartek
  • 48 postów

Napisano 02 grudnia 2022 - 18:16

Odpowiem ogólniej, bo to dotyczy nie tylko Outlooka, ale wszelkich programów i danych. Jeżeli nie czujesz się na tyle biegły, żeby samemu upewnić się, czy wszystkie dane zostały poprawnie zarchiwizowane, to nie zabieraj się za to samodzielnie.

 

Każdy program, w tym Outlook, po czystej instalacji i nawet po odtworzeniu z backupu może wymagać konfiguracji, np. wprowadzenia danych logowania do serwerów pocztowych. Sporo zależy od szczegółów, z których wszystkich nie przewidzimy, jak choćby to, czy Twoje konta pocztowe są skonfigurowane jako POP3 czy IMAP. Nie jesteśmy w stanie napisać Ci scenariusza na każdy możliwy wariant.

ja robie buckup via My Passport for Mac by WD - czy Outlook tez sie tu backup-uje? czy po prostu chodzi o konfiguracje potem konta tak aby ściągnąć z serwerów poczte (tutaj akurat ogarniam gdyz  ostatnio rezygnowałem z serwera Nazwa i przenosiłem na nowy wiec ogarniam konfiguracje konta). Aktualnie konto mam skonfigurowane jako POP3 - zresztą i tak chce zrezygnować z Outlooka i przenieśc poczte do oryginalnego programu pocztowego Mac'a, wiec moze akurat sie zmobilizuje






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych