Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Połączenie MB Pro z monitorem przez DP a kwestia USB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2020 - 13:28

MB Pro 13 late 2013. Zakupiłem niedawno monitor Della U2715. Do podłączenia użyłem zwykłego kabla mini DP na standardowe DP, więc w MB podłączone pod port Thunderbolt 2. Obraz działa bez zarzutu ale podłączane do portów USB w monitorze urządzenia nie są wykrywane przez MB. Czy możecie pomóc w czym leży problem? Zły kabel? Nie da się podłączyć tak, żeby porty USB (a jest ich tam sporo;) w monitorze były wykrywane?

 

Przy okazji czy jest możliwość takiego podłączenia żeby MB z przykrytą obudową i BEZ podłączenia do zasilania przez kabel był w stanie obsługiwać monitor? Obecnie jak podłączę zasilanie i zamknę ekran MB to działa super - obraz jest wypuszczany na monitor. Jak tylko odłączę zasilanie to monitor gaśnie. Powinno się dać, gdyż MB z podniesionym ekranem działa bez problemu, ale bateria szybciej się zużywa bo oba monitory na raz są obsługiwane.

 

Z góry dzięki za pomoc z powyższymi problemami.



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 lutego 2020 - 13:42

DP, jak sama nazwa wskazuje, transmituje tylko obraz.

1) nie masz w ten sposób usb, bo tylko obraz - musiałbyś podpiąć się kablem USB<->USB między komputerem a monitorem;

2) nie masz w ten sposób zasilania, więc się MacBook usypia.

 

Kiedyś monitory Apple miały taki 'jeden, a potrójny' kabelek, w sensie z monitora wychodził jeden, a po stronie komputera miał trzy końcówki - ale w takich-o monitorach rynkowych (z całym szacunkiem dla Della, też mam ich sprzęt i działa świetnie) będziesz miał tak, jak teraz.

 

W nowszych MacBookach z portami usb-C możesz kupić monitor, który po tym samym kabelku, co obraz, przesyła też zasilanie - ale nie wiem, co wtedy z USB, nie testowałem nigdy, bo mój nie umie zasilać i mam osobno zasilanie, a osobno kabelek usb-c<->DP.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2020 - 14:14

Monitor powinien mieć wejście USB typu B do podłączenia przewodem z komputerem, wtedy będzie działał w nim hub USB.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2020 - 14:59

czy jest możliwość takiego podłączenia żeby MB z przykrytą obudową i BEZ podłączenia do zasilania przez kabel był w stanie obsługiwać monitor?

Nie. Clamshell mode jest dostępny tylko przy podłączonym zasilaniu.

https://support.appl.../pl-pl/HT201834



#5 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2020 - 15:52

DP, jak sama nazwa wskazuje, transmituje tylko obraz.

1) nie masz w ten sposób usb, bo tylko obraz - musiałbyś podpiąć się kablem USB<->USB między komputerem a monitorem;

2) nie masz w ten sposób zasilania, więc się MacBook usypia.

 

Kiedyś monitory Apple miały taki 'jeden, a potrójny' kabelek, w sensie z monitora wychodził jeden, a po stronie komputera miał trzy końcówki - ale w takich-o monitorach rynkowych (z całym szacunkiem dla Della, też mam ich sprzęt i działa świetnie) będziesz miał tak, jak teraz.

 

W nowszych MacBookach z portami usb-C możesz kupić monitor, który po tym samym kabelku, co obraz, przesyła też zasilanie - ale nie wiem, co wtedy z USB, nie testowałem nigdy, bo mój nie umie zasilać i mam osobno zasilanie, a osobno kabelek usb-c<->DP.

To inaczej zapytam. Przecież technicznie w MB mimo, że port jest fizyczny jak miniDP, to jest to naprawdę Thunderbolt2. Czy w takim razie nie załatwi sprawy jakiś hub? Chodzi o to bym podłączał się tylko jednym kabelkiem z MB do np takiego huba a miał funkcjonalność transferu obrazu, dźwięku, port RJ45 (1gbit), urządzeń USB (nie musi być usb3 ale byłoby fajnie). Wiem, że DP to tylko obraz ale Thunderbolt to już przecież cały kombajn.

Genralnie taka funkcjonalność jak tu https://kilojablek.p...lay-Port.html. mi wystarczy ale to chyba wszystko jest na USB C więc tylko do nowszych MB (Thunderbolt3) to się nadaje, tak?

 

A przy okazji bardzo prosta apka do osiągnięcia funkcjonalności uzywania monitora w clamshell bez zasilania, jest pod tym adresem, jakby ktoś potrzebował.


Użytkownik nivepl edytował ten post 07 lutego 2020 - 16:46


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 lutego 2020 - 16:54

Tylko wtedy Ci bateria umrze w moment ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2020 - 16:55

Tylko wtedy Ci bateria umrze w moment ;-)

Dlaczego? monitor przecież ma swoje zasilanie, a co więcej laptop nie podświetla swojego ekranu, więc czemu miałby spadek baterii być szybszy?



#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 lutego 2020 - 16:57

Bo musi wysłać obraz na zewnątrz i go przeprocesować pod tym kątem.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2020 - 17:01

Bo musi wysłać obraz na zewnątrz i go przeprocesować pod tym kątem.

 

Potestuję ale póki co używam już tak parę godzin i nie zauważyłem szybszego zużycia baterii. Ale trzeba pamiętać, żeby ręcznie przełączyć na tryb zwykły gdy się nie używa w ten sposób monitora bo MB nie przejdzie w tryb uśpienia po zamknięciu obudowy i to może być niefajne w skutkach.



#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 lutego 2020 - 17:13

Pierwsze - dział - przenoszę. Drugie. Od kiedy TB i display port to to samo? Jak łączysz komputer kablem miniDP do DP to uzyskujesz sygnał DP a nie TB. Aby uzyskać połączenie jak w Thubderbolt Display musisz mieć monitor obsługujący TB1 lub TB2 (USB-C pomijam) inaczej musisz łączyć się przez huba, aby porty USB i inne urządzenia były widoczne. TB ma możliwośc zmieszania sygnału DP, jednak DP nie podaje sygnału TB i dla tego nie działają Ci porty monitora.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#11 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 lutego 2020 - 19:28

Pierwsze - dział - przenoszę. Drugie. Od kiedy TB i display port to to samo? Jak łączysz komputer kablem miniDP do DP to uzyskujesz sygnał DP a nie TB. Aby uzyskać połączenie jak w Thubderbolt Display musisz mieć monitor obsługujący TB1 lub TB2 (USB-C pomijam) inaczej musisz łączyć się przez huba, aby porty USB i inne urządzenia były widoczne. TB ma możliwośc zmieszania sygnału DP, jednak DP nie podaje sygnału TB i dla tego nie działają Ci porty monitora.

To już ustalone. Moje kolejne pytanie dotyczyło jaki hub będzie pasować do MB Late 2013? Bo większość tych które znajduje mają po stronie z MB połączenie USB C.



#12 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 lutego 2020 - 10:04

To już ustalone. Moje kolejne pytanie dotyczyło jaki hub będzie pasować do MB Late 2013? Bo większość tych które znajduje mają po stronie z MB połączenie USB C.

Stacja dokująca TB2 - większość wycofana z produkcji, a te co można jeszcze zamówić, mocno przewyższają cenę 1000zł (np. OWC OWCTB2DOCK12P  - cena 905 zł netto w hurtowni + VAT + marża sprzedawcy). W/g mnie musisz szukać jakiejś używki.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#13 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 lutego 2020 - 17:52

Stacja dokująca TB2 - większość wycofana z produkcji, a te co można jeszcze zamówić, mocno przewyższają cenę 1000zł (np. OWC OWCTB2DOCK12P  - cena 905 zł netto w hurtowni + VAT + marża sprzedawcy). W/g mnie musisz szukać jakiejś używki.

To chyba sobie daruję, 1000 zł za stację dokującą to zbyt dużo jak na moją kieszeń. Poczekam raczej na wymianę lapka, która się szykuje za rok dwa i wtedy już na usbc coś kupię, co można za ok połowę tej ceny nabyć.

Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych