Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro mid 2017


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 problemakk

problemakk
  • 6 postów

Napisano 02 listopada 2019 - 23:55

Cześć, przychodzę do Was z takim problemem / pytaniem. Potrzebuję zakupić macbooka (zapewne pro) ponieważ potrzebuję programu do obsługi zdjęć radiologicznych (Horos) a jest on dostępny tylko i wyłącznie na maku. 

Mam możliwość kupienia za 3.5 - 3.7 tysiąca macbooka pro mid 2017 bez touchbara (bieda wersja 128 gb dysk, 8 gb ram, 2 rdzenie 2.6 GHz) Laptop jest na gwarancji, używany zaledwie kilka miesięcy. Czy warto brać takiego, czy szukać czegoś nowszego ? Nowe ze sklepu mają kosmiczne ceny, jednak jeśli było by warto to myślę, że jakoś bym uskładał większą kwotę, chociaż nie ukrywam że wolałbym się zamknąć w tych 5 tysiącach. 



#2 DanielF

DanielF
  • 5 725 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 03 listopada 2019 - 10:07

Poczytaj jakie wymagania ma ten program, żeby się nie okazało ze 2 rdzenie to za mało. Nowsze 13” maja już 4 rdzenie wiec warto przeliczyć czy się opłaci dołożyć trochę.
Fallout ...war, war never changes...

#3 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 03 listopada 2019 - 11:17

Ciekawy program więc zerknąłem na szybko i coś mi się wydaje że z tym budżetem może być ciężko.

 

What configuration of hardware is required to run on a Mac?

The short answer? All Mac computers that can run macOS 10.11 or later. However, viewing medical images is memory intensive and can also require considerable CPU and GPU processing power. Our recommendation is to use Mac computers with i5 processors, 16GB RAM, and equipped with a discrete GPU or Intel Iris.

 

Jak widać producent od razu zakłada 16GB RAMu. Nie wiem czy to kwestia zaawansowania tego programu czy też nie do końca dobrej optymalizacji. Tak czy inaczej wydaje mi się że nie tylko RAM by się przydał ale i wspomniane przez DanielF 4 rdzenie.

Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. Gdybyś chciał zaktualizować takie Maca do Cataliny upewnij się że program jest 64 bitowy. Zdaje mi się że gdzieś mignęła mi informacja że jest ale warto to sprawdzić.

Tak w ogóle w FAQ wspominają coś o programie Purview for Horos który współpracuje z Windowsem gdyby miało się okazać że rezygnujesz z Maca.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#4 problemakk

problemakk
  • 6 postów

Napisano 03 listopada 2019 - 12:41

Właśnie widziałem że rekomendują 16GB ramu... Muszę poprosić kolegę, który ma macbooka pro z 8 gb ramu, tylko nie wiem dokładnie jaki procesor, żeby przetestował...

Można w nim pracować na modelach 3D ze skanów tomografii komputerowej / rezonansu magnetycznego, podejrzewam, że dlatego jest taka rekomendacja. 

Myślicie, że macbook pro z 2019 z i5 4 x 1.4 i dobraną opcją 16GB ramu dałby radę ? ( tylko, że to już jest 7 tysięcy ze zniżką studencką). Najlepiej było by przetestować po prostu, bo ciężko stwierdzić nie pracując na nim... 

 

O Horos Pureview czytałem, jednak cena jest dosyć wysoka, a i praca z nim na windowsie jest dużo gorsza niż na macu. 

A i na 100% jest programem 64 bitowym, właśnie sprawdzałem.



#5 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 03 listopada 2019 - 12:58

Nowy MacBook Pro 2019 to bardzo wszechstronny sprzęt. Teoretycznie taktowanie procesora na wstępnie nie powala ale boost jest wystarczający żeby ogarnął on poważniejsze zadania. Wydaje mi się że skoro ma to być praca na modelach 3D to bez tych 4 rdzeni może być ciężko. Wiadomo takie np. renderowanie zdjęć zajmuje na słabszym sprzęcie więcej czasu ale ostatecznie się powiedzie. Jeśli u ciebie ma ty być jednak praca na bieżąco no to zupełnie inna rozmowa i te 4 rdzenie to mus według mnie. 

Może też być tak że RAM na wstępie nie zostanie zjedzony ale kiedy otworzysz coś jeszcze to nagle się okaże że będzie lipa. Pamiętaj też że przy zbyt małej ilości RAMu do pomocy rusza SSD ale to powoduje jego szybsza degradację.

Program wygląda na poważny więc nie pchałbym się w 8gb ramu zwłaszcza że jeśli nawet dziś to ci wystarczy za rok może być już różnie. Zresztą tak jak mówiłeś najlepiej sprawdzić i zerknąć co pokazuje monitor aktywności. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#6 problemakk

problemakk
  • 6 postów

Napisano 03 listopada 2019 - 13:53

Okey, dzięki :) Poszukam potestuje jeszcze i zobaczę co z tego wyjdzie. 



#7 problemakk

problemakk
  • 6 postów

Napisano 04 listopada 2019 - 18:57

Przetestowałem na mid 2017 i tak jak podejrzewaliśmy w 3d nie da się pracować... Teraz pozostaje pytanie, czy 2019 - 8GB ram  czy 16 GB ram... Myślicie, że są jakieś miejsca, gdzie można przetestować ten program? W ciemno nie kupię, ponieważ jest to dosyć duży wydatek. 

 

Dodam, że renderowanie wykorzystywane jest głownie CPU, więc mam nadzieję, że ta 4 x 1.4 wystarczy... 

 


Użytkownik problemakk edytował ten post 04 listopada 2019 - 19:01


#8 DanielF

DanielF
  • 5 725 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 04 listopada 2019 - 20:36

Idź to np cortland z programem i poproś o możliwość sprawdzenia


Fallout ...war, war never changes...

#9 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 04 listopada 2019 - 23:09

Jeśli masz ograniczony budżet to ciężko myśleć nad czymś innym. W przeciwnym razie mógłbyś rozważać i7. Boost w modelu 2019 jest spory.
Co do ramu? Skoro testowales to dlaczego nie sprawdziłeś ile zjada ramu przy no. otwartych kilku zakładach Safari? Miałbyś jasna odpowiedz czy wystarczy czy też nie. Pytanie też czy to komputer wyłącznie pod ten program czy poza nim symultanicznie będziesz wykonywał inne zadania.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#10 problemakk

problemakk
  • 6 postów

Napisano 04 listopada 2019 - 23:16

Jeśli 8 GB ramu było by wystarczające, to rozważam zakup modelu 2019 z i7 i 8gb ram.... 

Nie mogłem przetestować, ponieważ po uruchomieniu modelu 3d program zawieszał się... Przetestuję w środę, kiedy pojadę do jakiegoś iSpotu :) 

Głównie to ten program będzie jego najbardziej wymagającym zadaniem + oczywiście jakieś zwykłe zadania typu przeglądanie internetu, filmy, youtube... 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych