Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro 2019 vs 2015


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 19 listopada 2019 - 13:06

Cześć wszystkim, mam dylemat odnośnie kupna Macbooka, zastanawiam się nad dwoma modelami:

* Najtańszym Macbookiem Pro 13 cali z 2019 roku (8 GB ramu, intel i5)

* Poleasingowym Macbookiem Pro 15 cali z 2015 roku (16 GB ramu, intel i7)

Zastosowania, to przede wszystkim:

- Praca biurowa - otwarte wiele kart w przeglądarce, programy biurowe, praca w trybie monitor + laptop

- Amatorski montaż filmów

Chciałbym też, żeby sprzęt posłużył mi kilka lat. 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2019 - 13:28

Jeśli rozważasz nowego 13", a możesz się wstrzymać, to radziłbym poczekać. Na 95% kolejny model otrzyma zdecydowanie mniej awaryjną klawiaturę (podobną, jak ta z 2015 r.), a w kontekscie tego, że planujesz zakup na kilka lat, to wydaje się dość istotne.



#3 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 19 listopada 2019 - 14:42

Dzięki za radę :) Wezmę ją pod uwagę jednak nie wiem czy się uda, bo raz że mój obecny sprzęt powoli przestaje być wystarczający (a obstawiam ze premiera nowych Macbooków byłaby za ok. 12 miesięcy a nie na początku 2020), a dwa że nie wiadomo jaka będzie cena nowych modeli.



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 19 listopada 2019 - 16:04

Trudna decyzja. 16 GB kusi. Jak 15 nie ma dyskretnej karty graficznej to wydajnościowo (poza RAM) powinna być podobna liga. Ale - gabaryty i masa to kluczowa różnica. Kupowanie modelu 2015 to raczej do pracy stacjonarnej... Mi 8GB styka.



#5 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 19 listopada 2019 - 16:41

No właśnie ten ram sprawił, że zacząłem zastanawiać się nad wersją z 2015 roku (gabaryty i masa mi nie przeszkadzają, bo obecnie nawet z cięższy laptop nie jest dla mnie problemem jeśli chodzi o mobilność - pracuję głównie stacjonarnie raz-dwa razy na miesiąc potrzebuję skorzystać z laptopa poza domem). Jestem ciekaw jak ilość ramu przekłada się na komfort pracy. Zwykle mam otwarte powyżej 15 kart w przeglądarce, do tego pracuję na dwóch przestrzeniach/puliptach, więc nie wiem czy nie będzie go brakować.



#6 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 listopada 2019 - 16:47

Btw model 2019 13” 8gb o wyzszym taktowaniu tj 4-rdzeniowy 2,4 z turbo boost do 4,1 jest wyraznie mocniejszy niz podstawowy?

#7 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 20 listopada 2019 - 08:13

Jeśli rozważasz nowego 13", a możesz się wstrzymać, to radziłbym poczekać. Na 95% kolejny model otrzyma zdecydowanie mniej awaryjną klawiaturę (podobną, jak ta z 2015 r.), a w kontekscie tego, że planujesz zakup na kilka lat, to wydaje się dość istotne.

 

Obejrzałem wczoraj filmik "dlaczego ludzie kupują maki" Włodka Markowicza i on poruszał tam temat używanych maków, że jak kupi za o ile dobrze pamiętaj 2400 zł, to sprzeda po roku za tę samą kwotę lub trochę mniejszą. Jestem ciekaw ile jest w tym prawdy, bo przeszedł mi do głowy pomysł, żeby kupić takiego "przejściowego" macbooka, którego za rok, jak wyjdą nowe 13 po prostu sprzedam. 



#8 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2019 - 10:00

Obejrzałem wczoraj filmik "dlaczego ludzie kupują maki" Włodka Markowicza i on poruszał tam temat używanych maków, że jak kupi za o ile dobrze pamiętaj 2400 zł, to sprzeda po roku za tę samą kwotę lub trochę mniejszą. Jestem ciekaw ile jest w tym prawdy, bo przeszedł mi do głowy pomysł, żeby kupić takiego "przejściowego" macbooka, którego za rok, jak wyjdą nowe 13 po prostu sprzedam. 

 

To co mówił Markowicz w swoim filmie, jest już nieaktualne. A dochodzi do absurdu, że maki z 2015 są droższe od tych produkowanych później. Dlaczego?
Apple w 2015 roku eksperymentalnie wypuściło nicniemającego, nienaprawialnego MacBooka 12". Cena też była eksperymentalna. Eksperyment się powiódł. Więc od 2016 wszystkie maki są absurdalnie drogie, nienaprawialne i pełne nieusuwalnych wad konstrukcyjnych. 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#9 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 10:55

To co mówił Markowicz w swoim filmie, jest już nieaktualne. A dochodzi do absurdu, że maki z 2015 są droższe od tych produkowanych później. Dlaczego?
Apple w 2015 roku eksperymentalnie wypuściło nicniemającego, nienaprawialnego MacBooka 12". Cena też była eksperymentalna. Eksperyment się powiódł. Więc od 2016 wszystkie maki są absurdalnie drogie, nienaprawialne i pełne nieusuwalnych wad konstrukcyjnych. 

Czyli czysto teoretycznie kupując używanego MacBooka z 2015 roku są większe szanse na to, że straci on mało na wartości przez najbliższy rok, niż nowy Macbook ze sklepu?



#10 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 10:59

Zawsze tak jest.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#11 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2019 - 11:04

Czyli czysto teoretycznie kupując używanego MacBooka z 2015 roku są większe szanse na to, że straci on mało na wartości przez najbliższy rok, niż nowy Macbook ze sklepu?

Raczej tak, bo są one najbardziej poszukiwane. Jak już bierzesz 15" to szukaj 16GB ram i7. SSD można wymienić na współczesny o dowolnej pojemności.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 21 listopada 2019 - 12:04

SSD można wymienić na współczesny o dowolnej pojemności.

Tylko teoretycznie. To nie są zwykle dyski.

#13 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 12:20

Weź też pod uwagę to, jak długo będzie wspierany. Ja mam zmaksowanego MBP z początku 2013 i lada chwila nic już w nim nie naprawię w oficjalnym serwisie, bo Apple go porzuci. Po zapytaniu o wymianę baterii, usłyszałem w Cortland, że nie dają gwarancji, że do niego dostaną baterię.

Podejrzewam, że Catalina to też ostatni system jaki zobaczy. Mocy mu nie brakuje i nie mam powodów do jego wymiany, ale to już dziadek i nowości już nie dostanie.


Użytkownik m-graficzny edytował ten post 21 listopada 2019 - 12:20

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#14 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 13:41

Iro jest fanem pisania o wadliwych klawiaturach ale zapomina dodać że mamy przecież program naprawczy. Dawniej rzeczywiście było niefajnie. Teraz nie ma aż takiego bólu. Zwłaszcza że modele 2018/2019 i tak sporadycznie mają problemy z klawiaturami. 

Ja bym nie przesadzał bo wiele osób w tym ja ma takie modele i daje radę. Ba ja mam 2016 klawiaturę mi wymienili i jakoś nie płaczę. Choć czas pracy na baterii w tym modelu jest żenujący ;) Oczywiście model 2015 to mega fajny sprzęt ale dla kogoś kto już go ma i po prostu trzyma jak najdłużej się da. Kupno takiego sprzętu w tej chwili to strata pieniędzy bo niedługo Apple wycofa go ze wsparcia i tyle z niego będzie. Nie liczmy że tego nie zrobią bo im szybciej go wywalą tym szybciej zmuszą ludzi do przejścia na nowsze modele. 

Jeżeli szukasz sprzętu na 2-maks 3 lata to możesz brać 2015. Jeśli chciałbyś aby służył ci dłużej lepiej wziąć nowszy model chyba że aktualizacje systemu nie są dla ciebie aż tak istotne. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 21 listopada 2019 - 14:15

  • m-graficzny lubi to

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#15 Wikilikis

Wikilikis
  • 6 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 17:52

Weź też pod uwagę to, jak długo będzie wspierany. Ja mam zmaksowanego MBP z początku 2013 i lada chwila nic już w nim nie naprawię w oficjalnym serwisie, bo Apple go porzuci. Po zapytaniu o wymianę baterii, usłyszałem w Cortland, że nie dają gwarancji, że do niego dostaną baterię.

Podejrzewam, że Catalina to też ostatni system jaki zobaczy. Mocy mu nie brakuje i nie mam powodów do jego wymiany, ale to już dziadek i nowości już nie dostanie.

 

Brak aktualizacji systemu na komputerze, który ma dobre parametry i daje radę jeśli chodzi o wydajność to problem?

 

 

Jeżeli szukasz sprzętu na 2-maks 3 lata to możesz brać 2015. Jeśli chciałbyś aby służył ci dłużej lepiej wziąć nowszy model chyba że aktualizacje systemu nie są dla ciebie aż tak istotne. 

 

Wezmę pod uwagę - generalnie szukam czegoś na co najmniej 3-4 lata. Obecnie korzystam z laptopa z Windowsem 4 rok, więc z Macbooka chciałbym też długo korzystać, chociaż dopuszczam opcję, że sprzęt używany należy wymienić szybciej.

 

Dopuszczam też możliwość kupna Macbooka "przejściowego" - kupić używany model, sprzedać za rok z niewielką stratą na wartości (a przynajmniej mniejsza niż gdybym kupił maca z 2019 roku) i kupno za rok odświeżonej 13.



#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2019 - 19:32

Założę się, że MacBooki Pro 2016/17 pożyją krócej niż te z 2015. A po 4 latach, jeśli się popsują będzie je można tylko wyrzucić.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#17 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 listopada 2019 - 19:58

Ja też preferowałem 13” 2015 aż tu nagle Apple zaproponowało mi wymianę tego modelu w ramach gwarancji na 2019 najnowszy z TB (zbyt dużo wymian podzespołow na gwarancji w 2015) i w sumie takiego dealu nie żałuję

#18 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2019 - 20:14

Ja też preferowałem 13” 2015 aż tu nagle Apple zaproponowało mi wymianę tego modelu w ramach gwarancji na 2019 najnowszy z TB (zbyt dużo wymian podzespołow na gwarancji w 2015) i w sumie takiego dealu nie żałuję

 

Jeśli tak się będzie psuł, a ty wykupisz 3 letnią gwarancję, to OK. Apple co 3 lata będzie ci wymieniać kompa na nowy. Ale jeśli popsuje ci się po 4 latach, to już totalny ból.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#19 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 listopada 2019 - 20:20

Jeśli tak się będzie psuł, a ty wykupisz 3 letnią gwarancję, to OK. Apple co 3 lata będzie ci wymieniać kompa na nowy. Ale jeśli popsuje ci się po 4 latach, to już totalny ból.

Loteria jak widać. Dla mnie Early 2015 to był mój ulubiony Macbook Pro ale jak widać nie jest taki niezawodny.

#20 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 20:26

Założę się, że MacBooki Pro 2016/17 pożyją krócej niż te z 2015. A po 4 latach, jeśli się popsują będzie je można tylko wyrzucić.

Nie chcesz nie kupuj. Szanujemy twoją opinię i sami dobrze wiemy jakie to sprzęty. Niestety taka jest moda. Nowy 16" to też jednorazówka. Jak padnie to raz. Niemniej co z tego że 2015 będzie za te 3-4 lata wciąż działał (a pewnie będzie) skoro nie będzie wspierany i jeżeli komuś zależy to również będzie można go uznać za śmieć. Takie życie. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#21 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2019 - 20:50

Nie chcesz nie kupuj. Szanujemy twoją opinię i sami dobrze wiemy jakie to sprzęty. Niestety taka jest moda. Nowy 16" to też jednorazówka. Jak padnie to raz. Niemniej co z tego że 2015 będzie za te 3-4 lata wciąż działał (a pewnie będzie) skoro nie będzie wspierany i jeżeli komuś zależy to również będzie można go uznać za śmieć. Takie życie. 

Postarzanie sprzętu poprzez updaty firmwaru  i systemu nazywasz wsparciem?
Dla mnie wsparcie, to możliwość naprawy sprzętu, jak się popsuje. A obecnie produkowane jednorazówki, powinny być mocno oprotestowane. Dlatego ja nie zachęcam do ich zakupu. A kupując jednorazówki, wysyłamy jednoznaczny przekaz "bij mnie mocniej" i tak cię kocham.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#22 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 21 listopada 2019 - 22:06

Po pierwsze kwestia tego jak długo dany model dostaje wsparcie nowych softów jest czymś zupełnie poza rozważaniem czy ten czy inny model jest udany. Apple zakłada pewien wiek jako graniczny i tyle. Co kto lubi. 

Chcesz oprotestować jednorazówki? Proszę bardzo. Oprotestuj też większość ich sprzętu oraz np. nowe Galaxy S (biorę tu pod uwagę noty iFixit do 3) bo na razie nie zapowiada się żeby cokolwiek miało się zmienić. Też mi się to nie podoba ale jak już wielokrotnie powtarzałem Apple oferuje nam swój system + ekosystem w zamian za pewne inne negatywne strony. Nie oni pierwsi i nie ostatni. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 listopada 2019 - 10:27

Po pierwsze kwestia tego jak długo dany model dostaje wsparcie nowych softów jest czymś zupełnie poza rozważaniem czy ten czy inny model jest udany. Apple zakłada pewien wiek jako graniczny i tyle. Co kto lubi. 

Chcesz oprotestować jednorazówki? Proszę bardzo. Oprotestuj też większość ich sprzętu oraz np. nowe Galaxy S (biorę tu pod uwagę noty iFixit do 3) bo na razie nie zapowiada się żeby cokolwiek miało się zmienić. Też mi się to nie podoba ale jak już wielokrotnie powtarzałem Apple oferuje nam swój system + ekosystem w zamian za pewne inne negatywne strony. Nie oni pierwsi i nie ostatni. 

 

Nota 3/10 to nie 1/10. Przenigdy nie kupił bym jakiegokolwiek urządzenia bez wymienialnego dysku.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#24 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 22 listopada 2019 - 11:13

Przenigdy nie kupił bym jakiegokolwiek urządzenia bez wymienialnego dysku.

Nawet czajnika? ;-) Pozostają Ci zatem komputery stacjonarne, spoza Apple lub po prostu już stare. Bo ostatnim macbookiem, w którym realnie dało się wymienić dysk nie jest ten z 2015, tylko 2012. Tam pasują normalne dyski, a nie absurdalnie drogie wynalazki.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 22 listopada 2019 - 11:16

  • makemymind lubi to

#25 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 listopada 2019 - 18:03

Nawet czajnika? ;-) Pozostają Ci zatem komputery stacjonarne, spoza Apple lub po prostu już stare. Bo ostatnim macbookiem, w którym realnie dało się wymienić dysk nie jest ten z 2015, tylko 2012. Tam pasują normalne dyski, a nie absurdalnie drogie wynalazki.

 

I tego mi brakuje w najnowszych makach. Normalności, standardu, kompatybilności.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych