Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rozmyślam nad Macbookiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 MujStach

MujStach
  • 4 postów

Napisano 16 września 2020 - 02:35

Witam serdecznie forumowiczów,

Zastanawiam się od dłuższego czasu nad wejściem do środowiska apple. Pierwotnie myślałem żeby zakupić w przyszłości Iphone 11 w niższej cenie po premierze 12, albo Iphone SE 2020 i jakiegoś nowego Ipada budżetowego z klawiaturą logitecha i może apple pencil. Ogólnie miał mi ipad służyć na studia, bo być może będę kontynuował studia magisterskie zdalnie, po tej pandemii to bym na nim notował. Dla ułatwienia załóżmy że właśnie bym chodził na studia magisterskie. Ogólnie miałem w planach zacząć właśnie od Ipada żeby zapoznać się ze światem Apple, tymi wszystkimi aplikacjami, jego pracą, na co mogę pozwolić a na co nie, itd.

 

Jednakże popatrzyłem sobie też na Macbooki. Ogólnie założyłem z góry, że nie potrzebuje, bo wszelkie komputerowe rzeczy miał sprawiać mój komputer na Windowsie, planuje upgrade z RTX 3080 i procesorem ryzen 3 lub 4 generacji. Więc i uznałem, że taki Mac jest mi zbędny, skoro do jazdy na uczelnię mógłby mi wystarczyć taki Ipad z klawiaturą. Mimo to zacząłem się zastanawiać, bo jak pomyślałem o tych Macach, to również mogłyby być dla mnie wygodnym urządzeniem. Rozpiszę jednak niżej jakie mam za i przeciw:

 

Przewaga Macbook:

Mocniejszy sprzęt mimo wszystko

Wsparcie aktualizacyjne nawet dłużej niż 5 lat,

13 cali jest wciąż do zaakceptowania, sam teraz piszę na pożyczonym 13 calowym laptopie.

Są wystarczająco cienkie i lekkie

Dobra alternatywa do montowania np. w łóżku kiedy nie miałbym ochoty tego robić przy biurku

 

Przewaga Ipada:

Mniejsze urządzenie i wygodniejsze do użycia

To jest sam tablet z ewentualną klawiaturą, więc prawie taki Laptop/tablet 2w1,

Niezależnie od przyjętej pozycji na łóżku (potrafię się często wiercić), byłbym w stanie komfortowo jakiś film obejrzeć

Jakbym się uparł, mógłbym schować go do kieszeni choćby na chwilę

Znacznie niższa cena i to przy najnowszym budżetowym modelu z zakupionymi akcesoriami

 

Na razie więcej mi nie przychodzi do głowy. Ogólnie zagryzłem się ze względu właśnie na to montowanie. Lubię mieć mimo wszystko jakieś możliwości z najlepiej każdej możliwie pozycji o różnych porach dnia. Nie robię tego często, ale jednak samo siedzenie przed biurkiem jest ograniczające, a ze mnie jest leń i śpioch nierzadko. Do tego lubię czasem coś popykać na lżejszym sprzęcie, bo głównie do grania mam od tego Komputer stacjonarny, a mam już pokaźną sumę gier choćby przez Steama, gdzie na pewno z 1000 miałbym na samym Macu dostępne. Na Ipadzie nie mógłbym sobie jednak na to pozwolić, a przynajmniej byłoby to mocno utrudnione.

Oczywiście nie mówię o grach typu Total War, umiem ocenić sprzęt, do takiego Maca to myślałem raczej o indykach nie wymagających mocnego sprzętu, jak chociażby Slay the Spire, czy też Dead Cells.

Ale jak wspominałem to raczej dodatek, montowanie przy łóżku jest ciekawsze.

No i fakt, gdyby kilka lat jeszcze od zakupu był wspierany aktualizacjami też byłby mile widziany.

 

 

Niestety to wszystko spotyka się z budżetem, którego w tej chwili nie mam, a chciałem sobie pozbierać.

Tak więc, budżet który miałbym ochotę przeznaczyć, to do 3000 zł, więc nie celuje w nowe produkty. Max do 4000 zł, jeśli to będzie cena mocno adekwatna do sprzętu. Wydatek taki celuje najwcześniej pod gwiazdkę, albo na początku 2021, raczej niewiele się do tego czasu zmieni.

 

Zatem stąd pytania:

 

1. Czy w moim przypadku jest sens do zakupu Macbooka w takiej cenie?

 

2. Jeśli tak, to czy w wersji Air, czy Pro? Interesuje mnie wersja do 13,5 cali

 

3. Jakie powinien mieć "bebechy", abym mógł komfortowo korzystać z urządzenia przez następne kilka lat, montowanie filmów z kilku plików, a następnie renderowanie w Full HD - max 1440p było w miarę komfortowe do jego możliwości. Jak się ktoś orientuje, to np. bitrate 25k-30k na 30 minut materiału i żeby zmieściło się w półtorej godziny najlepiej, ale może być też i dłużej.

Na gry tak nie patrzę, jakie będzie miał bebechy, to takie gry będą ewentualnie brane pod uwagę.

Design nie gra roli, choć takie z 2011 nie Air, takie klockowate już faktycznie odstraszają, ale nie jestem specjalnie wybredny.

 

4. Związku z pytaniem 3, a jeśli ktoś się nie orientuje w podzespołach, to jaki Macbook i z którego rocznika, biorąc pod uwagę najsłabszą ich specyfikację lub trochę lepszą, byłby w stanie zaspokoić w miarę moje potrzeby i jednocześnie byłby najbliżej mojego progu ewentualnego zakupu sprzętu.

Jak sam popatrzyłem na te wszystkie Macbooki, to nie wiedziałem nawet gdzie włożyć głowę. Z tego roku był lepszy od jakiegoś nowszego, są Macbooki takiego rocznika o takiej rozdzielczości, po prostu głowy do tego nie mam. Interesuje się na poważnie tym tematem dopiero od niedawna i mam nadzieję, że ktoś będzie mógł mi pomóc tu rozwiać wątpliwości i zaoszczędzi mi prawdopodobnie sporo czasu na searchingu.

 

5. Jeśli nie Mac, to czy Najtańszy Ipad będzie wystarczający do zwykłych potrzeb, ewentualnie do zainstalowania aplikacji jak steam gdyby to było możliwe? O montowaniu wiem że nie ma mowy, a Ipad Pro jest jednak za drogi jak na swoje możliwości, a przynajmniej ten nowy.

 

Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny i mam nadzieję, że pomożecie mi w ewentualnym wyborze sprzętu. Wolę teraz mniej więcej wiedzieć co i jak, bo to jednak drogie sprzęty, a rozmyślam nad ewentualnym wcześniejszym zakupie PS5 lub wcześniejszym upgejdzie komputera.

A wiem że Ipada chciałem przynajmniej kupić, ale gdyby Macbook dało się rozsądny znaleźć w tej cenie, to czemu by i nie zainwestować.

 

A jeśli udało ci się tu doczytać, to znośnego dnia życzę :).



#2 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 września 2020 - 19:36

Czyli jaki budżet? iPhone 11 w cortland 3300, a SE(2020) to 2200. Jest delikatny rozstrzał, prawda? Poza tym odnoszę wrażenie, że nie wiesz czego chcesz - czy telefon czy tablet czy komputer, a na końcu jeszcze wspominasz o PS5 ;) No, a do tego wymagania - raz chcesz tylko notować, a raz montować filmy. Rozumiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale bez przesady. No i piszesz o spróbowaniu czegoś od apple - spoko, ale co z tego, że kupisz maka? Spodoba ci się działanie systemu, więc będziesz zakładał, że iOS/iPadOS jest tak samo świetny i odwrotnie? No niestety nie, tak to nie działa.


Mac mini 6.1  Late 2012 ///  MBA '14

iPhone XR


#3 MujStach

MujStach
  • 4 postów

Napisano 17 września 2020 - 07:13

No niestety te uwagi nic mi nie mówią, poza gdybaniem.

Prawda nie wiem czego chcę, po prostu szukałem jakiejś rady, czy Macbook za te 3000 do 4000 ma sens. I czy ma sens do montowania filmów i najlepiej jego renderowania. Nie wiem jakie specyfikacje te laptopy miały w poszczególnych latach i nic nie wiem o ich możliwościach bo rozumiem system operacyjny znacznie się różni od tego w Windows i może być lepiej dostosowany do słabszych sprzętów jak Macbooki. Z tego co też się orientowałem powinienem był bardziej celować w wersję Pro.

 

Mimo wszystko w najbliższej przyszłości raczej będę celował w budżetowego Ipada, bo zauważyłem, że Apple każe sobie doliczać do ich Final Cuta X 1400 zł, co jest według mnie śmieszne i wolę jednak już nie bawić się w dalsze rozmyślania, bo raczej nie mam szans, by laptop którego miałbym kupić tej marki miał dostępny dla mnie ten program. Adobe Premiere Pro mógłbym załatwić, ale coś wątpię by na specyfikacjach za te pieniądze byłbym usatysfakcjonowany w trakcie montowania i prędkości renderowania.

 

Iphone 11 celuje w dalszej przyszłości, jak już wyjdzie Iphone 12 i jak mnie już będzie stać na używkę. Jak nie znajdę też dla mnie satysfakcjonującego Macbooka w ciągu paru miesięcy, to kupię albo Ipada budżetowego, albo w wersji Air z rysikiem i klawiaturą od Logitecha.

 

To że nie wiem na co wydać to fakt, że mam planach też kupić PS5, upgrade-ować stacjonarkę, gogle VR (Oculus Quest 2 wydaje się być idealnym momentem do zakupu). A ponieważ ze środowiskiem Apple nigdy nie miałem okazji się zapoznać, to nie mam też ciśnienia po prostu do ich sprzętu, poza tym Ipadem, który by się niedługo mógłby mi bardzo przydać, więc rozważam. Ale koniec końców prawdopodobnie się skończy że nie kupię Macbooka.

 

Jednakże wciąż czekam na opinię, czy Macbook za te około 3000-4000 zł jest lepszym pomysłem niż kupowanie Ipada z akcesoriami w podobnej cenie (wersja budżetowa to interesuje mnie tylko opcja z 128 GB). Argumenty dałem w 1 poście.



#4 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 17 września 2020 - 08:33

Ok Stach. Oddzielmy wyobrażenia od rzeczywistości.

 

Mac:

Mac nie jest do grania. Wbij to sobie do głowy i życie stanie się prostsze. Jeśli pociągnie jakąś grę to tylko się cieszyć. Sam grałem w Borderlands'a na mini z 2011. Ogólnie w środowisko makowym przyjmuje się, że do grani jest windows czy konsole. Jednakże jak zawsze jest odstępstwo od tej reguły i zwie się geforce now - wygugluj sobie. W zasadzie na każdym świeższym maku wyrenderujesz te 1440p. Kwestia tylko ile to będzie trwać. Raczej kupuje się na zapas z mocą bo za chwile nagrywanie na komórce w 4K 60fps może być czymś normalnym. No ale wtedy 4tyś nie starczy, bo komp do takiego renderingu musiałby być z innej półki cenowej. Czy to air czy pro to są już indywidualne przypadki bo nowszy air może być szybszy od starszego pro. Nic nie stoi w miejscu - moc kompów tez nie. Nikt ci nie wskaże palcem i nie powie bierz tego. Z używkami zawsze trzeba być ostrożnym. Na forum ogłasza się firma/sklep który sprzedaje używki z gwarancją. Poszukaj sobie. 

 

Ipad:

Mój mac mini leży na półce od 3rech lat i już prawdopodobnie do niego nie wrócę. Wszystko robię na ipadzie. Od notatek, po obróbkę filmów. Wczoraj pokazali nowe ipady z prockami A12 i A14, które bez problemów powinny obrobić 4k. Dźwięk stereo, dużo aplikacji z gatunku tv czy audio. Gry z gatunku indie to na ipadzie zatrzęsienie. Obecnie wprowadzili abonament apple one gdzie masz telewizję, gry i coś  tam jeszcze. W ipadzie kwestią jest wielkość dysku i jak trzymam się zasady, że kupuję max storage albo piętro niżej, ale nie mniej niż 256 GB. Nie ma geforce now na ipada - a szkoda bo by pozamiatali. Ipad obsługuje pady xbox one, ps4 i steelseries. Dla mnie to komp na miarę naszych czasów i nie przeszkadza mi brak fizycznej klawiatury, bo ekranowa jest ok. Do pisania pracy magisterskiej masz darmowy pakiet "office" od appla lub worda od microsoftu czy google docs. Poza tym wygoda jest tu kwestią kluczową. Ipad OS ma jedną główną wadę - w zasadzie możesz robić jedną rzecz w danym czasie - to zaszłość z zamierzchłych czasów, gdzie ipad miał się tym wyróżniać, że się skupiasz na robocie i już. Trochę się to pozmieniało bo czasami trzeba to zalać kasą jak to jest w przypadkach youtuba - wykupić premium by działało w tle. Nie znaczy to, że nie możesz mieć obok siebie przeglądarki i worda - czyli kopiuj wklej - na split screenie - możesz jak najbardziej. 

 

Pomijam kompletnie kwestię bezpieczeństwa w obu przypadkach.  



#5 MujStach

MujStach
  • 4 postów

Napisano 17 września 2020 - 10:45

@angelares

Ok, o tej firmie z używkami to nie wiedziałem do maców, z pewnością zerknę.

Doskonale wiem co to geforce now i nie mam w zamiarze z tego korzystać. Gdyby kupił dwurdzeniowego maca z intel hd graphics 4000, to wiem że jestem mocno ograniczony, to miał być głównie dodatek, gdybym miał polecieć w podróż to żeby odpalić jakąś małą grę z przed 10 lat. Także ubolewa mnie fakt, że potraktowano mnie tym komentarzem jak dzieciaka, który odkrywa dopiero co to internet.

 

Opcja za mac jest też fakt, że mam prawie 3000 gier na Steam, w których na pewno znalazłbym coś małego co by podziałało, nie raz zdarza mi się grać w gry z zeszłego wieku i też się dobrze bawię. I jak już wspomniałem, dostępnych do zainstalowania na macu myślę, że z 500-1000 bym znalazł. I zamiast kupować znów te same gry typu Dead Cells, wolałbym po prostu ze steama odpalić, gdzie już mam kupionego. Na samym Ipadzie raczej nie będę grał w gry, ale jeszcze nie używałem go to nie wiem jak będzie. 

Ale to i tak raczej przyjemna opcja do rozważenia, bo bardziej patrzyłem jak wygląda opcja z montowaniem/renderowaniem. Popatrzę w takim razie jakieś testy na youtube, jeśli faktycznie do maca będę się przymierzał do zakupu.

 

O nowych ipadach też wiem, w zamiarze chce kupić ten z A12, ale ten nowy Air kusi nie powiem, tylko też jest sporo droższy.

 

Dziękuje oczywiście za rady i opinie dotyczące tych dwóch urządzeń.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 września 2020 - 11:38

Jak tak to czytam, to Ty do niczego tego Maca nie potrzebujesz, po prostu Ci się spodobał i 'chcesz mieć' - co akurat doskonale rozumiem, bo sam często tak mam z gadżetami.
Moją 'poradą' przy takim scenariuszu będzie 'kup sobie najmocniejszą wersję z tego, na co Cię stać' i będzie dobrze. Porenderujesz dla zabawy, pograsz w gry ze Steama, będzie ładnie wyglądało i w ogóle to jest fajny komputer.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 MujStach

MujStach
  • 4 postów

Napisano 18 września 2020 - 04:22

Coś mi nie idzie, bo coraz bardziej jestem przekonany, że jednak ten macbook by mi się przydał. Ale z tego co widziałem na necie, to Apple ma wydać laptopy ze swoim autorskim procesorem i jeszcze z jakimiś dodatkami na ten lub przyszły rok. Myślę że mogę poczekać do tego czasu.

 

Swoją drogą na przyszłość, znalazłem Macbooka w takiej cenie https://amso.pl/product-pol-112647-Apple-MacBook-Pro-A1398-i7-4850HQ-16GB-500GB-SSD-2880x1800-nVidia-GeForce-GT-750M-Klasa-A-Mac-OS-Mojave.html

Ma dość mocne podzespoły jakby nie patrzeć, a z pewnością lepsze od nowych odpowiedników, które mogłyby być nawet 2 razy droższe. Sam z Amso kupiłem już parę laptopów dla rodziny i wszyscy jesteśmy z nich zadowoleni, a mowa o takich od 500 do 1000 zł, gdzie każdy ma SSD i 8 GB Ram z dwurdzeniowymi procesorami od 2,5 GHZ w wzwyż.

 

Czy według was taki laptop jest w porządku, czy jednak jest coś, przed czym powinienem się wystrzegać w zależności od modelu lub faktu że jest poleasingowy? Update na najnowszy system apple chyba też nie byłby problemem.


Ok zrobiłem szybki searching, wcale nie musi być taki super jak się wydaje, no i to jest wersja z 2013, więc mogła się już zestarzeć.



#8 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 września 2020 - 07:07

To jakiś szwed po zalaniu - sprawdź układ klawiatury. Do Polski takie sprzęty jadą na paletach a później z 10 składają jeden. Jak masz szczęście to nic w środku nie brakuje. Płyty wyglądają jak po przeoraniu traktorem.

 

Na pewno do takiego składaka nie wkładają oryginalnej baterii za 1200 zł (która wytrzyma kilka lat) tylko chińczyka na 12 miesięcy.


Użytkownik DanielF edytował ten post 18 września 2020 - 07:10

Fallout ...war, war never changes...

#9 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 21 września 2020 - 20:40

iPad z klawiaturą to tylko iPad z klawiaturą. W dodatku waży tyle co MacBook :)

Wciąż nie sformatujesz pendrive, nie zgrasz płyty CD a aplikacje to aplikacje na iPad.

Marketing Panie...


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych