Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Air 2020 i3 czy i5


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 cubas

cubas
  • 17 postów

Napisano 27 lipca 2020 - 20:50

Witam .

 

Przymierzam się do zakupu pierwszego MacBooka , wybór padł na nowy model MacBook Air . Komputer będzie głównie wykorzystywany do pracy biurowej , internet ( duża ilość otwartych kart przeglądarki ) , Word , Excel itp , korzystam także  z programu GIMP (chodź nie wiem czy jest dostępny na Mac ) . Chciał bym aby komputer posłużył kilka lat dlatego zastanawiam się czy przy pracy dziennej 10-14 h przy komputerze i3 wystarczy ? Mam pytanie jeszcze odnoście baterii , czy w biurze komputer ma być podłączony ciągle do ładowania czy korzystać z baterii ?



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 27 lipca 2020 - 21:52

A jaki budżet?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 27 lipca 2020 - 21:54

Gimp działa na maku. Kup tańszy pro 13 (wiem, 1000 PLN dopłaty do Air z i5) jeśli zależy Ci na wydajności. Miałem dwurdzeniowego Air (2018) - dopóki nie obciąża się go zewnętrznym monitorem jest OK, ale jak monitor, albo więcej liczenia to cierpi (hałasuje, grzeje się). Jeśli koniecznie Air to i5. Będzie dyskusja, że więcej ciepła, ale też większa wydajność. Trend jest na więcej rdzeni i można przyjąć, że aplikacje będą coraz bardziej optymalizowane na więcej rdzeni. 

 

Ostatecznie jednak moja rada jest taka - użycie rekreacyjno-rozrywkowe - iPad. Użycie zawodowe - modele pro MacBooków.

 

Bateria to problem - od czasu do czasu musi się trochę (do połowy rozładować) ale ogólnie zasilacz. Nowy MacOS ma tym lepiej zarządzać sam.


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 27 lipca 2020 - 21:55


#4 cubas

cubas
  • 17 postów

Napisano 28 lipca 2020 - 14:39

Dziękuje za odpowiedź , w takim razie zdecyduję się raczej na MacBook i5 8GB ram . Gdzieś tylko doczytałem ,że i5 może się szybciej grzać , aktualnie mam Lenovo Yoga 910-13IKB  i7 , który miał być świetnym komputerem po 2 latach grzeje się tak,że aż parzy mino tego ,że używam do niego jeszcze podkładki chłodzącej . 

 

#5 cubas

cubas
  • 17 postów

Napisano 28 lipca 2020 - 20:38

A jaki budżet?


Na początku nie chciałem wydać więcej niż 5 tys na ta chwile max 6-6,5 tys mogę wydać . Nie wiem tylko czy wykorzystam MacBook Pro lub nawet MacBook Air i5 praca tylko biurowa , grafika i montowanie filmów to nie moja branża . Komputer ma być niezawodny i przedewszytskim się nie grzać i nie wieszać .

#6 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 29 lipca 2020 - 09:06

Bierz Pro, bo Air to celowy kastrat.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#7 cmlink

cmlink
  • 19 postów

Napisano 01 sierpnia 2020 - 04:22

 

Dziękuje za odpowiedź , w takim razie zdecyduję się raczej na MacBook i5 8GB ram . Gdzieś tylko doczytałem ,że i5 może się szybciej grzać , aktualnie mam Lenovo Yoga 910-13IKB  i7 , który miał być świetnym komputerem po 2 latach grzeje się tak,że aż parzy mino tego ,że używam do niego jeszcze podkładki chłodzącej . 

 

 

Przy tym samym budżecie energetycznym 4 rdzenie będą się lepiej zachowywać pod obciążeniem. Pobór mocy nie rośnie liniowo wraz z częstotliwością pracy ale nieproporcjonalnie szybciej dlatego wbrew pozorom i3 wcale nie będzie trzymał dużo wyższych zegarów, a już na pewno wyższe zegary nie zniwelują brakujących rdzeni. W praktyce i5 jest w zależności od testu 50-70% wydajniejszy co jest kolosalną różnicą jak na stosunkowo niską dopłatę. Air ma procesor o tdp 9w więc nie ma mowy o wysokich temperaturach obudowy, samo chłodzenie też jest ciche nawet pod obciążeniem. Intel dopuszcza pasywne chłodzenie tych procesorów więc mimo słabego chłodzenia w Air nie widzę powodów do niepokoju. Oczywiście Pro jest lepszy do zaawansowanych prac ale do zastosowań domowych czy nawet amatorskiego zmontowania wideo Air jest absolutnie wystarczający. Dzięki nowszemu gpu i szybszym pamięcią paradoksalnie przy zwykłych domowych zastosowaniach kiedy wydajność potrzebna jest przez krótki czas Air z i5 może się okazać niejednokrotnie wydajniejszy.  



#8 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 01 sierpnia 2020 - 10:15

Jak już pisałem zmieniłem Aira (ale 2018!) na pro 4TB - największy postęp to klawiatura (lecz to już Air 2020 ma), potem RAM (bo 16), potem ekran (bo jaśniejszy) i dopiero kwestie termiczne/wydajnościowe. Air nie powodował czekania, wolnej pracy, a tylko uciążliwą dla mnie pracę wiatraków przy obsłudze zewnętrznego monitora. Dlatego nie chciałem sprzedawać Aira bo to zły komputer nie jest, tylko zostawić żonie, która nic do komputera nie podłącza. Ostatecznie żona została przy Lenovo, a ja nadal jestem ze zmiany zadowolony.



#9 wloczykij2

wloczykij2
  • 120 postów

Napisano 01 sierpnia 2020 - 16:53

Nie przejmuj sie wydajnoscią. Do Twoich zastosowań to i macbook 12" wystarczy. Mam takiego od 2 lat i poza tym, ze troche się przegrzewa to wydajność ma ok.


Iphone 4S, 6, SE, Ipad air 2,a teraz 2 XS, macbook pro 2016, macbook 12'' i  atv 4


#10 cmlink

cmlink
  • 19 postów

Napisano 01 sierpnia 2020 - 18:58

Nowe gpu w core 10 generacji radzi sobie prawdopodobnie dużo lepiej z zewnętrznymi ekranami. Nie mam porównania 1:1 do starego Aira ale nowy Air radzi sobie z ekranem 4K i ma to stosunkowo niewielki wpływ na obciążenie oraz temperatury. Nie wchodząc w szczegóły jest nawet ciszej niż na nowym MBP podczas pracy. Same dane techniczne wskazują, że 10 generacja core obsługuje ekrany o wyższej rozdzielczości.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych