Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

system nie staruje po zawieszeniu na zmianie uprawnień


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 31 marca 2020 - 09:22

Proszę o pomoc jak z poziomu Terminala przywrócić uprawnienia lub zresetować je.

 

Podczas zmiany uprawnień MacBook się zawiesił. Po twardym uruchomieniu już nie wstał, pojawia się tylko jabłko i za chwilę się ponownie resetuje i próbuje na nowo ruszyć.

HardwareTest pokazuje że ok.

 

Niestety nie mam instalki, zresztą już mi napęd nie czyta płyt.

 

Poratujcie komendą do Terminala, może obejdzie się bez nowej instalacji. Lub jakieś inne pomysły mile widziane.

 

PS Co do ostatniej wersji sytemu to nie jestem pewien czy to był 10.8 czy wcześniejszy)

Krzysztof

 


Użytkownik Krzysztof Sudoł edytował ten post 31 marca 2020 - 09:23


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2020 - 09:24

A może najpierw powiedz, co konkretnie zmieniłeś w tych uprawnieniach.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 31 marca 2020 - 09:55

A może najpierw powiedz, co konkretnie zmieniłeś w tych uprawnieniach.

chciałem zablokować uprawnienia do dysków zewn, ale .... poszło na wszystkie dyski (łacznie z systemowym) i wszyskich (nie wyłaczając mnie jako administratora)



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2020 - 09:58

Zapytałem, co _konkretnie_ zrobiłeś.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 31 marca 2020 - 10:00

chciałem zablokować uprawnienia do dysków zewn, ale .... poszło na wszystkie dyski (łacznie z systemowym) i wszyskich (nie wyłaczając mnie jako administratora)

dyski usb odblokowałem dzięki poradom z tego forum i Terminalowi odpalonemu na MB Air.


Zapytałem, co _konkretnie_ zrobiłeś.

tego się obawiałem, że zapytasz jeszcze raz.

.... nie pamiętam



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2020 - 13:13

Generalnie nie ma 'uniwersalnej i magicznej' komendy do naprawy tego system-wide. Jakbyś sobie popsuł katalog domowy, to na luzie, ale w systemie jest mnóstwo rzeczy, które potrzebują bardzo konkretnych uprawnień, więc nie można dać 'globalnego' 777 i liczyć, że będzie dobrze.

Kiedyś po zbootowaniu instalki była gdzieś w Disk Utility opcja 'naprawy uprawnień' (postulowana przez pseudo-specjalistów jako remedium na wszystko, co było - oczywiście - szalenie głupie). O dziwo wreszcie mogłaby się przydać, ale _chyba_ już jej nie ma, przynajmniej w nowych systemach. Ty masz Mountain Liona, więc może: https://support.appl.../en-gb/HT201560, ale nic nie gwarantuję.

Potem pewnie będziemy musieli naprawić Ci $HOME, ale to już zobaczymy, czy ruszy system.

Oczywiście najszybsza byłaby reinstalka systemu, przecież nie tracisz danych użytkownika.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 31 marca 2020 - 17:34

Pytanie też z tych podstawowych: jesteś w stanie uruchomić Maca z partycji recovery (jeżeli to był jakikolwiek system wyżej od Snow Leoparda) i dostać się w ogóle do Narzędzia Dyskowego i innych narzędzi odzyskiwania?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 Krzysztof Sudoł

Krzysztof Sudoł
  • 12 postów

Napisano 31 marca 2020 - 17:49

dyski usb odblokowałem dzięki poradom z tego forum i Terminalowi odpalonemu na MB Air.


tego się obawiałem, że zapytasz jeszcze raz.

.... nie pamiętam

 

 

Generalnie nie ma 'uniwersalnej i magicznej' komendy do naprawy tego system-wide. Jakbyś sobie popsuł katalog domowy, to na luzie, ale w systemie jest mnóstwo rzeczy, które potrzebują bardzo konkretnych uprawnień, więc nie można dać 'globalnego' 777 i liczyć, że będzie dobrze.

Kiedyś po zbootowaniu instalki była gdzieś w Disk Utility opcja 'naprawy uprawnień' (postulowana przez pseudo-specjalistów jako remedium na wszystko, co było - oczywiście - szalenie głupie). O dziwo wreszcie mogłaby się przydać, ale _chyba_ już jej nie ma, przynajmniej w nowych systemach. Ty masz Mountain Liona, więc może: https://support.apple.com/en-gb/HT201560, ale nic nie gwarantuję.

Potem pewnie będziemy musieli naprawić Ci $HOME, ale to już zobaczymy, czy ruszy system.

Oczywiście najszybsza byłaby reinstalka systemu, przecież nie tracisz danych użytkownika.

niestety nie mam instalki, płyt już nape∂ mi nie odczytuje



#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 marca 2020 - 19:29

Zrób pendrive? Zabootuj w target mode z innego maca? Uruchom internet recovery, jeśli się da (sorry, nie chce mi się googlać, czy tak archaiczne systemy to wspierają)?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych