Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook pro 16, ile ram/dysk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 taifunss

taifunss
  • 6 postów

Napisano 30 czerwca 2020 - 12:02

Witam. Stoję przed wyborem pierwszego Maca. Mam opcję kupić MacBook pro 16 16gb ram/1tb dysk, albo 32gb ram/512gb dysk. I tu mam dylemat. Nie jestem programistą, laptop będzie służył do normalnego użytkowania, często virtual z Windowsem. Jak dużo trzeba robić na laptopie żeby zapełnić 16gb ramu? Różnica między Macami jest 200zł, co byście wybrali?

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 30 czerwca 2020 - 12:29

Jeśli na tej wirtualce z Windows będziesz robił mało wymagające rzeczy, to 16G wystarczy spokojnie. Jeśli natomiast to Twoje dominujące środowisko pracy i jeszcze z jakimiś wymagającymi rzeczami, to rozważyłbym większy RAM. 512G SSD to dość sporo, ale wiadomo, ze wszystko da się zapchać. Ja sobie z tą ilością radzę już od dobrych kilku lat i tylko raz, kiedy montowałem coś w FCP, pliki tymczasowe zjadły prawie całe miejsce i się musiałem gimnastykować.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 30 czerwca 2020 - 13:31


#3 taifunss

taifunss
  • 6 postów

Napisano 30 czerwca 2020 - 14:55

Dzięki za odpowiedź. Raczej to nie będzie nic wymagającego. Może zamiast wirtualki, zainstaluję Windows jako drugi system do czasu, aż przyzwyczaję się do Maca. Nie zmieniam laptopa co 2 lata, także bardziej przyszłościowy byłby większy ram, bo dysk zawsze można doczepić zewnętrzny. No ale co ja zrobię z tym 32gh ramu? I takie mam właśnie dylematy. Ciężko mi ocenić ile poszególne aplikacje zjadają ramu

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 30 czerwca 2020 - 15:19

32G to dużo. W praktyce przydaje się w 2 sytuacjach: Maszyny wirtualne i zaawansowana obróbka wideo. W pozostałych zastosowaniach 16G wystarcza. Chyba, ze pominąłem jakieś egzotyczne, specjalistyczne zastosowanie.



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 502 postów
  • Płeć:

Napisano 30 czerwca 2020 - 15:49

Ja bym jeszcze dopisał do tego Cities: Skylines, ale to chyba nie jest specjalistycznym oprogramowaniem. 
Osobiście bym wybrał więcej RAM. Robić nie trzeba bardzo dużo, by wypełnić pamięć, bardziej chodzi o to, by plik wymiany nie „jeździł” ciągle po dysku. Aczkolwiek to też zależy od tego, ile zamierzasz trzymać danych na dysku. Napisz, co jeszcze robisz na komputerze, z jakich aplikacji korzystasz, ewentualnie jakiego peceta masz i czy Ci wystarcza. Bo „zwykle używanie i okazjonalna wirtualka z Windowsem” to jednak trochę za mało, by rzetelnie doradzić. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 taifunss

taifunss
  • 6 postów

Napisano 30 czerwca 2020 - 18:07

Czysto teoretycznie co mógłbym mieć uruchomione jednocześnie. Pakiet office(praca na małych plikach, coś napisać, jakaś prezentacja w PowerPoint), Chrome(10kart), torrenty, Skype, Netflix, Photoshop (amatorka, nauka), Xcode (amatorka, nauka). Wiadomo, że nie będę jednocześnie oglądać Netflixa, programować i obrabiać zdjęcia, ale jeśli to wszystko pociągnie na 16gb ram to chyba będę miał odpowiedz co wybrać. Dysk z miejsca będzie zapełniony na 250gb(zdjęcia, filmy, pliki, ew Windows na bootcampie).

#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 30 czerwca 2020 - 18:13

Zabierasz się za to od dupy strony. Napisz, co realnie planujesz uruchamiać jednocześnie zamiast snuć teoretyczne rozważania.



#8 taifunss

taifunss
  • 6 postów

Napisano 30 czerwca 2020 - 20:36

Po przeanalizowowaniu wcześniejszych odpowiedzi doszedłem do wniosku, że 16gb spokojnie starczy do normalnego użytkowania, a większy dysk się przyda. Wcześniejszy post był fakt, nad wyrost. Dziki za pomoc, pozdrawiam :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych