Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak wymazać zewnętrzny dysk bez utraty gwarancji?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 11:44

Zepsuł mi się dysk zewnętrzny WD My Passport 4TB na którym korzystałem z aplikacji Time Machine. Mam gwarancję na niego, ale zanim wyślę go do odpowiedniego punktu, chcę wszystkie dane w nim usunąć. Posiadam na nim dużo informacji bankowych, haseł, itp. i nie chcę aby ktoś z pracowników mógł sobie coś z niego skopiować. Otwierać dysku nie mogę bo utracę gwarancję. Słyszałem kiedyś że ktoś wkładał dysk do zamrażarki lub koło magnesu i to pomogło, ale chciałem zapytać się czy jest jakiś naprawdę pewny sposób na wyczyszczenie dysku z wszelkich informacji, ale bez utraty gwarancji. Jeśli chodzi o problem dysku, to od kilku miesięcy dysk chodził bardzo głośno, ale jeszcze działał. Teraz już nie jest widziany przez komputer i wydaje krótki dźwięk co sekundę, jakby chciał ruszyć ale nie może. Dziękuję za pomoc.



#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 12 listopada 2019 - 13:10

W narzędziach dyskowych była opcja wielokrotnego nadpisania dysku - jak nie pracujesz w służbach powinno wystarczyć bo odzysk tak zaoranych danych raczej do opłacalnych nie należy.


  • bielin lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 12 listopada 2019 - 13:21

W narzędziach dyskowych była opcja wielokrotnego nadpisania dysku - jak nie pracujesz w służbach powinno wystarczyć bo odzysk tak zaoranych danych raczej do opłacalnych nie należy.

Tiaaa, na rozsypanym dysku. Powodzenia!
  • bielin lubi to

#4 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 14:34

...posiadam na nim dużo informacji bankowych, haseł, itp. i nie chcę aby ktoś z pracowników mógł sobie coś z niego skopiować...

 

Domyślam się że nie miałeś włączonego szyfrowania dla tego zewnętrznego dysku - dlaczego...?

 

A teraz... Co zrobić...

Jeśli mogę coś doradzić, to polecam wyrzucić ten dysk, tracąc sprzęt, gwarancję, i trochę pieniędzy ale zyskując spokój.

 

Może ten dysk jest trupem, może pomysły na dobicie (zamrażarka...) coś dadzą ale to zawsze będzie "może" i nigdy nie będziesz miał 100% pewności

odnośnie zablokowania dostępu do danych, czyli będziesz w stresującej sytuacji, może "z nowym dyskiem" - ale czy warto...? Sam musisz sobie na to odpowiedzieć.


  • bielin lubi to

#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 14:57

Raczej podgrzanie (powyżej punktu Curie dla nośnika) niż mrożenie wykasuje dysk. Jak backup był szyfrowany to spoko (chyba, że pracujesz dla terrorystów, wtedy NSA się postara odczytać), a jak nie był, to zgadzam się z iEjkiem - możesz pokazać dziecku jak wygląda HDD w środku :) (ostrożnie). W serwisie może się okazać, że dysk ożył i ktoś może być ciekawy, co tam jest.


  • bielin lubi to

#6 J.Sherridan

J.Sherridan
  • 101 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 15:53

Panowie, skoro radzicie aby go killim, to już niech go otworzy i wymieni na inny, dalej ma obudowę z kontrolerem.


  • bielin lubi to

#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 16:18

Jeśli to taki My Passport jak mój, to nie jest to standardowy dysk SATA z obudową i pudełko jest bezużyteczne. Dysk jest zrobiony od razu pod USB i nie ma SATA. http://www.jrin.net/...rnal-hard-drive , na szczęście to odkryłem zanim otworzyłem.


  • bielin lubi to

#8 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 17:43

Nie szyfrowałem mojego  dysku. Raz ze starszym modelem to zrobiłem i musiałem za każdym razem po włączeniu komputera tracić czas na podawanie hasła. W takim razie, raczej nie skorzystam z gwarancji i stracę to około 500 zł. Rodzaj mojego dysku się zgadza o którym wspomniał Wojtek

https://www.x-kom.pl...4tb-usb-30.html

Jak znajdę czas to może zabawię się w otworzenie go ale co z tego jak i tak zapewne go nie naprawię. Wielkie dzięki za informacje. 
Przypominam: kombinowanie z kolorem, wielkością i stylem fonta jest nie-spoko. / ftpd


Użytkownik bielin edytował ten post 12 listopada 2019 - 18:15


#9 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 12 listopada 2019 - 18:22

...za każdym razem po włączeniu komputera tracić czas na podawanie hasła...

 

Zewnętrzny dysk z danymi "TimeMachine" można sformatować (przy pomocy narzędzia dyskowego) w systemie plików dającym możliwość szyfrowania, lub włączyć szyfrowanie w preferencjach Time Machine

a hasło, można zapamiętać w "pęku kluczy".



#10 NoneZ

NoneZ
  • 247 postów
  • Płeć:

Napisano 12 listopada 2019 - 18:53

Znajdź kogoś (firmę) posiadająca degusser. Żadne dane na dysku magnetycznym nie przetrwają impulsu magnetycznego rzędu kilkunastu tysięcy Gaussów. Po takiej operacji dysk z zewnątrz nie nosi żadnych śladów ingerencji i tym samym gwarant nie będzie miał żadnych podstaw do odrzucenia reklamacji.


  • tommy73 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych