Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

uprawnienia Administratora zniknęły?


Najlepsza odpowiedź pedros , 16 kwietnia 2020 - 15:29

A stary patent z usunięciem .AppleSetupDone w trybie Single-User?

http://www.theinstru...setup-assistant

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 16 kwietnia 2020 - 13:23

MacBook Pro -OS 10.6.8

 

Czesc, znajoma nie może nic zainstalować naswoim macu, bo ją pyta o hasło. Jest jedyną użytkowniczką (czyt z uprawnieniamu Administratora).

 

Chciałem to potwierdzić, a tu zonk -ona ma tylko jakieś uprawnienia Standard -patrz zdj. Innych użytkowników nie ma zdefiniowanych

Haseł żadnych nie ustawiała na tym laptopie i mówi, że z instalacjami nie było problemu.

 

Jak można jej (lub nowemu uzytkownikowi) przydzielić status Administratora? o co chodzi? nie mam pomysłu.

 

Załączone pliki



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 799 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 kwietnia 2020 - 14:35

W recovery mode, z terminala.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 16 kwietnia 2020 - 15:04

podrzucisz jakiś link jak to zrobić krok po kroku, żeby coś nie namieszać?


 

W recovery mode, z terminala.

Command+R w tej wersji systemu nie działa.



#4 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 16 kwietnia 2020 - 15:29   Najlepsza odpowiedź

A stary patent z usunięciem .AppleSetupDone w trybie Single-User?

http://www.theinstru...setup-assistant



#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 799 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 kwietnia 2020 - 16:32

podrzucisz jakiś link jak to zrobić krok po kroku, żeby coś nie namieszać?


 

Command+R w tej wersji systemu nie działa.

 

https://osxdaily.com...mmand-line-mac/

Zabootuj z pendrive instalacyjnego, skoro nie ma cmd+R.

 

A stary patent z usunięciem .AppleSetupDone w trybie Single-User?

http://www.theinstru...setup-assistant

 

Tak, to też jest pomysł. Założyć w kreatorze usera tymczasowego (oczywiście admina) -> zalogować się na niego -> nadać admina temu-userowi-co-trzeba -> zalogować się na niego -> skasować usera tymczasowego.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 17 kwietnia 2020 - 09:37

poszedłem za wskazówką FTPD -coś z niej rozumiem.
 

W trybie Single User wydał mi taki komunikat jak na zdjęciu -nie znam się za bardzo, zatem zapytam Was co mogę zrobić z tym poleceniem co mi wypluł? coś innego?


Spróbowałem porady od "pedros' i zadziałało.

System dodał nowego użytkownika jako administartora.

 

Wielkie dzieki Wam za wskazówki.

Krzysztof

Załączone pliki


Użytkownik Krzysztof Sudoł edytował ten post 17 kwietnia 2020 - 09:10


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 799 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 kwietnia 2020 - 10:13

No przecież Ci napisało wprost, co masz zrobić ;-)

Anyway, skoro zadziałało drugim sposobem, to rozwiązane i nie ma co się rozwodzić.

Na przyszłość, oznaczaj proszę pomocny post jako rozwiązujący temat, przyda się innym.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 17 kwietnia 2020 - 11:10

No przecież Ci napisało wprost, co masz zrobić ;-)

 

 

Co dla Ciebie jest bułką z szynką, to np dla mnie - czarna magia. Np Twoje "Założyć w kreatorze usera tymczasowego" -wtf?; gdyby w tym linku podesłanym przez Pedros nie było wprost napisanych komend do terminala, to dalej byłbym w d...

Ale powoli się uczę.

Dzięki.

 

 



#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 799 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 kwietnia 2020 - 11:22

No ej, tego usera się zakłada nie w terminalu, tylko po wywaleniu .AppleSetupDone po restarcie odpala się ten kreator początkowy, taki jakbyś nówkę z pudełka wyjął...


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#10 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 17 kwietnia 2020 - 13:16

No ej, tego usera się zakłada nie w terminalu, tylko po wywaleniu .AppleSetupDone po restarcie odpala się ten kreator początkowy, taki jakbyś nówkę z pudełka wyjął...

to teraz jasne.

Tak zrobiłem, bo mnie ekran zapytywał. Tyle że zrobił ze mnie głównego Administratora, ale jest OK.



#11 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 17 kwietnia 2020 - 13:18

to teraz jasne.

Tak zrobiłem, bo mnie ekran zapytywał. Tyle że zrobił ze mnie głównego Administratora, ale jest OK.

No bo o to chodziło. Resztę masz we wcześniejszym poście Kolegi ftpd.



#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 799 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 kwietnia 2020 - 14:09

Yup - nadaj administratora na tym koncie, którego chcesz używać (normalnie, klikając, z poziomu Preferencji Systemowych), a potem się na niego zaloguj i skasuj konto założone w kreatorze, bo w sumie nie jest Ci do niczego potrzebne, a pewnie tym bardziej znajomej ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych