Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

USB-C (Thunderbolt 3): Hub, stacja dokująca, replikator, adapter – [TYLKO REKOMENDACJE, BEZ ZADAWANIA PYTAŃ].


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 azariasz

azariasz
  • 42 postów

Napisano 14 lipca 2020 - 19:00

Cześć!

Zauważyłem, że na forum jest wiele pytań dotyczących stacji dokujących do MacBooków, niestety jest to tak rozsypane, że trudno wyciągnąć z tego jakiekolwiek wnioski. Nawet był założony wątek ad akcesoriów , które można podłączyć do MB przez TB, niestety umarł śmiercią naturalną, mimo że jest podpięty.
Apple raczej nie zrezygnuje szybko z USB-C i standardu Thunderbolt 3, a rynek szybko na ów standard się nie przerzuci, przez co użytkownicy często szukają informacji o adapterach, które pozwolą podłączyć różne urządzenia do USB-C (TB3).

Przez to, że jest niezła sieczka na forum ad pytań dotyczących adapterów/przejściówek/hubów/stacji dokujących/replikatorów, czyli tego o co z reguły pyta każdy kto zakupi nowego MacBooka, proponuję założenie zbiorczego wątku dotyczącego właśnie tego tematu.
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie się przez was, jako aktywnych użytkowników w/w urządzeń, waszym doświadczeniem według następujących zasad:

 

 

Urządzenie: (np Stacja dokująca CalDigit Thunderbolt 3 Mini Dock)

Gniazda wychodzące: (np Ethernet, HDMI 2.0 , Thunderbolt 3 (USB-C), USB A, Port Gigabit Ethernet)

Typ (pasywny/aktywny): (np pasywny)

 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): (np Tak)

Uwagi: 

(np Możliwość podłączenia dwóch monitorów z wejściami HDMI, wyświetlających obraz 4K przy 60 Hz

Obsługa HDCP 2.2, Jeden port USB-A 3.0 (900 mA),Jeden port USB-A 2.0 (500 mA))

 

Osobiste spostrzeżenia: 

(np pomimo obietnic producenta, są problemy z wyświetlaniem obrazu 4K na dwóch monitorach jednocześnie, ponieważ jeden z nich ma opóźnienia)

 

 

Takie ogarnięcie wątku, bardzo ułatwiłoby wybór odpowiedniego urządzanie dla osób, które tego poszukują, a które nie są zaawansowanymi użytkownikami. Po prostu mają wszystko czarno na białym.
Czy zechcecie podzielić się  informacjami, jakie adaptery/przejściówki/huby/stacje dokujących/replikatory posiadacie i opiszecie je krótko?

Dzięki ogromne za wkład!


Użytkownik azariasz edytował ten post 14 lipca 2020 - 19:04


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 lipca 2020 - 09:59

Fajny wątek, przypnę.
Żeby nie było braku merytoryki:

Urządzenie: Anker PowerExpand+ 7-in-1 usb-c pd ethernet hub
Gniazda wychodzące: 2 x USB-A (3.0), Ethernet (rj45), HDMI, USB-C (z PD), Micro SD, SD.
Tryb: nie mam pojęcia ;-)
Możliwość ładowania komputera przez adapter: tak

 

Uwagi/spostrzeżenia: jestem fanem Ankera, kupuję od nich, co się da. Wszystko działa tak, jak powinno (nie używałem portów na karty (micro) SD, bo nie używam).


  • azariasz lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 depe

depe
  • 484 postów

Napisano 15 lipca 2020 - 17:55

Urządzenie: Satechi Type-C Pro Hub Adapter

Gniazda wychodzące: 2 x USB-A (3.0, 5 Gbps), USB-C (5 Gbps), USB-C PD (40 Gbps), HDMI, SD, Micro SD

Tryb: ?
Możliwość ładowania komputera przez adapter: tak

Uwagi/spostrzeżenia: Działa perfekcyjnie.

 

aluminum-type-c-pro-hub-adapter-usb-c-sa


Użytkownik depe edytował ten post 15 lipca 2020 - 17:59

 MacBook Pro 13 M1 16GB 1TB  iPad Air LTE 32 GB  iPad Mini 4 LTE 16 GB  iPhone 12 Pro 128 GB  Apple Watch Series 4 LTE SS


#4 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 15 lipca 2020 - 22:04

To i ja dorzucę cegiełkę od siebie :).
 
Urządzenie: Satechi Aluminium Tyle-C Pro Hub Adapter With Ethernet
 
Gniazda wychodzące: 1x Gigabit Ethernet, 1x USB-C PD (ładowanie do 87 W), 1x HDMI (do 4K 30 Hz), 2x USB 3.0 (5 Gbps), czytnik kart micro SD
Tryb: nie mam pojęcia
Ładowanie komputera przez adapter: tak
Uwagi/spostrzeżenia:
Działa bardzo dobrze, nie powoduje problemów z Bluetooth ani WiFi. Trzyma się stabilnie, nic się nie wyrobiło nawet po dwóch latach :). Wybrałam tą wersję ze względu na złącze Ethernet, które jest mi potrzebne głównie w akademiku (mamy tam tylko internet po kablu). Po dłuższym używaniu lubi się lekko nagrzać, ale nie parzy. Ogólnie jestem bardzo zadowolona :).
 
type-c-pro-hub-adapter-with-ethernet-usb

Użytkownik Zireael edytował ten post 15 lipca 2020 - 22:07

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 lipca 2020 - 09:43

Ja tak dorzucę głos do dyskusji, że akurat ja nie jestem fanem adapterów wkładanych bezpośrednio w komputer, zwłaszcza do dwóch portów naraz. Miałem jakiegoś takiego chińczyka (chyba też satechi) i było to bardzo wrażliwe na ruch, rozpinało się łatwo. Takie 'na kabelku' są lepsze, bo mogę trzymać laptopa na kolanach, a toto niech sobie wisi.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Andaar

Andaar
  • 1 688 postów

Napisano 19 lipca 2020 - 23:43

Ja tak dorzucę głos do dyskusji, że akurat ja nie jestem fanem adapterów wkładanych bezpośrednio w komputer, zwłaszcza do dwóch portów naraz. Miałem jakiegoś takiego chińczyka (chyba też satechi) i było to bardzo wrażliwe na ruch, rozpinało się łatwo. Takie 'na kabelku' są lepsze, bo mogę trzymać laptopa na kolanach, a toto niech sobie wisi.

 

Pamiętam, że jak ostatnio czytałem o tych adapterach wkładanych do dwóch portów na raz, to często w opiniach na amazonie (bodajże właśnie Satechi) było, że urządzenie spaliło port/porty. 


Urządzenie: OWC USB-C Travel Dock

Gniazda wychodzące: (2) USB 3.1 Gen 1 (Type-A), (1) HDMI, (1) SD card, (1) USB-C power pass through

Typ (pasywny/aktywny): nie wiem 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak 

Uwagi/Osobiste spostrzeżenia: 

Podczas przesuwania laptopa potrafi się na chwilę rozłączyć i znowu połączyć (zapewne wyrobiona końcówka huba przez 2 lata użytkowania, albo wejście laptopa - choć ten drugi był dosyć często wymieniany, bo ciągle mi coś w nim przeszkadzało). Możliwe, że w drugiej generacji tego urządzenia problem już nie występuje (choć wątpię) - na stronie producenta jest widoczna druga generacja (dodali "schowek" na kabel).
Działa za to bezproblemowo (mając na uwadze powyższą rzecz) z innymi sprzętami, niekoniecznie od Apple.

 

owc-usbc-travel-dock-connectivity-uses.j


Użytkownik Andaar edytował ten post 19 lipca 2020 - 23:44

MacBook Pro 13" nTB 2017 256GB Silver | iPhone 13 mini 128GB Red | iPad Pro 11 (1st gen) 64GB Silver | iPod Shuffle 4 gen. Blue

Nie pomagam na PW


#7 Makalele

Makalele
  • 42 postów

Napisano 19 lipca 2020 - 23:51

Urządzenie: Stacja dokująca i-tec USB-C Dual Display MST Docking Station + Power Delivery 60W (link do specyfikacji: https://i-tec.cz/pl/...1dualdockpd-7/)

Gniazda wychodzące: Ethernet, HDMI, Display Port, USB-C, kilka portów USB A, Audio 3.5mm

Typ (pasywny/aktywny): jak reszta - nie wiem :)

 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak

Uwagi / Osobiste spostrzeżenia: 

 

Fajna stacja dokująca, ładuje macbooka, wszystkie porty działają. Niestety, po aktualizacji do Cataliny zdarzają się problemy z monitorem. Czasem po prostu obraz znika (robi się czarny ekran), zwykle wraca po kilku sekundach, czasami nie i wtedy trzeba odłączyć i podłączyć monitor (mam podłączenie po display port). Czasem zamiast czarnego ekranu zmieniają się wszystkie kolory - trik z odłączeniem i połączeniem też na to pomaga. Jest to dość irytujące, choć oba problemy nie zdarzają się jakoś bardzo często. 

 

Miałem też drobny bug z dźwiękiem, ale chyba naprawiła to któraś aktualizacja Mac OS, bo już problem nie występuje. Otóż, do stacji mam podłączone głośniki. Gdy odłączałem macbooka od stacji i potem podłączałem, głośniki zmieniały balans (w ustawieniach nazywa się to wyrównanie) na jedną ze stron. Nie na 100% na lewy lub prawy, ale na tyle, że wyraźnie głośniej grało z jednego głośnika. Miałem zawsze otwarte ustawienia na tym ekranie, żeby szybko skorygować problem. Pisałem nawet do supportu, odpowiedzieli, ale nie byle w stanie mi pomóc. Ale tak jak już mówiłem - problem już nie występuje (Mac OS 10.15.5). 

 

Dla informacji posiadam Macbooka Pro 2017 bez touch bara (2 porty thurderbolt 3) i monitor Dell U2715H. 

 

Jeśli nie korzystacie z monitora to stację mogę polecić, jeśli natomiast chcecie podłączyć monitor, mogą być lepsze opcje. Jeśli ktoś wie jak rozwiązać problem z monitorem chętnie się dowiem jak.



#8 Andaar

Andaar
  • 1 688 postów

Napisano 20 lipca 2020 - 00:11

Urządzenie: HP G2 Thunderbolt Docking Station

Gniazda wychodzące: 

Front: 1 USB-C™ port with data and power out (15W); 1 USB-C™ cable to connect to host system (0.7 meter cable length);

Side: 1 powered USB 3.0 port; 1 combo Audio Jack; 1 Kensington lock slot; Back: 1 Thunderbolt™ port; 1 USB-C™ DisplayPort™ data and power out (15W) port; 2 DisplayPort™ ports; 1 VGA port; 2 USB 3.0 ports; 1 RJ45 port; 1 AC Adapter connector

Typ (pasywny/aktywny): nie wiem 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak 

Uwagi/Osobiste spostrzeżenia: 

Stacja NIE NADAJE SIĘ do używania z MacBookiem (testowałem wersję 230W, która dodatkowo posiada osobny kabel zasilający dla komputerów HP).

Hub USB działa bez zarzutu, ale ekrany podłączone pod DP nie są wykrywane (na forach wyczytałem, że macOS X nie wspiera kodowania obrazu wykorzystanego w tej i innych stacjach posiadających 2 porty typu DP - ludzie stosowali różne workaroundy, aby umożliwić podłączenie 2 monitorów).

Warto przy tym zaznaczyć, że nie testowałem go pod Bootcampem. 

 

rear_facing.png


Dorzucę jeszcze opinie o 2 różnych adapterach USB-C - HDMI:

 

Urządzenie: HP USB-C to HDMI 2.0 Adapter

Gniazda wychodzące: HDMI 2.0

Typ (pasywny/aktywny): nie wiem 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Nie 

Uwagi/Osobiste spostrzeżenia: 

Wszystko działa jak należy (nie testowane z ekranem 4K, bo posiadam max Full HD).

Minusem jest sztywny, gruby, krótki kabel wychodzący z adaptera.

 

c05546918.png


Urządzenie: Surface USB-C to HDMI Adapter

Gniazda wychodzące: HDMI

Typ (pasywny/aktywny): aktywny 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Nie 

Uwagi:

It is an active adapter that supports HDMI 2.0, HDCP 2.2, 4K, and AMD Eyefinity and NVIDIA.

Osobiste spostrzeżenia: 

Wszystko działa jak należy (nie testowane z ekranem 4K, bo posiadam max Full HD).

O wiele lepszy wybór w mojej opinii niż adapter od HP, z racji posiadania co najmniej 2 razy dłuższego i cieńszego kabla, przez co przewód jest bardziej "plastyczny".

 

46553680_pad_720_540_dla-domu-rtv-akceso


Użytkownik Andaar edytował ten post 20 lipca 2020 - 00:04

MacBook Pro 13" nTB 2017 256GB Silver | iPhone 13 mini 128GB Red | iPad Pro 11 (1st gen) 64GB Silver | iPod Shuffle 4 gen. Blue

Nie pomagam na PW


#9 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 lipca 2020 - 10:17

Zostałem wywołany, to dodam swój niewielki wkład.

 

Urządzenie: UGREEN 9-in-1 HDMI Ethernet USB C Hub

Gniazda wychodzące: 3 x USB-A (3.0), 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x RJ45, 1 x USB-C (tylko do zasilania), 1 x SD, 1 x microSD

Typ (pasywny/aktywny): pasywny

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak

Uwagi:

- brak możliwości jednoczesnego podłączenia HDMI i VGA

- brak wystarczającego zasilania aby podłączyć np. dwa dyski twarde ("talerzowe"); przy zbyt dużym poborze energii cały hub USB przestaje działać

- od macOS 10.15 (Catalina) wymagane są dodatkowe sterowniki dla portu Ethernet

Osobiste spostrzeżenia:

- grzeje się całkiem konkretnie, nawet przy braku podłączonych urządzeń

- używany od dwóch lat bez większych problemów (jedynym problemem była konieczność instalacji wspomnianych wyżej sterowników po aktualizacji systemu)

 

Załączony plik  40873-1_1001x1001.jpg   46,53 KB   0 Ilość pobrań

Użytkownik mls edytował ten post 20 lipca 2020 - 10:22


#10 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 15 sierpnia 2020 - 11:46

To ja też dodam od siebie. Przy okazji zakupu MBP 16 musiałem dokupić akcesoria pod USB-C. W moim przypadku padło na:

 

1. 

adapter-przej-ciowka-hub-usb-c-green-cel

 

Urządzenie: Hub USB-C GreenCell GC-Hub 2 (Model: AK61)

Gniazda wychodzące: 3x USB 3.0, 1x Gigabit Ethernet, 1x HDMI, 1x USB-C

Typ (pasywny/aktywny): b.d.

 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak

Uwagi: 

Po miesiącu używania huba nie zauważyłem nieprawidłowości w jego pracy, bez problemu radzi sobie z podłączonymi kilkoma urządzeniami pod USB tj. dysk 2,5", mysz, klawiatura. Karta sieciowa do 1Gbps działa poprawnie pod Cataliną jak i Windows 10, nie są wymagane dodatkowe sterowniki. Wyjście HDMI obsługuje obraz Full HD (60Hz) oraz 4K (30Hz). USB-C wg. producenta obsługuje Power Delivery do 87W (macOS pokazuje 89W).

 

Osobiste spostrzeżenia: 

Podczas pracy hub grzeje się, ale nie są to wysokie temperatury, jest dobrze ciepły.

 

2.

czytnik-sandisk-extreme-pro-sd-uhs-ii-us

Urządzenie: Adapter/czytnik kart SD - SanDisk Extreme Pro UHS-II USB-C Reader

Gniazda wychodzące: SD

Typ (pasywny/aktywny): pasywny

 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Nie

Uwagi: 

Czytnik kart SD, SDHC, SDXC, kompatybilny z UHS-I oraz UHS-II

 

Osobiste spostrzeżenia: 

Idealny dla osób, które potrzebują czytnika kart SD, nie wielki rozmiar, nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, torbie. Bardzo szybkie transfery odczytu/zapisu


Użytkownik extor edytował ten post 15 sierpnia 2020 - 11:48

 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#11 azariasz

azariasz
  • 42 postów

Napisano 04 września 2020 - 22:32

Urządzenie: USB-C to USB-A 5Gbps Adapter

Gniazda wychodzące: USB-A

Typ (pasywny/aktywny): pasywny

 

Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): nie dotyczy

Uwagi: standard USB 3.1 Gen1 (SuperSpeed) 5Gbps

 

Osobiste spostrzeżenia: 

Bardzo fajny, mały, zgrabny i tani adapter, wykonany z aluminium. Przesył danych na gwarantowanym poziomie.

Załączony plik  unitek.jpg   8,93 KB   0 Ilość pobrań


Użytkownik azariasz edytował ten post 04 września 2020 - 22:33


#12 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 06 kwietnia 2021 - 12:48

Zgodnie z założeniem wątku, proszę o umieszczanie tutaj jedynie rekomendacji. Wszelkie "pytajniki" przeniosłem do tematu: HUB kompatybilny z M1 – [POSZUKIWANIA]., który również podpiąłem.


  • azariasz lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#13 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 01 czerwca 2021 - 05:20

Urządzenie: Stacje dokująca Dell D6000 + Kensington M01063 USB 2.0 to DVI
Gniazda wychodzące: Ethernet 1GBps, Audio, Słuchawki, 4 USB 3.0 TYP A (1 zajęty przez Kensingtona), USB-C z PD, 2x DP, 1x HDMI, 1xDVI( z Kensingtona)
Gniazda wchodzące: USB-C, USB-A 3.0
Typ (pasywny/aktywny):  aktywny
 
Możliwość ładowania komputera przez adapter (Tak/Nie): Tak
Uwagi: 
Umożliwia podłączenie maksymalnie 3 monitorów. 1 DP - niezależny. 2DP oraz HDMI - współdzielone z kolejnym chipem DisplayLink, DVI - niezależny chip DisplayLink. Jest to hybryda stacji oraz adaptera. Przetestowane 3 x FullHD@60Hz + ekran Maca.
 
Osobiste spostrzeżenia: 
Chyba jedyny sposób, by podłączyć wszystkie peryferia zarówno do Maca z USB-C jak i do laptopów PC z USB-A 3.0. Mała uwaga - DisplayLinki odpalają się dopiero po zalogowaniu. Teoretycznie jest dostępny manager, który odpali sterowniki już przy ekranie logowania, ale wymaga to zdjęcia szyfrowania Maca. Wolę tego nie robić, a nie jest to duży problem - po prostu loguje się pierwszy raz na ekranie Macu, a potem, załączam Amphemtamine, zamykam klapę i pracuję już na ekranach zewnętrznych.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych