Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Program Muzyka (dawniej iTunes) - czy można przenieść bibliotekę na dodatkowy / zewnętrzny dysk?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 janhalb

janhalb
  • 856 postów

Napisano 17 maja 2020 - 21:41

Pytanie takie:

 

Mam w komputerze sporą bibliotekę muzyki (pozgrywanej z płyt / kupionej w iTunes) - nie są to może ekstremalne ilości, ale koło 40 GB to zajmuje.

 

Mam w moim Macu Mini dwa dyski - główny (na którym stoi system etc.) to dysk SSD 1 TB, drugi - też 1 TB - to zwykły HDD.

 

Czy gdybym chciał przerzucić tę muzykę z dysku głównego na ten HDD, żeby zwolnić miejsce (bo ten drugi jest w połowie pusty), a w aplikacji Muzyka ustawię odpowiednią ścieżkę ze wskazaniem na ten drugi dysk - to Muzyka będzie działać normalnie? (Przez "normalne" działanie rozumiem to, że jak włączę aplikacje i każę jej grać coś z biblioteki, to grzecznie będzie to grała z innego dysku niż ten, na którym znajduje się system i sama aplikacja…).

 

Teoretycznie wydaje się, że wszystko powinno działać normalnie - ale czy na pewno? Ma ktoś taki układ?


Mac Mini late 2012, i7 2,3 GHz, 16 GB RAM, 1 TB SSD + 1 TB HDD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#2 winmaciek

winmaciek
  • 2 705 postów
  • Płeć:

Napisano 17 maja 2020 - 22:38

Z tego, co kojarzę, to można. W preferencjach zmienisz miejsce, gdzie znajduje się biblioteka (wybierasz HDD) i zaordynowanie konsolidacji plików powinno je przenieść w to nowe miejsce. Ewentualnie można odznaczyć opcję kopiowania wszystkich multimediów do katalogu iTunes Media (czy jakkolwiek się to teraz nazywa) i przerzucić pliki na drugi dysk, aczkolwiek nie bardzo widzę sens tego. 
Stosowny dokument wsparcia: https://support.appl...us69248042d/mac


iPhone XS, iPad 10.5"

#3 filu_

filu_
  • 284 postów

Napisano 18 maja 2020 - 05:59

Ja robiłem coś podobnego. Zakupiłem maca i dysk zewnętrzny, na który zgrałem muzykę ze starego komputera. Następnie ten dysk zewnętrzny, na stale podpięty do maca, wskazałem jako miejsce kolekcji muzycznej. Można taką kolekcję "zaimportować" na maca bez fizycznego kopiowania plików, tylko trzeba uważać na to, który opcje się odhacza. U Ciebie byłaby to opcja z całkowitą zmianą miejsca położenia muzyki na zewnętrznym HDD.


Mam mdłości na widok jabłek


#4 janhalb

janhalb
  • 856 postów

Napisano 18 maja 2020 - 08:18

Dziękuję za odpowiedzi, ale muszę Was zapytać o coś jeszcze - bo nagle (właśnie dziś, co za przypadek…) pojawił mi się nieoczekiwany problem z aplikacją Muzyka.

 

Włączałem Muzykę wczoraj, pisząc pytanie, od którego zacząłem ten wątek - i wszystko było OK. Dziś włączyłem aplikację - i nagle +/- 3/4 mojej muzyki nie mam na liście.

 

Nie ma połowy wykonawców, a w tych, którzy są, jest np. tylko po jednym albumie (z pięciu czy sześciu). Np. listę wykonawców alfabetycznie otwierała Adele - teraz pierwszy jest Aerosmith, a Adele nie ma (kiedy wpisuję w wyszukiwarkę hasło "Adele", pokazuje "Brak wyników w twojej bibliotece".

 

Kiedy zaglądam do Findera (Dysk -> Użytkownicy -> Moje konto -> Muzyka -> iTunes -> iTunes Music) - to wszystkie pliki i katalogi są na miejscu dokładnie tak samo, jak wczoraj, nic się nie zmieniło.

 

Generalnie - nic się od wczoraj nie zmieniło z wyjątkiem tego postu, który napisałem…

 

Ktoś wie, o co może chodzić?

 

I jeszcze jedna co najmniej dziwna rzecz: Chciałem sprawdzić, czy dałoby się przywrócić wcześniejszy stan aplikacji z Time Machine. Wchodzę w Time Machine, wskazuję "Aplikacje", znajduję "Muzykę" - OK. Ale kiedy "cofam" Time Machine (do "stanu z przedwczoraj"), to w "Aplikacjach" tej "Muzyki" NIE MA. Po prostu nie ma. Inne aplikacje są, a tej nie. Tak, jakbym wczoraj ją zainstalował, a wcześniej jej nie było.

 

Co jest, do jasnej karbidówki?!

 

Update:

 

Spróbowałem ręcznie, z poziomu katalogu, "otworzyć" te brakujące płyty. Klikam (to przykład) Adele -> katalog z konkretną płytą, zaznaczam wszystkie utwory, klikam "otwórz" - i cała płyta grzecznie pojawia się w "Muzyce". Po zamknięciu aplikacji i jej ponownym uruchomieniu nadal tam jest. Ale czy w związku z tym mam teraz ręcznie "dodawać" do listy wszystkie te albumy, które już tam były, a nagle ich nie ma? Już pal sześć, że to zajmie mnóstwo czasu - ale jaką mam gwarancję, że jutr czy za dwa dni nie "znikną" znowu?


Użytkownik janhalb edytował ten post 18 maja 2020 - 08:50

Mac Mini late 2012, i7 2,3 GHz, 16 GB RAM, 1 TB SSD + 1 TB HDD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#5 cronopioverde

cronopioverde
  • 3 508 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 18 maja 2020 - 08:59

Ponieważ tytuł wątku to: „czy można przenieść bibliotekę…”, a treść ostatniego posta-pytania – „znikające utwory z biblioteki” – nie ma stycznych punktów z meritum, zaś „Time Machine robi niedokładny backup” to już kompletnie inna bajka, poproszę o założenie stosownych tematów celem ułatwienia wyszukiwania. Dziękuję.

Niniejszy, jako wyjaśniony, zamykam.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych