Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

nowy zielony użytkownik - MacOS x 10.4.11

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 scigacz1975

scigacz1975
  • 1 postów

Napisano 05 grudnia 2019 - 22:45

Witam - mam prośbę

dostałem od znajomego iMac g5 - znajomek wziął go z jakiejś wystawki w Szwecji, komp jest w szwedzkiej konfiguracji językowej, nie miał myszki ani klawy. Klawę dokupiłem Mac-ową bo doczytałem że klawisz command potrzebny. W sumie to pewnie nie byłby warty uwagi ale spodobał się  mojemu młodemu. I weź tu wytłumacz 10-cio latkowi ze ojciec całe życie na PC-cie siedzi. Młody się uparł ze chce się na tym macu pouczyć i muszę coś zrobić. Pierwsze co to chciał bym system postawić nowszy bo nic mu nie chce działać, druga rzecz - polska konfiguracja. Tyle że ja zielony w Macu i pomoc potrzebna, kolejna sprawa że nie mam hasła do admina i nie wiem jak to obejść. W PC-cie robię format, stawiam system i po sprawie, chyba że dysk ma hasło to już trzeba grzebać. A tu nie wiem co i jak, nawet jak się system stawia.

I tu dochodzimy do sedna - nie chcę śmiecić na forum, więc pytanie gdzie mam się zapytać żeby ktoś łopatologicznie przetłumaczył

dane maca

Mac OS x

v. 10.4.11

n: iMac G5

mod: PowerMac 8.2

cpu: PowerPC G5 (3.0) 1.8GHz

serial: w85207s6dsx

ram 1Gb 

Pomoże mi  ktoś?

Pozdrawiam 

#2 DanielF

DanielF
  • 5 191 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 06 grudnia 2019 - 05:51

Najnowszy system jaki zainstalujesz to 10.5 i musisz go kupić w wersji box (czarna płyta) bo szare oem nie wejdą.
Hasło admina powinno dać się zmienić - wpisz w Google how to Reset admin password MacOS 10.14 -
Polska wersja MacOS natywnie była od 10.5 - do 10.4 były nakładki ale je teraz ciężko zdobyć

Fallout ...war, war never changes...

#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 742 postów

Napisano 06 grudnia 2019 - 11:01

To komputer  procesorem PowerPC a nie z Intelem, więc trudno mieć nadzieję na aktualne oprogramowanie, chyba, że od jakichś hobbystów. Apple zmieniło totalnie architekturę i przeszło na Intela. Dlatego Power PC stało się zabytkiem. To sprawia, że jest trudniej niż z 14-letnim PC. System Leopard (10.15) widziałem na ebay (ponoć nieużywana płyta retail (nie OEM!!!)) koło 30$. Wtedy Apple kazało sobie płacić za każdy upgrade, więc są zabezpieczenia. Obawiam się, że w dzisiejszych czasach ten komputer nie ma wartości użytkowej.

#4 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 079 postów
  • SkądPoznan

Napisano 12 grudnia 2019 - 07:20

Nie dramatyzowałbym ,że nie ma wartości użytkowej ;-) Aż tak źle nie jest. Owszem demon prędkości to nie jest ale coś tam można porobić.

System jeśli po polsku to 10.5. 

Przeglądarka - polecam TenFourFox https://www.floodgap...are/tenfourfox/ działa lepiej niż safari 

o youtubie raczej zapomnij  - chyba ,że coś w niewielkiej rozdziałce. 

Filmy da radę obejrzeć za pomocą VLC https://www.videolan...-macosx.pl.html

co do zabezpieczeń - mam oryginalnego Leo w wersji 5cio stanowiskowej - nie kojarzę ,żebym miał kiedykolwiek problem ze zrobieniem kopi płyty.

#5 ftpd

ftpd

Nie.

• 18 927 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 grudnia 2019 - 11:51

Wspaniały jest ten tytuł, doprawdy.

Zostawię, skoro poleciały odpowiedzi, ale więcej w sensownie nazwanym temacie poproszę.

---
Jestem Grammar Nazi. Nie znoszę błędów, leni, idiotów i hipsterów.
NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.
NIE odpisuję na wiadomości najeżone błędami. Nie chce mi się męczyć oczu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych