Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Aktualizacja iOS - czy następuje utrata danych?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 15 października 2019 - 16:31

Witajcie,

 

Jeśli podobny post znajduje się na forum to wybaczcie ale nie znalazłem.

Posiadam iPhone 7 i od nowości iOS 10. Niestety z powodu aplikacji bankowej muszę zaktualizować system do iOS 13.

Moje pytanie brzmi. Czy aktualizacja powoduje utratę danych z telefonu? Zdjęcia, filmy, smsy, kontakty oraz dane aplikacji?

Przykładowo komunikator Line. Czy stracę w nim kontakty, wiadomości, przesłane zdjęcia i pliki?

Czy może jednak wszystko pozostanie niezmienione poza systemem?

 

Jeśli dane zostają wymazane to czy backup przechowuje wszystkie dane w tym również dane aplikacji tak aby po odtworzeniu urządzenia wszystko było jak poprzednio?

 

W jaki sposób lepiej robić aktualizację? Poprzez Wifi czy przy użyciu iTunes?

 

Być może banalne pytania, ale nigdy nie aktualizowałem żadnego urządzenia Apple  :mellow: 

 

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 października 2019 - 18:35

Absolutnie nie.
Rób jak wolisz, różnica OTA/iTunes to co najwyżej kilka minut ściągania.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 15 października 2019 - 18:44

Absolutnie nie.
Rób jak wolisz, różnica OTA/iTunes to co najwyżej kilka minut ściągania.

Super, a czy przypadkiem robiąc aktualizację przez iTunes, nie usuwa danych a później nie odtwarza kopii zapasowej? I czy mogę najpierw pobrać iOS 13 przez iTunes i dopiero podłączyć telefon? mam bardzo słaby internet i aktualizacja-pobierania przy podłączonym telefonie zajęłaby mi całą noc ;/

 

Dodatkowo nie mogę zaktualizować iTunes do wersji 12 ;/



#4 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 15 października 2019 - 18:57

Musisz podłączyć telefon, żeby iTunes zobaczył aktualizację, i jeżeli wybrałeś tylko opcję "Pobierz", możesz odłączyć telefon od komputera i podłączyć go dopiero po pobraniu systemu. Sama czasami tak robię :P. Żadne dane się nie usuwają, nic się też samoczynnie nie przywraca :). Przed aktualizacją prawdopodobnie stworzy Ci tylko kopię zapasową, żebyś miał "w razie czego".

 

A jaki masz system, że nie możesz zaktualizować iTunes? Jeżeli to Windows 10, to tam się dzieją różne rzeczy... Ja i tata instalowaliśmy dość niedawno tą samą wersję Windowsa od nowa (żeby odświeżyć system i pozbyć się śmieci). U mnie iTunes normalnie poszedł z instalki, a tata musiał pobierać z Windows Store, bo się inaczej nie dało :D.


Użytkownik Zireael edytował ten post 15 października 2019 - 19:17

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#5 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 15 października 2019 - 19:21

Musisz podłączyć telefon, żeby iTunes zobaczył aktualizację, i jeżeli wybrałeś tylko opcję "Pobierz", możesz odłączyć telefon od komputera i podłączyć go dopiero po pobraniu systemu. Sama czasami tak robię :P. Żadne dane się nie usuwają, nic się też samoczynnie nie przywraca  :). Przed aktualizacją prawdopodobnie stworzy Ci tylko kopię zapasową, żebyś miał "w razie czego".

 

A jaki masz system, że nie możesz zaktualizować iTunes? Jeżeli to Windows 10, to tam się dzieją różne rzeczy... Ja i tata instalowaliśmy dość niedawno tą samą wersję Windowsa od nowa (żeby odświeżyć system i pozbyć się śmieci). U mnie normalnie poszło z instalki, a tata musiał pobierać z Windows Store, bo się inaczej nie dało :D.

Windows 7 SP1 i ciągle wyskakuje komunikat, że instalacja przerwana, brak zainstalowanych ważnych uaktualnień systemu, ale system jest aktualny na tyle ile można...


Tak więc zacząłem pobierać aktualizację bezpośrednio na telefon, kopa zapasowa utworzona w iMazing. Mam nadzieję, że przez noc wszystko pójdzie gładko i nie utracę żadnych danych :)



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 15 października 2019 - 19:25

Zrób sobie pełny SZYFROWANY backup na iTunes na wszelki wypadek, a potem aktualizuj dowolną metodą. Tylko szyfrowany backup zawiera wszystko, włącznie z zapisanymi hasłami, dlatego na to zwracam uwagę.

Nie wiem, co to iMazing i chyba nie chcę wiedzieć.

Upps, nie doczytałem, ze nie idzie Ci aktualizacja iTunes. To nie wiem, nie pamietam, jakie są wymagania na Windows. 7SP1 ma już swoje lata.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 15 października 2019 - 19:28


#7 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 15 października 2019 - 19:30

Zrób sobie pełny SZYFROWANY backup na iTunes na wszelki wypadek, a potem aktualizuj dowolną metodą. Tylko szyfrowany backup zawiera wszystko, włącznie z zapisanymi hasłami, dlatego na to zwracam uwagę.

Nie wiem, co to iMazing i chyba nie chcę wiedzieć.

To chyba w pełni legalny i chwalony program. Od jakiegoś czasu używam. Nie robię reklamy i nie chwalę ale ze względu na problemy z aktualizacją iTunes użyłem tego programu. Kopia zapasowa wykonana z szyfrowaniem.

Mimo wszystko chciałem wiedzieć czy aktualizacja usuwa jakiekolwiek dane( w tym aplikacji), nie do końca jestem przekonany kopiami zapasowymi, poprzednio używałem androida i różnie bywało zwłaszcza właśnie z danymi aplikacji.



#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 15 października 2019 - 23:42

W kopii zapasowej na iOS jest pełna kopia. Nie są jedynie przechowywane dane biometryczne, Apple Pay i pliki multimedialne (np. filmy, które wgrałeś do VLC). W niektórych przypadkach, np. przy aplikacjach bankowych, może być konieczne ponowne zalogowanie się, ale to tyle.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 16 października 2019 - 05:29

Niezależnie od tego, aktualizacja NIE USUWA żadnych danych a backup robi się na wszelki wypadek. Mi się jeszcze nigdy przy aktualizacji nie przydał.

#10 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 16 października 2019 - 09:50

Pomóżcie. Aktualizacje pobrałem i dziś o 7 rano kliknąłem "instaluj". Pojawił się pasek stanu, chwilę to potrwało, pasek stanu zniknał a iPhone utknął na logo apple. Co jakis czas ekran gaśnie i od nowa pojawia się logo apple. Co mam z tym zrobić?



#11 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 16 października 2019 - 10:15

Nie pozostaje nic innego jak wprowadzić telefon w tryb DFU. Wgrać system od nowa odtworzyć wszystko z kopii. Tyle tylko że według mnie szansa że kopia z iOS 10 będzie źle działać na iOS13 jest bardzo duża. Mogą pojawić się problemy bądź słabo trzymająca bateria. Czy korzystasz z iCloud? Jeśli nie to proponuję zacząć bo jak wspomniałem tak stara kopia nie koniecznie będzie współgrać z nowym systemem. Co prawda stracisz SMSy bo iCloud dla iOS 10 ich nie ma ale coś za coś. Resztę dograsz samodzielnie choć nie wiem jak ten twój komunikator bo nie znam go. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 16 października 2019 - 10:16

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#12 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 16 października 2019 - 10:23

Nie pozostaje nic innego jak wprowadzić telefon w tryb DFU. Wgrać system od nowa odtworzyć wszystko z kopii. Tyle tylko że według mnie szansa że kopia z iOS 10 będzie źle działać na iOS13 jest bardzo duża. Mogą pojawić się problemy bądź słabo trzymająca bateria. Czy korzystasz z iCloud? Jeśli nie to proponuję zacząć bo jak wspomniałem tak stara kopia nie koniecznie będzie współgrać z nowym systemem. Co prawda stracisz SMSy bo iCloud dla iOS 10 ich nie ma ale coś za coś. Resztę dograsz samodzielnie choć nie wiem jak ten twój komunikator bo nie znam go. 

 

Nie, nie korzystam z iCloud. Czyli aktualizacja przez iTunes?

Dlaczego w ogóle tak się stało? ogromny pech czy to jakiś standard?



#13 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 16 października 2019 - 10:46

Szczerze? Kto robi przeskok z iOS 10 na 13. Nie dziwię się że tak się stało. Przez DFU wymażesz wszystko co masz na telefonie (zresztą innego wyjścia już nie masz) i wgrasz system na czysty telefon. 

Proponuję korzystać z dobrodziejstw jakie dostarcza Apple. iCloud daje możliwość wgrania najważniejszych rzeczy w przypadku kiedy trzeba będzie wyzerować urządzenie. iCloud robi również automatyczne kopie zapasowe.

Tak jak mówiłem. Nie dziwię się że taki przeskok tak się skończył. Co więcej będę zdziwiony jeśli kopia z iOS10 będzie dobrze hulać na nowy systemie. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#14 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 16 października 2019 - 10:51

Nie chciałem aktualizować systemu jednak aplikacja bankowa mnie do tego zmusiła gdyż bez niej nie ma w ogóle dostepu do banku ;/ To logo cały czas jest na ekranie i nie chce się nawet wyłączyć, czy on sie ładuje będąc podpiętym do ładowarki?



#15 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 16 października 2019 - 11:25

Rozumiem że niektórzy mają opór przed aktualizacjami. Zwłaszcza jeśli urządzenie jest narzędziem pracy. Głównie jednak mam tu na myśli omijanie pierwszych wydań. Później warto aktualizować żeby nie działy się takie kwiatki. Spróbuj twardego resetu mając podłączonego iPhone do komputera albo od razu DFU. W twoim wypadku nie bawiłbym i od razu poszedł w DFU


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#16 Ramzes1PG

Ramzes1PG
  • 9 postów

Napisano 16 października 2019 - 11:42

Jeszcze pytanie. Czy istnieje opcja pobrania pliku IPSW z iOS 13 albo nawet 10 tak abym mógł zainstalować to na telefonie? Nie wiem jak iTunes ale program iMazing oferuje instalacje z pliku. wtedy mógłbym odtworzyć kopię zapasową na iOS10 i wszystko co najważniejsze na spokojnie sobie zgrać na komputer a następnie spróbować znowu zaktualizować system. Dałoby radę coś takiego?


Problem w tym, że za cholerę nie moge zainstalować iTunes 12.8. Mimo że mam win7 sp1 to pojawia się komunikat, że system nie został skonfigurowany ;/



#17 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 16 października 2019 - 11:48

Nie wiem jak wygląda kwestia wgrania starego iOS bez uprzedniej aktualizacji. Normalnie po wykonaniu aktualizacji Apple przez krótki czas daje szansę powrotu. Później nic się juz nie da zrobić chyba że są jakieś "nieoficjalne" pliki ale to juz pytanie nie do mnie. Coś mi tylko świta że można było wrócić do pierwotnie wgranego iOS ale może nie mówię prawdy. Niemniej. Plik z iOS 13 znajdziesz tylko powiedz mi po co. Przecież napisałem o DFU ale wciąż nie chcesz go chyba wykonać. Po raz ostatni go sugeruję i dodam że jak się bardzo uprzesz to znajdziesz programy które z pliku kopii zapasowej wyciągną to co potrzebujesz. Ode mnie tyle. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#18 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 października 2019 - 11:51

Ej ej, ale to był wątek o czymś innym. Nie rób sobie z niego piaskownicy na milion kolejnych pytań. Jedno zagadnienie - jeden wątek.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych