Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mojave nie widzi dysku zewnętrznego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 evo

evo
  • 38 postów

Napisano 19 czerwca 2020 - 17:29

Cześć wszystkim. Mam taką nietypową sprawę. Około dwóch lat temu wymieniłem dysk w Macbooku z HDD na SSD. Dziś pojawiła się sytuacja awaryjna i muszę dostać się do zawartości starego dysku. Komputer nie widzi dysku, a jeśli już to tylko "częściowo" przez "narzędzie dyskowe". W załączniku wrzucam zrzuty. Włączyłem "pierwszą pomoc", ale to nic nie pomogło. Macie pomysł jak dobrać się do zawartości? Próbowałem przez "preferencje systemowe", później "dysk startowy", ale system również nie widzi starego HDD. Czy różnica w wersjach oprogramowania (Mojave vs nie pamiętam co tam było wtedy...) może mieć tutaj jakieś znaczenie?

 

eItiuh8.png



#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 czerwca 2020 - 17:41

Czyli nie da się zamontować czy nie próbowałeś nawet kliknąć 'Montuj' albo wpisać

diskutil mount /dev/disk2s2

w Terminal?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 evo

evo
  • 38 postów

Napisano 19 czerwca 2020 - 19:34

Próbowałem z "montuj", teraz też sprawdziłem w terminalu. Zero reakacji.


Użytkownik evo edytował ten post 19 czerwca 2020 - 19:35


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 czerwca 2020 - 19:40

"Zero reakcji" czyli co? Po prostu wróciło do prompta? To dobrze, bo to znaczy, że się zamontował.

Pokaż diskutil list.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 evo

evo
  • 38 postów

Napisano 19 czerwca 2020 - 19:47

Zero rekacji, czyli " timed out waiting to mount". :)

 

rv654JP.png


Użytkownik evo edytował ten post 19 czerwca 2020 - 19:50


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 czerwca 2020 - 09:54

No to może bądź precyzyjny i kiedy dostajesz do użycia polecenie, które wywala błąd, racz ten błąd ptrzytoczyć.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 20 czerwca 2020 - 10:52

Opcje:

1.

diskutil unmountDisk /dev/disk2 && diskutil eject /dev/disk2

Odepnij od urządzenia i wepnij ponownie. Jeżeli nie zamontuje się automatycznie, daj poprzednio podaną przeze mnie komendę.

2.

Spróbuj innego gniazda USB. Już nie pamiętam nawet, czy wszystkie podają takie samo napięcie ani czy jest ono wystarczające do zasilenia dysku (nie napisałeś, który to model Mac Booka). Może trzeba podłączyć go przez SATA?

3.

Spróbuj innego kabla (w sumie nie podałeś także, jakiego kabla/adaptera/kieszeni używasz teraz).


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 evo

evo
  • 38 postów

Napisano 20 czerwca 2020 - 12:45

No to może bądź precyzyjny i kiedy dostajesz do użycia polecenie, które wywala błąd, racz ten błąd ptrzytoczyć.

 

 

Przepraszam :)

 

Opcje:

1.

diskutil unmountDisk /dev/disk2 && diskutil eject /dev/disk2

Odepnij od urządzenia i wepnij ponownie. Jeżeli nie zamontuje się automatycznie, daj poprzednio podaną przeze mnie komendę.

2.

Spróbuj innego gniazda USB. Już nie pamiętam nawet, czy wszystkie podają takie samo napięcie ani czy jest ono wystarczające do zasilenia dysku (nie napisałeś, który to model Mac Booka). Może trzeba podłączyć go przez SATA?

3.

Spróbuj innego kabla (w sumie nie podałeś także, jakiego kabla/adaptera/kieszeni używasz teraz).

Cały czas to samo. :(

 

FlilV8q.png

 

Ten HDD, którego próbujemy utworzyć pochodzi z MBP z 2010 roku, a aktualnie w domu walczę z tematem na MBP z 2017 roku. Problem w tym, że zarówno na starym jak i nieco nowszym komputerze dzieje się dokładnie to samo. Dysk jest widoczny przez "narzędzie dyskowe" ale nie można się do niego dostać. Próbowałem różnych gniazd USB, włączałem/wyłączałem komputer kilka razy - zero efektów. Aktualnie mam kieszeń "I-tec Mysafe Easy" podpiętą do adaptera USB-C firmy Vayox. Nie mam nic innego pod ręką, w sklepach pustka (sic, dopiero we wtorek będą dostawy) i to jedyna kieszeń jaką udało mi się znaleźć wśród znajomych...

 

DVtTwsL.png


Użytkownik evo edytował ten post 20 czerwca 2020 - 12:49


#9 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 21 czerwca 2020 - 18:18

Zatem dowiedzieliśmy się, że nawet przy wysunięciu ma "timed out". OK. Daj mu w takim razie (tak, wiem, że już uruchamiałeś 'Pierwszą pomoc', ale w poniższy sposób otrzymamy bardziej sensowny output):

diskutil repairDisk /dev/disk2

(pojawi się ostrzeżenie, że reperacja może wymazać partycję EFI; nie ma się o co martwić w tym wypadku; wpisz "y" i zatwierdź)

 

Podziel się tutaj wynikiem, a potem:

diskutil repairVolume /dev/disk2s2

i również podaj wynik. Zobaczymy, co pokaże.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#10 evo

evo
  • 38 postów

Napisano 21 czerwca 2020 - 19:51

1) diskutil repairDisk /dev/disk2

 

efekt:

Zrzut-ekranu-2020-06-21-o-20-45-17.png

 

2) diskutil repairVolume /dev/disk2s2

 

efekt:

Zrzut-ekranu-2020-06-21-o-20-46-09.png



#11 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 04 lipca 2020 - 01:12

Powiem tak: może być, że go straciłeś, a może i nie. Błąd 8 nie musi być jednoznaczny.

 

Czego możesz jeszcze spróbować bez kupowania Disk Warriora albo niesienia do serwisu: być może zasilanie jest jednak niewystarczające i potrzebuje tych co najmniej 12W; są w sprzedaży takie obudowy, tudzież adaptery pozwalające na podłączenie SATA + zasilacz.

 

Druga opcja (jest ryzyko utraty niektórych bloków, jeżeli były uszkodzone i są „niereperowalne”) to puścić fsck bezpośrednio w formie poniższej:

 

– najpierw odmontowujemy inkryminowany:

diskutil unmount /dev/<identyfikator>

(wyjaśnienie ‘identyfikatora': ostatnio u Ciebie ten wadliwy wolumin przyporządkowany był jako disk2s2, ale chwilę temu to było, więc mogło się zmienić; kontrolnie puść sobie raz jeszcze diskutil list i odnieś się do tego, który ma nazwę, jaką widać po poprzednich zrzutach ekranu, czyli tradycyjne „Macintosh HD”)

 

Albo po prostu walnij taką małą matrioszkę:

diskutil unmount /dev/`diskutil list | grep -e "Macintosh" | awk '{ print $7 }'`

pokaże, który odmontowało, albo raczej w tym wypadku, który nie może być odmontowany, bo przecież taki był jego początkowy status.

 

Wówczas:

sudo fsck_hfs -fyrd /dev/<tutaj to, co poprzednia komenda oddała jako identyfikator wolumenu> – bez klamr, oczywiście, tak jak i wcześniej, czyli np.:

sudo fsck_hfs -fyrd /dev/disk2s2

I spróbuj ponownie zamontować. Jak to wszystko nie pomoże, to obawiam się, że czeka Cię proces ratowania danych – tych, które się uda odratować – w miejscach ku temu wyspecjalizowanych.

 

Tak czy inaczej – powodzenia.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych