Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Czysta instalacja - instrukcja i dyskusja.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#26 ftpd

ftpd

Nie.

• 22 136 postów

Napisano 26 listopada 2020 - 13:29

Możesz je trzymać. Natomiast montowanie odbywa się na poziomie systemu operacyjnego - nas systemie A możesz zamontować dyski systemu B, żeby się dostać do danych na nich. 'Powrót do Cataliny' to restart i wystartowanie z tamtego dysku.

• Jack182 lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.

#27 Queen

Queen
  • 44 postów
  • SkądJastrzebie Zdroj, Poland

Napisano 30 listopada 2020 - 08:28

Mam maca pro z 2015 i niestety ten system chodzi jak gówno za przeproszeniem.

Chciałbym zresetować do ustawień fabrycznych - pytanie czy jak wyskoczy aktualizacja to będę miał system do wyboru czy domyślnie będzie chciało znowu zainstalować Big Sur. Wolałbym posiadać poprzedni system 

#28 ftpd

ftpd

Nie.

• 22 136 postów

Napisano 30 listopada 2020 - 08:47

Zależy, jak zainstalujesz: https://support.appl.../en-us/HT204904

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.

#29 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 22 grudnia 2020 - 12:34

Drugi volume założy się sam, automatycznie.

Tak, po instalacji kasujesz MAC HD i MAC HD - dane - kiedy spróbujesz usunąć jeden, Disk Utility od razu zapyta, czy usunąć całą grupę, czyli oba. Możesz się zgodzić, albo zrobić to ręcznie, żadna różnica.

Mój volume na big sura był zaszyfrowany i poszło, swoją drogą.

Pozwolę sobie tutaj zapytać. Instaluję Big Sur na czysto, z trybu odzyskiwania (chyba tak to się nazywa?) i moje pytanie. Czy jest różnica między tym, że wymazuję zawartość Macintosh HD i instaluję system z nośnika - a tym, że nie wymazuję Macintosh HD, tylko instaluję system z nośnika? Instalując system to chyba i tak ta partycja z Macintosh HD jest wymazywana? 

Drugie pytanie, które nie daje mi spokoju i będę wdzięczny za pomoc. Jest druga partycja na dysku Apple - zajmuje 25-30 GB. Nazywa się "Dane". Jej nie można ruszać? Czy skasować mogę? Wydaje mi się że kiedyś kasowałem wszystko i zostawiałem pusty dysk, i tworzyłem tylko partycję Macintosh HD. 

#30 ftpd

ftpd

Nie.

• 22 136 postów

Napisano 22 grudnia 2020 - 12:49

1) Nie, instalacja niczego nie 'wymazuje', dopóki sam tego nie zrobisz - więc tak, zdecydowanie jest różnica.
2) Jeśli idziesz w opcję 'z wymazywaniem', skasuj. I tak się założy sama po instalacji, od Cataliny tak jest.

• FishBB lubi to

#31 Anna Austriaczka

Anna Austriaczka
  • 2 postów

Napisano 31 grudnia 2020 - 13:41

Cześć.

Chciałem wymazać dysk w swoim Airze i zainstalować na czysto Big Sur. Podczas wymazywania dysku mamy do wyboru format partycji.

Na stronie Apple sugeruje skorzystać z formatu APFS, jednak jest tam do wyboru drugi, identyczny, ale zaszyfrowany. Taki też mam aktualnie na swoim komputerze?

Który wybrać? Wydaje się, że szyfrowany będzie lepszym wyborem, dlaczego więc Apple pisze, by wybrać zwykły APFS?

Wie ktoś z Was jaka jest różnica? Bo nie wiem czy chodzi o zwykłe szyfrowanie FileVault czy jest to jakaś bardziej skomplikowana opcja?

Pozdrawiam.

#32 ftpd

ftpd

Nie.

• 22 136 postów

Napisano 31 grudnia 2020 - 16:28

Różnica jest właśnie taka, że jedno to Full Disk Encryption, a drugie nie.

#33 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 27 marca 2021 - 13:25

Mam zbyt mało miejsca w iMacu abym mógł ominąć opcji instalacji z zewnętrznego nośnika. Ale szukam jakiegoś łatwiejszego sposobu na czysta instalację, zwłaszcza nie chcę korzystać z terminalu, bo często coś tam nie wychodzi. Teraz mam macOS Catalina. Co sądzicie o tym gdybym najpierw zainstalował MacOS Big Sur. Dopiero po tej aktualizacji wymazał bym wszystko w iMacu i wrócił do MacOS Big Sur. Byłoby łatwiej? Kiedyś można było skorzystać tez z programów które wszystko ułatwiały np. diskmakerx. Znalazłem też fajną opcję aby najpierw wszystko wymazać a potem wystarczy zainstalować nowy system. Tutaj jest film na YouTube

[2021] How to Reset Mac to Factory Settings (Erase HD)  Ja tylko tyle chciałbym zmienić że wpierw zaktualizowałbym iMaca do macOS Big Sur, potem wymazałbym wszystko i już na czystym komputerze zainstalowałbym ponownie macOS Big Sur. Pomysł dobry? :)

Użytkownik bielin edytował ten post 27 marca 2021 - 15:01

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych