Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Air 2020 vs iPad Pro 2020.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 31 marca 2020 - 12:54

Cześć,

przepraszam z góry jeśli zrobi się z tego mała ściana tekstu, ale będę wdzięczny za przeczytanie i udział w dyskusji.

 

Jako, że znalazłem tylko jeden podobny temat z 2014 roku oraz nie znalazłem nigdzie podpiętego tematu związanego z pytaniami iPad czy Macbook, tworzę ten temat, aby zaczerpnąć Waszych opinii.

 

Posiadam obecnie już 7 rok mojego Macbooka Air Mid 2013 i5, 4GB RAM, 256 SSD. Ilość cykli ładowania wynosi lekko ponad 900. Przymierzam się powoli do zmiany sprzętu i tutaj pojawia się dylemat.

 

Pierwszy tydzień po premierze nowych Macbooków Air 2020 oraz iPadów Pro 2020 moja uwaga była głównie skupiona na nowych Airach. Obejrzałem chyba wszystkie możliwe filmiki, które pokazywały wyniki geekbenchowe, thermal throttling itp.

 

Następnie kolejny tydzień byłem oczarowany nowym iPadem z nową Magic Keyboard i Apple Pencil. 

 

Moje dotychczasowe korzystanie z mojego Air sprowadzało się do:

 

  • pracy biurowej - pages, keynote, word, excel - otwarte kilka z nich na raz, split view, ciągłe odpisywanie na maile oraz stała obsług firmowego systemu, który jest zwyczajnie dostępny poprzez przeglądarkę internetową, więc safari również ciągle otwarte,
  • zwykłej konsumpcji treści - tweetbot, youtube, czytanie artykułów, felietonów w safari, netflix itp.,
  • czasami potrzebowałem zgrać jakiś plik na dysk zewnętrzny,
  • nigdy nie byłem żadnym programistą, nigdy nie zajmowałem się również obróbką zdjęć czy filmów oprócz kilku razy, aby sprawdzić imovie czy jakąś inną aplikację do podrasowania zdjęć.

Moje przemyślenia co do nowego Macbooka Air oraz iPada Pro:

 

  • Air w konfigu jaki by mine interesował to quad-core i5, 16GB Ram, 256GB SSD - 6500zł,

- To co przemawia w moim odczuciu za macbookiem to 4-rdzeniowy procesor i 16GB Ram w połączeniu z nową klawiaturą, taki konfig byłby chyba "potworem" jeśli chodzi o rzeczy jakie bym na nim wykonywał i mógłby posłużyć znowu ładnych kilka lat. Widziałem oczywiście testy, które pokazują, że przy dużym obciążeniu Air się poci i chłodzenie nie daje rady, z tym, że w moim obecnym Air mid 2013 sytuacje, kiedy zaczął się pocić, było słychać szumienie i robił się gorący mogę policzyć na palcach dwóch rąk. Głównie z tego co pamiętam, to najczęściej te sytuacje miały miejsce, kiedy włączałem mecze NBA na oficjalnej stronie, podpinałem przez hdmi do telewizora i oglądałem, co wydaje się nowy Air powinien uciągnąć bez problemu? 

- To co mogłoby mnie irytować to sama myśl o tym, że komputer, który wygląda znakomicie na papierze, faktycznie nie jest w stanie tej mocy wykorzystać ze względu na słabe chłodzenie (mimo, że być może nigdy swoją pracą bym nawet do tego nie dopuścił) - chodzi o sam fakt wydawania 6500zł.

  • iPad Pro w konfigu 11 cali, 128GB + LTE + nowa Magic Keyboard + Apple Pencil - 6800zł,

- To co w ostatnim tygodniu zaczęło przemawiać do mnie, aby to wybór właśnie padł na iPada, to opinie kilku osób znalezione w internecie, że są już #iPadOnly od dobrych kilku lat, a nawet od 2012r, gdzie jeszcze jak wiadomo, nie było iPadOS i zwykły iOS był mocno ograniczony na iPadach,

 

- prace biurowe, które wykonuję chyba bez problemu powinienem wykonać na iPadzie z nową Magic Keybord z trackpadem, otwarte pages, excel, safari, apka maila, komunikatory itp.? dodatkowo bardzo podoba mi się opcja robienia zrzutów i edytowania ich za pomocą Apple Pencil, zaznaczanie, podkreślanie, pisanie krótkich notatek itp., które wykonuje bardzo często w swojej pracy.

 

- dodatkowo opcja LTE wydaje mi się być tutaj też dość kluczowa, wizja pracy w każdym miejscu w europie, gdziekolwiek będąc, bez konieczności proszenia o hasła do WI-FI, jest bardzo obiecująca.

 

- bardzo podoba mi się wizja tego, że kiedy skończę swoją pracę pod względem dokumentów biurowych, odpisywania na maile itp., to wystarczy chwycić iPada do ręki, walnąć się na kanapę i spokojnie i wygodnie chłonąć treści, obejrzeć coś fajnego na netflixie (nie tylko w domu, bo do tego głównie służy telewizor, ale w podróży - tryb offline), a nawet zagrać w coś dla rozluźnienia.

 

- do tej pory mam okazję korzystać z służbowego iPada Air early 2013 z iOS 12. Nie jest to oczywiście potwór szybkości, ale nawet dzisiaj netflix czy czytanie artykułów poprzez dedykowane aplikacje magazynów nie sprawia większych kłopotów, więc jestem bardzo ciekaw pracy iPada Pro i systemu iPadOS, którego nie miałem przyjemności doświadczyć.

 

 

Chciałbym poznać Wasze opinie co do wyboru między tymi dwoma urządzeniami, czy faktycznie jestem w stanie z moją pracą być #iPadOnly, czy jednak w Macbooku widzicie większe zastosowanie? Oczywiście oglądałem filmiki, które porównują te dwa urządzenia, ale głównie były to zwykłe clickbaitowe tytuły, gdzie na koniec końców tak naprawdę nie było jednoznacznej odpowiedzi, dlatego jestem ciekaw prawdziwych opinii z forum.


Użytkownik szymeg edytował ten post 31 marca 2020 - 12:56


#2 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 31 marca 2020 - 13:07

Moim zdaniem pytasz, jak wydać 6500 złotych :)

 

Jeśli nie jesteś uzależniony od MacOS to za te pieniądze można kupić przyzwoity laptop do pracy + sensownego iPada, niekoniecznie z klawiaturą ale pod kątem rozrywki czy pracy awaryjnej. Owszem, ekosystem kusi ale czy warto wydawać takie pieniądze?


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2020 - 13:24

- dodatkowo opcja LTE wydaje mi się być tutaj też dość kluczowa, wizja pracy w każdym miejscu w europie, gdziekolwiek będąc, bez konieczności proszenia o hasła do WI-FI, jest bardzo obiecująca.

 

Odniosę się tylko do tego fragmentu. Wydaje mi się, że przeceniasz zalety wbudowanego LTE. Po pierwsze internet można sobie udostępniać z telefonu komórkowego. A jeżeli tego jest mało, to mobilny router załatwia sprawę równie dobrze, dając jednocześnie potencjalną możliwość jednoczesnego korzystania z innym Twoim urządzeniom. Jedyna zaleta, to wbudowany odbiornik GPS, ale czy w tablecie to faktycznie taka przydatna funkcja?

 

Odnośnie wyboru tablet vs. komputer - wydaje mi się, że to dość ryzykowne iść w sam iPad. Niby są programy biurowe, ale jednak są w znacznej mierze uboższe od ich komputerowych odpowiedników. Praca na bardziej złożonych dokumentach może być kłopotliwa, a czasem niemożliwa. Większość rzeczy się da, ale w jaki sposób poradzisz sobie z tą, choćby niewielką mniejszością?



#4 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 marca 2020 - 14:23

Mam nowego iPada Pro i Macbooka Pro, póki co najnowszego, z zeszłego roku. Ipad Pro nie zastąpi na chwilę obecną laptopa, przynajmniej w moim przypadku. Nie programuję, ale dużo piszę, publikuję, na MacOS robi się to po prostu szybciej. Może za rok, dwa, kiedy rozbudują iPadOS.


Użytkownik soczekpl edytował ten post 31 marca 2020 - 16:10

Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#5 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 31 marca 2020 - 15:32

Moim zdaniem pytasz, jak wydać 6500 złotych  :)

 

Jeśli nie jesteś uzależniony od MacOS to za te pieniądze można kupić przyzwoity laptop do pracy + sensownego iPada, niekoniecznie z klawiaturą ale pod kątem rozrywki czy pracy awaryjnej. Owszem, ekosystem kusi ale czy warto wydawać takie pieniądze?

 

Nie rozumiem do końca Twojej odpowiedzi. Do tego właśnie sprowadza się mój post, czy wydać pieniądze na Macbooka, czy na iPada. 

Jestem uzależniony od ekosystemu Apple, po 7 latach nie wyobrażam sobie powrotu do pracy na Windowsie. 

 

Odniosę się tylko do tego fragmentu. Wydaje mi się, że przeceniasz zalety wbudowanego LTE. Po pierwsze internet można sobie udostępniać z telefonu komórkowego. A jeżeli tego jest mało, to mobilny router załatwia sprawę równie dobrze, dając jednocześnie potencjalną możliwość jednoczesnego korzystania z innym Twoim urządzeniom. Jedyna zaleta, to wbudowany odbiornik GPS, ale czy w tablecie to faktycznie taka przydatna funkcja?

 

Odnośnie wyboru tablet vs. komputer - wydaje mi się, że to dość ryzykowne iść w sam iPad. Niby są programy biurowe, ale jednak są w znacznej mierze uboższe od ich komputerowych odpowiedników. Praca na bardziej złożonych dokumentach może być kłopotliwa, a czasem niemożliwa. Większość rzeczy się da, ale w jaki sposób poradzisz sobie z tą, choćby niewielką mniejszością?

 

Właśnie służbowy iPad Air, który używam to wersja tylko Wi-Fi. Dość często potrzebny mi iPad w placówkach klientów firmy i za każdym zablokowaniem iPada, traci połączenie z hotspotem na iPhonie, strasznie to jest denerwujące. Noszenie mobilnego routera to faktycznie jakieś rozwiązanie, ale też nie wiem czy na tyle wygodne, co noszenie samego iPada bez dodatkowych urządzeń.

 

Mam nowego iPada Pro i Macbooka Pro, póki co najnowszego, z zeszłego roku. Ipad Pro nie zastąpi na chwilę obecną laptopa, przynajmniej w moim przypadku. Nie programuję, ale dużo piszę, publikuję, na MacOS robi się to po prostu szybciej. Może za rok, dwa, kiedy rozbuduję iPadOS.

 

 

Dzięki za opinię.



#6 ktos-inny

ktos-inny
  • 101 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 01 kwietnia 2020 - 00:02

Cześć,

przepraszam z góry jeśli zrobi się z tego mała ściana tekstu, ale będę wdzięczny za przeczytanie i udział w dyskusji.

 

Jako, że znalazłem tylko jeden podobny temat z 2014 roku oraz nie znalazłem nigdzie podpiętego tematu związanego z pytaniami iPad czy Macbook, tworzę ten temat, aby zaczerpnąć Waszych opinii.

 

Posiadam obecnie już 7 rok mojego Macbooka Air Mid 2013 i5, 4GB RAM, 256 SSD. Ilość cykli ładowania wynosi lekko ponad 900. Przymierzam się powoli do zmiany sprzętu i tutaj pojawia się dylemat.

 

Pierwszy tydzień po premierze nowych Macbooków Air 2020 oraz iPadów Pro 2020 moja uwaga była głównie skupiona na nowych Airach. Obejrzałem chyba wszystkie możliwe filmiki, które pokazywały wyniki geekbenchowe, thermal throttling itp.

 

Następnie kolejny tydzień byłem oczarowany nowym iPadem z nową Magic Keyboard i Apple Pencil. 

 

Moje dotychczasowe korzystanie z mojego Air sprowadzało się do:

 

  • pracy biurowej - pages, keynote, word, excel - otwarte kilka z nich na raz, split view, ciągłe odpisywanie na maile oraz stała obsług firmowego systemu, który jest zwyczajnie dostępny poprzez przeglądarkę internetową, więc safari również ciągle otwarte,
  • zwykłej konsumpcji treści - tweetbot, youtube, czytanie artykułów, felietonów w safari, netflix itp.,
  • czasami potrzebowałem zgrać jakiś plik na dysk zewnętrzny,
  • nigdy nie byłem żadnym programistą, nigdy nie zajmowałem się również obróbką zdjęć czy filmów oprócz kilku razy, aby sprawdzić imovie czy jakąś inną aplikację do podrasowania zdjęć.

Moje przemyślenia co do nowego Macbooka Air oraz iPada Pro:

 

  • Air w konfigu jaki by mine interesował to quad-core i5, 16GB Ram, 256GB SSD - 6500zł,

- To co przemawia w moim odczuciu za macbookiem to 4-rdzeniowy procesor i 16GB Ram w połączeniu z nową klawiaturą, taki konfig byłby chyba "potworem" jeśli chodzi o rzeczy jakie bym na nim wykonywał i mógłby posłużyć znowu ładnych kilka lat. Widziałem oczywiście testy, które pokazują, że przy dużym obciążeniu Air się poci i chłodzenie nie daje rady, z tym, że w moim obecnym Air mid 2013 sytuacje, kiedy zaczął się pocić, było słychać szumienie i robił się gorący mogę policzyć na palcach dwóch rąk. Głównie z tego co pamiętam, to najczęściej te sytuacje miały miejsce, kiedy włączałem mecze NBA na oficjalnej stronie, podpinałem przez hdmi do telewizora i oglądałem, co wydaje się nowy Air powinien uciągnąć bez problemu? 

- To co mogłoby mnie irytować to sama myśl o tym, że komputer, który wygląda znakomicie na papierze, faktycznie nie jest w stanie tej mocy wykorzystać ze względu na słabe chłodzenie (mimo, że być może nigdy swoją pracą bym nawet do tego nie dopuścił) - chodzi o sam fakt wydawania 6500zł.

  • iPad Pro w konfigu 11 cali, 128GB + LTE + nowa Magic Keyboard + Apple Pencil - 6800zł,

- To co w ostatnim tygodniu zaczęło przemawiać do mnie, aby to wybór właśnie padł na iPada, to opinie kilku osób znalezione w internecie, że są już #iPadOnly od dobrych kilku lat, a nawet od 2012r, gdzie jeszcze jak wiadomo, nie było iPadOS i zwykły iOS był mocno ograniczony na iPadach,

 

- prace biurowe, które wykonuję chyba bez problemu powinienem wykonać na iPadzie z nową Magic Keybord z trackpadem, otwarte pages, excel, safari, apka maila, komunikatory itp.? dodatkowo bardzo podoba mi się opcja robienia zrzutów i edytowania ich za pomocą Apple Pencil, zaznaczanie, podkreślanie, pisanie krótkich notatek itp., które wykonuje bardzo często w swojej pracy.

 

- dodatkowo opcja LTE wydaje mi się być tutaj też dość kluczowa, wizja pracy w każdym miejscu w europie, gdziekolwiek będąc, bez konieczności proszenia o hasła do WI-FI, jest bardzo obiecująca.

 

- bardzo podoba mi się wizja tego, że kiedy skończę swoją pracę pod względem dokumentów biurowych, odpisywania na maile itp., to wystarczy chwycić iPada do ręki, walnąć się na kanapę i spokojnie i wygodnie chłonąć treści, obejrzeć coś fajnego na netflixie (nie tylko w domu, bo do tego głównie służy telewizor, ale w podróży - tryb offline), a nawet zagrać w coś dla rozluźnienia.

 

- do tej pory mam okazję korzystać z służbowego iPada Air early 2013 z iOS 12. Nie jest to oczywiście potwór szybkości, ale nawet dzisiaj netflix czy czytanie artykułów poprzez dedykowane aplikacje magazynów nie sprawia większych kłopotów, więc jestem bardzo ciekaw pracy iPada Pro i systemu iPadOS, którego nie miałem przyjemności doświadczyć.

 

 

Chciałbym poznać Wasze opinie co do wyboru między tymi dwoma urządzeniami, czy faktycznie jestem w stanie z moją pracą być #iPadOnly, czy jednak w Macbooku widzicie większe zastosowanie? Oczywiście oglądałem filmiki, które porównują te dwa urządzenia, ale głównie były to zwykłe clickbaitowe tytuły, gdzie na koniec końców tak naprawdę nie było jednoznacznej odpowiedzi, dlatego jestem ciekaw prawdziwych opinii z forum.

 

 

Przerabiałem ten temat w tamtym roku (iPad+pencil+folio keyboard) -  iPad is your new computer... no niezbyt. 
Ipad jest fajnym urządzeniem bez wątpienia, ale gdy na maku zrobisz wszystko, to iPad nawet niektórych stron rządowych nie mógł odpalić (cos z podpisem zaufanym).

YT w tle via www nie odpalisz bez haków (chyba ze coś nie zmieniło) , cześć apek skaluje nie tak, że daj spokój.

 

Ekran jest mały 11'', a 12'' jest niewygodne. Sam 11 uzywałem. Było fajnie przez jakiś czas, ale w końcu miałem dość i podłczyłem via usb-c do monitora - zonk - brak skalowania obrazu. Czyli na monitorze miałem zamiast 24 cali, to z 17, reszta to czarne pasy :\

 

 

5k za Ipada to zdecydowanie strata pieniędzy, bo i tak prędzej czy pózniej będziesz potrzebował Laptopa.

 

Ipad to nadal przerośnięty iPhone wg mnie. A klawiatura od Apple za 1.4k to kiepski żart :D Z to można kupić podstawowego laptopa, albo ipada XD


Użytkownik ktos-inny edytował ten post 01 kwietnia 2020 - 00:04

  • filu_ lubi to

#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 01 kwietnia 2020 - 07:47

Też mi taka alternatywa chodzi po głowie i testuję ją na tym co mam - Air 2018 i iPad Air 2 z klawiaturą i myszą. Wydajność obliczeniowa, mimo narzekania na wentylator macbooka to nie problem. Chodzi o ergonomię pracy. Nie daję rady na iPadzie jak pracuję nad kilkoma dokumentami. Jak mam na raz arkusz i tekst albo tekst i przeglądarkę. Mały ekran, brak obsługi drugiego monitora. IPada używam do rozrywki i czytania dokumentów. Biorę go też na spotkania do notatek. Ale trudne znalezienie dokumentu w plikach, brak wszystkich maili w pamięci i szukanie na serwerze, a przede wszystkim ten drugi monitor. Praktycznie ja mógłbym mieć maca mini i iPada Air (też 6500 choć bez monitora) a nie jeden tylko ze wskazanych sprzętów, a jak już to macbooka. 


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 01 kwietnia 2020 - 08:03


#8 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 kwietnia 2020 - 09:37

Dla mnie iPad Pro jest genialny, ciężko mi się z nim rozstać ale do pracy, nawet biurowej jak dla mnie nie jest w stanie zastąpić mi Macbooka.

#9 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 14:52

Dzięki za odpowiedzi. 

Na razie chcę poczekać na pierwsze testy tej nowej Magic Keyboard, jeśli ona będzie się spisywała tak, jak tego oczekuję, to chyba pójdę w iPad Only, na początku zostawię jeszcze na trochę swojego staruszka Air z 2013 gdybym miał jakieś problemy ze zrobieniem czegoś na iPadOS.



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 kwietnia 2020 - 14:54

Ale wiesz, ze ta klawiatura będzie dostępna najwcześniej pod koniec maja?

#11 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 14:56

Ale wiesz, ze ta klawiatura będzie dostępna najwcześniej pod koniec maja?

Tak, tak, wiem. Nie potrzebuję nowego sprzętu na już. 



#12 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 04 kwietnia 2020 - 07:30

@szymeg

Poczytałem, pomyślałem i w sumie to może się udać, zwłaszcza że pewnie Apple będzie szło w tym kierunku. Co prawda wolałbym mieć w zanadrzu jakiś komputer (bardziej już jako serwer) ale jako alternatywa dla Macbooka ten iPad nie wygląda źle :)


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#13 Kardas

Kardas
  • 557 postów

Napisano 04 kwietnia 2020 - 18:11

5 lat używałem ipadów pro. Ostatni 2018 miał zastąpić mój komputer. Niestety nie zrobił tego.
1.Miałem wersję 11 cali, trochę mało do pracy, 12,9 bardziej wskazany.
2. Nie wiem jak teraz w najnowszym ipadOS i w nowym ipadzie 2020 ale w ipadzie Pro 2018 wkurzało mnie wole przenoszenie plików z pendrivea na ipada i odwrotnie. 1GB potrafił się kopiować kilka minut. Nawet nie było widać tego kopiowania, człowiek nie wiedział czy ipad zaliczył zwieszkę czy jeszcze kopiuje.
3. Problem z multimediami. Nie jest tak że każdy plik video który chcemy odpalić z pendrivea czy pobierzemy z sieci ipad go odpali. Ipad akceptuje tylko video nagrane ipadem lub iphonem. Podobnie z plikami graficznymi, też nie wszystkie ipad otworzy.
4. Klawiatura ekranowa zasłania 1/3 ipada, ciężko na tym się pracuje w programach biurowych. Klawiatura zewnętrzna OK, zobaczymy jak wyjdzie w maju. Poprzednie klawiatury były z mikrofibry, skóry, gumy. Nie były trwałe.
5. Duże ograniczenia jeśli chodzi o tworzenie, edycję biblioteki plików. Podobnie jak w iphonie jest opcja "pliki". Tam trzymamy zawartość ale jest tam mega ubogo. Możemy utworzyć katalog i zmienić nazwę i to wszystko.
6. Podłączenie zewnętrznego monitora to loteria, połowa programów działa, połowa nie. Dziwnie ucina wtedy obraz, pokazuje go w formacie 4:3. Tutaj pełna tragedia.
7. Miałem u siebie IpadOSa 13.1 i myszkę magic mouse i było wszystko OK. Po aktualizacji do 13.3 magic mause przestała działać. Inne myszki działały a magic mouse nie. Jest film w tej sprawie na youtubie i masę wpisów że myszki nie działają. Nie wiem jak jest teraz na 13.4 ale pokazuje to gdzie apple ma dbanie o to żeby ipad mógł zastąpić komputer. Nie wiadomo co przyniesie kolejna aktualizacja i co przestanie nagle działać.
8. Cena. 11 cali nie polecam do pracy. 12,9 plus nowa klawiatura to ponad 6 tysięcy. W tej cenie mamy już wypasionego Macbooka Air 2020 lub podstawową wersję macbooka Pro. Są to też fajne mobilne urządzenia w rozmiarze 13 cali. Tutaj mamy jednak szerokie możliwości, bez żadnych ograniczeń występujących w ipadzieOS.
9. Ipad Pro 2020 to wersja 2018 plus lepszy aparat. Procesor ten sam, podobno grafika ma jeden rdzeń więcej. To chyba najmniej zmian w historii ipadów. Co do lepszego aparatu to powiem tak. Na ipadzie pro 2018 zrobiłem może z 5 zdjęć. Dla mnie to zbędny upgrade, nie wiem kto robi zdjęcia ipadami. Warto teraz poszukać ipada pro 2018 to praktycznie taki sam ipad w dużo lepszej cenie. Ten ipad też będzie kompatybilny z nową klawiaturą.

Ipad jest świetny. Bierzemy go na kolana czy do łóżka i przeglądamy internet mega wygodnie. Co do pracy to absolutnie nie. Nawet nowa klawiatura tego nie zmieni. W dalszym ciągu ipadowi bliżej do IOSa niż MacOSa.

Użytkownik Kardas edytował ten post 04 kwietnia 2020 - 18:41

  • ktos-inny lubi to

MacBook Pro 2020 i5 2.0 / 16GB / 512GB + Iphone 12 + AppleTv 4K + Airport Express


#14 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 04 kwietnia 2020 - 19:09

@Kardas

Dzięki, ładnie to wylistowałeś. U mnie nie byłoby iPadOnly, bo serwer blaszak zostaje. Jednak na sporo ograniczeń zwróciłeś uwagę. Ja myślałem o pracy w wordzie, net, mail i rozrywka. Co do filmów, to bez problemów obejrzę na swoim iPadzie mini na VLC via DLNA. Na dysk nie zrzucałem jeszcze, żeby otwierać offline ale muzykę zrzucałem via SMB do Plików. Oczywiście defaultowy odtwarzacz muzyki nie widzi tych plików ale odpala się jakaś proteza i odtwarza.

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#15 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 04 kwietnia 2020 - 22:14

4. Klawiatura ekranowa zasłania 1/3 ipada, ciężko na tym się pracuje w programach biurowych. Klawiatura zewnętrzna OK, zobaczymy jak wyjdzie w maju. Poprzednie klawiatury były z mikrofibry, skóry, gumy. Nie były trwałe.

Klawiaturę ekranową możesz „uszczypnąć” - zmniejszy się ona mniej więcej do rozmiarów klawiatury ekranowej iPhone’a, do tego możesz ją sobie przesunąć w dowolne miejsce na ekranie :).


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#16 Kardas

Kardas
  • 557 postów

Napisano 05 kwietnia 2020 - 04:41

Klawiaturę ekranową możesz „uszczypnąć” - zmniejszy się ona mniej więcej do rozmiarów klawiatury ekranowej iPhone’a


Taa i wtedy dopiero zaczynamy wygodnie pisać w wordzie. Na klawiaturze od iphona :)

MacBook Pro 2020 i5 2.0 / 16GB / 512GB + Iphone 12 + AppleTv 4K + Airport Express


#17 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 05 kwietnia 2020 - 06:56

Nie no ja ekranowej nie biorę pod uwagę :)


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#18 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 05 kwietnia 2020 - 17:41

Taa i wtedy dopiero zaczynamy wygodnie pisać w wordzie. Na klawiaturze od iphona :)

O tym nie mówiłam :P. Żadna klawiatura ekranowa nie będzie tak wygodna. Tutaj fizyczna klawiatura zawsze wygrywa :).

 

Poza tym zauważyłam, że programy biurowe w wersji ma iOS / iPadOS są dość mocno okrojone względem wersji komputerowej i jakieś takie mało intuicyjne...


Użytkownik Zireael edytował ten post 05 kwietnia 2020 - 18:01

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#19 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 05 kwietnia 2020 - 20:02

Mimo, że wczoraj pobrałem folder z muzyką z serwera via SMB, ubyło mi miejsca w pamięci iPada to przy wyłączonym serwerze w aplikacji Pliki mam wielkie g... a nie muzykę :(

Po 10 minutach oczekiwania pliki pojawiły się ale są „nieaktywne” - nic nie mogę z nimi zrobić....
Aplikacja Pliki zachowuje się, jakby się zawiesiła :(

No cóż, to tylko iPadOnly....

Użytkownik filu_ edytował ten post 05 kwietnia 2020 - 20:06

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#20 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 05 kwietnia 2020 - 20:16

Ja nie wiem co wy macie za problemy. Ja używam WD MyCloud od lat do multimediów, przechowywania danych itp. Bez problemu leci wszystko na dysk oraz z dysku na IPada. Oczywiście wszystko przez WiFi. Chyba szukacie sobie problemów na siłę. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#21 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 05 kwietnia 2020 - 20:20

Tak, oczywiście, zaraz wszystko wyrzucę i kupię to co Ty :)

A jesteś w stanie trwałe pobrać na iPada z zasobu sieciowego? Jakiej apki używasz?
U mnie wczoraj działało a dziś już nie.

Zrestartowałem iPada bo złapał jakąś zwiechę, nie mogłem np. odpalić Apple Store. Po restarcie AS wciąż nie działa ale pliki się odnalazły i muzyka znów gra.

Użytkownik filu_ edytował ten post 05 kwietnia 2020 - 20:37

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#22 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 06 kwietnia 2020 - 05:11

Apka na iPada:
https://apps.apple.c...d499470113?l=pl

Użytkownik kalvin edytował ten post 06 kwietnia 2020 - 05:12

  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#23 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 06 kwietnia 2020 - 06:14

Dzięki, Pliki się „naprawiły” tymczasem. Jakaś awaria aplikacji albo zwiecha systemu. Apple Store wciąż crashuje...

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#24 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 07:01

Zastanawiałem się nad tym, do czego właściwie potrzebny mi komputer oraz czy mógłbym te czynności robić na iPadzie i wyszło mi jednak, że jeden komputer w domu jest niezbędny. Pomijając wszystkie oczywistości, jak filmy, muzyka, mail, pakiet biurowy... dochodzę do następujących pozycji:

  1. skanowanie (ok, mam na iPadzie aplikację do drukarki Brother) coś bym i zeskanował - a chcę zeskanować cały zasób rodzinnych fotografii,
  2. zgrywanie filmów i muzyki - mam trochę kupionych płyt ale zepsuł mi się odtwarzacz CD/DVD przy amplitunerze (zgrywam na dysk twardy w ramach dozwolonej polskim prawem kopii zapasowej),
  3. udostępnianie tego zasobu w domowej sieci (DLNA) dla innych urządzeń (zwykłe użytkowanie w kręgu rodziny),
  4. przestrzeń na zgromadzenie tego całego zasobu.

Oczywiście 1 - 3 mogę załatwić przed przejściem na iPadOnly ale na 4 potrzebny będzie spory DAS/NAS.


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#25 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 10 kwietnia 2020 - 07:13

3 i 4 ogarniesz tanim kosztem na Raspberry Pi. Nie będzie żarł tyle prądu, co normalny komputer, nie wymaga aktywnego chłodzenia, może bez problemu pracować 24/7.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych