Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Maksymalny czas instalacji czystego systemu z bootowalnego pendrive ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 zorbi

zorbi
  • 7 postów

Napisano 18 sierpnia 2020 - 09:46

Witajcie koledzy.

 

W ubiegłym roku kupiłem MacBooka Pro 13” 2019r. (i5 1.4GHz, 16GB, 128GB). Przystąpiłem do instalacji czystego systemu macOS Catalina pobranego z App Store, a instalacja była wykonywana z wcześniej utworzonego bootowalnego pendrive. Jakie było moje zdziwienie, kiedy orientacyjny czas instalacji wynosił prawie 4 godziny. Tyle też trwała ta instalacja ... Byłem zdziwiony, ponieważ na moim starym MacBooku Pro z 2013r. trwa ona niecałe 30 minut. Przeszukałem różne fora z podobnym pytaniem i na polskim, jak i na zagranicznych forach, odpowiedź brzmi 30~40 minut. 

Jest to dla mnie dość istotne pytanie, ponieważ mam inny drobny problem z tym komputerem. Był on naprawiany w autoryzowanym serwisie Apple, jednak ten problem powtórzył się, a tak długa instalacja może świadczyć, choć oczywiście nie musi, o poważniejszym problemie ...

Dlatego proszę kogokolwiek o odpowiedź, kto wykonywał czystą instalację z bootowalnego pendrive na najnowszych MacBookach, ile u niego trwała taka instalacja?

Bo jeśli również powinna trwać nie dłużej niż na starym komputerze z 2013r, czyli 30~40 minut, a nie cztery godziny, to by świadczyło o jakimś dziwnym problemie z moim nowym MacBookiem z 2019r.

Dołączę zdjęcia z postępu instalacji na starym i nowym komputerze. Czy tak rzeczywiście być powinno?

Załączone pliki



#2 Regiss

Regiss
  • 2 889 postów
  • SkądRadom

Napisano 18 sierpnia 2020 - 17:14

Może jakiś lipny, albo wyjątkowo wolny pendrive? Próbowałeś inny? Jak nie to ewidentnie coś z kompem. 30–40 minut to maksimum na taką operacje. 


iPhone 15 Pro


#3 zorbi

zorbi
  • 7 postów

Napisano 18 sierpnia 2020 - 19:00

Może jakiś lipny, albo wyjątkowo wolny pendrive? Próbowałeś inny? Jak nie to ewidentnie coś z kompem. 30–40 minut to maksimum na taką operacje. 

Dziękuję za odpowiedź.

 

Oczywiście, że próbowałem z innym nośnikiem. Instaluje z wystarczająco szybkiego pendrive SanDisk Ultra Fair 32GB USB 3.0 o prędkości odczytu do 150MB/s, ale próbowałem nawet instalować z zewnętrznego SSD o prędkości odczytu do 440 MB/s co oczywiście i tak nie ma sensu, bo niektórych operacji i tak nie można przyśpieszyć  :)



#4 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 19 sierpnia 2020 - 07:06

Pendrive podłączasz przez jakiś adapter - może on powoduje spadek prędkości?

A czy poza tym coś się dzieje z komputerem?


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#5 zorbi

zorbi
  • 7 postów

Napisano 19 sierpnia 2020 - 10:09

Pendrive podłączasz przez jakiś adapter - może on powoduje spadek prędkości?

A czy poza tym coś się dzieje z komputerem?

Mam podłączony replikator portów Elgato Thunderbolt 3. Nie chciałem kupować jakiegoś (no name) docka, żeby nie okazało się, że np. jakiś kiepski tańszy replikator nie dostarcza wystarczającej mocy i nie daje rady naładować baterii w 100% lub nie przekazuje sygnału do zewnętrznego monitora ... Z nim nie mam żadnych problemów. Przez drugi port Thunderbold w docku podłączam telewizor, podpięty mam również zewnętrzny SSD, mysz, klawiaturę i wszystko działa bez najmniejszych problemów. Instalowałem system przez USB w tej stacji i choć zapis/odczyt jest porównywalny z maksymalnymi prędkościami jakie podaje producent pendrive czy zewnętrznego dysku, to dla pewności dokupiłem adapter USB-C na USB (Apple za 100zł. żeby nie było  :D ) i instaluje przez port Thunderbolt w komputerze. 

O innym problemie na razie nie chcę pisać, bo konsultuje to z innym autoryzowanym serwisem i nie jestem pewien czy mogę dzielić się tymi informacjami, tym bardziej, że był już raz serwisowany  :)


Pendrive podłączasz przez jakiś adapter - może on powoduje spadek prędkości?

A czy poza tym coś się dzieje z komputerem?

Jeszcze raz, bo chyba nie zrozumiałem pytania. Pendrive podłączam przez adapter, ale jak napisałem, kupiłem oryginalny Applowski żeby nic tam nie spowalniał, bo czytałem że jakieś adaptery innych firm mogą to robić ...



#6 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 19 sierpnia 2020 - 11:33

Elgato to nie jest applowski.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#7 zorbi

zorbi
  • 7 postów

Napisano 19 sierpnia 2020 - 17:12

Elgato to nie jest applowski.


Oczywiście, że nie ... Napisałem tylko, że instalowałem system korzystając zarówno z portu USB, który zawiera ta stacja, jak i przez adapter USB-C - USB firmy Apple, podłączony do portu Thunderbolt w komputerze ...

Pendrive podłączasz przez jakiś adapter - może on powoduje spadek prędkości?
A czy poza tym coś się dzieje z komputerem?


Można chyba zamknąć temat. Serwis odpisał, że powolna instalacja którą zgłaszałem, nie jest usterką. Komputer może potrzebować tyle czasu na instalację systemu i nie wynika to ze znajdujących się na nim problemów ...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych