Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13' 2019 2.4 Ghz - Nieustająca praca wiatraków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 19 maja 2020 - 13:55

Siemka,

 

Zastanawiam się na ile jest to prawidłowe zachowanie a na ile usterka?

Podczas pracy nieustająco pracują wiatraki. Czy pracuje Macbook + monitor, czy Macbook zamknięty i praca na samym monitorze.
Nie obciążam mocno systemu. Odpalony mam Firefox ( około 50 zakładek) + Chrome około 10 zakładek + spotify / (apple music) + word/excel

Załączam kilka zrzutów. Temperatura jest "w normie" a wiatraki pracują. SMC zresetowałem ale bez większych zmian.

https://imgur.com/GwXkvpE

https://imgur.com/pcbTvC4

https://imgur.com/LV5AZyU



#2 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 maja 2020 - 17:06

Czy SMC resetowałeś tak jak to zaleca Apple dla nowych komputerów? 

Z wykresów nie widać aby wiatraki jakoś mocno pracowały. Dla spokoju ducha zrób test diagnostyczny. Może przypadkiem coś wyjdzie.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#3 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 19 maja 2020 - 17:29

A przypadkiem nie jest tak ze MacBooki na zew. ekranie zawsze będą się bardziej grzały bo jest wymagana większa wydajność karty graficznej.
Zainstaluj sobie: http://tbswitcher.rugarciap.com/
I wyłącz turbo będzie ciszej chłodniej i dłużej. Jak chcesz dłużej pracować to korzystaj z Safari bo Chrome znany jest z zjadania baterii i zasobów na MacOS
Fallout ...war, war never changes...

#4 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 19 maja 2020 - 18:06

Czy SMC resetowałeś tak jak to zaleca Apple dla nowych komputerów? 

Z wykresów nie widać aby wiatraki jakoś mocno pracowały. Dla spokoju ducha zrób test diagnostyczny. Może przypadkiem coś wyjdzie.

 

Tak robiłem nowy reset SMC wg tego poradnika https://support.appl.../pl-pl/HT201295

Test diagnostyczny wykonywałem 0 błędów.

 

 

 

A przypadkiem nie jest tak ze MacBooki na zew. ekranie zawsze będą się bardziej grzały bo jest wymagana większa wydajność karty graficznej.
Zainstaluj sobie: http://tbswitcher.rugarciap.com/
I wyłącz turbo będzie ciszej chłodniej i dłużej. Jak chcesz dłużej pracować to korzystaj z Safari bo Chrome znany jest z zjadania baterii i zasobów na MacOS

Tego nie wiem ale robiłem to przy zamkniętej klapie wyświetlacza. Wiec jeden ekran odpada.
Aktualnie korzystam z oryginalnej przejściówki USB-C na HDMI. Dla testu jak dojdzie sprawdzę kabel DP --> USB-C może to jakoś wpłynie na cichszą pracę i mniejsze obciążenie.

 

Zastanawia mnie po prostu, ze przy ~50 stopniach wentylatory potrzebują 50-60% obrotów.

TB swich znam ale nie testowałem, ograniczanie mocy to nie jest idealne rozwiązanie jeśli ją wykorzystuje w jakimś stopniu,

Wiem, że chrome i FF zżera pamięć ale cenię wieloplatformowość. W Safari ograniczyłbym się do Apple a korzystam nieraz z innego systemu.

 



#5 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 19 maja 2020 - 18:11

Zobacz jest darmowy - kultura pracy maka znacznie się poprawia
Fallout ...war, war never changes...

#6 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 maja 2020 - 22:34

O ile większe MacBooki przy podłączeniu ekranu przełączają się na kartę dedykowaną tak mały cały czas korzysta ze zintegrowanej karty wiec nie powinien zbytnio się grzać. Ba niektórzy nawet zauważyli ze taki MBP16 potrafią się niebotycznie nagrzać podczas gdy 13” przy tej samej konfiguracji w ogóle się nie nagrzewa.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 19 maja 2020 - 23:27

 W Safari ograniczyłbym się do Apple a korzystam nieraz z innego systemu.

Nie wiem, jakie masz konkretnie uwarunkowania, ale na Windows można sobie zsynchronizować Safari z iOS i macOS z Firefoksem, Chrome i Internet Explorerem przez panel iCloud. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 20 maja 2020 - 11:46

@winmaciek

Co masz na myśli pisząc o synchronizacji Safari? Na windows nie można zainstalować a przez icloud.com w systemie windows nie widziałem możliwości pobrania zakładek. https://support.appl.../pl-pl/HT204416
W chrome mam ustawione profile X,Y,Z z których korzystam aby nie zasmiecać projektami klientów mojej głównej "prywatnej" przeglądarki



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 20 maja 2020 - 13:46

https://www.microsof...ud/9pktq5699m62

Chociaż to jest rozwiązanie sensu stricte pod prywatne zakładki.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 21 maja 2020 - 08:50

Testuje od kilku dni TurboBoost Switch ale efekty są mizene. MacBook z zamkniętą klapą a podłączony 1 monitor Dell P2419H  kablem HDMI - HDMI przez przejściówkę Apple Usb-c - hdmi/usb

qMzqAl9.png



#11 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 maja 2020 - 17:27

To zacznijmy od podstaw. Komputer z backupu czy na czysto stawiany

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#12 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 21 maja 2020 - 18:15

Na czysto od nowości od jakiegoś pół roku



#13 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 21 maja 2020 - 18:58

To zrób test sprawdź bez zew. monitora jaką masz temp. np na jakimś filmie na Yt potem powtórz to samo z podpiętym monitorem - z zew monitorem temp powinna być wyższa po grafika jest bardziej obciążona
Zrób jeszcze Reset smc
Fallout ...war, war never changes...

#14 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 maja 2020 - 19:05

Pytanie też jakie podłączenie do tego monitora? Jakieś bezpośrednie kablem czy przejściówka? 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#15 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 21 maja 2020 - 20:19

Podłączam monitor przez przejściówkę apple wieloportowa przejściówka z USB-C na cyfrowe AV -> HDMI - HDMI. Dziś kupiłem kabel i-tec USB-C -> Displayport. Nie ma żadnej różnicy.

 

Podczas oglądania filmu na YT na macbook-u jak i na ekranie zewnętrznym jest podobnie a wentylatory osiągają 80% wartości po dłuższej pracy.

Zacząłem rozdzielać Biurka na 1 (firefox) i 2 (chrome) aby zminimalizować obciążenie. Brak większych różnic.

Całość zaczyna się po około 2h pracy.

Użyłem podkładki chłodzącej - wentylatory wtedy pracują na wartości 3k czyli ~50% mocy.

Wykonałem test Applowski - brak błędów
Podczas pracy nie zauważam a raczej nie odczuwam throttling-u

 

Jeszcze coś takiego zauważyłem - może jest jakaś usterka...

gG0bxjA.png


Użytkownik luksik edytował ten post 21 maja 2020 - 20:40


#16 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 maja 2020 - 21:55

Od jak dawna masz ten problem? Ja bym się z tym zgłosił do Apple ale wiadomo że ich procedura nakaże przeinstalowanie systemu i zainstalowanie go na czysto. Wtedy odpowiedni test. Jasne można im mówić że już się to zrobiło itd ale na dobrą sprawę może to być błąd systemowy zwłaszcza jeśli problem nie występuje od początku 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#17 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 22 maja 2020 - 08:14

Jak go kupiłem to przez pierwszy miesiąc praca wentylatorów wydawała się być w normie. Od dłuższego czasu się z tym "borykam" dlatego weryfikuje to na wiele sposób.
Po nowy przez dwie godziny jest dobrze. Po tym czasie dopiero zaczyna się grzać. Przez długi czas korzystałem z podkładki chłodzącej więc w biurze nie odczuwałem tego. W domu gdzie jest ciszej podkładka mi przeszkadza - to zaczęły głośniej pracować wentylatory główne.
Chyba będę musiał podesłać sprzęt do Cortlandu na serwis.



#18 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 22 maja 2020 - 12:23

Zrób test na czystym systemie. Zrób sobie kopię zainstaluj czysty system a później te dziesiątki zakładek i sprawdź co się dzieje. Jeśli tego nie zrobisz to odesłanie do serwisu owszem może się skończyć tym że coś znajdą ale równie dobrze mogą nic nie znaleźć a ty będziesz miał tylko pretensje. Oni takich bugów systemowych nie będą raczej rozpatrywali. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#19 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 24 maja 2020 - 19:34

Postawiłem cały system od nowa... Nie widzę żadnej różnicy :( aktualnie odpalony tylko firefox bez zewnętrznego monitora

Klb6oNd.png



#20 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 24 maja 2020 - 21:48

W takim razie możesz od razu skontaktować się z serwisem albo zadzwonić do Apple. Jeśli dobrze pamietam to oni mogą taka wizytę też umówić. Zawsze to wizyta od nich

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#21 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 25 maja 2020 - 14:34

Umówiłem się na serwis w cortlandzie. Dam znać jak będzie po naprawie :)



#22 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 28 maja 2020 - 11:03

Otrzymałem informacje z serwisu. Czyli coś się działo z płytą główną. Dam znać jak sprzęt do mnie wróci.

Top Case, with Battery, ISO, Space Gray, English International  -  Powód wymiany: usterka klawiatury

Logic Board, i5, 2.4GHz, 16GB, 256GB  -  Powód wymiany: usterka płyty głównej

Touch ID Board  -  Powód wymiany: część niezbędna do naprawy

 



#23 luksik

luksik
  • 101 postów

Napisano 15 czerwca 2020 - 09:53

Hej,

Wracam po dłuższej przerwie - chciałem przetestować sprzęt po naprawie.

Po wizycie w serwisie i wymianie powyższych podzespołów przy tej samej pracy, którą wykonuje wentylatory pracują bezszelestnie od 0k rpm do 1k rpm a temperatura jest na poziomie 50 stopni.
Aplikacji Turbo Switch nie musiałem używać.

https://imgur.com/iK7YsAA






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych