Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MACBOOK PRO A1286 2011 wyłącza się podczas ładowania systemu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek12

Marek12
  • 2 postów

Napisano 30 listopada 2019 - 13:44

Witam, mam problem dość powszechny na tym forum, ale nie znalazłem rozwiązania. Mój macbook pro a1286 (2011) wyłącza się podczas ładowania systemu, ale w różnych wariantach.

Dziś mi się o nim przypomniało i zacząłem przy nim kombinować. A więc:
1. Włącza się i przy pasku ładowania się resetuje (w połowie ładowania) i tak bez przerwy.
2. Przetrwał pasek ładowania, załadował się do okna wyboru sieci. Nie zdążyłem najechać kursorem na odpowiednią i już się zresetował. 
3. Im dłużej się resetował tym częściej wybierał albo opcje pierwszą albo drugą.
4. Zrestartowałem go na przycisku POWER i użyłem kombinacji przycisków cmd + option + P + R (NVRAM). Dlaczego? nie wiem, chwyciłem się jak tonący brzytwy. Ale laptop załadował się do okna wyboru użytkownika. Wybrałem swojego użytkownika i przy próbie logowania i zatwierdzenia hasła laptop znów się zresetował. 

Próbowałem włączyć maca wraz z naciśniętym shiftem w trybie bezpiecznym. Nic się nie stało po za kolejnym resetem ;)
Już wiele miesięcy wcześniej miałem z tym problem, ale jakoś udało mi się system odpalić na wbudowanym dysku hdd i dziś myślałem że problemem jest jedynie dysk SSD. Dysk SDD na windowsie jest niewidoczny, przez CrystalDyskInfo też dysku nie widać więc używam że padł całkowicie, chyba że jest inne rozwiązanie aby go jeszcze sprawdzić. Mac już jedną operację przechodził ale na chwilę obecną bez faktury nie jestem w stanie napisać czy była to płyta główna czy problem z kartą graficzną.



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 grudnia 2019 - 09:37

Ewidentny problem z grafiką. W tych modelach trzeba bardzo uważać, aby wymienić grafikę na oryginalny układ, a nie chiński "szlif" (czyli układ używany, zeszlifowany i "nabite" nowe znaczniki Data Code). Wymiana grafiki na szlif skutkuje takimi usterkami. Na usprawiedliwienie serwisu dodam, że ja dopiero w tym roku dowiedziałem się jakie układy są oryginalne (nr, seryjne), więc jest to wiedza tajemna i serwis miał prawo nie wiedzieć co montuje.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 Marek12

Marek12
  • 2 postów

Napisano 01 grudnia 2019 - 11:52

Witam, dziękuje za odpowiedź, trochę się tego obawiałem bo ostatni rachunek rok temu wyniósł mnie 900 pln (znalazłem papiery i dotyczyły one jednak naprawy grafiki) a i tak ponownie strzeliło...  Teraz pytanie, czy warto teraz ponownie pchać się w naprawę układu graficznego? Chiński kosztował 900 złotych więc ile może kosztować oryginalny? A dodatkowo taki układ, na chłopski rozum raczej będzie pochodził z innego laptopa, bo jednak modele z 2011 są już raczej archaiczne. Można rzec że jest to ruletka. 



#4 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 grudnia 2019 - 12:48

To w zależności od obsady płyty. Oryginalne układy pracują tylko i wyłącznie z 1G VRAM (Video RAM - do sprawdzenia w jabłko-ten mac). Tych co pracują z 512MB (czyli HD6750) oryginalnych nie ma od 2015 roku - wszystko co jest sprzedawane to szlify. W celu skutecznej naprawy trzeba wymienić kości VRAM z 512 na 1G (chyba, że fabrycznie masz zamontowane 1G np. w early 2011 procesor 2,2GHz lub we wszystkich z CPU 2.3; 2.4GHz) + założyć oryginalny układ. Koszt takiej naprawy to 1250 zł bez pamięci lub 1250 + 4x75 zł  = 1550 zł przy wymianie pamięci. To samo przy grafice HD6470 z 256MB VRAM (CPU 2.0GHz), z tym, że tu dodatkowo dochodzą koszty przystosowania płyty z starej grafiki (seymur) do nowszej (whistler) - czyli dołożenie ok 50 elementów pasywnych (rezystory i kondensatory). Bezwzględnie, ze względu na konstrukcję płyty należy pamiętać o corocznej konserwacji po naprawie. Z w/w powodu (brak układów) nie ma możliwości naprawy maców mini z grafika dedykowaną.

 

Spróbuj jednak zareklamować usługę. Jest to normalna sprzedaż i jeżeli nie ograniczono Ci praw rękojmi do 12 msc obowiązują normalne procedury 24-rech msc. rekojmi. Dla jasności - ograniczenie rękojmi musi być na piśmie.

 

Co do "ruletki" w zeszłym roku był wypust układów dla Dell-a, stąd są nowe na rynku (D/C 2018), a i spory jest zapas z 2012 rocznika.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych