Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Procesory ARM (Apple Silicon) - opinie i przewidywania.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 sierpnia 2020 - 22:24

W tym wątku podyskutujmy, co myślicie o rezygnacji z Intela.

Zacznę: strasznie się jaram, przejdę najszybciej, jak się da. Jestem w tej sytuacji, że leasing na obecnego Macbooka kończy mi się w listopadzie 2021, więc będzie to już trochę 'wygrzane' - chociaż jakby nie to, kupiłbym od razu w 2020, jak tylko wyjdą. A może tak zrobię? Zobaczymy ceny, bo to rok wymiany telefonu, więc jak przyjdę z pomysłem wydania kolejnych 10 klocków na kolejny komputer w domu, mogę nie spotkać się z przychylną reakcją ;-)

Jakby co: wątek https://myapple.pl/f...a-co-z-windows/ to jest trollowisko jednego użytkownika, który zarejestrował się tylko po to, żeby popłakać, więc niech sobie tamta dyskusja zdechnie śmiercią naturalną, a my sensownie rozmawiajmy tutaj.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 05 sierpnia 2020 - 08:17

No to i ja dorzucę swoje trzy grosze.

 

Jestem pełen nadziei w związku z przejściem na nową architekturę. Nie tylko uważam, że to będzie duży skok jakościowy, ale myślę, że to jest dopiero początek znacznie głębszych zmian w całym ekosystemie. Zastosowanie tych samych procesorów, co w platformach mobilnych umożliwi o wiele większą, niż ma to obecnie miejsce, integrację pomiędzy urządzeniami i otwiera wiele możliwości.

 
Już teraz wiadomo, że na deweloperskich Mini z nowym procesorem można bez żadnych modyfikacji uruchamiać aplikacje z iPhone. Technicznie, bardzo niewiele stoi na przeszkodzie, żeby to działało także w drugą stronę. Aplikacje dostępne dotąd tylko na Maca będą mogły być bezpośrednio lub po bardzo nieznacznych modyfikacjach uruchamiane np. na iPadach Pro.
 
Ograniczeniem może być pamięć RAM dostępna w urządzeniach mobilnych, ale to się zmienia. Już tegoroczne iPady Pro dysponują pamięcią 6 GB i myślę, że ten trend będzie postępował, szczególnie w urządzeniach z wyższej półki. Ponadto, nie wszystkie programy „desktopowe” wymagają wiele RAM-u. To się zapewne nie stanie od razu, ale myślę, że kolejne generacje urządzeń będą coraz bardziej zbliżały nas do pełnej unifikacji.
 
Kolejną zmianą, jakiej spodziewam się w komputerach z ARM to wprowadzenie dotykowego ekranu. Wiem, że Apple wielokrotnie powtarzało, że to nie jest dobry pomysł i że o wiele lepszy jest TouchBar. Ale po pierwsze, TB jakoś nie zdobywa masowo serc ani użytkowników ani deweloperów, a po drugie wszyscy pamiętamy „who wants a stylus?”. Poza tym, ekran, który zastosuje Apple będzie co najmniej tak dobry, jak w iPadach Pro. Będzie nie tylko wykrywać dotyk, ale także siłę nacisku i kąt nachylenia Pencila, czyniąc go bardzo wszechstronnym urządzeniem.
 
FaceID także wydaje się przesądzone. Apple nie ma żadnego interesu, żeby utrzymywać w różnych urządzeniach inny zestaw czujników biometrycznych. Tu znowu, implementacja będzie banalnie prosta, zważywszy na już kilkuletnie doświadczenie z tymi czujnikami.
 
Spodziewam się, że już pierwsza generacja nowych komputerów będzie bardzo udana. Wynika to z faktu, że Apple ma bardzo dobrze opracowane, jak urządzenia z ARM powinny być konstruowane. Na dobrą sprawę, wystarczy wziąć płytę główną od iPada Pro, trochę ją dostosować tak, żeby się dało zainstalować więcej pamięci i gotowe. Obstawiam, że właśnie to zostało zrobione w przypadku zestawów deweloperskich. Wyprowadzenie dodatkowych portów, klawiatury i gładzika to kaszka z mleczkiem. Możnaby wręcz dostosować Smart Connector, choć myślę, że aż na taką łatwiznę Apple nie pójdzie.
 
MacBooki przez kilka lat borykały się z problemami natury mechanicznej. Awaryjna klawiatura, przecierające się taśmy, kłopoty z chłodzeniem. Jednak wygląda na to, że ostatnie generacje urządzeń wreszcie są tych wad pozbawione. Wykorzystanie tej dopracowanej, także na własnych błędach konstrukcji mechanicznej w połączeniu z doświadczeniem w budowaniu urządzeń mobilnych opartych na ARM powinno zaowocować sukcesem już na wejściu. Za co zresztą trzymam kciuki i mocno kibicuję.


#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 sierpnia 2020 - 08:53

Jeśli zmieniać to szybko :) - słowa te piszę na MBP 2020 - może jeszcze chwilę po wypuszczeniu MBP na ARM będzie on coś wart, ale spodziewam się przeceny używanych maków intelowskich. Przy sensownej cenie też chętnie zmienię - z samej ciekawości. Już obecny iPad Pro ma wyniki w benchmarkach takie, jak mój MBP z i5 10gen. 14X - potencjalnie szybszy o 60% (i to przy założeniu pasywnego chłodzenia) to będzie coś. Abym jednak się zdecydował nowy MBP 13/14 cali na ARM musi mieć:

 

WIFI6 (bo mój ruter już ma)

Niższą masę (przynajmniej o 200g mniej)

4xUSBC (i niekoniecznie TB3)

Klawiaturę Magic

Kamerkę 1080

Dłuższe życie baterii

 

Z przyjemnością przyjmę też LTE.

 

Ekran dotykowy - w laptopie mam odruch agresji jak ktoś chce mi dotknąć ekranu - wolę nie - nie toleruję smug.


  • Mirek 59 i makemymind lubią to

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 05 sierpnia 2020 - 09:01

Ekran dotykowy - w laptopie mam odruch agresji jak ktoś chce mi dotknąć ekranu - wolę nie - nie toleruję smug.

Nie spodziewam się, żeby dotykanie było obowiązkowe ;-)

Ale to nie jest raczej wątek życzeniowy, tylko "proroczy". Wydaje mi się, że dużo rozwiązań zostanie żywcem przeniesione z iPadów. W tym także ekran.



#5 NettManek

NettManek
  • 123 postów
  • SkądWolverhampton, UK

Napisano 10 sierpnia 2020 - 19:32

Według mnie - Apple po raz kolejny wytyczy standard dla wszystkich innych producentów stawiając im poprzeczkę bardzo, ale to bardzo wysoko. 

 

Jedyne co - to nie zdecydowałbym się na pierwszą generację Maca z ARM - bo na bank będę problemy z kompatybilnością z programami przez jakiś czas 


 MacPro 5.1 2010 z OpenCore 6.7 OS Monterey |  MacBook Pro 15 mid 2015 |  iPhone 12 Pro Max |  Apple Watch 8 45mm |  iPad Pro 11 cali 1st gen 
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie porozstawiani, że spotyka się ich na każdym kroku.


#6 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 01 września 2020 - 10:00

Jest oczywistym, że fizyczna wysokość/rozmiar portu USB-C definiuje minimalną wysokość obudowy MacBooka. Ale wyobraźmy sobie 14 calowego MBP w obudowie zbliżonej do smuklego MB12. Bajka.

Z mojego punktu widzenia, choć to niemożliwe po MBP 15/16 posiada dodatkową kartę graficzna, która pewnie będzie wymagała aktywnego chłodzenia - nie zastawialbyk się długo gdybym mógł zakupić 15-16 calowego MBP ARM w smukłej i lekkiej obudowie MB12 :)

Użytkownik Grimlock edytował ten post 01 września 2020 - 10:01

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#7 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 01 września 2020 - 10:14

Jest oczywistym, że fizyczna wysokość/rozmiar portu USB-C definiuje minimalną wysokość obudowy MacBooka. Ale wyobraźmy sobie 14 calowego MBP w obudowie zbliżonej do smuklego MB12. Bajka.

Z mojego punktu widzenia, choć to niemożliwe po MBP 15/16 posiada dodatkową kartę graficzna, która pewnie będzie wymagała aktywnego chłodzenia - nie zastawialbyk się długo gdybym mógł zakupić 15-16 calowego MBP ARM w smukłej i lekkiej obudowie MB12 :)

MBP z ARM mają również posiadać autorskie grafiki, więc aktywne chłodzenie odpada.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#8 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 01 września 2020 - 10:56

Tak, ale z przecieków wynika, że autorskie GPU mają mieć poziom wydajności obecnie wykorzystywanych Radeonów. Jesli GPU bedzie miało dużą powierzchnię, wiele bloków i wysokie częstotliwości pracy aby osiągnąć zbliżony poziom wydajności - trudno bedzie obejść się bez aktywnego chłodzenia. Mam myśli hipotetyczny MBP16 z zewnętrznym układem grafiki.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 01 września 2020 - 10:58

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#9 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 14 września 2020 - 19:02

Jak zapatrujecie się na raczej pewny zakup ARM przez nVIDIA'ę?

 

Z jednej strony nViDIA jako nowy właściciel ma potencjał finansowy i technologiczny aby solidnie wesprzeć i rozwijać architekturę ARM. Obecnie nVIDIA uczestniczy w konsorcjum OpenPower założone przez IBM - mając drobny wplyw na rozwój architektury IBM Power jak i wzbogacanie serwerów i mainframe'ów oraz superkomputerów-HPC IBM w takie technologie jak NVLink 2.0 (w przypadku IBM Power, NVLink 2.0 zapewnia bezpośrednią komunikację CPU<->GPU) czy poprzez wzmacnianie specjalizacji i wydajności przetwarzania macierzowego oraz AI poprzez wykorzystanie profesjonalnych multi-GPU. Japończycy niedawno pochwalili się Fugaku - najwydajniejszym superkomputerem (wyposażonym w procesory na architekturze ARM), który pokonał obecnego lidera - Summit (wykorzystującego procesory x86).

 

https://www.top500.o...top500/2020/06/

 

Tak więc jednym z celów biznesowych może być wejście z kompletnym produktem-zestawem CPU+GPU na lukratywny rynek HPC.

 

Ale czy aby to jest jedyny cel? Moim zdaniem nie. Jeśli Apple osiągnie sukces (jeśli nie byliby go pewni, nie wybraliby ARM, stopniowo rezygnując z x86), a klienci będą zadowoloeni z MacBooków i iMaców w wersji Silicon - to może wygenerować  prawdziwy bum na laptopy (od netbooków i ultrabooków kończąc na mobilnych stacjach roboczych) z ARMami. Owszem Microsoft ze swoim pomysłem: Windows 10s plus SoC od Qualcomma zaczął niemrawo, dodatkowo to rozwiązanie cechowało się niską wydajnością. Ale MS już nas przyzwyczaił, że nawet świetny pomysł potrafi w toku rozwoju zrujnować. Jednak uważam, że ARM zyska na popularności jeśli tylko zachowa odpowiedni balans pomiędzy wydajnością, a wyraźnie dłuższym czasem pracy  na baterii w porównaniu do x86 przy zachowaniu idealnej ciszy (główny minus x86 - hałaśliwe systemy chłodzenia przy wyższym obciążeniu).

 

nVIDIA może już po cichu szykować się na stopniowe podnoszenie cen licencji na wykorzystanie architektury ARM. W ten sposób stać się drugim Intelem, którzy trzyma twardo w ręku licencję na x86. Smartfony, laptopy, desktopy, IoT, komputery specjalizowane np. te wykorzystywane w branży samochodowej i kilku innych istotnych dziedzinach przemysłu. 

 

Już niedługo dowiemy się co potrafi Apple Silicon.

O ironio, Intel pomógł Apple uwalniając licencję na Thunderbolt 3, który stał się jedną z technologii wchodzącej w skład USB 4.0. Plotki mówią o integracji poprzez dodatkowy kontroler USB 4.0 z SoC Apple Silicon.     


// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#10 HermanDeSun

HermanDeSun
  • 76 postów

Napisano 03 listopada 2020 - 16:18

Tu nie będzie rzeczowej dyskusji bo nie ma nikogo (tutaj) kto by siedział głęboko w temacie a przy najmniej miał wiedzy na tyle by mógł się nią z resztą podzielić. To będą gdybania, życzeniowe przemyślenia i generalnie szkoda czasu.

Kwestia zakupu ARM przez nVidię była już nieraz poruszana na portalach anglojęzycznych - w żaden sposób nie dotknie to Apple co wynika ze sposobu jaki Apple licencjonuje ARM od początku jego założenia przez m.in. ... Apple.

 

Poczekamy na pierwszą premierą A14T w laptopach i lub mini, i może sensowną A15 czy nawet A16 w najwydajniejszych iMakach.



#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 listopada 2020 - 17:18

Tu nie będzie rzeczowej dyskusji [...] i generalnie szkoda czasu.

To się tu nie udzielaj. Ty nie stracisz czasu, my nie będziemy musieli czytać takich wynurzeń. Wszyscy wygrywają.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 Inka

Inka
  • 142 postów

Napisano 03 listopada 2020 - 17:36

Utrzymuje się entuzjazm, Grammar Nazi? Pytam, bo nie wiem czy iść na pierwszą linię frontu i być testerem :) 

W tym wątku podyskutujmy, co myślicie o rezygnacji z Intela.

Zacznę: strasznie się jaram, przejdę najszybciej, jak się da. Jestem w tej sytuacji, że leasing na obecnego Macbooka kończy mi się w listopadzie 2021, więc będzie to już trochę 'wygrzane' - chociaż jakby nie to, kupiłbym od razu w 2020, jak tylko wyjdą. A może tak zrobię? Zobaczymy ceny, bo to rok wymiany telefonu, więc jak przyjdę z pomysłem wydania kolejnych 10 klocków na kolejny komputer w domu, mogę nie spotkać się z przychylną reakcją ;-)

Jakby co: wątek https://myapple.pl/f...a-co-z-windows/ to jest trollowisko jednego użytkownika, który zarejestrował się tylko po to, żeby popłakać, więc niech sobie tamta dyskusja zdechnie śmiercią naturalną, a my sensownie rozmawiajmy tutaj.


Użytkownik Inka edytował ten post 03 listopada 2020 - 17:37


#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 listopada 2020 - 17:54

Utrzymuje, ale wymienię za rok.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 Mercz

Mercz
  • 2 783 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 10 listopada 2020 - 12:51

Od dawna nic nie postowałem, ale dzisiejsza konferencja przywróciła mój entuzjazm wobec Apple.

Technologia ARM jest dla mnie bardzo obiecująca, patrząc jak Intel zmarnował swoją szansę na zdominowanie rynku, oddał w ręce AMD rynek komputerów stacjonarnych, trzeci zawodnik to jedno wielke szczęście. Nie wiem czy byłbym w stanie przenieść się z Windowsa i Linuxa na MacOS natomiast sama technologia brzmi obiecująco. Jestem bardzo ciekawy co będzie pokazane na konferencji. Jedną z wielu zalet będzie chłodzenie takiego systemu? Albo jego brak jeśli dobrze rozumiem?



#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 13:11

Jedną z wielu zalet będzie chłodzenie takiego systemu? Albo jego brak jeśli dobrze rozumiem?

Skąd ten pomysł? To, że w telefonach czy iPadach nie ma wiatraków, to nie znaczy, że procesory ARM nie wydzielają ciepła. W urządzeniach mobilnych wydzielają go mniej, ale komputery będą odpowiednio bardziej wydajne, będą zawierały inne komponenty, które będą się także grzały i to całe ciepło będzie trzeba odprowadzić.

 

Być może będzie jakiś mniej wydajny model, jak kiedyś MacBook 12", który miał tylko pasywne chłodzenie, ale wydajniejsze jednostki w ten sposób nie pociągną.



#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 505 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 18:10

Ja przyznam, że nie mogę się doczekać nowości. Odizolowałem się od wszelkich plotek i mam nadzieję, że Apple mnie pozytywnie zaskoczy. Ostatnie dwa lata korzystam z 15-calowego HP OMEN i o ile wydajność jest bardziej niż zadowalająca, to życie zweryfikowało potrzeby – gram mało ze względu na brak czasu i brak niedoboru innych aktywności. A doceniłbym coś lżejszego – loty z tym klocem i cegłą zasilającą to ciężkie przeżycie. Także ekran jest jednym wielkim zawodem – nie jestem zawodowym grafikiem, nie mam świra na tym punkcie, ale jednak trochę mnie boli jednak nierównomierność podświetlenia i jakość obrazu – nie wygląda to super w porównaniu z iPadem. Na tyle, że foty z X-T3 edytuję właśnie na iPadzie, co ma swoje ograniczenia. 

Chłodzenie mnie średnio interesuje, aczkolwiek brak wiatraka byłby zdecydowanie na plus – przede wszystkim ze względu na łatwiejsze utrzymanie w czystości (aczkolwiek brak wibracji i dźwięku też byłyby oczywiście na plus). 

Bardziej od chłodzenia interesuje mnie czas pracy na baterii. Bo to chyba największa bolączka wszystkich MacBooków od słynnej zmiany na klawiatury motylkowe. A tutaj mają szansę tak to zoptymalizować, żeby zmasakrować konkurencję. Jak patrzę sobie na aktualną stronę MacBooka Pro 13 czy MacBooka Air, to jest bardzo mało o baterii – trzeba zajrzeć do szczegółowych danych technicznych w celu uzyskania jakiejkolwiek konkretnej informacji. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#17 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 18:18

Mnie w zasadzie nic innego nie interesuje nizeli 16gb ram w podstawie. Jeśli bazowa wersja dostanie taka ilość ram, to nowo zakupionego MB zwrócę w ramach regulaminowego zwrotu.

 

Żadnych innych zmian poza ARM nie ma. Rok lub dwa trzeba poczekać. 


Użytkownik Trancex edytował ten post 10 listopada 2020 - 19:48

IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#18 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 10 listopada 2020 - 19:45

Strasznie jestem ciekaw testów wydajnościowych Apple M1 vs Intel.

MacBook Air bez aktywnego chłodzenia :) Pro 13 jednak ma wentylator.

Są i pewne ograniczenia Maców na ARM np. Mac Mini nie będzie miał 10Gbe. Nie wspomniano i nie pokazano więcej niż dwóch portów USB 4.0/TB3 - Mac Mini i MBP 13. 16GB RAM to maksimum dla ilości zintegrowanej w M1.

Big Sur dopiero 12 listopada :(

Użytkownik Grimlock edytował ten post 10 listopada 2020 - 19:48

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 10 listopada 2020 - 19:51

Ta generacja procesorów jeszcze nie dla mnie, ale jak wypuszczą 16” z jakimś mocniejszym odpowiednikiem tego M1, to ciężko będzie mi się powstrzymać.

 

PS. Polskie ceny całkiem spoko.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 10 listopada 2020 - 19:56


#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2020 - 20:19

Ok, to mamy oficjalnie wypuszczone modele - tu zamykam, zapraszam do dyskusji tam.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych