Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk, charakterystyczne stukanie przy uruchamianiu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pyrzan

Pyrzan
  • 47 postów
  • SkądWawa

Napisano 20 kwietnia 2020 - 14:32

Drodzy forumowicze.

 

Jakiś czas temu dysk miał w zwyczaju nagle odłączać się. System informował mnie komunikatem: "dysk został nieprawidłowo......"

Jednak po restarcie meldował się znowu. Czasem jednak nie czytał wszystkich plików.

Po jakimś czasie przestał być widoczny.

Od kilku dni przy starcie systemu pojawia się charakterystyczne stukanie które ustaje po kilku minutach.

Po wstępnej diagnozie już wiem, że to stuka ten dysk.

Czy jest jakakolwiek szansa na to abym sam to naprawił "softwerowo" w domu ?

Co lepiej, zakup nowego dysku 1T i odzyskanie danych czy naprawa?

Mam stary komputer : MP 2006 rok z OSX 10.6.8.

Pomóżcie, na dysku są zdjęcia i filmy z naszymi dziećmi. Jak to przepadnie to żona zrobi ze mnie naleśniki i nakarmi nimi wróble.

 

Pozdrawiam.

 

Wysłane ponownie, za pierwszym nieświadomie zredagowałem post niezgodny z regulaminem.



#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 20 kwietnia 2020 - 15:16

Zdaję sobie sprawę, że obecnie to musztarda po obiedzie (być może tym wróblowym), ale już sygnały wspomniane przez Ciebie na początku powinny Cię były skłonić do zakupu nowego nośnika i przerzucenia tam danych.

 

Odzyskanie jest możliwe, jednak soft do przeprowadzenia procesu czy też usługi serwisowe szarpną trochę za kieszeń (zakładając, że nie wybierzesz po największej taniości). Poza tym chyba tym szansa na odczytanie absolutnie wszystkich danych nie jest stuprocentowa, nawet przy użyciu najlepszych narzędzi. Wszystko zależy od skali uszkodzeń.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 Pyrzan

Pyrzan
  • 47 postów
  • SkądWawa

Napisano 21 kwietnia 2020 - 19:41

Dzięki za odpowiedź.

 

Tak, wiem, jestem gamoń bo powinienem się tym zająć już na początku ale byłem pewny (teraz już wieme że nie), że mam to zarchiwizowane i nie spieszno mi było.

 

Poproszę jeszcze o podpowiedź czy lepiej i bezpieczniej naprawić dysk, który po naprawie będzie śmigał

i przerzucę zawartość w bezpieczne miejsce czy od razu zastosować odzyskiwanie danych ze

świadomością, że coś się nie odzyska? Zaznaczę, że w obecnej sytuacji na

świecie i w Polsce zostałem bez pracy liczy się dla mnie bardzo strona finansowa tej operacji.

Wiem, że serwisy oferujące takie usługi odpowiedzą jaki to będzie koszt ale Wasze zdanie na forum

będzie dla mnie cenną informacją przed kontaktem z nimi.

 

 

 

 



#4 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2020 - 20:55

 

Od kilku dni przy starcie systemu pojawia się charakterystyczne stukanie które ustaje po kilku minutach.

Mechaniczne uszkodzenie dysku. Jest kilka możliwości i kilka niewiadomych. Pewne jest jedno - każde uruchomienie tak uszkodzonego dysku może być jego ostatnim - czytaj jak zależy Ci na danych z tego dysku nie kombinuj, bo nic nie odzyskasz, a uniemożliwisz specjaliście pomoc Tobie. Stukotanie to np. urwana głowica, która przy parkowaniu rysuje talerz. Im więcej takich uszkodzeń - tym mniej danych uda się odzyskać. Naprawa w takim przypadku polega na wymianie uszkodzonej głowicy w warunkach sterylnych, czego raczej w domu nie posiadasz...


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#5 Pyrzan

Pyrzan
  • 47 postów
  • SkądWawa

Napisano 22 kwietnia 2020 - 01:06

Dziękuję za pomoc. Jutro wymontuje dysk i jak kondycja finansowa się mi poprawi to oddam do specjalistów i zadecyduje co

zrobić po weryfikacji.

 

Trzymajcie się zdrowo.

Pozdrawiam

Tomek






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych