Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[MacBook Pro 16" 2020] Specyfikacja do web developmentu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wojtek Sykurski

Wojtek Sykurski
  • 2 postów

Napisano 16 października 2020 - 16:46

Witajcie!

Przymierzam się właśnie od kupna nowego laptop'a i bardzo mocny kandytatem jest tutaj Mac Book Pro 16".

Główne zastosowania to Web Development (z naciskiem na Frontend, ale można uznać że Full Stack):

  • Frontendy oparte na node.js (głównie Vue.js/Nuxt i React)
  • Dużo kontenerów w dockerach (głównie goolang i python)
  • "Latajace" w tle testy E2E (selenium, także na Safari)
  • Okazjonalnie prosta obróbka makiet (Sketch -> jeszcze z niego nie korzystałem :))
  • IDE oparte głównie o produkty IntelJ'a (Webstorm, Goland itd.)
  • Rozmaite inne narzędzia ułatwiające pracę (np. Shimo do vpn'ów, ITerm2 itd.)

Zastosowania poza pracą to okazjonalnie flimy, jeszcze bardziej okazjonalnie jakieś proste gry -> komp ma być jednak głównie do roboty. Czasami będę też robił jakieś swoje projekty/kursy z dużym użycie np. lokalnie stojącego My/Postgre-SQL'a, czy Mongo i innych baz No-SQL'owych.

 

W zakresie możliwości finansowych są:

  1.  i7, 32 Gb RAM, (512 SSD i 5400 8GB VRam)/(1TB SSD i  5300 4 GB VRam) -> opcje HDD zamienne z grafiką
  2.  i7, 64Gb  Ram, 512SSD i Radeon 5300 4 GB VRam

Którą z tych 2ch opcji byście polecili (to są mniej więcej maksy przy moich możliwościach finansowych)?
Zależy mi głównie na płynności pracy w środowisku z dużą ilością kontenerów dockerowych i testów jednostkowych (jest, eslinter itd) działających w tle.

Stąd pomysł z 64 GB Ram, ale nie wiem czy to nie przesada :)
Oprócz tego MacBook często byłby podłączony do co najmniej 2ch/3ch dodatkowych monitorów (raczej zwykłe HD 22-24", nic więcej) + może w przyszłości "SideCar" z IPad'em (żeby narysować/zanotować coś odręcznie).

Radeon 5300 4 GB VRam chyba powinien sobie z tym poradzić bez problemu?
Czy lepiej zainwestować w 5400 z 8Gb?

Co do HDD: 512 GB wystarczało mi w pracy do tej pory, (tak samo jak 32 GB Ram), ale pracowałem na "uszytym na miarę" Pingwinie z minimalistycznym środowiskiem graficzny (i3wm). Nie mam doświadczeń z OsX i nie wiem ile system potrzebuje zasobów dla siebie.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie opowiedzi :)

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 października 2020 - 18:13

Ile to jest 'dużo' kontenerów? Jeśli naprawdę dużo, to weź 64 GB ramu. Kartagraficzna jest pomijalna, jeśli chodzi tylko o podpinanie zewnętrznych monitorów.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 cashis

cashis
  • 87 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 16 października 2020 - 18:31

Hej, do podobnego zastosowania tylko że bardziej PHP niż JS wybrałem konfiguracje i9/32/1TB (karta ta gorsza) za 13750. Nic nie przycina, dwóch projektach skonteneryzowanych w dockerze, serwery, kolejki, elastic itp w sumie około 10 wszystko działa płynnie, czasem przy indeksowaniu plików php storm odpala wiatraki ale po za tym cisza, 2 monitory podpięte też bez problemu. 



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 października 2020 - 18:46

Skoro może 64, to czemu nie ;-)
Chociaż ja się ze swoimi dockerami mieszczę na 16 - ale fakt, lokalnie mało odpalam, większość pcham do zewnętrznego Kubernetes.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Wojtek Sykurski

Wojtek Sykurski
  • 2 postów

Napisano 16 października 2020 - 19:45

@ftpd & @cashis -> dzięki za odpowiedzi!

  • Co do ilości kontenerów: mocno zależy od projektu,  można przyjąć 7-10 per projekt -> głównie backend (przeważnie golang, czasami bardziej "ramożerny" python, jak np. Django), elastic stack. No i konfiguracja w Docker Compose potrafi być delikatnie mówiąc "zamotana" (np. emulacja Load Balancerów). Niestety, przeważnie nie mam wpływu na architekturę projektu i robię tylko frontend/trochę backendu do tego co mam.
    Z tego co piszesz @cashis powinno to zgrabnie śmigać?
    @ftpd -> zewnętrzny Kubernetes przy pracy zdalnej w mojej firmie odpada ("polityka" org., nic nie poradzę). Większość czasu będę musiał wszystko odpalać lokalnie.
  • Jeśli chodzi o same 64Gb RAM -> to przy oszczędnościach na zakupie HDD i GPU. Wspominałem o okazjonalnym  graniu: myślałem  o grach w stylu Wastland 3 (jak już wyjdzie wersja na OsX). W 2gą część grałem dużo wracając PKP z pracy :) Tutaj zapewne m5300 będzie za słabe(chociaż to gdybanie, bo devsi nie dali jeszcze wymagań)?
  • Kolejne pytanie o RAM -> pamiętam jak poprzednio przymierzałem się do MacBook'a Pro  (nic nie wyszło wtedy), to apple nie chciało pchać więcej niż 16Gb RAM z powodu większego zużycia energii (chyba chodziło o kontrolery pamięci). Ten problem jest już chyba rozwiązany? W senise 32Gb działa na baterii tak samo długo jak 64Gb (pomijając oczywiście ekstremy z ciągłym oraniem SWAP'u).
  • Co do samego dysku twardego: zapewne będę musiał stworzyć osobny obraz i ustawić go jako case sensitive?(chodzi tutaj o foldery gdzie będę trzymał repozytoria). 
    Czy taka operacja powoduje dodatkowy narzut na  HDD? Chodzi głównie o zajęcie przestrzeni dyskowej, np.: robię obraz na 100Gb, ale fizycznie zabiera mi 130-140Gb itd.
    Jeśli tak jest, to bardziej opłaca się zainwestować w 1TB?

Mój ogólny plan na MacBook'a Pro wygląda mniej więcej tak:

  • leasing (przy zmianie umowy w pracy na  B2B) albo zakup na raty
  • spłata w okresie 2 lat
  • dalej zobaczymy: albo zostaje lapek, albo sprzedaje i nabywam nowego mac'a/coś innego "linux frendly", albo zostanie jeszcze ze mną (tutaj pewnie zdecyduje to jak długo Apple będzie wspierało procki Intela)


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 października 2020 - 21:42

A po co Ci 'obraz' (trochę nie wiem, co masz na myśli - drugi volume z drugim systemem? kawałek .dmg montowany?) case sensitive do gita? Git sam w sobie jest case sensitive, filesystem z lokalną kopią repozytorium nie ma tutaj znaczenia - oto dowód, pod spodem mam APFS case insensitive.

Zresztą możesz po prostu postawić system od razu case sensitive. Kiedyś psuło to Steam i zabawki Adobe, obecnie nie wiem, nie chce mi się testować ;-)

 

Zawsze byłem zwolennikiem teorii, że 'nie trzeba dużo dysku' - no ale mój home ma 11 GB, z czego prawie 6 to jedna z wielu kopii 'globalnego' backupu, a 2 to śmieci z ~/Library. Teraz akurat pracuję dla klienta, który ma wszystko wewnątrz (jak u Ciebie) i i tak łączę się tam Citrixem (masakra). Tutaj musisz pomyśleć/policzyć, ile zajmują te Twoje repozytoria albo obrazy dockerowe. Ale 1TB to już imho zbytek.

 

Co do ramu - sam mam wprawdzie 16 GB, bo jednak wszystko robię zdalnie na jakichś AWS-ach albo czymś takim, ale skoro sprzedają z 64 GB, to zakładam, że to działa i jest ok. Słyszałem, że i9 się grzeją (też nie mam doświadczenia - lokalnie to mi pewnie i MacBook Air wystarczy), ale na problemy związane z dużym ramem narzekań nie widziałem.

O GPU się zupełnie nie wypowiem, jestem z tych, co wołają "do grania to jest konsola" ;-)


Na sam koniec mała uwaga grammar nazi, bo boli w oczy: to jest 'macOS', nie 'OsX' (kiedyś był 'OS X'); przy odmianie słów obcych kończących się spółgłoską nie stawiamy apostrofu, czyli "Maca" nie "Mac'a", "laptopa" nie "laptop'a" i tak dalej (natomiast przy samogłosce oczywiście tak, na przykład "George'a").


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych