Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zachować datę zdjęcia przy eksporcie jako .jpg z aplikacji Zdjęcia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michał Ciachowski

Michał Ciachowski
  • 3 postów

Napisano 05 stycznia 2020 - 20:51

Witam wszystkich,

 

męczę się od dłuższego czasu z tematem zgrywania zdjęć z IOS na dysk zewnętrzny. Naprawdę ciężko zrozumieć jak taka prosta czynność może być tak problematyczna w całym ekosystemie Apple.

 

Ponieważ aplikacja Pobieranie obrazów zawiesza się przy większej ilości zdjęć (chcę zgrać zdjęcia z całego roku czyli kilka tysięcy zdjęć), jestem zmuszony do używania aplikacji Zdjęcia. Po zaimportowaniu zdjęć z IOS na macOS chcę następnie je wyeksportować z aplikacji Zdjęcia do zwykłego odrębnego katalogu na jakimkolwiek dysku. Okazuje się, że mam dwie opcje eksportowania zdjęć - można domyślnie wyeksportować zwyczajnie je przenosząc (przeciągając) - wtedy zapisują się w formacie .jpg , albo specjalnie eksportując opcją eksportowania niezmodyfikowanego oryginału w formacie .HEIC  

I tu zaczyna się problem. Eksportowanie domyślne do formatu .jpg modyfikuje datę utworzenia zdjęcia na czas kiedy to robię. Nie muszę wspominać, że jest to nie do przyjęcia dla każdego, kto chce sobie magazynować posortowane zdjęcia na dyskach zewnętrznych.

Z kolei eksportowanie niemodyfikowanego zdjęcia zachowuje właściwą datę, ale taki format jest mi niepotrzebny, bo magazynując zdjęcia w katalogu na oddzielnym dysku a'la serwer nie mogę takiego formatu odczytać programem obsługującym ten a'la serwer. Dlatego chciałbym zostać przy .jpg ale oczywiście z zachowanymi datami utworzenia zdjęcia, bo tylko tak ma to sens. 

 

Czy jest na to jakaś rada?

 

 

 #2 cronopioverde

cronopioverde
  • 3 458 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 06 stycznia 2020 - 00:18

Tylko data modyfikacji pliku się zmienia w przypadku eksportu jako .jpg. Metadane Exif zostają niezmienione. Wystarczy więc skorzystać z nich do zmiany czasu modyfikacji pliku. Pomoże tu exiftool.

 

Komenda:

exiftool "-DateTimeOriginal>FileModifyDate"

po niej wstaw spację i przeciągnij w okno Terminala folder zawierający te wyeksportowane .jpg-i.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 Michał Ciachowski

Michał Ciachowski
  • 3 postów

Napisano 06 stycznia 2020 - 00:54

Ok, dzięki wielkie za pomoc , sposób działa, choć jest daleki od intuicyjnego.. najważniejsze, że da się "uratować" zdjęcia przeniesione do tej aplikacji Zdjęcia, które zostały już wykasowane z iphona.

 

Mam jeszcze problem z plikami wideo zapisanymi w .m4v - te nie przywróciły swojej daty. Jest na to jakaś komenda? #4 cronopioverde

cronopioverde
  • 3 458 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 09 stycznia 2020 - 00:00

Obawiam się, że tu już tak „łatwo” nie będzie. Można pokombinować, jeżeli komuś śmiertelnie zależy, ale tego kombinowania jest więcej niż zdrowego rozsądku, więc się chyba nie opłaca. Ponownie trzeba by użyć exiftool i Automatora, i znowu exiftool. Chyba że ktoś zna prostsze podejście. Osobiście nie napotkałem, choć i też przesadnie nie szukałem. Nie miałem potrzeby.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych