Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Brak możliwości uruchomienia macmini po zablokowaniu uprawnień dostępu do partycji „macmini”.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Włodek

Włodek
  • 39 postów

Napisano 06 września 2019 - 21:03

Witajcie.
Zablokowałem dostęp do dysku „macmini” wszystkim użytkownikom (zmieniłem w uprawnieniach z everyone na no one) mojego maca. Gdy chciałem cofnąć zmianę, komputer się zawiesił i nie mogłem tego zrobić. Po restarcie komputer bardzo długo próbuje się uruchomić, pasek postępu dochodzi do końca, ale finalnie nie pojawia się ekran do logowania się dla użytkowników. Wciskając różne kombinacje klawiszy przy uruchomieniu maca wykonałem sprawdzenia i naprawy dysku (nie było błędów) oraz sprawdzenie i naprawienie uprawnień dysku (również nie pojawiły się błędy). Mam zrobiony backup w Time Machine, który jest sprzed ok. 1 roku i nie chcę utracić wszystkich plików z ostatniego roku, więc szukam innego rozwiązania niż przywrócenie systemu z Time Machine. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zmiana uprawnień dysku poprzez komendy unix-owe, których niestety nie znam.
Proszę o pomoc bardziej doświadczonych Użytkowników maca.

#2 Włodek

Włodek
  • 39 postów

Napisano 07 września 2019 - 09:04

Aktualizacja:

Gdy pasek postępu uruchamiania systemu dojdzie do końca, po pewnym czasie wyłącza się monitor, a dioda w maku świeci się cały czas światłem ciągłym.



#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 września 2019 - 17:45

Odpal z instalki, zamontuj dysk z terminala, popraw uprawnienia. Niestety, musisz do tego poznać 'komendy unixowe'. Poczytaj o chown i chmod.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 Włodek

Włodek
  • 39 postów

Napisano 07 września 2019 - 18:09

Odpal z instalki, zamontuj dysk z terminala, popraw uprawnienia. Niestety, musisz do tego poznać 'komendy unixowe'. Poczytaj o chown i chmod.

Dzięki za pomoc. Na razie próbuje jeszcze innej metody. Zrobiłem przy pomocy narzędzi dyskowych obraz tego dysku i chciałem zainstalować system z Internetu z opcją zmiany plików systemowych, bez zmiany moich plików. Tylko przy uruchomianiu z wciśniętym "option" mac nie widzi zrobionego obrazu. Czy przyczyną może być to, że dysk przed stworzeniem obrazu sformatowałem jako ExFAT?


Czy mimo tego, że mac nie widzi zrobionego obrazu będę mógł odzyskać pliki przy pomocy asystenta migracji, w razie ich usunięcia przy instalacji?



#5 Włodek

Włodek
  • 39 postów

Napisano 08 września 2019 - 10:33

Przeinstalowanie systemu rozwiązało problem. Dziękuję ftpd za podpowiedź. 

Wątek do zamknięcia.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2019 - 12:13

Tak naprawdę zmiana uprawnień dla / z klikalnego menu mogła być problematyczna, bo w sumie nie wiemy, czy to się dzieje wtedy rekursywnie, czy nie.

Przeinstalowanie o dziwo jest najlepszym pomysłem tutaj, potem ewentualnie można ręcznie przenosić pliki ze starego $HOME.

 

No to zamykam.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych