Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro '16 - 2019 - Jaka konfiguracja pod programowanie i grafikę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Greeenone

Greeenone
  • 2 postów

Napisano 24 marca 2020 - 00:11

Serdecznie witam wszystki!

 

Piszę tutaj ponieważ postanowiłem zakupić swój pierwsy komputer od jabłuszka i potrzebuję co do tego waszej pomocy.

 

Problem polega na tym, że nie mam pojęcia jaką konfigurację wybrać a ten problem pogłębia także fakt, że macbook ze słabszymi podzespołami jest wydajniejszy od windowsa na lepszych podzespołach.

 

Komputera będą używał głównie do dwóch / trzech rzeczy. Pierwszym z nich jest programowanie (Backend - Javascript / PHP / Natywne aplikacje). Drugą rzeczą jest grafika (Tworzenie UX, UI designu, zdarza się też że tworzę jakieś tam wizytówki, plakaty, broszurki itp. Głównie to praca w PS, AI, ID oraz XD). Trzecią rzeczą i bardzo rzadką jest montaż filmów (Tworzenie taki 5 minutowych promo filmów przy użyciu czasami obiektów 3D - Adobe AE)

 

Posiadam dwie możliwości:

 

Pierwsza z nich to zakup jednego potężnego macbook'a pro o następujących parametrach:

i9 4,8Ghz - 32GB ram - AMD Radeon pro 5500M 8GB - 1TB

 

Tylko właśnie zastanawiam się czy nie będzie "za mocny". Taką sytuację mam z moim aktualnym laptopem (XPS).

 

Druga opcja to zakup słabszego Macbook'a Pro i dokupić Mac'a mini

 

i7- 2,6Ghz - AMD radeon pro 5300m 4GB - 16GB Ram - 1TB

 

Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam! :)



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 24 marca 2020 - 07:29

a ten problem pogłębia także fakt, że macbook ze słabszymi podzespołami jest wydajniejszy od windowsa na lepszych podzespołach.

Nie jest to prawda.  MacOS jest uważany za nieco stabilniejszy od Windows, ale w żaden sposób nie sprawi, że programy, których będziesz używał zaczną działać szybciej. Główną zaletą MacOS jest dobra integracja z innymi elementami ekosystemu Apple. Natomiast wydajność jest praktycznie taka sama. Powiem więcej, programy z pakietu Adobe są zoptymalizowane pod Windows i ogólnie to właśnie na tej platformie działają wydajniej. Adobe od dłuższego czasu trochę "olewa" Maki.

 

Pierwszym z nich jest programowanie (Backend - Javascript / PHP / Natywne aplikacje). Drugą rzeczą jest grafika (Tworzenie UX, UI designu, zdarza się też że tworzę jakieś tam wizytówki, plakaty, broszurki itp. Głównie to praca w PS, AI, ID oraz XD). Trzecią rzeczą i bardzo rzadką jest montaż filmów (Tworzenie taki 5 minutowych promo filmów przy użyciu czasami obiektów 3D - Adobe AE)

Ponieważ planujesz tworzyć m. in. aplikacje natywne na MacOS, nie będę Cię dalej przekonywał do Windows, bo oczywiście nie znajdziesz tam Xcode. Najbardziej wymagającym z powyższych zastosowań jest montaż filmów. Nawet, jeżeli to ma się dziać rzadko, to w tych krótkich chwilach potrzebujesz mocy. Szczególnie, że planujesz Adobe AE, które, jak wspomniałem lepiej sobie radzi na Windows. Dlatego nie oszczędzaj na wydajności Maca.

 

Tylko właśnie zastanawiam się czy nie będzie "za mocny". Taką sytuację mam z moim aktualnym laptopem (XPS).

 

Tego nie rozumiem. Co to znaczy "za mocny"? W jaki sposób objawia się to na Twoim XPS-sie?

 

Ogólnie uważam, że opcja z wypasionym MBP16 jest zdecydowanie lepsza. Po co Ci 2 komputery, z których każdy będzie słabszy od tej 16-ki?


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 24 marca 2020 - 07:30


#3 ktos-inny

ktos-inny
  • 101 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 marca 2020 - 09:47

z XPSami jest tak ze jak sie weźmie i9, to throttling jest tak masakryczny ze realnie czasem jest gorzej niz z i7. 

Moze o to chodzilo?

 

Sam mam podobny dylemat, niby Apple ogarnęło w końcu i9, ale jak sie wygrzeje zarówno CPU iak i GPU , to schodzi poniżej base clock...



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 24 marca 2020 - 09:51

Jak cały czas chcesz mieć gaz do dechy, to pozostają tylko komputery stacjonarne.  I to te z dobrze zrobionym chłodzeniem. Niezależnie od marki.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 24 marca 2020 - 09:52


#5 ktos-inny

ktos-inny
  • 101 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 marca 2020 - 09:58

Zgadza sie, chodzi jednak o to, że przynajmniej w przypadku starszych XPSow, można było wybrać  "za mocny sprzęt" . 

Wiadomo, ze naleśnik zawsze padnie w throttling, ale jeden szybciej inny wolniej.



#6 Greeenone

Greeenone
  • 2 postów

Napisano 29 marca 2020 - 23:30

Serdecznie dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

@Mikołaj, No widzisz, zawsze żyłem w przekonaniu, że MacOS radzi se lepiej. Naczytałem się, że to przez to że system jest "robiony" pod daną grupę podzespołów. Dziękuje za wyprowadzenie z błedu

 

Przed moim XPS'em miałem Acera Aspire 7750G (i7-2k HQ, 8gb ram, słaba grafika) i dość często łapał zwiechy, długo ładował niektóre programy itd. Po 7 latach, gdy komputer się rozsypał, postanowiłem nie żałować pieniędzy na komputer i kupiłem XPS'a w najmocniejszej konfiguracji. Przez cały ten czas mam wrażenie że nie wykorzystałem nawet 50% mocy komputera (Albo tego nie zauważyłem). Teraz trochę żałuje (Laptop jest świetny) ponieważ mogłem za tą cenę kupić maca.

 

Co do dwóch komputerów, to właśnie miałem nadzieję, że te podstawowe konfiguracje dadzą radę. Zamiar był taki, że jeden byłby w domu (Mac mini) a Macbooka bym zabierał ze sobą do biura. Z plikami nie ma problemu ponieważ wszystko jest i tak na domowym NAS'ie






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych