Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Mid 2010 JATM - nie formatuje dysków wewnętrznych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nkardo

Nkardo
  • 17 postów

Napisano 18 stycznia 2020 - 14:15

Proszę o usunięcie poprzedniego wpisu z powodu zbyt ogólnej nazwy.

Proszę o pomoc. Nie idę na łatwiznę, spędziłem wiele czasu na google i forach. Próbowałem wielu rzeczy. Przekładałem dyski kilkanaście razy.

Mój laptop to MacBook Pro mid 2010

Na końcu powód, z którego robiłem świeża instalacje.
Wiem, ze ściana tekstu. Może ewentualna pomoc przysłuży się nie tylko mnie, a także innym w bliższej lub dalszej przyszłości.

Problem nie tkwi w wadliwym dysku, bo na dwóch ssd jest identyczny. Nie tkwi również w apfs, bo drugi dysk nigdy w apfs nie był wymazywany. Obu dysków nie da się wymazać w żadnym systemie plików (jeden czasami ex-fat się dało) przy ssd w środku laptopa, zaś przy podłączeniu w kieszeni przez USB formatuje na wszystkie sposoby. Z tego powodu nie przywrócę z timemachine, bo wywala na początku błąd, żebym wybrał inny dysk. Nie zainstaluję z neta, bo wywala błąd po kilku minutach, inne instalacje świeżego systemu (high sierra i el captain) wywala po kilku minutach. Z desperacji snow leopard z płyty również.

Próbowałem także wkładać do środka oryginalny dysk hdd od tego laptopa i z kopii timemachine na nim odtwarzać system na dysku ssd w kieszeni pod USB. System działał, choć wolno, ale po włożeniu ssd do środka nie kończył się uruchamiać. W kieszeni przez USB działało WIFI przez AirPort. Piszę to, bo nie działał internet, gdy w desperacji przy starego hdd w środku z kopii timemachine odtworzyłem Sierrę (nie polecam, nie współpracuje zbytnio i ładowała się kilkanaście minut), po wyłączeniu i uruchomieniu odzyskiwania w narzędziach dyskowych zrobiłem obraz dysku i odtworzyłem go na ssd.

Uuchomił się odtworzony z obrazu zrobionego kombinowaniem, tylko bez internetu (wszystko wskazywało, ze działa, ikona AirPort i ustawienia, ale nie działał ani safari ani nawet nie łączyło przy próbie wpisania hasła iCloud).
Taka była przyczyna świeżej instalacji na samym początku. Jest net, a go nie ma oraz powolność, bo w monitorze aktywności mnóstwo zasobów zżerał proces, dokładnie nie pamietam, coś związane z raportowaniem błędów. Zaczęło się po komunikacie o braku wolnej pamięci ram.

Dziękuję za poświęcony czas i jeszcze raz bardzo proszę o pomoc.

#2 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 stycznia 2020 - 14:22

A taśma dysku? To był popularny problem
Fallout ...war, war never changes...

#3 Nkardo

Nkardo
  • 17 postów

Napisano 18 stycznia 2020 - 15:10

Dziękuję za pomoc i pomysł. Wypnę napęd i podepnę ssd i okaże się. Liczę, ze to to, a nie płyta główna. Odnośnie drugiego ssd, to dopiero go kupiłem, bo byłem pewny po wielu informacjach w sieci, ze problem tkwi w apfs. Liczyłem, ze nowy dysk będzie rozwiązaniem. Nie pomyślałem o taśmie, bo przekładałem do momentu awarii tylko 2 razy dysk. Jeszcze raz Dziękuję za pomysł i pomoc.

Jeśli ktoś ma inny pomysł, chętnie przeczytam.
Taśma od napędu DVD ma inną „końcówkę” więc nici ze sprawdzenia. Miałem kupić kieszeń wewnętrzną na drugi dysk, bo napęd średnio działa, wiec dopiero około środy sprawdzę, czy to wina taśmy. Jakieś inne sugestie w tym czasie miłe widziane.

#4 Nkardo

Nkardo
  • 17 postów

Napisano 27 stycznia 2020 - 12:17

Dziękuję Daniel Była to wina uszkodzonej taśmy.

 

Do ludzi z podobnym problemem, którzy w przyszłości trafią na wątek:

-jeśli jest uruchomiony tryb recovery, to nie sformatujecie dysku, bo na nim jest zapisane wspomniane recovery i nie jest to wina wadliwej taśmy. Poprzez internet recovery również zapisuje na dysku. Trzeba po prostu podpiąć pod usb przez zewnętrzną kieszeń i tam sformatować. Jeśli macie 2 dyski, a system jest na drugim wpiętym w wewnętrzną kieszeń zamiast napędu dvd, recovery również będzie się zapisywało na pierwszym i też go nie sformatujecie bez wyjmowania. Jeśli sformatujecie przez usb w kieszeni zewnętrznej i po włożeniu nie da się sformatować ani stworzyć partycji, wtedy taśma jest uszkodzona. Zapłaciłem 25 złotych za nową. Sprawdźcie dokładnie model taśmy (jest pod jej spodem), bo są 2 rodzaje. Drugi jest tańszy i kosztuje 2 dychy. Są też na popularnym portalu z naprawami jabłek i nie tylko, ale kilkukrotnie droższe. Różnią się łatwością montażu. Mają "dolny element" kompletny (wystarczy go odkręcić i przykręcić 2 śrubkami) zaś w tym tanim, trzeba samemu odłączyć ten element ze starej taśmy i połączyć z nową. Wystarczy trochę cierpliwości, nie ma sensu przepłacać.

 

Pamiętajcie, że High SIerra przeformatuje partycję na Apfs, ale bez problemu można wrócić do kronikowalnej apple, jeśli zdecydujecie się na szybszą na mid 2010 według mnie sierrę.


Użytkownik Nkardo edytował ten post 27 stycznia 2020 - 12:22





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych