Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Imac 27" late 2013 wymiana HDD na SSD - czujnik temperatury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 MatLow

MatLow
  • 5 postów

Napisano 06 maja 2020 - 09:22

Cześć,

planuję zakup (pierwszego) Imaca 27 late 2013 z 1TB HDD. Po zakupie chciałbym od razu wymienić dysk HDD na SSD. Z kilku źródeł doczytałem, że po wymianie jest problem (czujnik temp.) z wentylatorami ale jest na to kilka rozwiązań. Nie mogę tylko nigdzie znaleźć informacji czy ten problem był w imacach przed 2012 czy w tym roczniku i kolejnych też to można spotkać?

 

Pozdrawiam.



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2020 - 10:27

W 21,5" czujnik nie jest potrzebny. W 27" jest niezbędny w każdym roczniku, gdyż inaczej układ SMC uważa, że występuje na płycie błąd i ogranicza pracę CPU. Czyli rozwiązanie softwarowe to półśrodek.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 MatLow

MatLow
  • 5 postów

Napisano 06 maja 2020 - 11:15

Dzięki za informację, rozjaśniłeś mi już temat.

Mam jeszcze pytanie jak wy widzicie ominięcie tego "zabezpieczenia" przy wymianie. Spotkałem się, że jedni kupują adaptery SATA z czujnikiem do naklejenia na dysk, jedni mostkują kabel od czujnika i piszą że mac pobiera info ze S.M.A.R.T.a, a jeszcze inni instalują oprogramowanie do zarządzania wentylatorami (co wydaje mi się średnio użyteczne przy 2 systemach)...



#4 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2020 - 11:36

Ad1. Czujnik na bazie tranzystora może być stosowany w starszych rocznikach z analogowym badaniem temperatury.

Ad2. Zwora zadziała w rocznikach 2011, ale ustala temperaturę HDD na poziomie 3 st i praktycznie nie bada dysku - jednak działa.

Ad3. Oprogramowanie zewnętrzne wyreguluje wentylator, ale wprowadzi SMC w tryb pracy bezpiecznej (awaryjny) przez co nigdy nie wykorzystasz całego potencjału swojego iMaca.

 

Rozwiązanie problemu: Zakup dedykowanego czujnika zewnętrznego (OWC P/N: OWCDIDIMACHDD12) - w komplecie masz też odpowiednio docięte taśmy do sklejenia matrycy. Koszt ok 270-300 zł.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych