Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Izolowanie sieci dla urządzeń IoT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 skowyrnie

skowyrnie
  • 15 postów

Napisano 29 lutego 2020 - 10:41

Cześć,

 

Ostatnio zagłębiam się w temat zabezpieczenia urządzeń IoT, które chce zakupić do swojego mieszkania. Kilka tygodni temu natknąłem się na informacje o routerach mesh posiadających wsparcie HomeKit (izolowanie de facto produktów smart od dostępu do sieci). Pojawiło się jednak pytanie, co z urządzeniami, które potrzebują dostępu do routera przez ethernet? Wszystkie routery Linksys Velop mają 1 gniazdo Ethernetu do wykorzystania. W sytuacji używania kilku urządzeń wymagających takiego dostępu (bramki) powstaje problem. Czy ktoś może wie jak to rozwiązać, albo zna jakieś alternatywy dla tego systemu?

 

 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lutego 2020 - 10:42

Jakikolwiek switch powinien rozwiązać problem

#3 skowyrnie

skowyrnie
  • 15 postów

Napisano 29 lutego 2020 - 10:44

Rozumiem, że w wolne miejsce Ethernetu podłączyć switcha, a do niego wszystkie urządzenia IoT. Tylko czy taki switch będzie "blokował" dostęp do internetu dla urządzeń zgodnie z ustawieniami routera w HomeKit?



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lutego 2020 - 10:53

Nie wiem, jak wyglądają ustawienia w tym routerze, ale jeśli się da zablokować net dla portu ethernet, to wszystko, co jest do niego podpięte powinno się także odciąć.

U mnie w routerze AmpliFi, mam możliwość odcięcia od sieci poszczególnych urządzeń, na podstawie adresów MAC. Jak to jest w Linksysie niestety nie wiem.

#5 skowyrnie

skowyrnie
  • 15 postów

Napisano 29 lutego 2020 - 12:29

Dlatego pytam o konkretne rozwiązanie dotyczące urządzenia, które posiada wsparcie HomeKit. To, że można odciąć dostęp dla internetu do podłączonych urządzeń to rozumiem, ale nie o to pytałem.

 

Wiem, że można zrobić VLAN dla urządzeń IoT na routerze niewspierającym HomeKit, jednak jak wyczytałem w sieci, to już wyższa szkoła jazdy (brak jasnych instrukcji jak to zrobić). 



#6 skowyrnie

skowyrnie
  • 15 postów

Napisano 01 marca 2020 - 21:14

Zastanawiałem się jeszcze nad całą sprawą. Może zadam ogólne pytanie, czy kto może się podzielić spostrzeżeniami jak najlepiej zabezpieczyć sieć domową dla urządzeń IoT?

Wyczytałem, że do tej samej sieci, w której znajduje się komputer, czy telefon, nie powinno połączać się urządzeń smart home. Rozumiem, kwestie bezpieczeństwa. Teraz pojawia się pytanie - jak to rozdzielić? Stawiać dwie sieci na kilku routerach? Wiem ze istnieją VLAN-y, ale to już wyższa szkoła jazdy. Co z przystawka ATV? Ona powinna być wtedy też w tej innej sieci, co te urządzenia? Jak wówczas korzystać ze strumieniowania dźwięku z telefonu np, do głośników? 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych