Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 (M1/Silicon)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#1 lizbona

lizbona
  • 124 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 20:18

No to zacznijmy dyskusje na temat nowego modelu z procesorem Apple.
Moje spostrzeżenie. 13 PRO ma tylko 2 porty Thundetbolt. Jest pozycjonowany tak jakby wersja eko 13 PRO. Ciekawe dlaczego, skoro wydajnością miażdży wersje z 4 portami i Intel
Druga kwestia, dlaczego przy tym samym procku (7/8 rdzeni GPU) Air nie ma wiatraka a w PRO jest

Użytkownik lizbona edytował ten post 10 listopada 2020 - 20:25


#2 MC_

MC_
  • 6 828 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 20:23

Szkoda, ze tylko 8 ramu w podstawie.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#3 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 20:24

Przejrzałem konfiguracje poszczególnych Maców - przy każdym chipie M1 nie było informacji o taktowaniu.

MacBook Air jako jedyny ma dwie wersje M1 odpowiednio z siedmio i ośmiordzeniowym GPU. Dywersyfikacja wydajnościowo-cenowa czy zagospodarowanie mniej udanych układów z wafla krzemowego?

Może to tyczy się także RAMu i kontroli jakości? Całkowicie sprawny chip = 16GB RAM i 8x GPU.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 10 listopada 2020 - 20:33

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2020 - 20:24

W podstawie jak w podstawie. Ważne jest ograniczenie 'up to 16 GB', czyli ten procek więcej nie obsłuży.

Natomiast cena jest całkiem ok. Za obecnego MBP 13" (2019, i5 2.4, 16 GB ramu, 256 GB dysku) dałem ~10k. Nowy z M1 z takim samym ramem i dyskiem - 7700.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 20:43

Czy M1 miałby trudność z obsługą więcej niż 16 GB RAM? Myślę, że limiterem mogłaby być powierzchnia chipu/SOC. Może w przyszłości wprowadzą np. wersję 32GB gdzie zostaną zastosowane moduły RAM w formie stosu i połączeń „3D” między nimi.

Przydałoby się zdjęcie gołego układu M1 lub schemat inżynieryjny do przeanalizowania.

Dobrze, najważniejsze teraz są recenzje i testy wydajnościowe Intel vs Apple Silicon. Oraz funkcjonalność Big Sur w parze z M1 i współpraca z aplikacjami. Wydajność 3D i liczba klatek na sekundę - to dałoby punkt odniesienia do zintegrowanych i dedykowanych GPU Intela, AMD-Radeon i nVIDII :)

Liczba portów USB 4.0/Thunderbolt 3 ograniczona jest zapewne możliwościami kontrolera/układu I/O. Architektura ARM natywnie USB 4.0 nie zawiera jeśli dobrze pamiętam - wymagany jest dodatkowy kontroler. Możliwe, że ten zintegrowany (przydałoby się zdjęcie płyty głównej) z M1, a może jako oddzielny chip na takie możliwości na razie.

Zauważ, że Mac Mini ma tylko 1Gbe zamiast 10Gbe jak opcja przy wyborze konfiguracji z Intelem.

Z drugiej strony Apple robi sobie miejsce na te lepsze MBP czteropiętrowe, które pojawią się w przyszłości.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 10 listopada 2020 - 21:04

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 21:00

Ja jestem na tak, wziąłem preorder na Pro 512 GB z 16 GB pamięci. Jak mi przypasuje, to HP idzie na sprzedaż, a Mac zostaje. Jak nie, to zawsze jest 14 dni na zwrot.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 21:07

Inna sprawa, czy kontroler pamięci w M1 jest wielokanałowy? Np. jeden kabał na moduł 8GB. Jeśli tak, to może być istotny wpływ na wydajność GPU - wyraźny spadek przy konfiguracji 8GB RAM.

Jak MBP do Ciebie dotrze, sprawdź proszę jak będzie zachowywał się przy większym obciążeniu i podłączonym zewnętrznym monitorze - jeśli będziesz miał możliwość. Jestem bardzo ciekaw.

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#8 snowboarder

snowboarder
  • 61 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 21:28

Tylko 2 porty, nadal okropna camera 720p (w 2020 to po prostu zart), tylko 16GB RAM-u. Brzmi super :(


  • lizbona lubi to

#9 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 21:50

Zauważyliście, że podstawowy MBP 13 z Touchbarem, dwoma portami TB3 i CPU Intela zniknął z Apple Store?

MacBooki Air są już tylko z Apple Silicon.

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#10 lizbona

lizbona
  • 124 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 22:14

Tylko 2 porty, nadal okropna camera 720p (w 2020 to po prostu zart), tylko 16GB RAM-u. Brzmi super :(


Pamietam jak kupowałem 13 Pro Late 2013 to już wtedy były narzekania, że w dobie face time mamy kamerę 720p. To jest dramma

#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 22:18

Mnie kamera wisi. Tzn. to jest wstyd, ale trudno. Do Skype'a wystarczy, a jak nie, to zawsze mogę podpiąć Fuji X-T3, który będzie lepszy od każdej wbudowanej kamery. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 lizbona

lizbona
  • 124 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 22:24

Nie no jasne. Tak samo możemy powiedzieć ze struktura aluminium nam wisi bo na excela to nie działa. Mówimy o marce premium, wyznaczającej trendy. Tego nie powinno być.
  • meg i 6c1fb0760d lubią to

#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 22:31

Jasne, że nie powinno tak być. Ale nie jest to dealbreaker. 

Osobiście bardziej mnie drażnią porty USB, które ciągle są po jednej stronie. Wolałbym po jednym z prawej i z lewej.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2020 - 22:37

O to to. Liczba mi wisi, ale przyzwyczaiłem się do wygody dowolnej strony.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#15 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 22:38

Tylko 2 porty, nadal okropna camera 720p (w 2020 to po prostu zart), tylko 16GB RAM-u. Brzmi super :(


Zauważ, że Apple Silicon otrzymały: Air i najtańszy Pro. Żaden z czteroportowych Pro, a tym bardziej szesnastka M1 (choćby rownolegle do modeli z Intelem) nie otrzymały.

Apple obawia się, że Silicon nie chwyci i nie porwie tłumów?

Ogólnie ta konferencja była taka trochę z wymuszonym entuzjazmem prowadzących. Brak było naturalnej radości, wiadomo, że to pokaz marketingowy - ale jednak powinni być bardziej dumni ze swojego nowego dzieła.

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2020 - 22:39

Apple obawia się, że Silicon nie chwyci i nie porwie tłumów?

Nie no, odwrotu chyba nie ma.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#17 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 22:47

No właśnie, teraz muszą być konsekwentni i przekuwać zapowiedzi w realne produkty.

Cóż, po pierwszych (tych rzetelnych i dogłębnych) recenzjach dowiemy się, czy to tylko dmuchanie na zimne czy faktyczne obawy Apple.

Na przykładzie VMware’a widzę wyraźny spadek jakościowy m.in. vCenter i NSX-V. Owszem na to wpływ ma wymuszony tryb pracy poza biurem/domowy. A może inżynierowie i projektanci nie wyrobili się z przygotowaniem całej linii modelowej na czas?

Użytkownik Grimlock edytował ten post 10 listopada 2020 - 22:49

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#18 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 23:05

Apple obawia się, że Silicon nie chwyci i nie porwie tłumów?

Wątpię - ostatecznie wkładają go do najpopularniejszych modeli i to tuż przed świętami. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#19 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 10 listopada 2020 - 23:23

Apple obawia się, że Silicon nie chwyci i nie porwie tłumów?

 

Tłum ma w nosie co w środku siedzi. Dla tłumu mogą być tam robaczki. Ważne aby po prostu chodziło to, czego używamy. A będzie chodzić. Sądzę, że nawet to co nie będzie natywne to na emulacji pójdzie na arm szybciej niż na i5, a już na bank szybciej niż najmocniejszy i3. Na WWDC pokazali fragment emulowanej apki i to po prostu śmigało jak burza.

 

 

nadal okropna camera 720p (w 2020 to po prostu zart)

 

Większość używa tej kamerki do pogaduch na Zoomach, Skypach i im podobnych, bazujących głównie na webrtc, gdzie z góry ograniczana jest transmisja do 720p w większości przypadków. Zmienia się to powoli, net mamy coraz szybszy, procki wydajniejsze. Do tej pory 720p wystarczało, ale coraz częściej lubię sobie podpiąć cokolwiek zewnętrznego mam pod ręką. Niektóre serwisy obsługują już 1080p. Ale i tak 1 osoba na 10 może widzi różnicę po drugiej stronie ;)



#20 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 listopada 2020 - 23:38

Mnie kamera wisi. Tzn. to jest wstyd, ale trudno. Do Skype'a wystarczy, a jak nie, to zawsze mogę podpiąć Fuji X-T3, który będzie lepszy od każdej wbudowanej kamery. 

nie przesadzajmy, XT-3 ze statywem, mikrofonem i kablem to dość znaczny dodatek do lekkiego i małego komputera. Ja mogę wpiąć 5D4 z jasną stałką i obrazek będzie o niebo lepszy, co nie zmienia faktu że zamieniając tego laptopa na iPhone'a 7 mamy lepszą jakość - co samo w sobie jest już żartem.



#21 lizbona

lizbona
  • 124 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 00:24

Nie no, odwrotu chyba nie ma.


A może tu o dostępność apek chodzi? Nie mówię o tych z App Store. Nie wiem jak Office i inne zewnętrzne oprogramowanie dla
Pro o nie pro. Tez jak to bywa z pierwszymi modelami, roznie jest. Błędy wieku dziecięcego i nie chcieli mozne uderzać do tych zaawansowanych użytkowników

#22 konrad white

konrad white
  • 224 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 00:28

Co ciekawe AppleCare PP kosztuje teraz ok. 840 PLN.

Waham się teraz między zakupem MBP i5/2.0/16RAM a wersją M1...

#23 wojtekmax

wojtekmax
  • 30 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 01:21

Czekam aktualnie na przesyłkę z Air i5. Miałem chwilę zawahania czy nie anulować zamówienia i nie wziąć z m1, ale tak jak entuzjastycznie prezentowali dzisiaj m1, tak entuzjastycznie po godzinie rozmyśleń stwierdziłem że zostaje przy 4 rdzeniowej i5. Stary Air ma słabe chłodzenie, ale chociaż jakies ma. Jako student zdalny na swoim air 2018 przy rozmowie na meets, konfie na messengerze i odpalonych kilku kartach w przeglądarce mam 70 stopni (manualnie ustawiam na 6k rpm), a przy skręconym wentylatorze dobija do 100 stopni. Apple potwierdza moją teorie zostawiając chłodzenie w pro. Po prostu zrobili z aira spadkobiercę macbooka 12. Czekam na testy, ale póki co jestem pesymistą.
Pro zapowiada się lepiej, ale mogli bardziej zachęcić ceną. Cóż nie pozostaje nic jak czekać na testy. Za rok i tak usłyszymy że m2 jest 2x szybsze itp. Zacznie się to co mamy z ipadem i iphone-co nowa wersja wyjdzie to prezentacja będzie skupiać się na cyferkach jaki ten nowy chip jest szybszy od poprzedniego. Obawiam się skrócenia żywotności maca, ale to tylko luźne rozkminy po % :)

Użytkownik wojtekmax edytował ten post 11 listopada 2020 - 01:30

Macbook Air 2018; Ipad Air 2; Iphone X 64GB


#24 snowboarder

snowboarder
  • 61 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 08:56

gdzie z góry ograniczana jest transmisja do 720p w większości przypadków. Zmienia się to powoli, net mamy coraz szybszy, procki wydajniejsze. Do tej pory 720p wystarczało, ale coraz częściej lubię sobie podpiąć cokolwiek zewnętrznego mam pod ręką. Niektóre serwisy obsługują już 1080p. Ale i tak 1 osoba na 10 może widzi różnicę po drugiej stronie ;)

 

To jest niestety nieprawda. W MBP camera jest nie tylko slabej rozdzielczosci, jest po prostu kompletnie do bani. Beznadziejna. Ziarnisty, nieostry obraz, dno. Kiedy tyle osob pracuje z domu i jest to ich podstawowe narzedzie, Apple z 200-ma miliardami dolarow nie moze wypuscic lepszej? Nie mowiac juz o przedpotopowej Apple TV z procesorem sprzed 8-miu lat, znow bez update'u. Komplikuja system operacyjny tak, ze ten stary procesor nie moze juz obsluzyc zwyklego Airplay. Znowu - kiedy wszyscy mowia tylko o streamerach, Apple nie moze wydac paru dolarow na team 10 osob, by poprawic ich jedyne urzadzenie do streamowania? Za to wszystko obwiniam Tima, skapego ksiegowego liczacego kazdy cent. Niby akcje sa wysoko, ale produkty sa coraz gorsze. Jak dlugo jeszcze?



#25 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 10:11

MBP13 M1 ma nadal w zestawie 61W zasilacz i wspomniane wcześniej aktywne chłodzenie SOC. Jeśli miałaby to być ta sama wersja M1 (8-core CPU/GPU) co w mocniejszym MB Air to dlaczego Pro otrzymał mocniejszy zasilacz przy raptem odrobinę pojemniejszej baterii?

Na bank muszą być różnice w taktowaniu M1 w zależności od modelu.

Trzeba poczekać na pierwsze recenzje z pomiarami zużycia energii i softem diagnostycznym rozpoznającym szczegóły w M1 (częstotliwość, a może i różnice strukturalne oraz funkcjonalne).

Wyobraźcie sobie gdyby podczas prezentacji Apple ogłosiło, że MBP13 M1 „wymagałby np. 45W zasilacza” i dzięki temu „pozostawiałby mniejszy ślad węglowy niż odpowiednik z Intelem” ;-)

Użytkownik Grimlock edytował ten post 11 listopada 2020 - 10:21

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych