Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Co wybrać RAM czy procesor


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sugarman

Sugarman
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 maja 2020 - 01:28

Witam, przymierzam się do wymiany mojego wysłużonego MacBooka. Jestem zainteresowany wersją Pro 13 z tego roku i tutaj przy konfiguracji pojawia mi się problem, z którym sam sobie do końca nie poradzę. Zastanawiam się czy lepiej dopłacić do 32 GB RAMu czy dopłacić do i7. Swojego obecnego używam przede wszystkim do obróbki zdjęć przez co mam włączonych kilka programów na raz, od Adobe, do tego Astropad, Safari (z 5+ zakładkami) etc. Wydaje mi się, że 16 GB RAMu spokojnie poradzi sobie z moimi wymaganiami lecz chciałbym aby ten MacBook posłużył kilka lat stąd mój dylemat. Do tego myślicie, że będzie mocno zauważalna różnica między i5 a i7? Ze względu na to, że zależy mi na mobilności MacBook 16 odpada.

Z góry dzięki za odpowiedzi

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 08 maja 2020 - 05:43

RAM

#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 08 maja 2020 - 06:46

Ram bo procesor tylko się będzie bardziej grzał i częściej obniżał taktowanie, gdyby były tu jeszcze dodatkowe rdzenie to można się zastanawiać, a tak wybór masz prosty.


Fallout ...war, war never changes...

#4 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 08 maja 2020 - 17:24

Co do nowych dopiero co odświeżonych modeli nie mamy jeszcze pełnego obrazu. Nie było zbyt wielu testów i7. Będzie szybsza ale na ile od i5 ciężko powiedzieć. W zeszłym roku pomimo że to też były 4 rdzenie różnica była niewielka i mając na uwadze kwestie temperatury lepiej byłoby wziąć RAM. W tym roku wydaje się że będzie podobnie aczkolwiek na 100% tego się stwierdzić nie da. Pytanie też czego ci brakuje już teraz. Jeśli jesteś pod kreską z RAMem to nawet się nie zastanawiaj. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#5 Sugarman

Sugarman
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 maja 2020 - 18:54

Dzięki wielkie za rady Panowie. Czyli dzięki Wam potwierdzają się moje przypuszczenia. Kusi mnie dodanie i7 do zestawu i chyba zrezygnuję z Apple Care + na rzecz lepszego procesora. Ze swoim Pro z 2015 nie miałem żadnych problemów przez te 5 lat więc z mojego doświadczenia Apple Care + w przypadku laptopów. Narzekałem na brak mobilności w 16” ale teraz zastanawiam się nad jego kupnem

#6 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 10 maja 2020 - 19:40

Jeśli zależy ci na 32GB RAMu to zarówno w 13" jak i 16" będziesz dopłacał. Gdybyś skupił się na procesorze i chciał i7 to lepiej brać MBP16". Wyjdzie 1000 zł drożej ale ta i7 jest rzeczywiście dużo mocniejsza. W końcu 6 rdzeni. 

Wiadomo mobilność mobilnością ale to czy i w jakim zakresie jest ci potrzebna to już kwestia indywidualna. 

Co do awaryjności i AppleCare. Ja bym mimo wszystko wykupił. Jak coś się stanie to nagle koszty mogą być ogromne. Kiedyś było lepiej ale już nawet modele 2015 były kiepsko oceniane. iFixit dało modelowi 2015 bodajże 1/10. Nowy MBP16 też dostał 1/10 ale jednak obecna 1 jest dużo gorsza niż kiedyś. Teraz jak coś się stanie oficjalny serwis będzie chciał wymienić pół komputera a to generuje koszty.

A tak btw. Mówiąc Apple Care+ rzeczywiście miałeś na myśli ten wariant z + (niedostępny oficjalnie u nas) czy ten standardowy AppleCare? 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#7 Sugarman

Sugarman
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 maja 2020 - 20:57

Jeśli zależy ci na 32GB RAMu to zarówno w 13" jak i 16" będziesz dopłacał. Gdybyś skupił się na procesorze i chciał i7 to lepiej brać MBP16". Wyjdzie 1000 zł drożej ale ta i7 jest rzeczywiście dużo mocniejsza. W końcu 6 rdzeni. 

Wiadomo mobilność mobilnością ale to czy i w jakim zakresie jest ci potrzebna to już kwestia indywidualna. 

Co do awaryjności i AppleCare. Ja bym mimo wszystko wykupił. Jak coś się stanie to nagle koszty mogą być ogromne. Kiedyś było lepiej ale już nawet modele 2015 były kiepsko oceniane. iFixit dało modelowi 2015 bodajże 1/10. Nowy MBP16 też dostał 1/10 ale jednak obecna 1 jest dużo gorsza niż kiedyś. Teraz jak coś się stanie oficjalny serwis będzie chciał wymienić pół komputera a to generuje koszty.

A tak btw. Mówiąc Apple Care+ rzeczywiście miałeś na myśli ten wariant z + (niedostępny oficjalnie u nas) czy ten standardowy AppleCare? 

 

Zgadza się , tutaj i tutaj jest dopłata. Wiesz co, na początku, kiedy brałem pod uwagę wyłącznie 13" to chciałem go kupić w Niemczech - wtedy wziąłbym oczywiście Apple Care + (który jest niedostępny w naszym kraju). Lecz teraz ze względu na zmianę swoich preferencji (czyli przez to, że koszt znacząco wzrośnie) po prostu wezmę go w Polsce w raty. Interesuje mnie 16" 2.3Ghz (i9)/32GB/1TB SSD/Radeon Pro 5500M 4GB i do tego Apple Care Protection Plan. Na takiego złożę zamówienie w tygodniu. Jakieś uwagi albo porady w zmianie specyfikacji? 



#8 mcfrey

mcfrey
  • 424 postów
  • SkądGizycko

Napisano 16 czerwca 2020 - 20:52

Dobra a jesli pytanie brzmialoby RAM, procesor czy karta graficzna? A tak w ogole gdzie teraz sie kupuje Maczki? Bo jedynie Cortland ma jakas wieksza ofertę z tych co znam. Ispot, IDream i inne maja po kilka (aha - ja potrzebuję IMaca:). Moze cos przeoczylem?



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 16 czerwca 2020 - 21:31

Można kupić przez Apple.pl. Tam są wszystkie i można zamawiać wszelkie wersje. Jednak nawet u oficjalnych resellerów ceny bywają 10% niższe, ale dotyczy to raczej modeli wprowadzonych przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Ciekawe ceny i do tego często raty zero ma media markt, ale wybór słaby. W MM kupowałem Apple TV, iPada i MacBooka gdy dosłownie za ścianą, w iSpocie to samo kosztowało istotnie drożej. 


  • mcfrey lubi to

#10 Sugarman

Sugarman
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 czerwca 2020 - 22:17

Tez kupiłem w Cortland, miałem szczęście, że akurat model o mojej specyfikacji był dostępny na miejscu. Jeśli mieliby zrobić na zamówienie to czas oczekiwania od 6 do nawet 8 tygdoni więc ogólnie dramat

Użytkownik Sugarman edytował ten post 16 czerwca 2020 - 22:17

  • mcfrey lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych