Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPadOS 14 beta – dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2020 - 19:48

Tradycyjnie, wątek, w którym można dyskutować o nowym systemie przedpremierowo. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 630 postów
  • Płeć:

Napisano 23 czerwca 2020 - 21:00

Aplikacje, które wydają się na pierwszy rzut oka działać poprawnie na iPadzie:

 

Affinity Designer
Affinity Photo
Darkroom
Facebook
FlipClock
LumaFusion 
mBank
Notability
Procreate
VMware Horizon
WP Pilot 
YouTube

I jeszcze kilka pomniejszych. Generalnie, póki co, nie natrafiłem na żadną niedziałającą apkę.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 23 czerwca 2020 - 21:09


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 30 czerwca 2020 - 16:07

Kilka luźnych uwag na temat nowego iPadOS.

Na plus:

- Nowy interfejs we wbudowanych aplikacjach (niektórych) jest super. 
- W szczególności cieszy mnie nowa aplikacja Muzyka, która jest najlepszą odkąd powstało Apple Music. Po tylu latach w końcu mamy dużą okładkę w widoku „Odtwarzane”, jest boczny pasek, który przyspiesza nawigację. Bardzo przypomina mi to Muzykę z Cataliny. 
- Scribble działa dobrze, ale bez obsługi języków innych niż angielski pozostanie ciekawostką. 
- Ogólnie „wszystko” działa. 
Na minus:

- Stabilność nie jest najlepsza, przynajmniej na iPadzie Pro 10,5.

- Brakuje nowości z iOS. Nie ma widżetów wymieszanych z ikonami, nie ma biblioteki aplikacji. 
- Obsługa wielozadaniowości jest cały czas koślawa. 
- Nowy Spotlight wymaga więcej klikania. 
 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 30 czerwca 2020 - 20:20

Tym samym tropem – na plus:

– poprawienie kilku graficznych niedociągnięć obecnych przez cały iOS 13;

– poprawienie polskich tłumaczeń w niektórych regionach, niepoprawianych przez cały cykl iOS 13 (np. m.in. tłumaczenie "share" jako naprzemiennie "udostępnij" albo "wyślij", które było zupełnie nieadekwatne do czynności wywołanej;

– "inteligentne stosy" to jednak przydatny wynalazek, imho, w tym wypadku nawet nieistotne, że tylko na boku, a nie pomiędzy ikonami;

– wyświetlanie nadrzędnej ścieżki w natywnych aplikacjach po dłuższym przytrzymaniu 'przycisku' powrotu – pomocne w 'Plikach', a nawet w Ustawieniach, pozwalając wrócić do dowolnego poprzedniego folderu/etapu;

– skróty wreszcie działają jak powinny z poziomu widżetów (nie ucinają tekstu, nie crashują, jak to miało miejsce w iOS 13; crashują niekiedy z innych powodów, ale sądzę, że jest to do opanowania przed wyjściem systemu z bet);

 

Na minus:

– zmieniono w "Skrótach" położenie sidebara – po co? nie wiem, zaraportowałem, póki co; odruchowo zawsze sięgam do lewej strony, bo tak było od zawsze w apple'owskich OS-ach, wszystkich; kogo tu podkorciło, żeby przenieść na prawą stronę ekranu, wbrew zunifikowanemu interfejsowi? nie wiem, ale nie jest to dobre;

– znowuż "Skróty", bo używam często – format ułamków dziesiętnych został zmieniony na US (kropka zamiast przecinka), co sprawia, że korzystające z tego wywalają błędy na polskim interfejsie;

– stabilność pozostawia trochę do życzenia, lecz biorę dużą poprawkę na wersję beta (w iOS 13 oficjalnym, na przykład, miałem niezawodny sposób, żeby zcrashować Ustawienia nawet w 13.4 czy podobnie – dopiero w ostatnich naprawili);

– wolałem jednak jak można było zamknąć album w Zdjęciach szczypnięciem; teraz wywołuje ono tylko skalowanie zdjęć w już otwartym; gest powrotu (swipe od lewej) też nie działa; zostaje stukanie w przycisk u góry ekranu, a to mniej wygodne (dotyczy iPadOS, oczywiście, w iOS ujdzie).

 

Jest ponadto parę drobnych usterek, o których nie wspomnę, bo mam świadomość, że to nawet jeszcze nie beta publiczna, więc teoretycznie niewiele powinno działać. Tym niemniej, kto posiada, deweloper czy nie, raportujcie, proszę, cokolwiek zauważycie, bo to jeden z głównych sposobów, żeby zwrócić na istnienie błędu uwagę tym, którzy oprogramowanie tworzą.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lipca 2020 - 20:59

Pierwsze wrażenia z bety 2 są bardzo dobre. System działa dużo sprawniej na iPadzie Pro 10,5. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Geble

Geble

  • 1 178 postów
  • Płeć:
  • SkądMysłowice

Napisano 08 lipca 2020 - 08:12

Wczoraj wrzuciłem na Air 2 z nadzieją, że będzie lepiej niż na 13, bo do tej pory żałuję. Niestety nie jest lepiej. Wsparcie dla tego modelu powinno skończyć się na 12 - takie jest moje zdanie. Nie twierdzę, że tablet nie nadaje się do użytku, w żadnym wypadku. Po prostu dla mnie nie ma to nic wspólnego z komfortowym korzystaniem z tabletu. Bardzo często chrupie i działa wolno. 

 

Air 2 to już niestety staruszek.


Użytkownik Geble edytował ten post 08 lipca 2020 - 08:12

BEKO MCNA406E40ZXBN HarvestFresh Nofrost A++ ||  ELECTROLUX EW6F329SP PerfectCare  ||  ELECTROLUX ESF74661RX  || Rubin 714p  ||  Paseratti 1.9 TDI


#7 kostek

kostek
  • 311 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 20 lipca 2020 - 15:56

Panowie, jak te słynne już „Scribble” aktywować?


scann.R Team Member


#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 20 lipca 2020 - 16:18

Scribble powinno być aktywowane. Jeśli nie jest, to trzeba się udać do Ustawień i do sekcji Apple Pencil. Działa tylko po angielsku.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 kostek

kostek
  • 311 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 21 lipca 2020 - 08:23

Scribble powinno być aktywowane. Jeśli nie jest, to trzeba się udać do Ustawień i do sekcji Apple Pencil. Działa tylko po angielsku.

Faktycznie, ale pojawiło mi się dopiero jak zmieniłem język systemu na angielski. Dzięki!


scann.R Team Member


#10 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 21 lipca 2020 - 08:43

Język nie ma z tym nic wspólnego. Podejrzewam, że trzeba mieć raczej włączoną angielską klawiaturę. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#11 Pablowej

Pablowej
  • 531 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 lipca 2020 - 20:37

Tak, działa dopiero jak doda się ang. klawiaturę. Fajna opcja ☺️



#12 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 21 lipca 2020 - 21:25

Chciałem zmierzyć wzrost córki iPadem pro i niestety w becie 14 pomiar wzrostu miarką nie działa. Błąd jest opisany na oficjalnej liście braków. A dziewczynka urosła. 



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 630 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lipca 2020 - 11:28

Od ostatniej bety (albo jeszcze wcześniejszej, nie sprawdzałem) nie działa VMware Horizon Client. Logowanie do serwera działa poprawnie, ale po kliknięciu na maszynę wirtualną się wywala.



#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 630 postów
  • Płeć:

Napisano 07 sierpnia 2020 - 06:28

Pytanie do osób, które używają fizycznej klawiatury/myszki. Zdarza mi się, że wskaźnik myszy pozostaje widoczny nawet kiedy klawiatura z gładzikiem jest odwinięra do tyłu, czyli nieaktywna. Gładzik ani klawiatura faktycznie wtedy nie reagują, ale wskaźnik cały czas jest na ekranie. Nie wiem niestety, jak to jest w iPadOS 13, bo klawiaturę mam od niedawna i zastanawiam się, czy to problem po stronie Logitecha, czy bety systemu.



#15 andi4444

andi4444
  • 162 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 września 2020 - 22:57

Ale wpadka Apple, w GM iPadOS 13 widżet zegara nie działa poprawnie, godzina spóźnia się o kilka minut


 iPhone 15 Pro Max 256 GB (titanium black)  Apple Watch Ultra  iPad Pro 11” (2021) 128GB   AirPods Pro


#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 16 września 2020 - 12:34

Jest tego więcej. Ikonki i widżety często wyświetlają się w złym rozmiarze, czasem znika wskaźnik połączenia danych komórkowych/WiFi. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#17 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2020 - 20:06

Poniższe dotyczy tylko iPadOS, w iOS już działa albo i wcześniej działało, a ja po prostu jeszcze tego nie dostrzegłem.

 

Zechciałby ktoś sprawdzić, czy bug, który zaobserwowałem, to jakaś szersza prawidłowość (zaraportowałem i tak, ale chciałbym dowiedzieć się, czy to jednostkowe, czy powszechne)? Ubijcie, proszę, aplikację Książki i otwórzcie „na świeżo”, tapnijcie w trzy kropki pod ikoną jakiejkolwiek książki z Waszej biblioteczki i z menu kontekstowego wybierzcie „Zmień nazwę”. Czy w oknie dialogowym widać tekst na przyciskach „Anuluj” i „Zmień nazwę”?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#18 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 23 grudnia 2020 - 21:17

Poniższe dotyczy tylko iPadOS, w iOS już działa albo i wcześniej działało, a ja po prostu jeszcze tego nie dostrzegłem.

 

Zechciałby ktoś sprawdzić, czy bug, który zaobserwowałem, to jakaś szersza prawidłowość (zaraportowałem i tak, ale chciałbym dowiedzieć się, czy to jednostkowe, czy powszechne)? Ubijcie, proszę, aplikację Książki i otwórzcie „na świeżo”, tapnijcie w trzy kropki pod ikoną jakiejkolwiek książki z Waszej biblioteczki i z menu kontekstowego wybierzcie „Zmień nazwę”. Czy w oknie dialogowym widać tekst na przyciskach „Anuluj” i „Zmień nazwę”?

Wszytstkko poprawnie



#19 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2020 - 21:27

Dzięki wielkie za poświęcenie chwili na sprawdzenie.

 

A u mnie, cholercia, tak:

https://www.icloud.c...0-12-23_o_20.23

 

Co śmieszniejsze, jak się wejdzie do treści książki i otworzy ustawienia czcionki i tła, nawet bez zmieniania niczego, to po jej zamknięciu już działa poprawnie na wszystkich. I tak aż do ponownego restartu aplikacji lub całego urządzenia. Taka magia iOS. :)


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#20 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 23 grudnia 2020 - 22:59

Dzięki wielkie za poświęcenie chwili na sprawdzenie.

 

A u mnie, cholercia, tak:

https://www.icloud.c...0-12-23_o_20.23

 

Co śmieszniejsze, jak się wejdzie do treści książki i otworzy ustawienia czcionki i tła, nawet bez zmieniania niczego, to po jej zamknięciu już działa poprawnie na wszystkich. I tak aż do ponownego restartu aplikacji lub całego urządzenia. Taka magia iOS. :)

Ciekawe. 

https://www.fotosik....9bda0647b1ca054



#21 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2020 - 23:33

Ooo! Dzięki wielkie, Krzysztofie.

Naprowadziłeś mnie na trop. Teraz już wiem, jak każdy może zreprodukować ten błąd – i tak, iOS też tego buga ma. W oficjalnych wersjach również; walnę raport też przez https://www.apple.com/feedback/

 

Po włączeniu Ustawienia -> Dostępność -> Ekran i wielkość tekstu -> Zwiększ kontrast (włączyłem kiedyś na iPadzie, bo mnie irytowały cukierkowe kolory płytek Skrótów) wynik u każdego, śmiem twierdzić, będzie równie idiotyczny, co u mnie. 


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych